Ula-Pedantula_Tikkurila-Optiva-Nature1_malowanie-scian
Tikkurila Nature Wnętrza

Ula Pedantula: malowanie ścian z Tikkurila Nature

22 kwietnia 2022

Mogłoby się wydawać, że malowanie ścian to niezwykle trudne zadanie, które może wykonać jedynie profesjonalna ekipa. Po części jest to prawda – gdy powierzchni do malowania jest sporo lub wymaga ona naprawy i specjalnego przygotowania warto skorzystać z usług specjalistów. Jednak gdy odświeżenia wymagają mniejsze pomieszczenia, wówczas można samemu podjąć się tego zadania. O tym, że malowanie  nie jest trudne, przekonuje nas Ula Pedantula w swoim filmie na YouTube.

Kto zna Ulę Pedantulę, ten wie, że z wielką determinacją potrafi przekuć marzenie w rzeczywistość. Tym razem zamarzyła o nowej kuchni… A ponieważ kuchnia łączy się z jadalnią, a ta z salonem, zrobił się z tego całkiem spory remont! Na ścianach w domu zagościły farby z linii Tikkurila Nature, a Ula przy okazji trwających na parterze prac zdecydowała się samodzielnie odświeżyć swoją sypialnię. Efekt to nie tylko sypialnia w nowej odsłonie, ale i kompendium wiedzy – ABC malowania ścian. Zobaczcie sami!

Farby Tikkurila – z zewnątrz domu do wnętrza

W sezonie 2021 Ula zrealizowała kilka projektów w ogrodzie z wykorzystaniem produktów do drewna na zewnątrz z linii Tikkurila Valtti, z których efektu jest ogromnie zadowolona i dlatego te dobre doświadczenia postanowiła przenieść do wnętrza domu.

Farba do ścian Tikkurila Nature

Ważne dla Uli było także to, że Tikkurila starając się minimalizować negatywny wpływ farb na środowisko wprowadza cały szereg rozwiązań przyjaznych naturze. Dlatego do swojego domu wybrała najnowszej generacji farbę do ścian Tikkurila Optiva Nature Matt 5 z linii Tikkurila Nature. W formule farby surowce nieodnawialne zostały zastąpione składnikami roślinnymi. Większe opakowania o pojemności 2,7 l oraz 9 l wyprodukowane zostały w 40-60% z plastiku z recyklingu.

Co ważne, zmiana formuły nie wpłynęła na wartości aplikacyjne i funkcjonalne farby. Farba dobrze rozprowadza się na ścianie i ma świetną siłę krycia, a jej kremowa konsystencja zapobiega chlapaniu podczas malowania. Tak jak pozostałe farby Tikkurila z linii Optiva, jest odporna na szorowanie na mokro, a kolor jest niezmienny w czasie.

Wybór koloru, czyli testowanie

Paleta kolorów farb z linii Tikkurila Nature to ponad 13 tysięcy kolorów. Ula miała twardy orzech do zgryzienia! Skorzystała z dwóch narzędzi, które ułatwiły jej podjęcie decyzji.

Aplikacja Tikkurila Colour Master

Prosta w obsłudze aplikacja, która oferuje mnóstwo możliwości: można w niej obejrzeć wzorniki kolorów, ale także inspiracje i gotowe palety barw. Funkcja, z której skorzystała Ula, to testowanie kolorów w rozszerzonej rzeczywistości. Aby go przeprowadzić, należy zrobić zdjęcie wnętrza albo dodać je z galerii swojego telefonu lub też skorzystać z opcji testowania odcieni „na żywo” – wybrać kolor i sprawdzić, jak wnętrze będzie się prezentować. W aplikacji dostępne są wszystkie kolory, można więc stworzyć nieskończoną liczbę wariacji. Pobierz bezpłatną aplikację! >>> KLIKNIJ

Tester koloru Tikkurila Optiva 5

Ula podkreśla, że nieodzownym elementem wyboru koloru jest jego przetestowanie na ścianie w pomieszczeniu, które zamierzamy malować. Korzystając z próbki farby, Ula mogła ocenić, jak kolor wygląda na większej powierzchni i naturalnym oraz sztucznym oświetleniu sypialni, ale też jak współgra z wyposażeniem, np. z meblami.

Tester koloru Tikkurila Optiva 5 znajdziesz w naszym sklepie online www.estudiokoloru.pl.  

Kolory w domu Uli Pedantuli

Na ściany na całym parterze domu trafił odcień G503 Calla z kolekcji Tikkurila Feel the Color – złamana biel w cieplejszej tonacji, która prezentuje się przepięknie w każdym świetle. Przy tej okazji wspomnimy, że testowanie bieli jest szczególnie ważne, ponieważ otaczające ją kolory i światło mogą wpływać na jej odbiór!

Sypialnia Uli potrzebowała bardziej wyrazistego odcienia, który nadal dobrze komponowałby się z klasycznym wystrojem domu. Ula postanowiła ożywić sypialnię błękitami. Postawiła na zgaszone, spokojne, stonowane odcienie niebieskiego: J438 oraz F436 Waterfall z palety Tikkurila Symphony.

ABC malowania ścian

Ula Pedantula, przygotowując się do samodzielnego malowania ścian, opracowała garść porad pod hasłem „ABC malowania ścian”.

Malowanie ścian – narzędzia

Do malowania ścian przydadzą się:

  • pędzle w różnych rozmiarach – do malowania trudno dostępnych miejsc, naroży, detali na ścianach;
  • wałki do malowania – warto zaopatrzyć się w wałki dobrej jakości; przed malowaniem można okleić je taśmą malarską, która – jak rolka do ubrań – zbierze z nich wszelkie drobne paproszki, które mogłyby trafić na ścianę;
  • kuweta – do niej przelewamy farbę, aby uniknąć zanurzania narzędzia do malowania w opakowaniu farby i potencjalnego jej zabrudzenia. Służy także do odsączania wałka z nadmiaru produktu. Warto wyłożyć ją gotową wymienną wkładką, co pozwoli zaoszczędzić czas na mycie kuwety w przypadku, gdy planujemy malować więcej niż jednym kolorem.

Zabezpieczenie przed zachlapaniem

Zdaniem Uli przygotowanie przestrzeni do malowania i zabezpieczenie jej przed niechcianym zabrudzeniem to jedna z najważniejszych czynności, wręcz równie istotna jak samo malowanie! Im lepiej wykonane, tym mniej sprzątania po pracach malarskich.

Do zabezpieczenia przydadzą się:

  • taśma malarska – warto wybrać taką wysokiej jakości – zabezpieczamy nią listwy, framugi okien, drzwi, kontakty (choć zdaniem Uli obudowy kontaktów warto też przed malowaniem zdjąć). Jeśli planujemy malować różnymi kolorami, to przyda się także taśma do odcinania kolorów – szczelnie przykleja się do ścian, dzięki czemu nie wpływa pod nią farba, a odcięcia koloru są idealnie proste.
  • tektura – służy do zabezpieczenia podłogi, nie tylko przed zachlapaniem, ale też uszkodzeniami, np. wgnieceniami od drabiny;
  • folia malarska wybranej grubości – pozwoli zabezpieczyć okna i przedmioty przed zachlapaniem farbą.

Przygotowanie ściany po usunięciu tapety

Ściany w sypialni Uli pokrywała tapeta, więc przed malowaniem wymagane było ich specjalne przygotowanie. Po usunięciu tapet ściany często są nierówne, ponieważ klej „zabiera” ze sobą mniej spójne fragmenty ściany. Aby wyrównać powierzchnię, na ścianę należy nałożyć gładź, po wyschnięciu przeszlifować ją i dokładnie odpylić ścianę. Przed dalszym malowaniem należy upewnić się, że ściana została odpylona, a podłoże jest spójne. Wystarczy przesunąć po niej dłoń – jeśli na palcach obserwujemy biały pył, ściana wymaga wzmocnienia preparatem Tikkurila Suprabilit. Tak przygotowaną ścianę należy zagruntować farbą Tikkurila Optiva Primer, aby wyrównać jej chłonność.

Kiedy gruntować ścianę?

Ścianę gruntujemy w następujących przypadkach:

  • jeśli planowana jest zmiana koloru z ciemniejszego na jaśniejszy – wówczas grunt Tikkurila Optiva Primer należy podbarwić na kolor zbliżony do docelowego i pomalować ścianę jedną warstwą;
  • jeśli planujecie przemalować ścianę z lub na kolor z palety żółcieni i pomarańczy – są to kolory wymagające nie tylko zastosowania podbarwionego gruntu, ale czasem i dodatkowej warstwy farby nawierzchniowej;
  • jeśli na ścianie robione były poprawki, np. szpachlowanie dziur;
  • jeśli ściana jest zabrudzona tłustymi plamami – aby usunąć plamy, trzeba odtłuścić ścianę specjalnym preparatem.

Jeśli ściana jest gładka, czysta i równa, nie wymaga poprawek, etap gruntowania można pominąć.

Malowanie ścian

Farbę przed malowaniem należy dokładnie wymieszać i przelać do kuwety.

Prace malarskie rozpoczynamy od pomalowania naroży małym wałkiem, a następnie przechodzimy do malowania większych powierzchni szerokim wałkiem.

Techniki malowania ścian są różne, ważne jest, aby zdecydować się na jedną i całą ścianę malować, utrzymując ten sam sposób. Jeśli ściana jest naprawdę duża, dzielimy ją na kwadraty i malujemy np. od lewej do prawej, z góry do dołu. Przy niedużej ścianie malujemy ją góra-dół metodą „mokro na mokro”, czyli łącząc poszczególne pasy poprzez częściowe nakładanie każdej nowej warstwy na tę uprzednio pomalowaną.

Po nałożeniu każdej warstwy farby przeczesujemy powierzchnię. Ten zabieg pozwoli ujednolicić powierzchnię ściany, dzięki czemu unikniemy widocznych łączeń poszczególnych etapów prac. Ścianę można porównać do zamszu, na którym widać różnicę w kolorze i strukturze w zależności od tego, jak ułożone są włoski. Wałek także tworzy na ścianie strukturę. Jak wykonać przeczesywanie ścian? Przejeżdżamy wałkiem po ścianie, nie dociskając go, pozwalając mu przetoczyć się po powierzchni pod swoim ciężarem.

WAŻNE: Wałek, którym przeczesujemy farbę, nie może być zbyt suchy. Powinien to być wałek, którym dopiero malowaliśmy ścianę, lekko wilgotny, ale na którym nie ma już farby. Zbyt suchy wałek może „zabrać” świeżo nałożoną farbę.

Po każdej warstwie farby, jeszcze gdy jest ona mokra, zdejmujemy taśmę malarską. Gdyby powłoka zaschła, taśma przy odklejaniu może odejść razem z farbą. Przed nakładaniem kolejnej warstwy należy na nowo nakleić taśmę.

Do uzyskania pełnego krycia farby Tikkurila Optiva Nature Matt 5 wystarczą 2-3 warstwy z odstępem min. 2 h między ich nakładaniem.

Pomalowane pomieszczenie wietrzymy do zaniku zapachu, choć – jak zauważyła Ula – jest on niemal niewyczuwalny.

WAŻNE: Farba Tikkurila Optiva Nature Matt 5 pełne utwardzenie uzyskuje po 28 dniach od malowania. Do tego czasu należy obchodzić się z nią delikatnie, ewentualne zabrudzenia usuwać delikatnie lekko zwilżoną ściereczką.

Co zrobić z resztką farby do ścian?

Resztek farb nie wylewamy do kanalizacji. Ula radzi dolewać farbę do kuwetki na bieżąco, aby nie zostać z jej nadmiarem w rynience. Warto skontaktować się z gminnym Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (w skrócie: PSZOKiem) i ustalić, co należy zrobić z pozostałościami farby oraz opakowaniami.

Jeśli prace będą kontynuowane następnego dnia, wałki oraz kuwetę warto zabezpieczyć przed wyschnięciem, np. wkładając je do foliowego woreczka.

Jeśli w puszce zostanie resztka farby, która może jeszcze się przydać, należy zamknąć puszkę i obrócić ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Tak zabezpieczoną puszkę przechowujemy w temperaturze 5-25 stopni, nie wystawiając jej ani na mróz, ani na otwarte słońce.

Dom Uli Pedantuli w odświeżonej odsłonie!

Po odmalowaniu kuchni, jadalni i salonu przestrzenie prezentują się elegancko, klasycznie i niezwykle świeżo.

Również sypialnia zyskała zupełnie nowy charakter. Ula potwierdza, że choć nie miała zbyt dużo pracy, efekt jest widoczny gołym okiem i robi wrażenie, a malowanie ścian może być łatwe, szybkie i przyjemne.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.