tikkurila drewniana elewacja
Na zewnątrz

Drewniana elewacja – jak ją odnowić?

12 kwietnia 2018

Mieszkasz w domu, którego drewniana elewacja stała się pożywką dla pleśni, drewno nasiąka wodą, traci kolor i widocznie się odspaja? Jeśli choć na jedno z tych pytań padła odpowiedź twierdząca, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak temu zaradzić.

Drewniana elewacja – jak ją odnowić?

Basia Szmydt, myśląc o własnym domu, marzyła o kilku rzeczach – drewnianej elewacji, podłodze i wielkich oknach. I choć wszystkie te marzenia udało się zrealizować, to właśnie drewniana elewacja z czasem przestała cieszyć.

tikkurila_drewniana-elewacja_3

Coś poszło nie tak

Niestety, wskutek nieprawidłowego zabezpieczenia drewna przed wilgocią i innymi warunkami atmosferycznymi, problemy opisane we wstępie – pleśń, wyblakły kolor, nasiąknięte wodą i odstające drewno – dotknęły także elewacji Basi. Czy taką elewację da się uratować i przywrócić jej dawną świetność?

tikkurila_drewniana-elewacja_4

Drewniana elewacja – zasady renowacji

Jak postąpić w przypadku, gdy elewacja nie została dostatecznie zabezpieczona, drewno jest uszkodzone, a dotychczasowy produkt łuszczy się? Skorzystaj z poniższych wskazówek, a dla pewności – swoją indywidualną sytuację skonsultuj z wiarygodnym ekspertem.

 1. Usuń mechanicznie poprzednią warstwę – np. gruboziarnistym papierem ściernym.
  tikkurila_drewniana-elewacja_6
 2. Aby otworzyć drewno na kolejny produkt, przeszczotkuj jego powierzchnię szczotką mosiężną.
 3. Dokładnie odpyl powierzchnię po powyższych zabiegach.
 4. Wykonaj próbę chłonności – nałóż punktowo w kilku miejscach impregnat gruntujący Tikkurila Valtti Super Guard. Jeśli w większości punktów produkt pozostanie na powierzchni oznacza to, że drewno jest mało chłonne i nie ma potrzeby stosowania impregnatu na całą powierzchnię. Jeśli natomiast drewno wchłonęło punktowo nałożony impregnat, jest chłonne – w tym przypadku nałóż 1 warstwę impregnatu na całość, wcierając ją pędzlem. Po 15-20 min., zanim impregnat stanie się lepki, zbierz nadmiar produktu miękką szmatką, aby zapobiec stworzeniu powłoki. Pozostaw do wyschnięcia na 24 godz. Jeśli drewno nie jest chłonne – pomiń ten etap.
 5. Nałóż 1-2 warstwy matowej lakierobejcy Tikkurila Valtti Complete. Pamiętaj, aby po każdej warstwie zebrać nadmiar produktu z powierzchni – w przeciwnym razie utworzy powłokę, która z czasem popęka. Do pomalowania elewacji Basia wybrała odcień Pihka 5051 z karty kolorów Tikkurila Semi Transparent Wood Finishes. Lakierobejcę możesz także zabarwić na jeden z 94 odcieni szarości kolekcji Tikkurila Deco Grey.
  tikkurila_drewniana-elewacja_1

Zajrzyj do wpisu na blogu Basi Szmydt i obejrzyj pełną relację z prac!

Ogród – prace dodatkowe

Elewacja jest już zabezpieczona przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych? Doskonale! Spójrz krytycznie na pozostałe elementy swojego ogrodu – może odświeżenia wymaga także taras i architektura ogrodowa, elementy metalowe lub kostka brukowa? Zajrzyj do naszego przewodnika po produktach do zabezpieczania drewna na zewnątrz, aby wybrać ten, który odpowiada Ci najbardziej.

tikkurila_drewniana-elewacja_9

A jeśli do dyspozycji masz balkon lub taras…

…możesz na nim wiele zdziałać – wykonać samodzielnie drewnianą podłogę czy pergolę, a także wyposażyć go w fajne, własnoręcznie wykonane dodatki jak ławka, stojak na zioła lub inne rośliny, składany stolik inspirowany PKP czy schowek na szpargały, przypominający tron 🙂

tikkurila_drewniana-elewacja_7

Wiosna to świetny moment, aby zadbać o przestrzeń na zewnątrz – w końcu przed nami kilka miesięcy, kiedy to właśnie tam najprzyjemniej będzie jeść śniadanie czy zasiąść z popołudniową kawą. A jeśli potrzebujecie porady naszego eksperta – napiszcie do nas! Postaramy się pomóc 🙂

3 komentarze

 • Reply
  drukarnia offsetowa w warszawie
  29 marca 2020 at 16:50

  Dobry, krótki i treściwy poradnik dziekuwa.

 • Reply
  Michalina Domachowska
  16 października 2020 at 15:17

  Jaki kolor został użyty do drewnianej elewacji ze zdjęcia głównego artykułu (chodzi o ten ciemny grafit)

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.