farba do ścian pomalowana farbą tikkurila optiva matt 5
Wnętrza

Jola Szymańska i jej pastelowa kraina: jak dobrać farbę do ścian do pomieszczenia

28 listopada 2023

Wykańczanie mieszkania to bez wątpienia spore wyzwanie. Po serii technicznych rozważań i trudnych decyzji przychodzi jednak ten przyjemny etap: wyboru kolorów i farb do ścian. I choć ściany można zawsze przemalować, to i tak ta kwestia może przyprawić o zawrót głowy. Postawić na uniwersalną biel czy odważyć się na intensywniejsze barwy? Pokryć kolorem całą ścianę czy pójść za trendami i stworzyć na niej mural? A nade wszystko – jaką farbę do ścian wybrać? Poznajcie perspektywę Joli Szymańskiej!

Jola Szymańska to youtuberka lifestyle’owa, która jakiś czas temu przeniosła się z domu pod Krakowem do mieszkania w Warszawie. Już przy wyprowadzce wiedziała, że w nowej życiowej przestrzeni potrzebować będzie koloru, a jej wykańczanie będzie polem do kreatywnej ekspresji. Poza kwestią odcieni, powstała jednak jeszcze jedna – funkcjonalna. Czym kierować się przy wyborze farby? I jaką farbę wybrać?

Jak dobrać farbę do ścian do pomieszczenia?

Do malowania ścian Jola wybrała farby z rodziny Tikkurila Optiva. Skłoniły ją do tego nie tylko ponad 13 tysięcy odcieni i 4 stopnie połysku, ale też wysoka jakość farb i ich proekologiczna, przyjazna dla zdrowia formuła, potwierdzona licznymi certyfikatami i rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Nie bez znaczenia było to, że farby Tikkurila Optiva posiadają najwyższą klasę odporności na czyszczenie i szorowanie zabrudzeń na mokro.

rodzina farb do ścian Tikkurila Optiva

Co oznaczają cyfry w nazwie farby?

Cyfry w nazwie farby to informacja o stopniu połysku. Im niższa wartość, tym bardziej matowe wykończenie. Co ciekawe, im wyższy stopień połysku farby, tym łatwiej utrzymać powłokę w czystości. Dlatego wybierając farbę, zwróćmy uwagę na charakter pomieszczenia i to jak często się z niego korzysta. Doświadczenie pokazuje, że im częściej, tym większe prawdopodobieństwo zabrudzenia ścian 😊.

Które farby do ścian wybrała Jola?

Salon i sypialnia: Tikkurila Optiva Matt 5 – w domu Joli to w tych pomieszczeniach życie toczy się intensywnie, a więc i ściany częściej się brudzą. Powierzchnię pomalowaną farbą Tikkurila Optiva Matt 5 można wielokrotnie zmywać czy szorować na mokro. Matowe wykończenie wprowadza do wnętrza elegancki klimat.

Domowe biuro:Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt 3 – w domowym biurze i innych pomieszczeniach o niskiej intensywności życia domowego, ściany nie są przesadnie narażone na zabrudzenia. W tym przypadku idealnym wyborem będzie supermatowa powłoka, która podkreśli głębię koloru i doda wnętrzu szlachetności.

Przedpokój: Tikkurila Optiva Satin Matt 7 – satynowe wykończenie to idealna propozycja do przestrzeni, które są umiarkowanie narażone na zabrudzenia, jak np. przedpokój – łączą w sobie łatwość utrzymania ścian w czystości i dużą dozę elegancji.

Pastelowe mieszkanie Joli, czyli jak wybrać kolor

Jola od początku wiedziała, że we wnętrzach pojawią się kolory, które korespondują z jej estetyką lepiej niż klasyczna biel. Zależało jej jednak na sprawdzeniu, jakiego efektu może się spodziewać po malowaniu. Pobrała na telefon aplikację Tikkurila Colour Master. Dzięki niej mogła „przemalować” ściany bez użycia farby – patrząc na wnętrze przez obiektyw aparatu i zmieniając odcienie w aplikacji. Wybory potwierdziła za pomocą testera koloru Tikkurila Optiva 5.

tester koloru Tikkurila Optiva 5 jak dobrać farbę do ścian

Na ścianie wymalowała próbki kolorów i obserwowała je przez kilka dni, o różnych porach i w różnych rodzajach światła. W ten sposób wybrała odcienie do wszystkich pomieszczeń: salonu, biura, sypialni, przedpokoju i obu łazienek.

Salon z dodatkiem zieleni

To wnętrze nie było kompletnie czystą kartką. Pojawiły się w nim już delikatne, ale jednak, kolory: m.in. liliowa kanapa, drewniane pianino, łososiowa lampa. Jola poszukiwała więc odcienia, który będzie harmonizował z istniejącą paletą, a zarazem dopełni jej eklektyczno-vintage’owy charakter. Postawiła na zieleń G444 Gorgonzola z palety Tikkurila Symphony.

Ściany pomalowała farbą Tikkurila Optiva Matt 5.

Oto salon Joli przed i po metamorfozie:


Biuro – kreatywna improwizacja na ścianach

Jola wymarzyła sobie na ścianach barwne, nieregularne kształty. Biuro okazało się idealną przestrzenią do takiej kreatywnej improwizacji. Improwizacji – ponieważ Jola odrysowała kształty własnoręcznie, nie korzystając z szablonów. Wiedziała, że docelowe kolory będą pochodzić z palety różów i beżów. Spośród 6 testowanych odcieni wybrała 3 z palety Tikkurila Symphony: róż Y411 Milkshake, Y421 Orchid oraz beż F466 Parchment.


Na ścianach znalazła się farba Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt 3.

jak dobrać farbę do ścian

Biuro Joli przed i po metamorfozie wygląda tak:


Metamorfozę salonu i biura możecie także obejrzeć na naszym kanale na YouTube:

https://youtu.be/u265085y7-E?si=aTnZDeutr7RIYeoV

Sypialnia – nadmorskie klimaty w nieoczywistych kolorach

Nadmorskie inspiracje – fale i zachodzące słońce – nabrały w sypialni Joli nieoczywistego charakteru. Klasyczna lamperia zyskała faliste wykończenie, które Jola wykonała z pomocą kartonowego szablonu. Zza fal wyłoniło się słońce, czyli okrąg, wyrysowany domowej roboty cyrklem (tutaj podpowiedź jak go wykonać). Paleta pozostała spójna z resztą pastelowego mieszkania. Po przetestowaniu różnych opcji, Jola zdecydowała się na 2 kolory z palety Tikkurila Symphony: fiolet H426 Allure (fale) oraz ciepły beż z nutami pomarańczu J399 Balsa (słońce).


Podobnie jak w salonie, ściany zostały pomalowane farbą Tikkurila Optiva Matt 5.

Oto spektakularna metamorfoza sypialni Joli:


Przedpokój – patent na wygodę

Przedpokój to najczęściej używana przestrzeń każdego domu – nie sposób go ominąć 😊. To tutaj zmieniamy obuwie, zakładamy płaszcze, a na ścianach – mimo najlepszych chęci – pojawiają się ślady. Warto do tej przestrzeni wybrać farbę o wyższym stopniu połysku, dzięki której możliwe będzie nawet częste zmywanie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia powłoki czy zmiany jej koloru. Jola pomalowała ściany w przedpokoju farbą Tikkurila Optiva Satin Matt 7 o satynowym wykończeniu. Stworzyła wysoką lamperię zakończoną półokręgami w odcieniu Y421 Orchid z palety Tikkurila Symphony.

róż Y421 Orchid

Tak prezentuje się przedpokój przed i po malowaniu:


A jaka farba do ścian w łazience?

Ściany w łazience każdego dnia mają kontakt z wilgocią. Dlatego by chronić je przed jej konsekwencjami, rekomendujemy sięgnąć po farbę Tikkurila Luja 7. To specjalistyczna farba przeznaczona do wnętrz o podwyższonej wilgotności, w których ściany podatne są na występowanie grzybów i pleśni. Farba zawiera środek biobójczy, który chroni powłokę. Jest też odporna na najsilniejsze detergenty, sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie ściany często narażone są na zabrudzenia.

Do swoich dwóch łazienek Jola wybrała odcień, który pojawił się już w salonie, czyli zieleń G444 Gorgonzola z palety Tikkurila Symphony.

zieleń G444 Gorgonzola

Oto jak prezentują się łazienki w nowym, pastelowym wydaniu:


Malowanie ścian w mieszkaniu – misja zakończona!

Dobór odpowiednich farb do ścian, kolorów, wreszcie – tworzenie kreatywnych murali to projekt na wiele tygodni. Wymaga sporo zaangażowania i jeszcze więcej fizycznego wysiłku. Przyznacie jednak, że efekt końcowy wynagradza całą tę pracę. Nawiasem mówiąc, sami chętnie zamieszkalibyśmy w pastelowych wnętrzach Joli 😊.

Metamorfozę sypialni i łazienki możecie obejrzeć także na kanale Joli Szymańskiej >>> tutaj.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.