tikkurila-renowacja
Tikkurila

Ekspert Tikkurila odpowiada: Prosta renowacja drewna

12 maja 2017

Stary, drewniany dom, drzwi lub meble, służące wielu pokoleniom – wiekowe drewno to materiał, który napotykamy stosunkowo często. Jednak jego renowacja wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz znajomości historii zabezpieczania danej powierzchni. Inspirując się pytaniami, które zadajecie nam za pośrednictwem zakładki Napisz do eksperta, w komentarzach, na Facebooku i Instagramie, nasi Eksperci Tikkurila przygotowali zestaw porad jak odnawiać, chronić i zabezpieczać stare powierzchnie drewniane.

Ekspert Tikkurila odpowiada: Prosta renowacja drewna

Prawidłowa ocena dotychczasowego sposobu zabezpieczania wiekowego drewna to punkt wyjścia dla naszych prac renowacyjnych. Przykładowo, jeśli wiemy, że dana powierzchnia drewniana była tylko lakierowana, wystarczy zmatowić lub zeszlifować słabo przylegający lakier, odpylić i przemalować farbą nawierzchniową. Jak postąpić, kiedy nie znamy dotychczasowej historii odnawianego drewna? Przeczytajcie poniższe pytania i odpowiedzi!

Malowanie starych desek

PYTANIE:

“Jestem w trakcie malowania surowych starych desek farbą Tikkurila Everal Aqua Matt 10. W wielu miejscach pojawiły się ciemne przebarwienia wychodzące spod farby. Drewno nie było gruntowane”.

ODPOWIEDŹ:

Powstawanie plam, tak częste w przypadku malowania starych desek, wynika przede wszystkim z wieku drewna, dotychczas stosowanych preparatów i jego zawilgocenia. Aby ich uniknąć, należy w pierwszej kolejności zastosować preparat gruntujący Tikkurila Multistop, który zapobiegnie wydzielaniu żywicy oraz stworzy międzywarstwę oddzielającą drewno i ewentualne substancje, którymi z biegiem lat nasiąkło, od farby nawierzchniowej, dzięki czemu na pomalowanej powierzchni nie powstaną przebarwienia. Następnie można malować drewno emalią Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku: matpółmat czy połysk.

Renowacja starych drzwi

PYTANIE:

Proszę o poradę dotyczącą malowania drzwi. Mam stare drzwi z drewna sosnowego, z których usunąłem stare powłoki z farb olejnych i oszlifowałem je do czystego surowego drewna. Mam również nowe i surowe opaski do ościeżnicy z takiego samego drewna jak drzwi. Drzwi i opaski będą zamontowane w łazience. Chciałbym je pomalować na biało, lecz tak, aby było widać słoje drewna, a farba była odporna na ścieranie i żółknienie oraz półmatowa. Czy powinienem surowe drewno zaimpregnować ze względu na wilgoć w łazience? Proszę o podanie rodzaju farby, impregnatu oraz krotności malowania. Zapomniałem dodać, że są miejsca do szpachlowania ze względu na ubytki, dlatego rodzaj szpachlówki będzie pomocny.”

ODPOWIEDŹ:

Ponieważ drzwi są stare, to pomimo zeszlifowania ich do warstwy surowego drewna, nie mamy pewności, czym były pokryte wcześniej (wosk, olej lub inne). Ma to znaczący wpływ na to, jak zachowa się na drewnie nowy produkt. Przedstawiamy więc dwie drogi, którymi w tym przypadku należy podążyć:

1)

Wykonać próbę w mniej widocznym miejscu: pomalować drzwi bezpośrednio, bez podkładu, wodorozcieńczalną emalią Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40 i obserwować, czy farba nie zaczyna „wyciągać” z drewna jakichś substancji lub zmieniać koloru. Może to być widoczne od razu po pomalowaniu lub po jakimś czasie – z naszego doświadczenia wynika, że zmiany widoczne są najczęściej po około miesiącu. Jeśli próba zakończy się niepowodzeniem, należy delikatnie zeszlifować pomalowaną powierzchnię i zastosować drugie rozwiązanie.

2)

Zagruntować drzwi gruntem uszczelniającym Tikkurila Multistop, aby stworzyć warstwę odcinającą ewentualne preparaty stosowane w przeszłości i pozostawić do wyschnięcia. Następnego dnia, jako farbę nawierzchniową należy zastosować wodorozcieńczalną emalię Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40.

Jeśli na zagruntowanej powierzchni pojawią się przebarwienia, należy delikatnie zeszlifować powierzchnię, odpylić i nałożyć drugą warstwę gruntu Tikkurila Multistop.

W obu przypadkach zalecamy dwukrotne malowanie farbą nawierzchniową Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40. Zestaw produktów – grunt uszczelniający + emalia – są wystarczającym zabezpieczeniem powierzchni przed wilgocią panującą w łazience.

Uczulamy także, że powierzchnia musi być czysta i odpylona. Koniecznie jest także zapoznanie się z informacją techniczną na etykiecie produktów oraz na stronie www.tikkurila.pl i ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta.

Lakierowany sufit

PYTANIE:

„Czy można przemalować drewniany, lakierowany sufit na biało – bez szlifowania pokostowanych i później lakierowanych desek? Czy rozpuszczalnik benzynowy jest dobrym pomysłem? I na koniec jaka farba?”

ODPOWIEDŹ:

Produkty kryjące do malowania powierzchni drewnianych, które możemy rekomendować, to wodorozcieńczalna emalia matowa Tikkurila Everal Aqua Matt 10, półmatowa Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40 oraz z połyskiem – Tikkurila Everal Aqua Gloss 80. Ze względu na fakt, że na suficie najlepiej sprawdzają się farby matowe, proponujemy wersję 10 (mat) lub 40 (półmat).

Kluczem jest ocena i przygotowanie powierzchni, co często się wiąże z wykonaniem próby.

Przed jej wykonaniem należy ocenić stan lakieru. Jeśli lakier pęka i jest niespójny z podłożem, należy go zeszlifować do surowego drewna. Jeśli natomiast lakier dobrze się trzyma, wystarczy zmatowić jego powierzchnię papierem ściernym o gramaturze 150-180 i odpylić. Kolejnym krokiem jest zrobienie próbnych wymalowań, ponieważ nie mamy pewności, czym drewno było dotychczas nasączone i czy farba nawierzchniowa na skutek wcześniej użytych preparatów nie będzie żółkła. Opis działania jest taki sam, jak w przypadku renowacji starych drzwi.

Istnieje również alternatywna możliwość – możemy uniknąć szlifowania w sytuacji, gdy lakier dobrze trzeba się powierzchni. Należy zmyć powierzchnię, odtłuścić ją i zastosować preparat Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność wybranej farby nawierzchniowej, a następnie zastosować wybraną emalię, zachowując czasy schnięcia opisane w przypadku renowacji drzwi. Zalecamy także wykonanie próby na mniej widocznym fragmencie sufitu.


Zachęcamy do zajrzenia do pozostałych tekstów na naszym blogu, poświęconych tematyce malowania mebli:

Malowanie mebli
Malowanie mebli z surowego drewna
Ekspert Tikkurila odpowiada: Malowanie mebli

a także do cyklu Tikkurila DIY.

***
Masz pytanie? Wyślij je do nas za pośrednictwem zakładki Napisz do eksperta, a z pewnością nie pozostanie bez odpowiedzi 🙂

2 komentarze

  • Reply
    Tadeusz Musiał
    23 lipca 2020 at 18:43

    Witam, malowałem Pinjasol Teak -woskowa-jestem bardzo zadowolony z tego rodzaju farby, ale chciałbym w kolorze jasnozielonym lub bezbarwnym czy jest taka farba bo w palecie kolorów nie widzę same brązy, tadeusz

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      7 sierpnia 2020 at 16:56

      Tadeusz, napisz do nas wiadomość przez zakładkę Napisz do eksperta. Pomożemy dobrać odpowiedni produkt w pożądanym kolorze 🙂

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.