Na zewnątrz

OGRÓD CZ. 2: Architektura ogrodowa i elementy metalowe – produkty kryjące

24 maja 2017

Pisaliśmy już o renowacji tarasu i architektury ogrodowej z wykorzystaniem produktów transparentnych i półtransparentnych. W tym wpisie przedstawimy produkty kryjące, idealne dla fanów intensywnych, nasyconych kolorów – widocznych zarówno na drewnianej architekturze ogrodowej, jak i elementach metalowych.

ODŚWIEŻAMY OGRÓD PO ZIMIE / CZ. 2: architektura ogrodowa i elementy metalowe – produkty kryjące

Drewno to wdzięczny w dekorowaniu surowiec naturalny. Podkreślanie jego walorów produktami transparentnymi i półtransparentnymi to nie jedyna droga, by się nim cieszyć. Jeśli lubisz otaczać się kolorami, produkty kryjące świetnie się dla Ciebie sprawdzą.

RENOWACJA DREWNA I ELEMENTÓW METALOWYCH – OGÓLNE ZASADY  

  • Wszystkie powierzchnie do malowania muszą być suche, a wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20% – im bardziej wilgotne drewno, tym dłużej wysycha produkt nawierzchniowy.
  • Prace renowacyjne wykonujemy w temperaturze 5-25°C, przy wilgotności powietrza poniżej 80%. Unikamy malowania w wietrzne dni, ponieważ do malowanej powierzchni mogą przykleić się zanieczyszczenia.
  • Deski malujemy zawsze pojedynczo wzdłuż słojów drewna.

Zabieramy się do pracy!

ARCHITEKTURA OGRODOWA

Znane z wnętrz emalie akrylowe Tikkurila Everal Aqua z powodzeniem można zastosować także do zabezpieczenia drewnianych elementów na zewnątrz pomieszczeń. Doskonale zabezpieczą powierzchnie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i promieniowaniem UV. Występują w 3 stopniach połysku:

– mat – Tikkurila Everal Aqua Matt [10]

– półmat – Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40]

– połysk – Tikkurila Everal Aqua Gloss [80]

Paleta kolorystyczna emalii Tikkurila Everal Aqua obejmuje 13 tysięcy kolorów z mieszalnika.

tikkurila-renowacja-drewna

Sposób renowacji powierzchni drewnianych w przypadku, gdy chcemy nadać im w pełni kryjące wykończenie, nie różni się od zabezpieczania architektury ogrodowej produktami transparentnymi czy półtransparentnymi. Należy tylko pamiętać, aby wzmocnić ochronę drewna, stosując przed malowaniem impregnat gruntujący Tikkurila Valtti Guard.

Renowacja architektury ogrodowej krok po kroku:

KROK 1 – przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem oczyść powierzchnię z zabrudzeń, pleśń usuń odpowiednim środkiem, a żywicę zeskrob szpachelką. Zeszlifuj powierzchnię, aby poprawić przyczepność preparatów. Następnie odpyl powierzchnię.

KROK 2 – gruntowanie

Aby dodatkowo zabezpieczyć drewno przed grzybami i sinizną, zagruntuj powierzchnię impregnatem Tikkurila Valtti Guard. Zanim go użyjesz, zabezpiecz rośliny przed zachlapaniem.

KROK 3 – malowanie

Dokładnie wymieszaj produkt bezpośrednio przed malowaniem. Maluj pędzlem lub wałkiem. Drugą warstwę nakładaj po ok. 4 godzinach.

KROK 4 – po malowaniu

Narzędzia od razu po malowaniu dokładnie wytrzyj, aby usunąć z nich jak najwięcej emalii, a następnie umyj wodą.

ELEMENTY METALOWE

Emalie akrylowe Tikkurila Everal Aqua służą także do zabezpieczenia elementów metalowych. W tym przypadku mamy do dyspozycji 13 tysięcy możliwości kolorystycznych i skuteczną ochronę przed rdzewieniem i blaknięciem koloru.

tikkurila-renowacja-drewna-2

Renowacja elementów metalowych krok po kroku:

KROK 1 – przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem oczyść powierzchnię z zabrudzeń i tłustych plam. Usuń łuszczące się fragmenty starej farby i przetrzyj powierzchnię papierem ściernym, aby poprawić przyczepność kolejnych preparatów. Następnie odpyl powierzchnię.

KROK 2 – gruntowanie

Zabezpiecz powierzchnie metalowe przed korozją gruntem Tikkurila Rostex Super Akva, który w połączeniu z emaliami nawierzchniowymi Tikkurila Everal Aqua tworzy trwały system malarski.

KROK 3 – malowanie

Dokładnie wymieszaj produkt bezpośrednio przed malowaniem. Maluj pędzlem lub wałkiem. Drugą warstwę nakładaj po ok. 4 godzinach.

KROK 4 – po malowaniu

Narzędzia od razu po malowaniu dokładnie wytrzyj, aby usunąć z nich jak najwięcej emalii, a następnie umyj wodą.

***
Mamy nadzieję, że czas spędzony we własnym ogrodzie czy na balkonie będzie od teraz jeszcze bardziej kolorowy 🙂 Zajrzyj także do poprzedniej części cyklu:

Cz. 1: Tarasy i architektura ogrodowa – produkty transparentne i półtransparentne

Jeśli chcielibyście zadać pytanie naszemu ekspertowi, skorzystajcie z zakładki Napisz do Eksperta – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

 

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.