tikkurila-malowanie-mebli-kuchennych
Kuchnia

Malowanie mebli kuchennych – poradnik

22 listopada 2018

Być może szafki w kuchni masz po poprzednim właścicielu i zupełnie nie są w Twoim stylu. A może urządzałaś swoje nowe M w pośpiechu i dziś, na spokojnie, wybrałabyś zupełnie inny rodzaj zabudowy kuchennej? Wyjścia są dwa – możesz kupić nowy zestaw mebli, co wiąże się ze sporym wydatkiem, albo te obecne możesz przemalować. Druga opcja oznacza mniejsze koszty oraz uniknięcie problemu, co zrobić ze starymi szafkami. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady wykonać tego samodzielnie, to w tym wpisie udowadniamy, że malowanie mebli kuchennych może być naprawdę proste!

Malowanie mebli kuchennych – poradnik

Pracę radzimy rozpocząć od oceny, w jakim stanie są kuchenne szafki oraz sprawdzenia, z jakiego materiału zostały wykonane. Inaczej będziemy postępować w przypadku malowania frontów drewnianych, a inaczej takich, które zostały wykończone np. folią. Te informacje najlepiej sprawdzić bezpośrednio u producenta lub zasięgnąć opinii osoby doświadczonej. Warto także zastanowić się, czy chcesz pomalować tylko fronty, czy też całe meble, tzn. także korpusy oraz wnętrza szafek – ma to wpływ na ilość potrzebnej farby.

Jaką farbą malować meble kuchenne

Kuchnia powinna być nie tylko piękna, ale również praktyczna. Dlatego wybierając farbę do malowania szafek trzeba zwrócić uwagę, aby była odporna na podwyższoną temperaturę i wilgoć, ale także na uszkodzenia mechaniczne, i pozwalała na bezproblemowe zmywanie plam. My polecamy emalie akrylowe z linii Tikkurila Everal Aqua, które są bezpieczne dla domowników i środowiska, a dodatkowo spełniają wszystkie powyższe warunki. Są dostępne w trzech stopniach połysku:

Z odpowiednim podkładem pomalujesz nimi każdy rodzaj mebli – bez konieczności dodatkowego zabezpieczania lakierem, a ich paleta kolorystyczna obejmuje ponad 13 tysięcy odcieni.

Meble kuchenne z drewna

 1. Dokładnie wyczyść i odtłuść powierzchnię, np. detergentem Tikkurila Maalipesu.
 2. Przetrzyj ją drobnoziarnistym papierem ściernym i usuń powstały pył.
 3. Zastosuj grunt Tikkurila Everal Aqua Primer, który wyrówna chłonność drewna i sprawi, że emalii nawierzchniowej zużyjesz mniej. Przed malowaniem dokładnie go wymieszaj i przelej do kuwety. Nałóż 1 warstwę i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin.
 4. Aby wygładzić powierzchnię, ponownie przetrzyj ją delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie usuń pył.
 5. Wybraną emalię nawierzchniową z linii Tikkurila Everal Aqua dokładnie wymieszaj i przelej do kuwety. Wałkiem z krótkim włosiem nałóż 2-3 warstwy, a pomiędzy każdą z nich zachowaj min. 4 godziny odstępu.

Meble kuchenne z okleiną

 1. Dokładnie wyczyść i odtłuść powierzchnię, np. detergentem Tikkurila Maalipesu.
 2. Delikatnie przetrzyj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym – pamiętaj, że okleina jest materiałem cienkowarstwowym i zbyt duży docisk może ją uszkodzić! Usuń powstały pył.
 3. Zastosuj grunt do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej. Przed malowaniem dokładnie go wymieszaj i przelej do kuwety. Nałóż 1 warstwę i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin.
 4. Wybraną emalię nawierzchniową z linii Tikkurila Everal Aqua dokładnie wymieszaj i przelej do kuwety. Wałkiem z krótkim włosiem nałóż 2-3 warstwy, a pomiędzy każdą z nich zachowaj min. 4 godziny odstępu.

Meble kuchenne wykończone folią 

 1. Dokładnie wyczyść i odtłuść powierzchnię, np. detergentem Tikkurila Maalipesu. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ mebli wykończonych folią nie szlifujemy – mogłoby to ją uszkodzić. Usunięcie wszelkich zabrudzeń jest więc kluczowe dla przyczepności farby.
 2. Zastosuj grunt do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej. Przed malowaniem dokładnie go wymieszaj i przelej do kuwety. Nałóż 1 warstwę i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin.
 3. Wybraną emalię nawierzchniową z linii Tikkurila Everal Aqua dokładnie wymieszaj i przelej do kuwety. Wałkiem z krótkim włosiem nałóż 2-3 warstwy, a pomiędzy każdą z nich zachowaj min. 4 godziny odstępu.

Widzicie, malowanie mebli kuchennych nie jest skomplikowane! Planujecie już metamorfozę? Dajcie nam znać w komentarzu 🙂

2 komentarze

 • Reply
  Ringnes
  17 lutego 2022 at 00:33

  Zdjęcie w dziale „Malowanie mebli kuchennych – poradnik” to czysta antyreklama.
  1. Szafka jest pomalowana nie odpowiednim wałkiem przez co struktura jest fatalna – należałoby użyć innego wałka.
  2. Skoro piszecie o szlifowaniu mebli podczas malowania, to sami to też zróbcie i nie zapominajcie o czyszczeniu i odtłuszczaniu drewna przed malowaniem – widać śmieci przyklejone do szafki.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   18 lutego 2022 at 08:59

   Bardzo dziękujemy za wskazówki 🙂

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.