Tikkurila

Malowanie mebli

28 maja 2015

Malowanie mebli farbami Tikkurila

Macie w domu meble, które już Wam się znudziły? Są za ciemne i nadszarpnięte zębem czasu? Nie musicie się ich od razu pozbywać. Mamy sposób na malowanie mebli, dzięki któremu nabierają zupełnie innego wyglądu i nadają wnętrzu unikalny klimat. Na dodatek nikt nie będzie miał takich samych 🙂

Farba do malowania mebli

Do tej meblowej metamorfozy będziecie potrzebować farb, przyborów malarskich, trochę wolnego czasu i chęci 🙂

Macie wątpliwości czy sobie poradzicie? Głowa do góry, metamorfoza i malowanie mebli nie jest trudne! Wam też na pewno się uda! Zacznijcie od wyboru odpowiedniej farby – my rekomendujemy zastosowanie wodorozcieńczalnych emalii z linii Tikkurila Everal Aqua, które nie emitują przykrego zapachu podczas aplikacji i posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, co oznacza, że są w pełni bezpieczne dla osób szczególnie wrażliwych i ze skłonnościami do alergii.

W zależności od oczekiwanego stopnia połysku, możecie sięgnąć po:

– emalię akrylową Tikkurila Everal Aqua Matt [10] – jeśli zależy Wam na całkowicie matowym wykończeniu;

– emalię akrylową Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40] – zapewnia półmatowe wykończenie;

– emalię akrylową Tikkurila Everal Aqua Gloss [80] – jeśli jesteście miłośnikami powierzchni z połyskiem.

Do niewielkich pomieszczeń polecamy farby w jasnych odcieniach – meble będą wydawały się lżejsze, a wnętrze bardziej przestronne.

Przygotowanie do malowania mebli

Jeśli meble są wykonane z drewna

Pracę zaczynamy od starannego zeszlifowania mebla. Zapewni to gładką powierzchnię oraz równomierne rozłożenie farby. Drewno przecieramy zawsze wzdłuż włókien, aby uniknąć nieestetycznych zadrapań, które trudno później wygładzić.

Po dokładnym zeszlifowaniu, przecieramy mebel wilgotną szmatką, aby usunąć powstały pył. Następnie mebel malujemy akrylową farbą podkładową Tikkurila Everal Aqua Primer.  Po wyschnięciu farby podkładowej na powierzchni powstaną drobne włókna, dlatego należy ją ponownie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie oczyścić.

Jeśli meble pokryte są okleiną lub wykonane z MDF

Mebli pokrytych okleiną lub wykonanych z MDF nie szlifujemy, lecz jedynie matowimy papierem ściernym nałożonym na uchwyt – wyrówna to docisk podczas szlifowania. Papier powinien mieć wyższą granulację, np. 400. Stosować go należy bardzo ostrożnie, ponieważ okleina jest materiałem cienkowarstwowym i łatwo ją uszkodzić. Po zmatowieniu, mebel należy przetrzeć wilgotną szmatką i oczyścić z powstałego pyłu, a następnie zagruntować szybkoschnącym gruntem do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej.


Jak malować meble

Malowanie mebli wykonanych z drewna, płyty MDF lub pokrytych okleiną.

Malowanie mebli z drewna, płyty MDF  i okleiny wygląda tak samo.

Przed przystąpieniem do malowania wymieszaj dokładnie farbę nawierzchniową. Przygotuj wałek i pędzle, które ułatwią równomierne rozprowadzanie produktu. Zachowując odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy warstwami, czyli min. 4 godz., pomaluj powierzchnię dwa razy.

Po upływie 24 godzin mebel jest gotowy do użytku

Malowanie mebli farbami Tikkurila Everal Aqua, niezależnie czy są wykonane z drewna, płyty MDF czy okleiny, nie wymaga dodatkowego użycia lakieru.

Efekty metamorfozy mebli i przemalowania ich na biało możecie zobaczyć na blogu Pani Lilli z Kokon Blog. „Nowe stare meble” wyglądają fantastycznie 🙂

Malowanie mebli – wideo

Obejrzyj nasze wideo o malowaniu mebli:

299 komentarzy

 • Reply
  Mates
  27 czerwca 2015 at 10:38

  A czy można nałożyć tylko jedną warstwę? Jeśli chcę tylko rozjaśnić mebel, ale zachować strukturę słoi? Czy lepiej nałożyć dwie rozcieńczone warstwy, czy w przypadku jednej również po wyschnięciu drobnym ziarnem to przetrzeć?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   29 czerwca 2015 at 09:17

   Z jakiego materiału są wykonane Twoje meble? Czy to naturalne drewno, okleina, a może fornir?

 • Reply
  Sylwia
  25 sierpnia 2015 at 19:02

  W jaki sposób pomalować meble wykonane z plyty (chyba) mdf? Konkretnie chodzi mi o fronty.
  Ponieważ okleina mocno odchodziła została usunięta. I teraz mam samą płytę na której powierzchni widoczne są liczne włókna. Myślę że powinnam pomalować jedna warstwę farby, zmatowić i pomalować kolejna warstwę. Ale czy nie stosować żadnego podkładu? Czy uzyskam efekt satynowy?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   31 sierpnia 2015 at 08:03

   Sylwio, powierzchnię płyt najpierw przeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie dokładnie odpyl i oczyść. Do pomalowania frontów polecamy farbę Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40.

   • Reply
    Przemek
    22 listopada 2020 at 18:33

    Pomalowałem podkładem i farba z kolorem ale farba nawet po paru dniach jest tak jak by gumowa a co za tym idzie łatwo można ja zadrapać. Co polecacie by utwardzić powieszchnie by się tak łatwo nie zdzierała przy uderzeniu

    • Reply
     Tikkurila. Potęga Kolorów
     22 listopada 2020 at 18:53

     Przemek, całkowite utwardzenie powłoki następuje po 2-3 dniach i jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne. Napisz do nas korzystając z zakładki „Napisz do eksperta”, będziemy potrzebować więcej szczegółów, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

 • Reply
  Magda
  14 stycznia 2016 at 11:50

  a co z debowymi , olejonymi drzwiami?jak przygotować do malowania i jaką farbę wybrać?

 • Reply
  Anna
  29 stycznia 2016 at 23:31

  Jakiej farby użyć aby pomalować regał z Ikei seria Expedit?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   18 lutego 2016 at 13:17

   Anna, jest to mebel pokryty okleiną, postępuj zatem wg instrukcji w tekście. Pozdrawiamy!

 • Reply
  Slawek
  23 lutego 2016 at 23:16

  Można na przykład kupić tanio stare meble w antykwariatach ze starymi meblami, od znajpmych lub poprzez portale ogłoszeniowe np: http://www.gumtree.pl/s-meble-antyczne/v1c9676p1, a następnie pomalować je według własnego gustu lub uznania.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   26 lutego 2016 at 09:19

   I to jest bardzo dobry pomysł 🙂

 • Reply
  monika
  6 czerwca 2016 at 12:50

  Witam
  Mam stary zestaw ogrodowy z drewna teakowgo (11 lat) i 4 lata temu był odnawiany chyba sadolinem na odporne warunki ,teraz już nawet twej farby nie widać .Czy jest jakaś farba z tikkrilii ,którą bym mogła je pomalować i mogły by być też matowe i np ciemny popiel .Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   16 czerwca 2016 at 12:19

   Monika, zanim odpowiemy napisz nam, jaki efekt końcowy Cię interesuje: czy słoje drewna mają być widoczne, czy nie. Na tej podstawie będziemy mogli przygotować dla Ciebie rekomendację. Pozdrawiamy!

 • Reply
  Małgorzata
  8 czerwca 2016 at 21:31

  Witam, posiadam stół wykonany z forniru w kolorze brązu, chciałabym by go odnowić i przemalować na kolor biały półmat, czy mogłabym prosić o rady co najlepiej do tego celu wykorzystać? Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 czerwca 2016 at 13:16

   Małgorzato, jeśli chodzi o białą farbę półmatową, polecamy Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40. Pamiętaj, aby mebel szlifować delikatnie, żeby nie uszkodzić jego wierzchniej warstwy. Pozdrawiamy!

 • Reply
  Magda
  13 czerwca 2016 at 15:48

  Czy te farby nadają się również do kuchni? Są odporne na wilgoć i zabrudzenia?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   15 czerwca 2016 at 08:40

   Jak najbardziej 🙂

 • Reply
  Beata
  23 czerwca 2016 at 07:40

  Bardzo pomocny artykuł. Najchętniej bym teraz przemalowała wszystkie meble u siebie 🙂
  Czy przed pomalowaniem laminatu nie trzeba nałożyć gruntu/ farby podkładowej?

 • Reply
  Beata
  23 czerwca 2016 at 07:55

  Pomyliłam się o okleinę mi chodziło 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   23 czerwca 2016 at 09:34

   Pani Beato, nie trzeba – wystarczy delikatnie zmatowić powierzchnię, a farba będzie się trzymać dobrze 🙂

 • Reply
  Karolina
  27 czerwca 2016 at 11:52

  Czy biała farba użyta na meble kuchenne nie zacznie żółknąć powoli od mieszanki kurzu i tłuszczu? Marzą mi się białe meble w kuchni ale boję się, że po jakimś czasie bedą zżółknięte i nieładne.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 czerwca 2016 at 07:50

   Cześć Karolina, farby do drewna z linii Tikkurila Everal tworzą na powierzchni nieżółknącą powierzchnię. Także śmiało 🙂

 • Reply
  Robo
  27 czerwca 2016 at 17:36

  Czy farby nadają się do nakładania pistoletami? Np systemem Wagnera lub Bosha?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 czerwca 2016 at 07:49

   Robo, jak najbardziej. Szczegóły znajdziesz w opisie produktu na naszej stronie www: http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_semi_matt_40#opis_produktu

   • Reply
    Iwona
    13 czerwca 2020 at 13:45

    Dzień dobry, mam jeden mały segment mebli Kowalskich🤦‍♀️ Chciałam wykorzystać tą szafkę na buty w wiejskim domku na wsi. Jak się do tego zabrać? Drzwiczki są już pomalowane na ciemny brąz, reszta została oryginalna. Wolę coś jaśniejszego, w odcieniu beżu, może bieli żeby nie rzucała się w oczy. Bardzo proszę o pomoc. Wszystkie ściany i sufit świeżo pomalowane białą tikkurila. Pozdrawiam

    • Reply
     Tikkurila. Potęga Kolorów
     16 czerwca 2020 at 18:37

     Iwono, potrzebujemy więcej informacji, aby zaproponować rozwiązanie. Skontaktujemy się z Tobą mailowo. Pozdrawiamy!

 • Reply
  Michał
  29 czerwca 2016 at 10:25

  Jestem kompletnym laikiem i chciałbym odnowić starą drewnianą komodę pod RTV ale zależałoby mi na uzyskaniu efektu postarzenia drewna. W jaki sposób można uzyskać pożądany efekt przy pomocy Państwa produkty i czy farba podkładowa jest konieczna !?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   29 czerwca 2016 at 11:25

   Michał, napisz więcej o stanie wyjściowym komody (jaki rodzaj drewna i jego kolor, czy jest okleina, czy są widoczne słoje drewna) oraz jak wyobrażasz sobie efekt końcowy – jaki chciałbyś kolor oraz czy rysunek słojów ma być widoczny. Możesz skontaktować się z nami mailowo poprzez zakładkę „Napisz do eksperta”. Pozdrawiamy 🙂

  • Reply
   Marta Oleszak
   8 października 2020 at 10:33

   Posiadam szafkę rtv na wysoki połysk BM. Niestety z białego koloru zrobiła się żółta. Chciałabym ja odmalowac. Szkoda mi ich wyrzucać bo do tanich nie należały A ich kolor przyprawia mnie o siwe wlosy🙈. Nie wiem czy to okleina czy malowane.

   • Reply
    Tikkurila. Potęga Kolorów
    13 października 2020 at 10:50

    Michał, prosimy o kontakt w wiadomości (zakładka „Napisz do eksperta”). Ustalimy, z czego wykonana jest szafka i przygotujemy rekomendację produktów 🙂

 • Reply
  Filonek
  1 lipca 2016 at 13:09

  Bardzo dobry efekt. Mam pytanie czy tak pomalowane meble z czasem nie zżółkną?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   1 lipca 2016 at 14:19

   Filonek, farba jest nieżółknąca 🙂

 • Reply
  Iwona
  1 lipca 2016 at 22:42

  Jakiej farby użyć do malowania szafek kuchennych juz malowanych farba alkidowa kolor limonkowy a teraz chce biały najlepiej z połyskiem. NA blatach są odpryski z starej farby wiec lepiej mat semi mat czy połysk?

 • Reply
  Wiola
  3 lipca 2016 at 07:32

  Witam. Mam dosc stare meble frezowane z okleiną, którazaczyna odchodzić. Podejrzałam, ze od spodu jest gładka, surowa jakaś płyta. Czy jest jakaś farba,która dałaby mi efekt przecieranego jasnego drewna. Nawet nie o słoje mi chodzi, raczej cos białego z prześwitami szarego lub brąz. Dziękuję. Wiola

 • Reply
  Malgosia
  11 lipca 2016 at 16:31

  witam, mam do odnowienia meble ikea hemnes białe. Chcę zachować kolor. Czy musze szlifowac do golego drewna czy można pomalowac na stary kolor?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   12 lipca 2016 at 07:58

   Małgosiu, nie ma potrzeby szlifowania mebli do gołego drewna – wystarczy je zmatowić papierem ściernym, odpylić, a potem pomalować farbą Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku: http://www.tikkurila.pl/szukac?searchterms=everal+aqua Powodzenia 🙂

 • Reply
  Ludwik
  12 lipca 2016 at 20:41

  Czy meble (dokładnie fronty) które pokryte są laminatem na połysk można również przemalować? Powierzchnia jest bardzo śliska. Czy semi mat to pokryje?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 lipca 2016 at 11:49

   Ludwiku, w przypadku śliskich powierzchni proponujemy dodatkowo wzmocnić przyczepność farby preparatem Tikkurila Otex, a następnie nałożyć farbę Tikkurila Everal Aqua Semi Matt. Po zastosowaniu preparatu Tikkurila Otex nie będzie już problemu i farba półmatowa pokryje powierzchnię. Pozdrawiamy!

 • Reply
  Agnieszka
  20 lipca 2016 at 16:50

  Witam, chcę przemalowac ławkę z Ikei wykonaną z litej brzozy pokrytej farba akrylową jest w kolorze białym a chciałabym uzyskać kolor szary. Będę wdzięczna za podpowiedź.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   3 sierpnia 2016 at 13:55

   Agnieszko, proponujemy emalię linii Tikkurila Everal Aqua, które dostępne są w wersji mat, półmat i połysk. Emalie posiadają bardzo bogatą paletę kolorów (w tym także odcienie szarości) – można je barwić na odcienie ze wzornika Symphony (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/kolory/wzorniki_kolorow_do_wnetrz/tikkurila_symphony_2436). Przed malowaniem zalecamy dokładnie umyć i delikatnie zmatowić powierzchnię, aby zapewnić lepsza przyczepność dla nowej powłoki. Jeżeli powierzchnia jest dobrze zachowana i nie wymaga żadnych poprawek, możemy zastosować farbę bezpośrednio na oczyszczoną powierzchnię.

 • Reply
  Klaudia
  26 lipca 2016 at 19:48

  Chciałabym przemalowac meble z okleiny żeby uzyskać delikatny efekt przecieranego starego mebla. Pod okleina jest zwykła płyta (z takich wiórek). Jak uzyskać taki efekt? Dodam tylko ze okleina jest ciemnobordowa imitujaca drewno, struktura gładka. Z gory dziękuje za pomoc 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   3 sierpnia 2016 at 13:47

   Klaudio, niestety nie mamy żadnego dedykowanego produktu dla uzyskania takiego efektu. Efekt „postarzania mebla”można wykonać farbą typu Everal Aqua 10/40 nanosząc cienką warstwę przy pomocy pędzla i przecierając wilgotną gąbką, ze szczególnym uwzględnieniem naroży. Proces wymaga małej wprawy tak, aby nie nałożyć zbyt grubej warstwy i wiedzieć jaką ilością wody rozcieńczyć farbę, aby ona miała mniejszą siłę krycia i nie schła zbyt szybko.

   • Reply
    Andrzej
    11 grudnia 2019 at 22:05

    Śmiało zmatuj całą powierzchnię papierem o gradacji 360 lub 400 i maluj bez kombinowania 😉Spokojnie pokryje .

 • Reply
  Justyna
  1 sierpnia 2016 at 17:05

  Witam. Proszę mi powiedzieć czy emalia high gloss wydziela intensywny zapach? I jaka kolorystyka tych farb jest dostępna (zarówno matowa i z wysokim połyskiem)?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 sierpnia 2016 at 10:24

   Tikkurila Everal High Gloss 90 to emalia alkidowa zawierająca rozpuszczalnik. Jeżeli poszukuje Pani produktu o łagodnym zapachu możemy polecić emalie wodorozcieńczalną Tikkurila Everal Aqua Gloss 80. Jest to emalia o połyskowym wykończeniu (stopień połysku nieco niższy niż w przypadku Tikkurila Everal High Gloss 90). Powyższe emalie można barwić na wszystkie odcienie ze wzornika Tikkurila Symphony http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/kolory/wzorniki_kolorow_do_wnetrz/tikkurila_symphony_2436

 • Reply
  Helena
  5 sierpnia 2016 at 06:27

  Witam, mam sosnowe meble nieco zniszczone (zwłaszcza blat stołu) chciałam pomalować je na biało ale tak aby było widać strukturę słojów. Od czego zacząć i jaką farbę polecacie?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   8 sierpnia 2016 at 14:56

   Heleno, czy obecnie te meble pokryte są jakimś produktem? To ważne w kontekście sposobu postępowania z nimi.

 • Reply
  Helena
  9 sierpnia 2016 at 06:17

  Są polakierowane lakierem bezbarwnym z połyskiem.

 • Reply
  Agnieszka
  10 sierpnia 2016 at 11:02

  Witam, Chciałabym przemalować meble z BRW (brąz) na biały połysk. Czy farba podkładowa jest konieczna? czy od razu malować Tikkurila Everal High Gloss [90]? Jak można pozbyć się dziurek po uchwytach, chciałabym dać teraz pojedyncze gałki, a obecnie mam długie uchwyty (2 dziurki)?
  Pozdrawiam

 • Reply
  Brygida
  13 sierpnia 2016 at 14:23

  Witam
  co może być przyczyną kiedy przy kładzeniu 2giej warstwy mam farbę bazę A[30] na stół po 24 godzinach od położenia pierwszej farba sprawia wrażenie na stole jakby zwanej i jest bardzo tempa 🙁
  Chce też odnowic fronty kuchni które czymś są pokryte. ..która farba będzie najlepsza? Chce polmat.
  Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   16 sierpnia 2016 at 09:34

   Brygida, poprosimy o dokładniejszy opis problemu w wiadomości wysłanej poprzez zakładkę „Napisz do eksperta”. Potrzebujemy wiedzieć: 1) jaki był stan stołu przed malowaniem – jeśli był pokryty produktem, to jakim, 2) w jaki sposób przygotowałaś powierzchnię do malowania, 3) jakim produktem malowałaś stół, 4) co się dzieje z farbą po pomalowaniu.

   W przypadku malowania frontów, postępuj zgodnie z instrukcją w powyższym wpisie blogowym. Do malowania polecamy farbę Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40: http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_semi_matt_40 Pozdrawiamy 🙂

 • Reply
  Alex
  4 września 2016 at 09:22

  Witam, chcę przemalować na biało czarne łóżko Hemnes?Ikea. Która farba Tikkurila będzie najtrwalsza? I czy potrzebna będzie farba podkładowa?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 września 2016 at 09:08

   Cześć Alex, wystarczy, że delikatnie zmatowisz łóżko drobnoziarnistym papierem ściernym – wtedy podkład nie będzie konieczny. Jeśli chodzi o farbę, wybierz tę o interesującym Cię stopniu połysku z rodziny Tikkurila Everal, opisanej wyżej.

 • Reply
  Lucyna
  4 września 2016 at 17:20

  Chciałabym przemalować drzwi przesuwne w szafie, która zabudowuje całą ścianę w sypialni. To pięć bardzo dużych elementów (80 cm X 260 cm) z których dwa to lustra, a trzy płyta w kolorze i strukturze drewna. Chcę je pomalować na biało aby struktura drewna była widoczna. Poproszę o wskazówki.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 września 2016 at 09:05

   Lucyna, podążaj za wskazówkami z tekstu 🙂

 • Reply
  Michał
  15 września 2016 at 20:38

  Hello,
  chciałbym pomalować meble BRW na biały kolor o wysokim połysku. Myślę, że farba Tikkurila Everal Aqua Gloss 80 będzie odpowiednia. Czy przed położeniem pierwszej warstwy konieczne jest zastosowanie podkładu? Czy po nałożeniu pierwszej warstwy farby powinienem przetrzeć meble papierem ściernym czy nie jest to konieczne? Pozdrawiam.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 września 2016 at 09:04

   Michał, przetrzyj meble drobnoziarnistym papierem ściernym ZANIM rozpoczniesz malowanie – dzięki temu przyczepność farby będzie lepsza. Podkład nie będzie konieczny, a farba Tikkurila Everal Aqua High Gloss 80 to dobry wybór 🙂

 • Reply
  Asia
  16 września 2016 at 21:09

  Chciałabym przemalować czarne łóżko Undredal z
  IKEA (płyta pilśniowa + farba akrylowa) na kolor biały. Martwię się, że tak radykalna zmiana koloru może spowodować problemy. Interesuje mnie kolor kryjący, wykończenie gładkie, półmatowe, czy konieczne jest szlifowanie powierzchni i zastosowanie podkładu?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 września 2016 at 09:03

   Asia, wystarczy, że delikatnie zmatowisz powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Podkład nie będzie konieczny.

 • Reply
  Katarzyna
  17 września 2016 at 15:22

  Witam a ja mam taki problem ,ze fronty zamówionej szafy pod wymiar zostały zrobione nie w tym kolorze…jest biała a miał to być kolor szaro biały ..jest nowiutka,wlasnie mi ją montują a ja juz myśle o przemalowaniu.Frontu są z płyty pomalowane lakierem..poproszę o poinstruowanie co zrobić..Help!

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 września 2016 at 09:01

   Katarzyna, spokojnie 🙂 Wystarczy, że zmatowisz fronty i pomalujesz je na nowo wybranym przez siebie kolorem i stopniem połysku farby Tikkurila Everal 🙂

 • Reply
  Ala
  17 września 2016 at 17:47

  jestem zachwycona , tym co potrafisz zrobić z nieciekawymi meblami, nie przyszloby mi nawet do głowy , ze tak można zrobić coś z niczego. Zainspirowałaś mnie do zmian w moim otoczeniu , i stąd moje pytanie, jak i czy w ogóle uda mi się takie cudeńka zrobić z ikeaowskich mebli koloru czarnego typu hemnes? Nie wiem co mnie podkusiło , aby kupić czarne meble 🙁

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 września 2016 at 08:59

   Ala, jak najbardziej 🙂 Pamiętaj tylko, aby je delikatnie zmatowić – delikatnie, aby nie uszkodzić powierzchni 🙂

 • Reply
  Ditta
  5 listopada 2016 at 09:23

  Witam, czy do starych mebli kuchennych są farby ale nie wodorozcieńczalne (nie będą się sprawdzać przy myciu, nieodporne na wodę i szorowanie?)?
  Chciałabym (nie wiem z czego są zrobione) z ciemnych pomalować na około „śmietankowy” czy coś koło tego, nie biały ale i nie żółty.
  Czym je odtłuścić i najpierw umyc?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   7 listopada 2016 at 12:27

   Ditta, emalie wodorozcieńczalne z rodziny Tikkurila Everal Aqua posiadają bardzo wysoką klasę odporności na zmywanie i detergenty, nie ma więc potrzeby zastępowania ich innymi produktami. Wodorozcieńczalność oznacza, że woda jest nośnikiem substancji aktywnych emalii, a te są dokładnie takie same jak w przypadku farb na bazie rozpuszczalnika. Zasadniczą różnicą jest natomiast zapach i wpływ na środowisko – w przypadku emalii na bazie wody w obu przypadkach jest on znikomy, dlatego zachęcamy do korzystania z farb wodorozcieńczalnych.

   Do czyszczenia i odtłuszczenia mebli polecamy preparat Tikkurila Maalipesu – pamiętaj, aby stosować go zgodnie z instrukcją: http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/produkty_wewnetrzne/kuchnia_i_lazienka/preparaty_do_czyszczenia_powierzchni/tikkurila_maalipesu_(cleaning_detergent).6192.shtml

   W kwestii koloru zachęcamy do zajrzenia do kolekcji Tikkurila Color Now i palety LIGHT – najpewniej tam znajdziesz odcień, którego szukasz 🙂

   Pozdrawiamy!

 • Reply
  Klaudia
  29 listopada 2016 at 05:56

  Dzień dobry.
  Chciałabym pomalować foliowana płytę pilsniowa na mocny matowy /polmatowy kolor. Na niektórych forach czytałam ze obróbka odpada. Ale czy na pewno? Może wystarczy papier ścierny i farba?
  Proszę o poradę. Dziękuję.

 • Reply
  EWA
  7 grudnia 2016 at 07:00

  Jeżeli chce otrzymać wysoki połysk to mogę jeszcze je polerować woskiem

 • Reply
  adam
  27 grudnia 2016 at 07:48

  Witam Serdecznie chciałbym przerobić swoja kuchnie z koloru brązowego (płyta mdf ze sklejką)na biały połysk , co mam zrobić i jakiej farby mam do tego użyć ?

 • Reply
  Anna
  6 stycznia 2017 at 21:34

  Witam, mam fronty na szafkach kuchennych z IKEA VEDDINGE jasnoszare. Na stronie opis produktu to płyta pilśniowa z farbą poliuretanową/akrylową. Chciałabym przemalować je na biało na półmatowo/satynowo. Jaka farba byłaby najlepsza do kuchni aby po pomalowaniu można było czyścić szafki? Czy szafki przed pomalowaniem prócz odtłuszczania trzeba też zeszlifować? Czy po pomalowaniu farbą nałożyć jeszcze jakiś lakier?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   9 stycznia 2017 at 10:03

   Anna, szafki przed malowaniem należy odtłuścić i zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym. Do malowania polecamy półmatową farbę Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40 (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_semi_matt_40), która jest odporna na czyszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Po malowaniu nie ma potrzeby zabezpieczania powierzchni lakierem, ponieważ już farba spełnia taką funkcję. Powodzenia w malowaniu 🙂

 • Reply
  Marzena
  8 stycznia 2017 at 20:47

  Witam, chciałam pomalować łóżeczko dziecka na biało i mam pytanie która z farb najlepiej nadawała by się do tego? Chodzi mi aby nie była szkodliwa. Łóżeczko jest pomalowane jakąś farbą w kolorze orzech i widac sloje drewna.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   9 stycznia 2017 at 15:33

   Marzena, farby z rodziny Tikkurila Everal Aqua, o których piszemy w powyższym wpisie, są bezpieczne dla dzieci.

 • Reply
  Bożena
  9 stycznia 2017 at 18:39

  Jedno proste pytanie. Czy meble z serii Hemnes IKEA czarne, da się przemalować? Mam wszystkie czarne, łóżko, szafę, wszystkie komody… i mam już dość tego czarnego… proszę o pomoc!!!

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 stycznia 2017 at 09:38

   Da się 🙂 W przypadku ciemnych mebli może okazać się, że potrzeba będzie więcej farby, aby przykryć czarny kolor – niemniej jest to możliwe 🙂

 • Reply
  Kasia
  9 stycznia 2017 at 20:02

  A ja mam zagadkę: w kuchni mam mahoniowe meble (okleina) i pomarańczowy blat, mahoniowy sufit z drewnianych bali, podłoga też mahoń, a ściany w kolorze chyba moreli… okno jest brązowe z brązowymi szprosami (w ciąży powinno być zabronione dobieranie kolorów 🙂 ). Chcę zachować blat, ściany zrobić na popiel ale nie mam pomysłu jak pomalować meble aby znowu nie zrobić kolorystycznego dramatu… Jakieś sugestie?

 • Reply
  Zuzanna`
  9 stycznia 2017 at 20:33

  Witam. potrzebuję pomocy . Mam kilka sosnowych desek które chciałabym pomalować na biało, niestety są pokryte lakierem. Co zrobić i przede wszytskim jaka farbę kupić ? proszę o poradę pozdr

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 stycznia 2017 at 10:05

   Zuzanna, przede wszystkim należy zeszlifować lakier do surowego drewna i zrobić próbne wymalowania. Biała farba użyta na lakierowaną wcześniej powierzchnię może żółknąć, dlatego to ważne, aby wcześniej wypróbować ją na małym fragmencie drewna i obserwować, jak się zachowa. Proponujemy dwie drogi:

   Schemat 1.
   – nałożenie farby podkładowej Tikkurila Everal Aqua Primer (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_primer)
   – Rekomendujemy odczekanie 24 godzin, a następnie ocenę powierzchni – jeśli nie zmieniła koloru, można malować farbą nawierzchniową w wybranym stopniu połysku (farby z rodziny Tikkurila Everal Aqua opisane we wpisie).

   Schemat 2.
   – Jeżeli nie zadziała schemat nr 1, zalecamy zeszlifowanie pomalowanej powierzchni i pomalowanie jej farbą podkładową na bazie rozpuszczalnika, aby stworzyć międzywarstwę. Rekomendujemy wykonanie próby na małej powierzchni: pomalowanie jej preparatem Tikkurila Everal Primer (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_primer)
   – Rozpuszczalnik potrzebuje min. 3 do 7 dni, aby odparować, a farba – utwardzić.
   – Po tym czasie możliwe jest malowanie farbą nawierzchniową.

   Powodzenia!

 • Reply
  Martyna
  13 stycznia 2017 at 09:34

  Mam zamiar przemalować kuchenne meble, które zostają w mieszkaniu po moich rodzicach – są nowe i szkoda się ich pozbywać.
  Bardzo podoba mi się efekt użycia białej farby, jednakże nurtuje mnie pewna kwestia. Jak wygląda trwałość koloru, w przypadku bieli jej utrzymywanie się? Bardzo się obawiam sytuacji w której po roku biel zacznie żółknąć.

  Pozdrawiam!

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 stycznia 2017 at 10:13

   Martyna, przede wszystkim gratulujemy podejścia – faktycznie odnowienie mebli tak, aby spełniały Twoje oczekiwania, jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym i mniej kosztownym. Jak pisaliśmy wyżej, polecamy farby z rodziny Tikkurila Everal Aqua – poza ich wodorozcieńczalną, a więc bezpieczną dla zdrowia i środowiska formułą, ich ogromną zaletą jest trwałość koloru i odporność bieli na żółknięcie. Można je stosować bez obaw, że z biegiem czasu kolor stanie się mniej atrakcyjny.

   Na żółknięcie bieli mogą natomiast wpływać wcześniej zastosowane preparaty, dlatego przed malowaniem warto wykonać próbę na mniej widocznym fragmencie powierzchni i obserwować, czy farba zmienia kolor. Zmianę będzie widać już po 24 godz.

   Udanej metamorfozy!

 • Reply
  magda
  17 stycznia 2017 at 06:44

  witam pomalowałam meble farbą tikkurila everal biała emalia do drewna i metalu wczoraj z rana chociasz mineło juz 24h dalej jak sie dotyka to się kleja co zrobic

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   25 stycznia 2017 at 11:39

   Magda, przyczyn może być kilka:
   – zbyt szybkie malowanie kolejnych warstw – pierwsza warstwa nie doschła wystarczająco, położono następną i zamknięto wilgoć w powłoce
   – malowanie w niekorzystnych warunkach np. gdy w pomieszczeniu jest za zimno lub za wilgotno
   – warstwy farby były zbyt grube.
   Nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość – z czasem farba powinna wyschnąć.
   Pozdrawiamy!

 • Reply
  Mateusz
  24 stycznia 2017 at 20:39

  Witam.mam pytanie czy farba nie odpryskuje?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   25 stycznia 2017 at 11:40

   Mateusz, farba Tikkurila Everal Aqua tworzy odporną na odpryskiwanie powłokę. Także bez obaw 🙂

 • Reply
  Ola
  25 stycznia 2017 at 07:52

  A ja mam zamiar przemalować drzwi wewnętrzne, na jasny kolor, najlepiej biały lub szary. Obecnie drzwi są brązowe. Czy ta farba nadaje się, by po malowaniu je przetrzeć, aby uzyskać efekt starych drzwi? Czy tylko te farby kredowe są, do tego przeznaczone? Drzwi nie są drewniane, to raczej okleina. Dodam, że pytałam w jednym sklepie, ale odpowiedź była taka, że takie drzwi, nie nadają się do żadnego malowania…

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   25 stycznia 2017 at 11:43

   Ola, farba Tikkurila Everal Aqua w każdym ze stopni połysku, bez problemu kryje także ciemne powierzchnie. Pamiętaj, aby przed malowaniem delikatnie zmatowić okleinę – ważne, żeby zrobić to właśnie delikatnie, aby nie dostać się podczas szlifowania do warstwy pod okleiną. Z podobną delikatnością wykonaj przecierkę. Powodzenia 🙂

 • Reply
  Magda
  26 stycznia 2017 at 10:26

  Witam chciałabym pomalować szafę z płyty MDF kolor ciemny brąz na biało, czy muszę używać farby podkładowej EVERAL AQUA PRIMER ??? I czy po 2 malowaniu farba EVERAL SEMI MAT tez muszę przetrzeć papierem ściernym-??? czy tylko po pierwsze warstwie? wydaje mi sie ze trzeba 3-4 razy malować żeby pokryło ciemny kolor i czy każdą warstwę przecierać ???

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   27 stycznia 2017 at 14:09

   Magda, w tym przypadku farba podkładowa nie jest konieczna. Ważne jest natomiast, aby odtłuścić powierzchnię i delikatnie zmatowić, aby farba miała lepszą przyczepność. Przecieranie warto wykonać po pierwszej warstwie farby, a po kolejnych nie jest to już konieczne. Przy przemalowywaniu ciemnych kolorów białą farbą, faktycznie potrzebne mogą być 3-4 warstwy. Będziesz mogła ocenić to na etapie malowania. Powodzenia w metamorfozie!

 • Reply
  Kasia
  27 stycznia 2017 at 07:52

  Witam czy mogę pomalować łóżeczko dla noworodka, czy farba nie jest szkodliwa? Czy kobieta w ciaży może uczestniczyć w malowaniu mebli? Czy czeka ją przeprowadzka na 1 dzień? Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   27 stycznia 2017 at 14:06

   Kasia, wodorozcieńczalne farby Tikkurila Everal Aqua mają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz certyfikat Ecolabel, są więc bezpieczne dla zdrowia starszych i młodszych. Samo malowanie radzimy natomiast komuś powierzyć, bo pomimo że proste, jest jednak bardzo męczące, a w tym wyjątkowym okresie należy o siebie dbać 🙂 Pozdrawiamy i życzymy Ci duuuużo odpoczynku 🙂

 • Reply
  Ala
  28 stycznia 2017 at 22:40

  Dzien dobry, chcialabym rozjasnic meble z BRW (okleina) w kolorze wenge. Czy jest mozliwe po pomalowaniu np. na bialo jednoczesne pozostawienie w jakims stopniu charakterystycznego deseniu wenge? Ktory produkt moglibyscie mi Panstwo polecic? Pozdrawiam.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   30 stycznia 2017 at 14:33

   Ala, do przemalowania mebli polecamy wspomniane wyżej emalie z rodziny Tikkurila Everal Aqua. Są to farby kryjące, a więc dotychczasowy deseń nie będzie widoczny.

 • Reply
  Kasia
  4 lutego 2017 at 15:34

  Witam, czy przed malowaniem użyć botonkontaktu dla pewności, że farba będzie się trzymać? Powierzchnia to okleina, poradzono mi ten sposób w sklepie jednak nie wiem czy betonkontakt nie pozostawi widocznych grudek ?
  Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   6 lutego 2017 at 11:02

   Kasia, nie ma takiej potrzeby 🙂 Wystarczy, że zastosujesz wyżej opisaną instrukcję.

 • Reply
  Pati
  19 lutego 2017 at 12:01

  Witam, chciałam odnowić szafę kupioną na allegro. Jest wykonana z płyty laminowanej. Czy w jej przypadku postępuje się tak samo jak z MDF?
  Dziękuję za odp i pozdrawiam. 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   21 lutego 2017 at 15:47

   Pati, w przypadku płyty laminowanej pomiń etap szlifowania/matowania, ale dokładnie wyczyść i odtłuść powierzchnię. Następnie użyj gruntu poprawiającego przyczepność Tikkurila Otex Akva: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_otex_akva zgodnie z kartą techniczną. Po użyciu gruntu pomaluj szafę farbą do drewna i metalu Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku.

 • Reply
  Paulina
  20 lutego 2017 at 07:41

  Dzień dobry, chciałam przemalować fronty w aneksie kuchennym (zrobione z mdf) obecnie kolor wenge. Marzy mi się jasna kuchnia z racji małego pokoju. Od firmy która wykonywała meble usłyszałam odpowiedź, że tego typu frontów się nie maluje… Czytając powyższy artykuł nabrałam nadziei, że przy pomocy Państwa farb jestem w stanie sama pomalować meble. Czy tak faktycznie jest? Dodam tylko że nie chciałabym zniszczyć mebli mają one niecałe 4 lata i nie chciałabym narażać się na koszt wymiany frontów na nowe. Z góry serdecznie dziękuje za rady i pomoc. Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   21 lutego 2017 at 15:40

   Paulina, naszym zdaniem śmiało możesz je przemalować, korzystając z instrukcji, które zawarliśmy we wpisie. Jeśli chciałabyś nabrać stuprocentowej pewności, że wszystko będzie w porządku, wykonaj próbę na mniej widocznej powierzchni. Przy kolorze wenge rekomendujemy 2-3 warstwy farby do drewna Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku.

 • Reply
  Magdalena
  20 lutego 2017 at 08:10

  Witam,

  Chciałabym przemalować schody drewniane w domu. Schody są bukowe zainpregnowane lakierem bezbarwnym. Czy można sprobowac ta farba do mebli? Czy musze je całe szlifować?

 • Reply
  Klaudia
  20 lutego 2017 at 17:18

  Witam
  Czy można równie pomalować błyszczące, złote listwy, które są przyklejone na meblach kuchennych, które chce przemalować?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   21 lutego 2017 at 15:24

   Jak najbardziej! Ważne jest natomiast ustalenie, z czego są wykonane listwy. Jeśli jest to materiał, którego nie da się zmatowić papierem ściernym, taki jak plastik czy foliowane tworzywo, przed malowaniem należy użyć farby gruntującej Tikkurila Otex Akva: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_otex_akva. Jeśli natomiast jest to np. metal, wystarczy zmatowić go papierem ściernym, wyczyścić i usunąć pył, a potem pomalować.

 • Reply
  Adam
  23 lutego 2017 at 09:01

  Witam,
  Chciałem pomalować na biało (wykończenie matowe) meble sosnowe w pokoju córki. Meble są pomalowane lakierem bezbarwnym. Nie chcę, aby były widoczne słoje. W związku z tym mam następujące pytania:
  1) czy muszę zeszlifować do surowego drewna powierzchnię mebli, czy wystarczy zmatowienie lakieru?
  2) czy muszę stosować farbę gruntującą, czy wystarczy że użyje od razu farby?
  3) jaka farba (i ewentualnie farba gruntująca) będzie do tego najbardziej odpowiednia.
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

 • Reply
  Beata
  26 lutego 2017 at 17:55

  Witam! Chcialabym pomalowac meble kuchenne same fronty ale sa z plyty wiorowej i okleinowane tej okleiny nie da sie usunac bo wtedy kruszy sie ta plyta. Prosze o porade czy mam tylko odtluscic czy tez przeszlifowac te fronty? Pozdrawiam Beata

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   1 marca 2017 at 09:56

   Beata, szlifierka dla okleiny to za dużo – może ją uszkodzić. Odtłuszczenie i przeszlifowanie papierem ściernym wystarczy 🙂

   • Reply
    Beata
    1 marca 2017 at 15:06

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam

 • Reply
  Ala
  1 marca 2017 at 21:49

  /Jaką farbą pomalować wiklinowe meble ogrodowe na kolor biały ? Czy wcześniej użyć podkładu i czy trzeba przecierać lakier? Dziękuję za odpowiedz, Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 marca 2017 at 15:56

   Ala, aby przygotować rekomendację chcielibyśmy zobaczyć zdjęcia mebli. Prosimy o przesłanie ich na adres tikkurila@shakehands.pl. Pozdrawiamy!

 • Reply
  ela
  2 marca 2017 at 15:33

  witam,mam zamiar pomalować fronty w kuchni na okleinie,i chciałam zapytać o intensywność zapachu tej farby..tzn jak bardzo śmierdzi że tak brzydko napisze,gdyż mam dzieci male w domu i nie mam gdzie indziej tego pomalować,czy bardzo duszący i szkodliwy jest jej zapach 🙁

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 marca 2017 at 15:57

   Ela, farby Tikkurila Everal Aqua mają wodorozcieńczalną formułę, a więc ich zapach jest znikomy 🙂

 • Reply
  Aga
  9 marca 2017 at 13:49

  Bardzo proszę o poradę, jakiej farby najlepiej użyć do pomalowania regału wykonanego z takich materiałów jak: Płyta wiórowa, Płyta pilśniowa, Farba akrylowa, papier, tworzywo ABS (kopolimery akrylonitrylu, butadienu i styrenu) + Przegroda: Płyta wiórowa, Płyta pilśniowa, folia, Nadrukowana i wytłoczona farba akrylowa, papier, tworzywo ABS (kopolimery akrylonitrylu, butadienu i styrenu). Regał jest w kolorze białym (który z biegiem czasu zrobił się lekko żółty), chciałabym pomalować go również na biało i zależy mi na wykończeniu półmatowym. Czy konieczne jest przecieranie wszystkiego papierem ściernym, czy można pomalować takie tworzywo bez tego zabiegu (trochę się obawiam uszkodzenia powierzchni)? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. 😉

 • Reply
  Dariusz
  12 marca 2017 at 19:42

  Witam
  Jakim lakierem polakierować stół wykonany ze sklejki oklejona fornirem sapeli – interesuje mnie lakier bezbarwny, półmat o dużej odporności na ścieranie i jak najlepszej ochronie UV. Stół znajduje się na jachcie .

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   25 maja 2017 at 13:20

   Dzień dobry,
   Do zabezpieczenia stołu na jachcie polecamy lakier Tikkurila Unica Super Lacquer (https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_unica_super_lacquer), który występuje w 2 stopniach połysku: półpołysk i połysk. Aby wzmocnić ochronę przed UV można produkt zabarwić, do czego namawiamy – lakier w kolorze lepiej blokuje promieniowanie UV niż lakier bezbarwny.
   Pozdrawiamy,
   zespół Tikkurila

 • Reply
  Wanda
  17 marca 2017 at 21:27

  Witajcie,
  kupiłam w Ikei regał, chciałabym go pomalować na szaro.
  Jestem w tej dziedzinie kompletnie zielona.
  To jest mój regał.
  http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/S89017827/
  W opisie stoi tak: Powierzchnia wykonana z naturalnej okleiny drewnianej oraz Płyta wiórowa, folia, nie wiem czy jest to ten sam materiał.
  Bardzo obawiam się zmatowienia go papierem ściernym, żeby nie uszkodzić powierzchni.

  Pozdrawiam i dziękuję
  za odp.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 marca 2017 at 09:03

   Wanda, w przypadku powierzchni, których nie możemy lub nie chcemy matowić papierem ściernym, ze względu na ryzyko ich uszkodzenia, należy wykonać próbę przyczepności farby lub zastosować preparat, który ją poprawi.

   Przed przystąpieniem do malowania należy zawsze dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię, najlepiej za pomocą preparatu Tikkurila Maalipesu, a następnie wypróbować emalię w mało widocznym miejscu. Ponieważ autorce pytania zależy na efekcie matowym lub półmatowym, polecamy emalię Tikkurila Everal Aqua Matt 10 lub Tikkurila Everal Semi Matt 40.

   Jeśli farba nie będzie trzymać się powierzchni, należy użyć wodorozcieńczalnego gruntu Tikkurila Otex Akva, a następnie farby nawierzchniowej, czyli Tikkurila Everal Aqua Matt 10. We wszystkich przypadkach należy zapoznać się z informacją techniczną na opakowaniu.

   Na koniec ważna informacja – należy zwrócić uwagę, czy używane produkty nie zawierają rozpuszczalnika, ponieważ może on rozpuścić folię.

 • Reply
  Agnieszka
  19 marca 2017 at 12:34

  Dzień dobry,
  Mam zamiar pomalować roczne drzwi wewnętrzne (4 szt) plus ościeżnice pokryte laminatem. Laminat jest strukturalny dekor 3D. Po zmatowieniu papierem ściernym nie będą zmatowione te rowki. Czy przed tym zabiegiem należy użyć podkładu tudzież gruntu Otex Akva dla lepszej przyczepności? Czy używając gruntu można pominąć proces matowienia i można przystępować do prac? Zależy mi jednak na szybkiej operacji, chociaż chciałabym aby efekt był zniewalający.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   25 maja 2017 at 13:21

   Dzień dobry,
   Etap matowienia można pominąć pod warunkiem, że powierzchnia zostanie dokładnie odtłuszczona i umyta.
   Pozdrawiamy,
   zespół Tikkurila

 • Reply
  Ewa
  21 marca 2017 at 06:27

  Witam, a jaką farbą pomalować drzwi pokojowe z MDF-u. Marzy mi się trwała, biała, lekko błyszcząca powłoka… Drzwi przylegają do metalowej ościeżnicy, czyli farba powinna być również odporna na przecieranie…

 • Reply
  Magda
  22 marca 2017 at 11:05

  Mam pytanie czy farba jest wytrzymała ?? chciałabym pomalować drewniane krzesła w kuchni – próbowałam farb znanych firm i niestety odpryskują – czy ta farba da radę??

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 marca 2017 at 09:04

   Magda, polecamy farby z rodzinny Tikkurila Everal Aqua, dostępne w 3 stopniach połysku. Linki do nich znajdziesz w treści wpisu 🙂

 • Reply
  Paulina
  29 marca 2017 at 16:35

  Witam. Czy jeśli moje meble kuchenne są oklejone okleina papierowa to czy mogę bez obawy pomalować je wg instrukcji? Czy powinnam najpierw usunąć okleine z mebli?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   7 kwietnia 2017 at 15:34

   Rekomendujemy usunięcie okleiny.

 • Reply
  Halina
  3 kwietnia 2017 at 12:53

  Witam, mam pytanie jaką wybrać farbę i w jakim kolorze na przemalowanie komody i biurka w kolorze olcha (meble z okleiny lub z płyty MDF) aby uzyskać kolor sonoma lub dąb sonoma, ponieważ pozostała meble mam w kolorze dąb sonoma. Proszę o radę.
  Pozdrawiam Halina

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   4 maja 2017 at 13:59

   Halina, do malowania mebli polecamy farby w rodziny Tikkurila Everal Aqua. Do wyboru są 3 stopnie połysku: matt, półmat, połysk. Wyboru koloru najlepiej będzie dokonać osobiście w Tikkurila Studio Koloru – na naszej stronie wyszukasz punkt dostępny najbliżej: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/sklepy

 • Reply
  Renata
  4 kwietnia 2017 at 18:39

  Witam mam starą toaletkę na wysoki połysk, chciałabym ja przemalować na biało również w połysku jakiej farby muszę użyć i co najważniejsze jak przygotować taki mebelek by farba się trzymała?? Proszę o pomoc.

 • Reply
  Janusz
  5 kwietnia 2017 at 06:53

  Chciałbym odnowić fronty mebli w kuchni. Wykonane są z płyty MDF laminowanej. Laminat odchodzi więc będzie trzeba się go pozbyć całkiem. Czy po zerwaniu laminatu wystarczy przeszlifować, odpylić i pomalować np. Everal Aqua czy jeszcze potrzebne jakieś gruntowanie podłoża? I jeszcze jedno pytanie, jakim wałkiem malować większe powierzchnie? Tyle wałków jest dostępnych, że ciężko dobrać właściwy rodzaj.

 • Reply
  Justyna
  5 kwietnia 2017 at 18:03

  Witam.Mam meble z tej serii:https://www.brw.com.pl/katalog-produktow/produkt/5302,komoda-pop.html
  Wg opisu jest to płyta pokryta folią.Nie wiem czy to jest to samo co okleina? Zależy mi na białym bądź jasnoszarym kolorze, obojętnie mat lub błysk.Ale nie wiem jak przygotować meble do malowania.Proszę o poradę.

 • Reply
  Asia
  21 kwietnia 2017 at 06:49

  Witam. Proszę polecić farbę do pomalowania na biało stołu wenge z okleiny . Jakim papierem należy przetrzeć stół i jakich dokonać jeszcze czynności aby farba nie odpryskiwala. Zastanawiam sie czy to w ogole dobry pomysł bo stół kuchenny jest często użytkowany i martwi mnie troche jaka bedzie wytrzymałość szczególnie blatu. Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   21 kwietnia 2017 at 13:45

   Asiu, jeśli chodzi o stół, w naszej ofercie na ten moment znajdują się tylko produkty do malowania stołów z surowego drewna.

 • Reply
  Sylwia
  24 kwietnia 2017 at 17:40

  Chciałabym przemalowac sosnowe drzwi na biało. Drzwi są sękate, pomalowane białym drewnochronem i na to nałożony polmatowy lakier. Zapewne jeśli chciałabym żeby były widoczne słoje to musialabym ściągnąć lakier, ale z drugiej strony przy takim rozwiązaniu będą nadal widoczne sęki a tego chce uniknac. A co gdybym pomalowala drzwi farbą? Nie będzie wtedy widać ani slojow ani sekow, ale czy wtedy mogę nałożyć farbę na na lakier, czy też musiałabym najpierw się go pozbyć? Proszę o radę.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   4 maja 2017 at 13:51

   Sylwia, możesz spróbować zmatowić powierzchnię lakieru i nałożyć na nią farbę Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku – tu jednak konieczne będzie w pierwszej kolejności wykonanie próby na mało widocznym fragmencie drzwi, żeby sprawdzić, czy lakier pod spodem nie zmienia koloru farby nawierzchniowej. Aby to zaobserwować, próba powinna trwać ok. tydzień. Jeśli próba nie okaże się zaliczona, proponujemy zeszlifować drzwi do warstwy surowego drewna i zastosować nawierzchniowo wybrany produkt, pamiętając, aby za każdym razem wykonać próbę na mniej widocznej powierzchni.

 • Reply
  Kasia
  5 maja 2017 at 18:50

  Witam serdecznie,
  czy do przemalowania drzwiczek kuchennych z okleiny MDF można użyć farb w spraju ??? Czy nie będzie lepszy efekt? I czy koniecznie muszę szlifować powierzchnię przed malowaniem? Nie wystarczy odtłuścić ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   11 maja 2017 at 15:22

   Hej Kasia, pytanie o farby w spreju należy zadać producentom tych farb 🙂 Powierzchnię przed malowaniem niekoniecznie trzeba szlifować, ale na pewno trzeba zmatowić papierem ściernym.

 • Reply
  Paulina
  9 maja 2017 at 20:02

  Witam,

  Kupiłam stolik z płyty MDF kolor biały, który po kilku dniach użytkowania ma plamy od ciepłych napojów. Proszę o podpowiedź co mogę zrobić? Jaką farbą pomalować? Czy jest konieczne zmatowienie powierzchni papierem ściernym?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   11 maja 2017 at 15:21

   Paulina, jeśli stolik nie jest wykończony folią na wysoki połysk, powierzchnię przed malowaniem należy zmatowić papierem ściernym. Farby, które polecamy, to opisane wyżej emalie Tikkurila Everal Aqua. Jeśli stolik ma wykończenie na wysoki połysk, zapraszamy do tego wpisu: https://tikkurilapotegakolorow.pl/ekspert-tikkurila-odpowiada-malowanie-mebli/

 • Reply
  agnieszka
  14 maja 2017 at 19:44

  Witam. Chcielibysmy przemalowac fronty mebli podobnych do tych:
  http://www.baggidesign.pl/biuro-prasowe/mali-fani-formuly-1-beda-zachwyceni.html
  U nas 2 komody plus szafa. Korpusy chcemy zostawic biale. Fronty są czerwone lakierowane błyszczące, ale chyba nie jest to wysoki połysk. Obrazki chyba mają inną grubość gdyz są wyczuwalne po przejechaniu dłonią.
  Prosze o wskazówki jak sie za to zabrać i …może liste zakupów?Z checią kupiłabym wszystko przez internet (w domu nie mamy nic) A kolor chciałabym chyba coś z szarosci..
  dziękuję i pozdrawiam

 • Reply
  Beata
  20 maja 2017 at 17:24

  Mam pytanie. Posiadam podkład alkidowy do trudnych powierzchni tikkurila otex adhesion primer. Czy moge na tym podkładzie malować farbami wodorozcieńczalnymi z waszej serii everal aqua? Czy mogę na tej bazie użyć tylko i wyłącznie farb alkidowych ? Pan w sklepie powiedział mi,że można uzywać farb wodorozcieńczalnych, ale mam wątpliwości.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   26 maja 2017 at 13:43

   Beata, jak najbardziej można malować farbami wodorozcieńczalnymi po podkładzie alkidowym. Należy tylko pamiętać, że przy jasnych, zwłaszcza białych odcieniach farby nawierzchniowej, po położeniu podkładu rozpuszczalnikowego a przed położeniem farby nawierzchniowej trzeba odczekać 2-3 dni, aby odparował rozpuszczalnik – w przeciwnym razie farba nawierzchniowa może zżółknąć.

 • Reply
  Klaudia
  9 lipca 2017 at 11:02

  Witam, posiadam komodę z fioletowymi szufladami na połysk, bardzo chciałabym je przemalować na biały mat lub półmat. Czy jest taka możliwość? A jeśli tak to co muszę zrobić i jaka farba najlepiej pokryje? Dziękuje

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   11 lipca 2017 at 07:26

   Klaudia, czy wiesz, czym pokryte są meble? Od tego zależy jakie produkty będą potrzebne.

 • Reply
  Renata
  26 lipca 2017 at 07:12

  Witam, zaczelam malowanie mebli z okleiny farbą everal aqa matt 10 ,podłoże odpowiednio przygotowalam ,efekt pomału jest widoczny ,moje pytanie czy jeśli zbyt szybko nakladalam kolejne warstwy to zacznie się coś dziać z farbą? Dodam ze warstwy były cienkie i w dotyku były suche ,nie powstały żadne pęcherze czy nierówności ale wyżej przeczytalam o zamkniętej wilgoci i obawiam się ze moja mozolna praca pójdzie na marne ,proszę o poradę .Dziękuję

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   24 sierpnia 2017 at 15:05

   Renata, zawsze zalecamy odczekać minimum 4 godziny między warstwami, właśnie żeby odprowadzić wilgoć. Niemniej, obserwuj swój mebel – być może nie będzie potrzeby ponownego malowania, jeśli z powierzchnią farby nic się nie zadzieje. Trzymamy kciuki 🙂

 • Reply
  Paweł
  28 lipca 2017 at 09:48

  Chciałbym usunąć niewielkie rysy powstałe podczas montażu w takiej szafce:
  http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30157377/
  kolor biały jak na zdjęciu.
  Czy jest taka możliwość i w jaki sposób należy to zrobić?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   24 sierpnia 2017 at 15:09

   Paweł, w naszej ofercie mamy co prawda szpachlówkę do drewna, ale mebel, który nam pokazałeś jest pokryty okleiną, z którą szpachlówka raczej się nie połączy. Obawiamy się, że nie możemy Ci pomóc 🙁

 • Reply
  Iwona
  17 listopada 2017 at 23:18

  Witam.Chcialabym przemalowac meble IKEA kolekcja Hemnes na kolor bialy o polmatowym wykonczeniu.Obecne meble sa biale ale bardziej wpadaja w ecru.Na stronie Ikei jest informacja ze meble te sa z plyta wiorowa,farba akrylowa,folia,tworzywo ABS.Czy moge otrzymac odpowiedz co kolejno powinnam robic zeby uzyskac meble biale o polatowym wykonczeniu.

 • Reply
  ANia
  19 listopada 2017 at 11:33

  Mam meble IKEA seria Malm przeczytałam, że są wykonane z płyty wiórowej – jaką farbą mogę je pomalować.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   27 listopada 2017 at 12:46

   Ania, z pewnością jest na nich okleina, należy więc ją delikatnie zmatowić i pomalować produktami, o których piszemy w powyższym wpisie 🙂

 • Reply
  ANNA
  30 listopada 2017 at 22:44

  Witam. Dokonałam metamorfozy mojego czarnego stołu malując go moją ulubioną farbą Everal Aqua Semi Mat 40 na kolor biały. Choć w specyfikacji jest, że nie wymaga już lakierowania, ja z moimi dwoma dokazujacymi Synkami wolalabym Go pociągnąć lakierem. Bo po jednym intensywnym posiłku przy stole mialam odprysk i wole tego uniknąć dla mojego spokoju psychicznego również 😉
  Pytanie więc moje brzmi jakim lakierem mogę potraktować mój biały już stół?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 😉
  P.s. pomalowalam jeszcze krzesła, a kilka już lat temu szafę zabudowana , łóżeczko i wiele innych elementów mojego królestwa 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   4 grudnia 2017 at 09:37

   No, no, no, ależ metamorfozy! Lakierowanie skonsultujemy z ekspertem 🙂

 • Reply
  Magda
  18 grudnia 2017 at 17:16

  Witam,
  Co zastosować aby odnowić stary stół kawowy pokryty fornirem? Chciałabym użyć farby kryjącej o matowym i trwałym wykończeniu.
  Proszę o poradę.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   26 stycznia 2018 at 10:03

   Magda, nie polecamy naszych farb do malowania blatów stołów, ale wszystkiego inne elementy możesz oczywiście pomalować. Rekomendację farb znajdziesz w powyższym wpisie 🙂

 • Reply
  Karolina
  25 grudnia 2017 at 10:32

  Witam uprzejmie.
  Posiadam kilkuletnie meble sosnowe (łózko i szafa) które chciałabym rozjaśnić. Są obecnie polakierowane bezbarwnym lakierem i mocno pociemniały od nowości.
  Chciałabym uzyskać efekt jasnych mebli (nie muszą być całkowicie biale zależy mi na efekcie bardzo jasnego drewna) z widoczną strukturą drewna i widocznymi słojami. Czy jest możliwość osiągnięcia takiego efektu? Jak to zrobić?

  Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam 😀

 • Reply
  Paweł
  29 grudnia 2017 at 09:57

  Dzień dobry!
  Doradźcie proszę : podobają mi się fronty Ikea Torhamn z serii Metod, jednak nie pasują kolorystycznie mojej wizji kuchni 🙂 Czy jest możliwość przemalowania tak, żeby słoje były delikatnie widoczne? Interesowała by mnie kolorystyka coś pomiędzy ciemną szaroscią a „zgnitą” zielenią. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Reply
  Anna
  7 stycznia 2018 at 16:08

  Witam. Planuję przemalowanie błyszczących czerwonych frontów mebli kuchennych, na jakikolwiek inny kolor, bo czerwień po 10-ciu latach już mi „obrzydła”. Czy wszystkie farby chwycą sie czerwieni? jakie czynności powinnam wcześniej wykonać, aby farba dobrze się trzymała? Z góry dziękuję za pomoc Anna

 • Reply
  Liza
  28 stycznia 2018 at 11:14

  Witam,

  jestem zachwycona efektami jakie osiąga Pani odnawiając stare meble . Nie ukrywam ze zainspirowała mnie Pani do odnowienia mebli mojej 7 -letniej córeczki .Za dwa miesiące spodziewam sie 2 córeczki i jestem zmuszona wymieszać stare meble mojej starszej córki z nowymi zakupione dla młodszej . I tu zaczyna sie problem odnawiać muszę wszystkie zeby nie było różnicy miedzy starymi i nowymi 😞Im wiecej czytam tym większy mam mętlik w głowie 🙁 czy podołam takiemu wyzwaniu ?🙈przed 7 laty zakupiłam dla mojej córeczki meble sosnowe z serii „Cinderella Premium” producenta bydgoskich mebli. Niestety mimo iż moja córcia bardzo o nie dbała farba bardzo sie miejscami starła i wyglada nieestetycznie. Chciałabym je odnowić, ale nie mam pojęcia jaka farbę wybrac. Zależy mi na trwałości farby oraz zeby nie była szkodliwa dla dziecka. Farba tą też będę odnawiać łóżeczko dla baby. Liczę sie z tym ze napewno nie raz zdąży sie ze bedzie brała szczebelki do buzi 😞 Rozumiem ze w pierwszej kolejności należy umyć dokładnie meble i je obszlifować. I tu zaczynaja sie schody czy muszę tez obszlifowac te nowe meble której farba jest niezniszczona czy wystarczy ze położę nowa farbę ? Jedni doradzają zeby nie ma takiej potrzeby inni ze w przeciwnym razie farba nie bedzie sie trzymać . Jedni każą odtłuszczac inni ze nie ma potrzeby . To samo odnoście wosku . ??? Teraz sama juz nie wiem co potrzebuje a co nie 🙁.Miałabym ogromna prośbę czy mogła by pani zerknąć swoim fachowym okiem i z własnych doświadczeń doradzić mi jak farba w moim przypadku bedzie najbardziej odpowiednia i najlepiej sie ja rozkłada – ogromnie boje sie zacieków 🙁Ile farby potrzebuje na odnowienie tych wszystkich mebli ? ( dwie duze szafy , 2 duże regały , łóżeczko dziecięce i łóżeczko piętrowe oraz przewijak z komoda i szafka nocna )
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuje z góry na odpowiedz .
  Liza

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   30 stycznia 2018 at 14:12

   Liza, wystarczy, że zmatowisz meble drobnoziarnistym papierem ściernym oraz odtłuścisz – oba te elementy są potrzebne, aby poprawić przyczepność farby. Aby doradzić Ci, w jaki sposób przygotować meble do malowania, prosimy o informację, z czego są wykonane i jakimi produktami były pokryte dotychczas. Prosimy też o wymiary mebli, abyśmy mogli oszacować ilość potrzebnej farby.

 • Reply
  Iwona
  14 lutego 2018 at 15:23

  Witam.
  Chciałabym pomalować stare panele ścienne mdf okleinowane , najbardziej interesuje mnie jasny beż półmat.Jakiej farby powinnam użyć i jakie czynności wykonać przed malowaniem ?

 • Reply
  Donata
  16 lutego 2018 at 14:06

  Witam.
  Mam bardzo solidne meble z litego drewna , bardzo ciężkie . Zakupiłam je 5 lat temu , szkoda mi ich wyrzucić a niestety kolor ich już mi nie odpowiada ( komoda i witryna ma ramy brązowe i drzwiczki białe na wysoki połysk ( stol jadalniany i ława jest w kolorze brązowym . Niewiem tylko co jest na zewnątrz ale są bardzo śliskie . Chciałabym je wymalowac całkowicie na biało i rowniez osiagnac wysoki połysk , teraz moje pytanie ? Czy muszę ta śliska powierzchnię szlifowac ? Nałożyć najpierw preparat Tikkurila Otex ? Potem Tikkurila Everal Aqua Primer ? A na koniec farbę Tikkurila Everal Aqua Gloss ( 80) czy dwie warstwy wystarcza ? Ile z każdych tych preparatów musi schnac ?
  A teraz moje najważniejsze pytanie bo jestem już po malowaniu komody z innej marki farbami i cokolwiek na niej nie położyłam bardzo się rysowala a tego bym nie przeżyła jakby się to stało z tymi meblami ? Czy te produkty są na to odporne ??? Z góry dziękuję za odpowiedzi wszystkie na moje pytania pozdrawiam .

 • Reply
  Danuta
  16 lutego 2018 at 21:02

  Mam w kuchni położone na ścianach płyty ze sklejki(kolor beż) czy mogę i jaka farba mogłabym to pomalować. Ściany w kuchni mogą być tłuste.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 lutego 2018 at 15:30

   Danuta, abyśmy mogli odpowiedzieć potrzebujemy więcej informacji. Mamy prośbę o przesłanie nad zdjęcia powierzchni oraz wskazanie, gdzie w kuchni znajdują się płyty (na ścianach, nad kuchnią, nad zlewem itd.). Prosimy o maila na adres blogpotegakolorow@tikkurila.com. Pozdrowienia!

 • Reply
  Tomasz
  24 lutego 2018 at 18:06

  Dzień doberek,
  chciałbym przemalować kolumny głośnikowe na biały kolor.
  Kolumny są w okleinie. Jaką metodę i jakie farby polecacie?
  Dziękuje za informację

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   27 lutego 2018 at 10:36

   Tomasz, jeśli okleina ma dobrą przyczepność do podłoża, musisz przed malowaniem dokładnie ją odtłuścić, potem pomalować ją farbą podkładową Tikkurila Everal Aqua Primer (https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_primer), a następnie emalią z rodziny Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku. Ich opis znajdziesz w powyższym wpisie 🙂 Powodzenia!

 • Reply
  Izabela
  9 marca 2018 at 06:38

  Witam. Mam w kuchni meble lakierowane w kolorze oberżyny a część w czarnym kolorze, nie są pokryte folią lecz lakierowane, malowane, w niektórych miejscach widać zacieki farby. Chcialabym je przemalowac na kolor biały lub inny bardzo jasny, ale już nie na połysk lecz mat. Jak to zrobić żeby nie było smug i żeby nie uszkodzić mebli.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   12 marca 2018 at 15:22

   Izabela, proponujemy dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię mebli i użyć gruntu do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_otex_akva
   Pomijamy w tej sposób etap matowienia papierem ściernym, a dzięki gruntowi Tikkurila Otex Akva farba nawierzchniowa będzie miała lepszą przyczepność do podłoża oraz przemalowanie ciemnego koloru na jasny będzie łatwiejsze.

   • Reply
    Izabela
    23 marca 2018 at 05:44

    A jakiej farby do tego użyć najlepiej?

    • Reply
     Tikkurila. Potęga Kolorów
     23 marca 2018 at 12:38

     Tikkurila Everal Aqua – szerzej piszemy o niej w powyższym wpisie 🙂

 • Reply
  Izabela
  9 marca 2018 at 06:42

  Witam. Chcialabym przemalowac w salonie belki stropowe które obecnie są w kolorze wenge na jasny, najlepiej biały kolor. Dodaję że farba nie musi idealnie pokrywać belki, może nawet lekko przebijać ciemniejszy kolor dla uzyskania efektu postarzania. Jakich użyć produktów i w jaki sposób mogę to zrobić?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   12 marca 2018 at 15:28

   Izabela, proponujemy przygotować powierzchnię w następujący sposób: oczyścić i przeszlifować, następnie użyć gruntu Tikkurila Multistop (https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_multistop), który stworzy warstwę oddzielającą między dotychczas użytymi na belkach produktami, a potem pomalować powierzchnię wybraną emalią z rodziny Tikkurila Everal Aqua. Emalie są kryjące, ale dla uzyskania przetarć można delikatnie przetrzeć powierzchnię papierem ściernym.

 • Reply
  Anna
  24 marca 2018 at 20:44

  Odnawiamy schody i będziemy malować je na ciemny brąz (okolice wenge).
  Drzwi są białe – czy jest sens przemalowywać je na ciemny brąz? jak sprawić, aby pasowały do schodów i listw?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   26 marca 2018 at 09:13

   Anna, wybór kolorów jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego zachęcamy do skorzystania z porady architekta wnętrz.

 • Reply
  Tomasz
  25 marca 2018 at 08:46

  Witam. Chciałbym zrobić zabudowę w sypialni. Chciałbym aby była ona w kolorze białym w połysku. Myślałem o kupnie płyty meblowej na wymiar w Leroy Merlin lub Castoramie i pomalować ją. Jak mogę to zrobić i jaka farbą aby uzyskać efekt połysku. Pozdrawiam.

 • Reply
  Maciej
  3 kwietnia 2018 at 10:30

  Witam !!! Czy farbę Tikkurila Everal Aqua Gloss [80] można polerować pastą polerską na wysoki połysk ?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   5 kwietnia 2018 at 14:26

   Sprawdzimy 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   9 maja 2018 at 12:57

   Maciej, nie testowaliśmy takiego rozwiązania, zatem musisz we własnym zakresie wykonać próbę 🙂

 • Reply
  Bogdan
  14 kwietnia 2018 at 06:46

  Witam. Chciałbym pomalować parapety okienne wewnętrze Odchodzi z nich okleina którą usunę przed malowaniem. Potrzebuję farbę półmatową. Parapet jest nasłoneczniony. Jaką farbę w tym przypadku kupić. Pozdrawiam Bogdan.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   15 kwietnia 2018 at 18:36

   Bogdan, prosimy o informację, z czego wykonane są parapety.

 • Reply
  ANIA
  23 czerwca 2018 at 17:41

  Witam, mam w kuchni sufit zrobiony ze sklejki polalierowany jakieś 30 lat temu a chciałabym pomalować go na biało czy możesz mi doradzić jaką farbę najlepiej wybrać

 • Reply
  Ewa
  2 lipca 2018 at 11:54

  Dzień dobry, chciałabym przemalować drzwi wykonane z płyty i okleiny, czy te farby będą się również nadawały?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   9 lipca 2018 at 09:24

   Ewa, jak najbardziej, jako podkład Tikkurila Otex Akva i nawierzchniowo wybrana emalia 🙂

 • Reply
  Justyna
  7 lipca 2018 at 06:59

  Bardzo konkretny artykuł, tego szukałam:)
  Planuję malowanie lustra i wieszaka w przedpokoju (obecnie pokryte jasną okleiną w kolorze podobnym do mebli sosnowych,chciałabym przemalować je na biało).
  Czy polecane farby sprawdzą się w pomieszczeniu, w którym narażone są na ocieranie, zahaczanie itd? Czy są trwałe?
  Jak długoschnie grunt do trudnych podłoży?
  Pozdrawiam,
  Justyna

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   9 lipca 2018 at 09:26

   Justyna, powłoka jest trwała i z ocieraniem, zahaczaniem farba powinna sobie poradzić 🙂 Grunt do trudnych podłoży schnie ok. 4 godziny.

 • Reply
  Elżbieta
  25 lipca 2018 at 12:20

  Witam serdecznie.Dzisiaj zaczynam przygodę z malowaniem mebli zarówno drewnianych jak i okleinowych (na biało). Przeczytałam wszystkie Państwa instrukcje,porady,zakupiłam wszystkie potrzebne grunty i farby,tj.everal aqua primer ,otex akva i everal aqua semi mat 40…i teraz moje pytanie, które mnie nurtuje i sen spędza z powiek…czy aby na pewno po pomalowaniu nie trzeba lakierować???? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   6 sierpnia 2018 at 13:48

   Elżbieta, nie ma takiej potrzeby 🙂 Emalie po pomalowaniu tworzą trwałą powłokę.

 • Reply
  DOROTA
  27 lipca 2018 at 16:11

  Witam. Właśnie biorę za malowanie mebli w kuchni. Z części frontów odchodził laminat który usnęłam, czy przed malowaniem powinnam zagruntować te części czy wystarczy tylko przeszlifować. Jakiej farby najlepiej użyć chciałabym matową powłokę. Dziękuję

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   6 sierpnia 2018 at 13:47

   Dorota, najbezpieczniej będzie po zmatowieniu zagruntować powierzchnię Tikkurila Everal Aqua Primer, a następnie pomalować powierzchnię emalią Tikkurila Everal Aqua Matt 10. Linki do produktów znajdziesz we wpisie 🙂

 • Reply
  Marta
  31 lipca 2018 at 12:08

  Witam, w tekście jest informacja, że meble pokryte okleiną należy zagruntować szybkoschnącym gruntem do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej. W komentarzach widnieje informacja, że wystarczy tylko zmatowić powierzchnią, a farba everal semi matt sobie poradzi na tej powierzchni. Gruntować więc czy nie gruntować 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   6 sierpnia 2018 at 13:45

   Gruntować 🙂 Odświeżyliśmy rekomendację dot. malowania okleiny w oparciu o doświadczenie naszych doradców technologicznych 🙂

 • Reply
  Kasia
  11 sierpnia 2018 at 15:30

  Dzień dobry,

  Chciałabym przemalować białe, nowe, niezłożone szafki łazienkowe IKEA, seria Godmorgen, na któryś z kolorów z Waszej niesamowitej palety. Rozważam półmat. Przeczytałam większość pytań i Państwa podpowiedzi, ale mimo to proszę o wskazówkę jak postępować z tego typu meblami.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 sierpnia 2018 at 13:07

   Kasia, zalecamy dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni do malowania, następnie zagruntowanie jej gruntem poprawiającym przyczepność farby nawierzchniowej Tikkurila Otex Akva, a następnie nałożenie emalii wodorozcieńczalnej z rodziny Tikkurila Everal Aqua, opisanej we wpisie powyżej 🙂 Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, m.in. przestrzegać czasu schnięcia kolejnych warstw farby 🙂 Powodzenia!

 • Reply
  dominika
  24 sierpnia 2018 at 15:05

  Witam, zakupilam meble z kolekcji Mia w sklepie Agata. Chcialabym jednak nowe, nieuzywane meble przemalowac na inny kolor. Zalezy mi na pokryciu rozowych blatow farba w odcieniu mietowym. Jakiej farby powinnam uzyc do tego celu? Czy powinien byc to mat, polmat czy moze polysk? ile warstw trzeba bedzie nalozyc aby zakryc rozowy kolor? i czy rozowa farbe trzeba bedzie najpierw zeszlifowac do zera, czy tez jedynie zmatowic jej powierzchnie i odtluscic, pokryc jakas farba gruntujaca, czy tez mozna malowac od razu farba mietowa na ta farbe rozowa?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   27 sierpnia 2018 at 15:52

   Hej Dominika, z tego, co widzimy na stronie producenta, meble MIA są pokryte laminatem. W tej sytuacji należy powierzchnię mebla dokładnie wyczyścić i odtłuścić, a potem zastosować grunt do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva, który ma za zadanie poprawić przyczepność farby nawierzchniowej (1 warstwa). Niemniej przed malowaniem powinnaś wykonać próbę na mniej widocznym fragmencie mebla, aby sprawdzić, czy farba bez szlifowania trzyma się powierzchni. Prawdopodobnie potrzebne będą 2-3 warstwy farby nawierzchniowej.

   Co do stopnia połysku, to jest to w pełni kwestia gustu 🙂 Możesz odwiedzić Tikkurila Studio Koloru, w którym dostępne są wymalowania w różnych stopniach połysku, i ocenić na własne oczy, który podoba Ci się najbardziej. Tutaj link do wyszukiwarki: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/sklepy#tikkurila_studio_koloru=1
   Pozdrawiamy!

 • Reply
  Kasia
  30 sierpnia 2018 at 20:20

  Witam, chcę pomalować drzwi wejściowe i futryny koloru olcha na biało. Drzwi są pokryte chyba jakąś okleiną. Chcę postępować następująco: dokładnie odtłuścić, uczyć podkładu do trudnych powierzchni, potem pomalować biąłą,farbą,tikurilla mat. Czy dobre podejście? 🙂 nie chcę szlifować.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   31 sierpnia 2018 at 12:24

   Kasia, w przypadku takich powierzchni zawsze zalecamy szlifowanie i tak również radzilibyśmy w tym przypadku. Na własną odpowiedzialność możesz ten element pominąć, radzimy tylko, abyś wcześniej wykonała próbne wymalowanie na tej powierzchni i upewniła się, że farba zachowuje się prawidłowo. Pozdrawiamy 🙂

 • Reply
  Justyna
  4 września 2018 at 09:22

  Witam
  Chciałabym naprawić stolik, który kupiłam dwa tygodnie temu i niestety został uszkodzony (dziecko rozlało zawartość odświeżacza do powietrza i wody tym miejscu lakier jakby zszedł). Stolik jest biały na wysoki połysk. W jaki sposób mogę to naprawić? Czy wystarczy pomalować czy zmatowić? I czy cały mebel czy uszkodzony fragment? Jakich produktów użyć? Dziękuję za poradę. Pozdrawiam, Justyna

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   5 września 2018 at 07:53

   Justyna, abyśmy mogli odpowiedzieć, potrzebujemy więcej informacji, tzn. z czego wykonany jest stolik, jak jest wykończony (okleina, fornir, folia itd.?), a jeśli jest z sieciówki, pomoże nam informacja, z której serii 🙂

 • Reply
  Justyna
  4 września 2018 at 09:25

  Przepraszam za błędy! Pisze z t9 😉 miało być bez „wody” ☺

 • Reply
  pajak12336
  16 października 2018 at 16:41

  witam mam łużeczko czesciowo z okleina brazowa czesciowa biala i czesciowo bez chcoal bym zostac przy bialym aby cale byl9 biale czesc to plyta wiórowa czesc sklejka co zrobic by uzyskac jednolity efekt ?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   18 października 2018 at 09:51

   Dzień dobry, przy różnych powierzchniach trudno uzyskać jednolity efekt. Proponujemy zastosować się do wytycznych z artykułu, tzn. do każdej powierzchni zastosować odpowiedni podkład: okleina – Tikkurila Otex Akva, płyta wiórowa i sklejka – Tikkurila Everal Aqua Primer, a następnie pomalować emalią nawierzchniową Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku 🙂

 • Reply
  Kasia
  24 października 2018 at 15:40

  Witam chcę odnowić meble z płyty MDF tylko w domu alergicy czy ta farba jest dla nich bezpieczna?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   25 października 2018 at 09:36

   Jak najbardziej – emalie Tikkurila Everal Aqua posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego co oznacza, że są w pełni bezpieczne dla osób szczególnie wrażliwych i ze skłonnościami do alergii.

 • Reply
  natalia
  17 stycznia 2019 at 19:35

  A ja planuję przemalowanie mebli kuchennych na inny kolor – meble na wysoki połysk. Czy takie meble w ogóle można przemalować? 🙂 z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   18 stycznia 2019 at 13:01

   Natalia, napisz nam, jakie meble chciałabyś przemalować – podpowiemy co i jak 🙂

 • Reply
  aga kowalczyk
  20 stycznia 2019 at 11:37

  witam
  chciałabym pomalować meble kuchenne 🙂 fronty są wykonane z płyty mdf ( chyba :)) kiedy zdjęłam fornir ( odkleił się ) ukazał się ładny brązowy naturalny kolor i taki chciałbym zostawić . Proszę o radę jakim lakierem czym oprócz farby ponieważ nie chce zmienić koloru mogłabym pokryć fronty mojej kuchni żeby zabezpieczyć ja przez wilgocią itp. Czy powinnam szlifować płytę? Bardzo proszę o pomoc niestety nie mogę znaleźć informacji o sytuacji kiedy nie chciałabym używać farby 🙂 pozdrawiam aga

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   21 stycznia 2019 at 10:05

   Hej Aga, polecamy lakier Tikkurila Kiva Interior Lacquer, który jest dostępny w wersji półmatowej i półpołyskowej: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_kiva_interior_lacquer

   Przygotowanie powierzchni do malowania jest prościutkie: należy oczyścić ją z brudu i kurzu, zwilżyć powierzchnię wodą w celu odsłonięcia
   luźnych włókien, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zeszlifować i odpylić. Należy nałożyć 2-3 warstwy, zachowując między nimi odstęp 3 godzin. Powierzchnia jest gotowa do użytkowania następnego dnia po malowaniu, a całkowitą twardość osiąga po około 2 tygodniach od aplikacji. Do tego czasu należy unikać czyszczenia oraz dużego nacisku na lakierowanej powierzchni.

   Powodzenia 🙂

 • Reply
  Agata Ludka
  6 lutego 2019 at 17:28

  Witam,a czy można na płycie MDF uzyskać efekt „kredy” (chodzi mi o pokrycie ciemnej płyty białą farbą,ale w taki sposób,by powierzchnia była lekko matowa i artystycznie „nierówno” pomalowana)?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   11 lutego 2019 at 12:44

   Cześć, dziękujemy za pytanie. Aby osiągnąć efekt, o którym piszesz rekomendujemy użycie farby Tikkurila Everal Aqua Matt 10 i zastosowanie jednej z poniższych technik.
   
Technika 1: polega na dość mocnym rozcieńczeniu produktu (ok. 30-40%) wodą. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy na podłoże, dodatkowo przecierając szmatką wilgotną warstwę emalii. 

   Technika 2: polega na całkowitym zamalowaniu jednego koloru drugim i miejscowym szlifowaniu, do momentu wydobycia koloru zamalowanego pod spodem.
   Pamiętaj jednak o tym, że obie techniki nie są „standardowymi” technikami malarskimi. Ich wykonanie jest za każdym razem inne, dopasowane do umiejętności malującego i rodzaju malowanego podłoża 🙂 Powodzenia!

 • Reply
  Magda
  20 lutego 2019 at 22:58

  WITAM SERDECZNIE Posiadam meble w kuchni z Bodzio. Są to meble na wysoki połysk chciała bym je przemalowac na kolor biały lub szary. Czy jest możliwość przeładowania takich mebli ?w jaki sposób powinnam to zrobić jakimi produktami. Pozdrawiam

 • Reply
  Magda
  20 lutego 2019 at 23:06

  Witam mam meble z Bodzio fronty na wysoki połysk. Chciala bym je przemal9wac na biało lub szaro jak powinnam się za to zabrać pizdrawiam

 • Reply
  Agata Ludka
  3 marca 2019 at 07:28

  A ile razy polecacie malować ciemny MDF białym półmatem? Czy KONIECZNE jest uprzednie zmatowienie i zagruntowanie?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   4 marca 2019 at 11:02

   Agata, mebli wykonanych z MDF nie szlifujemy, lecz jedynie matowimy papierem ściernym nałożonym na uchwyt – wyrówna to docisk podczas szlifowania. Papier powinien mieć wyższą granulację, np. 400. Po zmatowieniu, mebel należy przetrzeć wilgotną szmatką i oczyścić z powstałego pyłu, a następnie zagruntować szybkoschnącym gruntem do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_otex_akva Należy malować do uzyskania pożądanego efektu, zazwyczaj wystarczają 2-3 warstwy emalii nawierzchniowej. Ponieważ powierzchnia jest ciemna, w tym wypadku mogą to być 3 warstwy 🙂

 • Reply
  Nawojka
  14 marca 2019 at 10:39

  Witam mam komodę wykonaną z okleiny pod spodem takie jakby wiórki. Chciałabym ją przemalować na biało. Jestem kompletnie zielona w tym temacie więc fajnie jak będzie to proste w wykonaniu. Mogę prosić o poradę jaką farbę wybrać i jak po kolei to zrobić???

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   14 marca 2019 at 12:36

   Nawojka, mebli pokrytych okleiną lub wykonanych z MDF nie szlifujemy, lecz jedynie matowimy papierem ściernym nałożonym na uchwyt – wyrówna to docisk podczas szlifowania. Papier powinien mieć wyższą granulację, np. 400. Stosować go należy bardzo ostrożnie, ponieważ okleina jest materiałem cienkowarstwowym i łatwo ją uszkodzić. Po zmatowieniu, mebel należy przetrzeć wilgotną szmatką i oczyścić z powstałego pyłu, a następnie zagruntować szybkoschnącym gruntem do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva (https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_otex_akva), który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej – wystarczy jedna warstwa. Jeśli chodzi o malowanie, po otwarciu puszki emalię należy dokładnie wymieszać. Zakamarki i trudno dostępne miejsca malujemy za pomocą pędzla, a do większych powierzchni używamy wałka. Pomiędzy kolejnymi warstwami farby czekamy 4 godz. Malowanie mebli farbami Tikkurila Everal Aqua, niezależnie czy są wykonane z drewna, płyty MDF czy okleiny, nie wymaga dodatkowego użycia lakieru, a sam mebel jest gotowy do użycia po 24 godz.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   14 marca 2019 at 12:37

   Linki do rekomendowanych farb znajdziesz w tekście wyżej 🙂

 • Reply
  Esyta
  27 marca 2019 at 18:47

  Dzień dobry.Chcialam zapytać jak się zabrać do przemalowania szafy Ikea HURDAL (szafa sosnowa pokryta warstwą jakiegoś twardego lakieru).Czy wystarczy zmatowienie i pokrycie podkładem a następnie już tylko farba?

 • Reply
  Edi
  2 kwietnia 2019 at 13:08

  Witam
  Posiadam starą dębową komodę z rzeźbieniami którą postanowiłam przemalować na biało , ze względu na detale możliwe jest tylko jej zmatowienie . Pokryta jest prawdopodobnie lakierobejcą a nie jak wcześniej myślałam lakierem , do jej pomalowania kupiłam farbę tikkurila aqua matt 10 , na szczęście zaczęłam malowanie od środka ponieważ okazało się że tuż po pomalowaniu farba zaczyna żółknąć nawet po drugiej warstwie . Czy pomogło by wcześniejsze pomalowanie podkładem ? Z góry dziękuje za poradę 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 kwietnia 2019 at 13:45

   Edi, jak najbardziej pomoże zastosowanie podkładu 🙂 Proponujemy Tikkurila Multistop, który stworzy międzywarstwę oddzielającą dotychczas stosowane produkty od tych nowych: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_multistop Nałóż 2 warstwy, po malowaniu każdej należy odczekać jeden dzień, aby podkład dokładnie wysechł. Po wyschnięciu drugiej warstwy można malować emalią Tikkurila Everal Aqua Matt 10 🙂

 • Reply
  Rafał
  9 maja 2019 at 08:15

  Dzień Dobry,

  Mam pytanie, mianowicie chodzi o to, że mam kuchnię z frontami na wysoki połysk. Chciałbym zasłonić rurę prowadzącą do okapu u góry szafek. Mam deskę idealnie pasująca do zasłonięcia tej rury koloru białego. Czy jak pomaluję tą farbą Tikkurila Everal Aqua Gloss [80] to nada desce połysku i będzie współgrało z frontami szafek w kuchni. Proszę o informację.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   9 maja 2019 at 09:03

   Dzień dobry, w punktach Tikkurila Studio Koloru dostępne są przykładowe wymalowania emaliami Tikkurila Everal Aqua w trzech stopniach połysku. Zachęcamy więc do wizyty i zobaczenia ich na własne oczy 🙂 Wyszukiwarkę tych punktów znajdzie Pan na naszej stronie: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/sklepy#tikkurila_studio_koloru=1

 • Reply
  Agata Ludka
  21 maja 2019 at 14:45

  Czy gruntowac można jakimkolwiek preparatem Tikkurila czy konkretnym? Chodzi o malowanie płyty MDF,docelowo na biało.

 • Reply
  Ania
  23 maja 2019 at 09:22

  Proszę o pomoc. Mam meble dziecięce na których była naklejona naklejka . Po jej zdarciu jest ślad. Zdarła się również okleina. Mam wrażenie że jest ona papierowa. Taka cienka warstwą papieru. Chce pomalować te fronty ale kompletnie nie wiem jakiej farby użyć czy i jak przygotować te fronty . Dodam tylko że nie można zdjąć całej tej dziwnej okleiny . Musiałabym szorować chyba papierem ściernym aż przebije się do zwykłej płyty . Proszę o pomoc bo naprawdę szkoda mi tych mebli wyrzucić

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   27 maja 2019 at 14:21

   Aniu, proponujemy w pierwszej kolejności wypełnić ubytek w okleinie szpachlą do drewna, po wyschnięciu delikatnie zmatowić całą powierzchnię papierem ściernym, uważając, aby nie uszkodzić okleiny, a potem zagruntować i pomalować emalią. Jako grunt polecamy Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej, a do malowania – opisane w tekście emalie akrylowe Tikkurila Everal Aqua.

 • Reply
  Gosia
  9 lipca 2019 at 18:40

  Witam, chcę pomalować na biało schody, które wykonane są z mdfu. Rozumiem, że najlepiej przejechać je lekko papierem ścierny i potem zastosować farbę betonlux? Sprawdzi się to na takich schodach?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   11 lipca 2019 at 14:27

   Jeśli to są schody w obejściu domowym, z niezbyt dużym natężeniem użytkowania, to farba do podłóg Tikkurila Betolux Akva jest jak najbardziej odpowiednim produktem. Dla tej farby nie mamy dedykowanego gruntu, więc w przypadku malowania tak chłonnej powierzchni jaką jest MDF, zalecamy dla pierwszej warstwy 10 % rozcieńczenie tej farby wodą i potraktowanie tej mieszanki jako warstwy gruntującej, a następnie zamalowanie po jej wyschnięciu dwiema lub trzema warstwami farby nierozcieńczonej.

 • Reply
  Ewa
  23 lipca 2019 at 20:27

  Czy pomalowane biurko które jest dość intensywnie użytkowane ( córka sporo maluje, odrabia lekcje itd) wymaga dodatkowego zabezpieczenia np. lakieru ? Biurko będzie malowane Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   24 lipca 2019 at 13:23

   Cześć Ewa, dziękujemy za pytanie 🙂 Nie ma potrzeby zabezpieczania emalii Tikkurila Evaral Aqua dodatkową warstwą lakieru. Sama farba jest już wystarczająco odporna podczas codziennego użytkowania. Pozdrawiamy.

 • Reply
  JOANNA
  12 sierpnia 2019 at 13:37

  Jaką farbą pomalować rattanowe łóżko?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 sierpnia 2019 at 09:11

   Joanna, niestety w naszej ofercie nie mamy farb, które moglibyśmy polecić do tej powierzchni. Rattan jest dość elastycznym podłożem i z tego powodu istnieje ryzyko pękania powłoki farby.

 • Reply
  Karolina
  17 września 2019 at 09:06

  Dzień dobry, mam szafe typu komodor którą chce przemalować. Szafa ma fronty z płyty z okleiną oraz jeden cały przeźroczysty ze szkła (szyby). Czy jest możliwość pomalowania jednym rodzajem farb zarówno skrzydeł z okleiny jak i ze szkła? Jeśli tak w jaki sposób przygotować obie powierzchnie?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 września 2019 at 09:11

   Karolina, do malowania powierzchni z okleiną rekomendujemy zestaw produktów: grunt Tikkurila Otex Akva + emalia Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku. Konieczne zajrzyj do naszego wpisu o malowaniu powierzchni z okleiną (kliknij TU). Natomiast do malowania powierzchni szklanej lepiej sprawdzi się podkład Tikkurila Otex Adhesion Primer i jako produkt nawierzchniowy również emalia Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku. W obu przypadkach koniecznie zwróć uwagę na czas schnięcia podkładu i przestrzegaj naszych wytycznych 🙂 Powierzchnię szklaną dodatkowo należy dokładnie odtłuścić – to jest kluczowe dla przyczepności farby. Powodzenia 🙂

 • Reply
  Paulina
  25 października 2019 at 10:04

  Mam pytanie odnośnie renowacji mebli przez kobietę w ciąży? Czy malowanie gruntem i farbą, a pozniej przebywanie w tym samym pomieszczeniu jest bezpieczne?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 października 2019 at 10:46

   Nasze produkty z linii Tikkurila Everal Aqua, najczęściej używane do malowania mebli, są bezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i środowiska – posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz wodorozcieńczalną recepturę. Jednak ciąża to stan szczególny, w którym kobieta musi wyjątkowo dbać zarówno o siebie, jak i rozwijające się dziecko, więc warto o pomoc w pracach remontowych poprosić inne osoby – partnera, rodzinę czy przyjaciół 🙂 Pomieszczenie po malowaniu radzimy dokładnie wywietrzyć 🙂

 • Reply
  Pawel
  12 listopada 2019 at 23:25

  Dzien dobry
  meble Ikea czerwone fronty szafek bardzo blyszczace (lustrzane) wydaje mi sie ze to chyba lakierowane – czym moge je pomalowac?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 listopada 2019 at 10:59

   Hej Paweł, poniżej nasza rekomendacja dla tego typu wykończenia mebli:

   1) Dokładnie wyczyść i odtłuść powierzchnię, np. detergentem Tikkurila Maalipesu. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ mebli bardzo błyszczących, prawdopodobnie wykończonych folią, nie szlifujemy – mogłoby to ją uszkodzić. Usunięcie wszelkich zabrudzeń jest więc kluczowe dla przyczepności farby.

   2) Zastosuj grunt do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej. Przed malowaniem dokładnie go wymieszaj i przelej do kuwety. Nałóż 1 warstwę i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin.

   3) Wybraną emalię nawierzchniową z linii Tikkurila Everal Aqua dokładnie wymieszaj i przelej do kuwety. Wałkiem z krótkim włosiem nałóż 2-3 warstwy, a pomiędzy każdą z nich zachowaj min. 4 godziny odstępu.

   Powodzenia 🙂

 • Reply
  Sylwia
  30 stycznia 2020 at 17:48

  Witam. Mam do przemalowania komodę i dwie szafki nocne. Lite drewno, mają ok.50 lat i by my już przemalowywane. Jak je zeszlifować żeby nie uszkodzić? I jaka farba później byłaby najlepsza?

  Pozdrawiam,

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   31 stycznia 2020 at 12:22

   Sylwia, jeśli powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy przed malowaniem zmatowić ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Gruntowanie można wówczas pominąć i pomalować mebel emalią Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku i kolorze wg instrukcji zawartych we wpisie powyżej 🙂

 • Reply
  Ewelina
  14 marca 2020 at 20:29

  Witam, mam blat w kuchni świecący laminowany, jakiej farby użyć by odnowić?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   15 marca 2020 at 19:00

   Ewelino, w chwili obecnej nie mamy w naszej ofercie produktów, które mogłyby mieć kontakt z żywnością.

 • Reply
  Łukasz
  21 marca 2020 at 11:09

  Witam, chciałbym pomalować blat kuchenny z płyty laminowanej na kolor czarny – satyna. Jaką farbę powinienem wybrać?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   21 marca 2020 at 13:46

   Łukasz, w chwili obecnej nie mamy w naszej ofercie produktów, które mogłyby mieć kontakt z żywnością.

 • Reply
  Danuta
  6 maja 2020 at 20:36

  Chciałabym pomalować meble kuchenne z płyty MDF, tylko, że moja płyta ma fakturę dosyć wyraźną i mocno wyczuwalną palcem i boję się, że przez to będzie nierównomierny efekt. faktura jest na tyle mocna, że raczej nie da się wyrównać papierem ściernym bez ścierania całej warstwy wierzchniej.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   11 maja 2020 at 07:37

   Danuto, jeśli powierzchnia ma wyraźną strukturę, a chciałabyś uzyskać gładszą powierzchnię, możesz zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze to nałożenie szpachlówki do drewna. Po wyschnięciu całość powierzchni należy zeszlifować w celu wygładzenia i odpylić za pomocą wilgotnej szmatki. Następnie należy nałożyć farbę podkładową Tikkurila Everal Aqua Primer. Na tak przygotowaną powierzchnię możesz nałożyć emalię Tikkurila Everal Aqua, w wybranym stopniu połysku i kolorze. Drugim rozwiązaniem jest pominięcie szpachlówki do drewna i zastosowanie farby podkładowej Tikkurila Everal Aqua bezpośrednio na chropowatą powierzchnię. Tikkurila Everal Aqua Primer w pewnym stopniu wygładzi powierzchnię, jednak nie będzie ona idealnie gładka. W obydwu przypadkach uzyskasz gładszą powierzchnię.

 • Reply
  Aleksandra
  17 maja 2020 at 09:42

  Witam, Chcialabym pomalowac wnętrze domku letniego holenderskiego. Obecnie są tam oryginalne ściany z plyt (chyba MDF) wygladają jakby byly foliowane. Chcialabym pomalowac calosc- ściany i szafki (okleina) tym samym kolorem. Szukam czegos śmietankowego/kremowego. Mogę poprosić o propozyjce farb?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 maja 2020 at 15:32

   Aleksandro, w przypadku płyt MDF pokrytych folią nie można szlifować ani matowić powierzchni papierem ściernym, w związku z czym należy wykonać test przyczepności farby. Płyty należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić, możesz do tego użyć preparatu Tikkurila Maalipesu, a następnie wypróbować emalię w mało widocznym miejscu. Jeśli farba nie będzie się trzymać powierzchni, należy użyć gruntu poprawiającego przyczepność farb nawierzchniowych do problematycznych podłoży Tikkurila Otex Akva. Na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć emalię Tikkurila Everal Aqua, która dostępna jest w trzech stopniach połysku:

   1) mat: Tikkurila Everal Aqua Matt 10
   2) półmat: Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40
   3) połysk: Tikkurila Everal Aqua Gloss 80

   Do malowania szafek zastosuj te same produkty. Meble pokryte okleiną należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym o wyższej granulacji (np.400), następnie odpylić za pomocą wilgotnej szmatki. Następnie powierzchnię należy zagruntować gruntem poprawiającym przyczepność do problematycznych podłoży Tikkurila Otex Akva. Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż emalię Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku i kolorze.

   Dostępne kolory to te z wzornika Tikkurila Symphony, Tikkurila Deco Grey i Tikkurila Pro Grey.

 • Reply
  Amanda
  17 maja 2020 at 21:33

  Proszę o radę. Mam kupione biurko z płyt mdf , biurko jest białe Ale chciałabym żeby miało wysoki połysk. Czy w tej sytuacji wystarczy pomalować je jakimś laminatem, lakierem itp jeśli kolor jest już taki jaki chcę ? I czy można nie szlifowac skoro powierzchnia jest gladka I kolor taki jaki chcę?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 maja 2020 at 07:44

   Amando, wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykończona jest płyta MDF, z której wykonane jest biurko. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z okleiną lub np. folią, zarówno przygotowanie powierzchni, jak i rekomendacja produktów będzie inna. Napisz do nas wiadomość, pomożemy dobrać odpowiednie produkty dla Twojego biurka 🙂

 • Reply
  Michał
  30 czerwca 2020 at 22:06

  Witam, mam schody z drewna dębowego, lakierowane (nie wiem niestety jaki lakier dokładnie). Zostały zmatowione papierem ściernym (porządne szlifowanie nie wchodzi w grę, dość duża powierzchnia i wiele miejsc trudnych – tralki etc.).
  Chciałbym pomalować na kolor ciemnoszary – widoczność słojów nie ma takiego znaczenia. Co Państwo polecicie?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 lipca 2020 at 20:41

   Michale, do pomalowania dębowych schodów rekomendujemy farbę poliuretanowo-akrylową Tikkurila Betolux Akva. Farbę możesz zabarwić na sporą część odcieni z wzornika Tikkurila Symphony.

   Powierzchnia schodów została już zmatowiona, pozostaje więc dokładne odpylenie, odtłuszczenie i oczyszczenie całej powierzchni. Możesz w tym celu użyć preparatu Tikkurila Maalipesu.

   Pamiętaj, aby zapoznać się z kartą techniczną produktów. Jeśli pojawią się dodatkowe pytania, chętnie pomożemy 🙂 Pozdrawiamy!

   • Reply
    Agnieszka Łach
    18 lipca 2020 at 21:00

    Chcę pomalować szafę ( laminat) obecnie kolor niebieski, na biały kolor. Czy trzeba też zmatowić czy wystarczy tylko pomalować?

    • Reply
     Tikkurila. Potęga Kolorów
     20 lipca 2020 at 12:34

     Agnieszka, nie wiemy, o jakim rodzaju laminatu mówimy, proponujemy więc dokładnie wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, np. detergentem Tikkurila Maalipesu, a następnie wykonanie próby przyczepności emalii. Zachęcamy do zapoznania się z poradami dot. malowania mebli w części „Malowanie mebli pokrytych folią” – procedura będzie taka sama 🙂

 • Reply
  Agnieszka
  1 sierpnia 2020 at 13:09

  Bardzo optymistyczny artykuł!
  Czy w podany sposób można pomalować futryny drzwi wewnętrznych na biały kolor (laminat brązowy do drzwi Porta)?

  Ograniczy to kosztowną wymianę futryn.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   5 sierpnia 2020 at 04:36

   Agnieszko, w przypadku futryn pokrytych laminatem, których matowienie nie jest zalecane z uwagi na ryzyko uszkodzenia powierzchni, należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię, możesz do tego użyć preparatu Tikkurila Maalipesu, a następnie wypróbować emalię w mało widocznym miejscu. Jeśli farba nie będzie trzymać się powierzchni, należy użyć wodorozcieńczalnego gruntu Tikkurila Otex Akva, a następnie farby nawierzchniowej, czyli Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku i kolorze.

 • Reply
  Andrzej
  21 listopada 2020 at 19:08

  Pomimo szlifowania pomiędzy warstwami i używania wałka z gąbki, powierzchnia nie jest tak gładka jak malowanie „pistoletem” – jest lekko porowata ze względu na uwięzione bąbelki powietrza – a malowałem bardzo wolnymi ruchami nakładając więcej farby w celu jej równego rozlania…..

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   22 listopada 2020 at 18:49

   Andrzej, do malowania mebli należy używać wałka z krótkim włosiem, natomiast emalię należy nałożyć w 2-3 cienkich warstwach zachowując między nimi min. 4 godz. odstępu.

 • Reply
  Aga
  6 grudnia 2020 at 14:59

  Czesc.
  Posiadam szafki z Ikea pokryte laminate, ktore juz kilka lat temu pomalowalam na bialo. Potrzebuje je odswiezyc…. no i tu pijawia sie moja zgwostka.
  Chcialabym uzyc Waszej bialej farby matt lub semi mat – tu sie jeszcze waham, ale bardziej marywi mnie fakt, ze juz jedna warstwa farby jest na laminacie?
  Co wg Was powinnam zrobic aby wykorzytsac stare szafki, a nie kupowac nowych 🙁

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   6 grudnia 2020 at 17:53

   Aga, będziemy potrzebować więcej informacji 🙂 Skontaktuj się z nami korzystając z zakładki „Napisz do eksperta”.

 • Reply
  Patrycja
  3 stycznia 2021 at 18:05

  Dzień Dobry,
  Mam szafki z BMW MDF zestaw Kent. Chcę je przemalować na biało ale nie wiem jeszcze czy na półmat czy może połysk. Chciałam zapytać czy jeśli zdecyduję się na farbę półmat i efekt wyda mi się niezadowalający to czy chcąc przemalować ją ma połysk powinnam znowu lekko zeszlifować powierzchnię papierem ściernym czy wystarczy, że tylko zmienię farbę ma Tikkurila everal aqua gloss

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   7 stycznia 2021 at 16:07

   Patrycja, jeśli półmatowy efekt wykończenia nie będzie dla Ciebie odpowiedni, należy poczekać na całkowite utwardzenie powłoki (2-3 dni), a następnie zmatowić powierzchnię papierem ściernym, aby poprawić przyczepność kolejnej warstwy emalii. Po odpyleniu powierzchni możesz nałożyć emalię Tikkurila Everal Aqua Gloss [80] 🙂

 • Reply
  Ada
  8 marca 2021 at 11:12

  Czy zawsze konieczne jest szlifowanie mebla? Moja drewniana komoda pokryta jest lakierem. Nie jest gładka, ma wiele wyżłobień ozdobnych. Będzie to bardzo pracochłonne… A może wystarczy przeszlifować największe płaskie powierzchnie??

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   8 marca 2021 at 19:27

   Ada, w przypadku mebli wykończonych lakierem należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym całą powierzchnię. Rzeczywiście jest to pracochłonny proces, jednak przygotowanie powierzchni jest kluczowe dla efektu malowania.

 • Reply
  Elwira
  15 marca 2021 at 10:21

  Dzień dobry, maluję fronty szafek kuchennych (BRW) farbą Everal Aqua Semi matt (40). Powierzchnia płyty nie jest gładka, ma strukturę gęsiej skórki. Czy to prawidłowo? Niestety, przy ciemnym kolorze nie wygląda to dobrze. Maluję poleconym w sklepie wałeczkiem. Sprawdzałam malowanie z podkładem i bez.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   18 marca 2021 at 12:48

   Elwira, będziemy potrzebować trochę więcej informacji. Skontaktuj się z nami korzystając z zakładki „Napisz do eksperta”.

 • Reply
  Dorota
  7 maja 2021 at 20:47

  Witam,
  czy Państwa farbami można pomalować panele naścienne mdf (panele imituja słoje drewna, jest to jednak raczej papier). Chodzi o przedpokój, zatem szukam farby, z której choć trochę można zmyć zabrudzenia (chcę uzyskać raczej matowy efekt). Układ paneli sprawia, że występują liczne zagłebienia, dlatego też myślałam o pistolecie na farbę. Czy można z niego korzystać w przypadku zaproponowanej przez Państwa farby? Jak po kolei powinno wyglądać takie malowanie?
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   9 maja 2021 at 18:10

   Dorota, skontaktuj się z nami z pomocą zakładki „Napisz do eksperta” 🙂

 • Reply
  Grzegorz
  8 sierpnia 2021 at 22:15

  Czy mogę użyć państwa farb do pomalowania drewnianego blatu łazienkowego z buka kolorem czarnym? Najchętniej bym chciał aby spod spodu przebijały słoje a jako że to łazienka to chce to później polakierować. Proszę o poradę

 • Reply
  Marta
  17 października 2021 at 13:25

  Dzień dobry,
  chciałabym użyć farby Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40 do pomalowania płyty meblowej z MDF w kuchni. Reszta mebli kuchennych jest z MDF w lakierze koloru NCS 2005 G50Y półmat. Czy będzie bardzo duża różnica kolorystyczna między farbą w tym samym kolorze NCS a lakierem? Zależy mi na jak najbardziej zbliżonym odcieniu.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   20 października 2021 at 06:30

   Marta, na ostateczny wygląd koloru ma wpływ wiele czynników, np. rodzaj malowanej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie wymalowania próbnego w mało widocznym miejscu. Warto pamiętać, że każda powierzchnia wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli płyta meblowa wykończona jest okleiną, konieczne będzie zagruntowanie powierzchni gruntem Tikkurila Otex Akva. Prosimy o wiadomość korzystając z zakładki NAPISZ DO EKSPERTA, podpowiemy, jak przygotować powierzchnię w przypadku Twojej płyty meblowej 🙂

 • Reply
  Alina
  13 stycznia 2022 at 08:58

  Chciałabym przemalować wbudowane szafy . Szafy mają elementy plastikowe których nie ma możliwości wymontować. Proszę o radę czy po zmatowieniu elementów plastikowych farba je pokryje ?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   19 stycznia 2022 at 15:16

   Alino, elementy plastikowe należy w pierwszej kolejności bardzo dokładnie wyczyścić i odtłuścić, możesz do tego użyć preparatu Tikkurila Maalipesu. Następnie powierzchnię należy delikatnie zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym o granulacji np. 400 i odpylić za pomocą wilgotnej szmatki. Na tak przygotowaną powierzchnię należy zastosować grunt poprawiający przyczepność farby nawierzchniowej Tikkurila Otex Akva. Przy wskazanym sposobie przygotowania powierzchni nie będzie problemów z kryciem plastikowych elementów 🙂

 • Reply
  Krystyna
  16 kwietnia 2024 at 16:11

  Z frontów meblowych kuchennych zeszła okleina i chcę je pomalować ale nie wiem z jakiego materiału są wykonane i jakiej użyć farby . Mogę prosić o pomoc

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   17 kwietnia 2024 at 17:40

   Oczywiście, chętnie pomożemy 🤗 Czy powierzchnia mebli, gdzie była okleina, jest gładka, czy ma jakieś ubytki?

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.