TIKKURILA_taras-i-architektura-ogrodowa-main
Na zewnątrz

OGRÓD CZ. 1: Tarasy i architektura ogrodowa – produkty transparentne i półtransparentne

23 maja 2017

Rozpoczynamy nowy cykl „ODŚWIEŻAMY OGRÓD PO ZIMIE”, w którym wyjaśnimy, jak odnowić drewniane wyposażenie ogrodów i balkonów, a także jak zadbać o znajdujące się na zewnątrz elementy metalowe czy kostkę brukową. Zapraszamy na część 1, poświęconą ogólnym zasadom renowacji drewna oraz zabezpieczaniu i dekorowaniu tarasów i architektury ogrodowej przy użyciu produktów transparentnych i półtransparentnych.

ODŚWIEŻAMY OGRÓD PO ZIMIE / CZ. 1: Tarasy i architektura ogrodowa – produkty transparentne i półtransparentne

Ogrody czy balkony coraz częściej stają się dodatkowym miejscem życia codziennego, strefą rozrywkową i towarzyską. Aranżacja przestrzeni na świeżym powietrzu zaczyna przypominać pomieszczenia domowe, np. salon lub jadalnię. A to w dużej mierze za sprawą drewnianych elementów, takich jak meble, donice, konstrukcje tarasowe, które wprowadzają do otoczenia nastrój ciepła i przytulności. Drewno znajdujące się na zewnątrz wymaga jednak stałej pielęgnacji i zawsze po zimie należy je przygotować na całoroczną ekspozycję na działanie warunków atmosferycznych.

OGÓLNE ZASADY RENOWACJI DREWNA

  • Dobór produktu do renowacji powierzchni drewnianej na zewnątrz zależy od jej rodzaju.
  • Do renowacji drewna używamy zawsze tego samego typu produktu: powierzchnie wcześniej olejowane odświeżamy olejem, lakierowane – lakierem, bejcowane – bejcą.
  • Wszystkie powierzchnie do malowania muszą być suche, a wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20% – im bardziej wilgotne drewno, tym dłużej wysycha produkt nawierzchniowy.
  • Prace renowacyjne wykonujemy w temperaturze 5-25°C, przy wilgotności powietrza poniżej 80%. Unikamy malowania w wietrzne dni, ponieważ do malowanej powierzchni mogą przykleić się zanieczyszczenia.
  • Pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu wszystkich krawędzi ciętych – to przez nie wilgoć wnika do wnętrza drewna.
  • Deski malujemy zawsze pojedynczo wzdłuż słojów drewna.

Zabieramy się do pracy!

TARAS

Do malowania i renowacji tarasów rekomendujemy olej, który doskonale pogłębia i podkreśla naturalną barwę drewna i rysunek słojów. Chroni drewno przed wilgocią i zanieczyszczeniami oraz ogranicza pękanie powierzchni. Lepszą ochronę przed promieniowaniem UV zapewnia olej w wersji zabarwionej. Polecamy wodorozcieńczalne produkty Tikkurila Valtti Wood Oil Akva (kolory z mieszalnika) lub Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil (3 gotowe kolory: czarny, szary i brązowy).

TIKKURILA_taras-i-architektura-ogrodowa-3

Renowacja tarasu krok po kroku:

KROK 1 – przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem oczyść powierzchnię z zabrudzeń, pleśń usuń odpowiednim środkiem, a żywicę zeskrob szpachelką. Starą powłokę oleju zeszlifuj papierem ściernym lub szlifierką, a w przypadku tarasu z desek ryflowanych – szczotką miedzianą. Następnie odpyl powierzchnię.

KROK 2 – malowanie

Dokładnie wymieszaj olej przed malowaniem oraz w trakcie olejowania. Olej nakładaj pędzlem lub gąbką, cienkimi warstwami, dobrze wcierając i rozprowadzając produkt oraz dbając, aby nie nakładać go dwukrotnie na tę samą powierzchnię. Nadmiar oleju usuń niezwłocznie szmatką.

Drugą warstwę nakładaj po wyschnięciu pierwszej, tzn. po kilku godzinach.

Ponieważ efekt końcowy malowania olejem zależy od rodzaju drewna, barwy i twardości/chłonności, przed malowaniem warto wykonać próbę malowania na mniej widocznym fragmencie tarasu.

KROK 3 – po malowaniu

Narzędzia od razu po malowaniu umyj wodą lub wodą z mydłem – ponieważ oba rekomendowane oleje mają wodorozcieńczalną formułę, nie potrzebujesz do mycia żadnych dodatkowych preparatów.

Taras uzyska docelową twardość i trwałość po tygodniu od malowania. Do tego czasu w razie potrzeby można go czyścić miękką szczotką lub mopem.

ARCHITEKTURA OGRODOWA

Bardzo popularna w ogrodach architektura drewniana również wymaga zabezpieczenia. Altany, pergole, ogrodzenia czy dekoracje wolnostojące warto zaimpregnować preparatami, który jednocześnie je chronią i dodają walorów estetycznych. Polecamy dwa produkty nawierzchniowe:

Doskonale rozprowadzają filtry UV oraz pigmenty w strukturze drewna, chroniąc je przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oba produkty dostępne są w kolorach z mieszalnika.

TIKKURILA_taras-i-architektura-ogrodowa-2

Renowacja architektury ogrodowej krok po kroku:

KROK 1 – przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem oczyść powierzchnię z zabrudzeń, pleśń usuń odpowiednim środkiem, a żywicę zeskrob szpachelką. Zeszlifuj powierzchnię, aby poprawić przyczepność preparatów. Następnie odpyl powierzchnię.

KROK 2 – gruntowanie

Aby dodatkowo zabezpieczyć drewno przed grzybami i sinizną, nałóż na nie impregnat gruntujący Tikkurila Valtti Guard. Zanim go użyjesz, zabezpiecz rośliny przed zachlapaniem.

KROK 3 – malowanie

Przed malowaniem wykonaj próbę na mniej widocznym fragmencie powierzchni, ponieważ końcowy efekt malowania zależy nie tylko od wybranego koloru produktu, ale też od rodzaju i barwy drewna.

Nakładaj produkt równomiernie, jednym pociągnięciem pędzla wzdłuż słojów drewna, aby uniknąć nakładania się warstw. W miejscach zakończenia słojów stosuj produkt obficie.

Drugą warstwę nakładaj po wyschnięciu pierwszej, tzn. po kilku godzinach.

KROK 4 – po malowaniu

Narzędzia od razu po malowaniu umyj wodą lub wodą z mydłem – ponieważ, tak jak w przypadku olejów, oba produkty nawierzchniowe mają wodorozcieńczalną formułę, nie potrzebujesz do mycia żadnych dodatkowych preparatów.

***
Mamy nadzieję, że teraz odświeżanie ogrodów i balkonów po zimie nie będzie mieć przed Wami tajemnic. Niniejszym otwieramy sezon na piękne ogrody i balkony 🙂

Jeśli chcielibyście zadać pytanie naszemu ekspertowi, skorzystajcie z zakładki Napisz do Eksperta – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

 

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.