Tikkurila_Ula Pedantula_Oczko_wodne_5
Na zewnątrz

Ula Pedantula: oczko wodne – jak je pielęgnować i dbać o drewniane elementy w jego otoczeniu

10 września 2021

Śledzicie ogrodowe metamorfozy Uli Pedantuli? Za nami renowacja drewnianych skrzynek do uprawy mini ogródka i mebli ogrodowych z drugiej ręki.. To jednak nie koniec zmian. W tej odsłonie naszego wspólnego cyklu ogrodowo-tarasowego Ula opowie, jak zabezpieczyć  i pielęgnować drewniane elementy w otoczeniu oczka wodnego. A mówiąc dokładniej…pomalujemy mostek! Ciekawi? Zaczynamy!

Na działce Uli znajduje się całkiem spore oczko wodne, które zostało odziedziczone po poprzednich właścicielach domu. Oczko jest dosyć duże, głębokie, otoczone bujną roślinnością i stanowi jedno z najbardziej czarujących miejsc w ogrodzie.

Mostek od nowa

Poprzedni mostek nad oczkiem wodnym nie nadawał się już do renowacji.  W ogrodzie służył przez wiele lat, ale jego konstrukcja nie była odpowiednio zabezpieczona i ostatecznie rozpadła się. Dlatego Ula zdecydowała się na zbudowanie nowej kładki.

Konstrukcję mostka stanowią dwa metalowe łuki , do których  przymocowane są deski z drewna sosnowego. Ten gatunek drzewa dobrze się sprawdza w architekturze ogrodowej, jest wdzięcznym materiałem i podczas malowania pięknie chłonie kolory nakładanych produktów.

Jak zabezpieczyć drewniany mostek? Wybór produktu.

Miejsce, w którym ulokowany jest mostek jest bardzo specyficzne i wymagające. Konstrukcja jest w zasięgu systemu podlewania całego ogrodu i oczywiście w otoczeniu wody, która stale oddziałuje na drewno. Aby jak najdłużej cieszyć się trwałością materiału i pięknym wyglądem mostka, Ula zdecydowała się na jego profesjonalne i dokładne zabezpieczenie. W tym celu użyła oleju do drewna zewnętrznego Tikkurila Valtti Plus Wood Oil. Olej jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej (55 kolorów z karty kolorów Tikkurila Valtti Semi-Transparent Wood Finishes oraz Tikkurila Deco Grey). Ula wybrała jasny i bardzo naturalny odcień 5071 Tatti. Kolor doskonale wpasowuje się w półdzikie i zarośnięte otoczenie oczka.

Korzyści

Jakie korzyści niesie za sobą zabezpieczenie drewna olejem Tikkurila Valtti Plus Wood Oil:

  • zapobiega pękaniu drewna
  • silna ochrona przed wilgocią sprawia, że powierzchnia jest odporna na warunki atmosferyczne
  • produkt dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej
  • jest łatwy w aplikacji i szybko wysycha.

Przygotowanie powierzchni

Przed rozpoczęciem olejowania warto upewnić się, że drewno jest dokładnie wysuszone. To zapewni nam właściwe wchłanianie oleju w deski. Powierzchnię drewna należy oczyścić z brudu, kurzu oraz luźnego materiału. W trakcie olejowania i schnięcia warto upewnić się, że temperatura powietrza, powierzchni malowanej i produktu wynosi powyżej +5°C, a wilgotność względna powietrza poniżej 80%.

Olejowanie drewna – krok po kroku

  • Pierwsze olejowanie desek nastąpiło jeszcze przed ich montażem na mostku. Deski zostały pomalowane dokładnie  z każdej strony.

  • Drugą warstwę oleju Ula nałożyła po montażu desek na konstrukcji mostka. Należy pamiętać, aby przerwa pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw oleju wynosiła ok. 4-5 godzin.

  • Warto zwrócić uwagę na technikę malowania – malujemy zawsze wzdłuż słojów drewna i nie nakładamy zbyt dużo oleju na pędzel.
  • Ewentualny nadmiar oleju (np. po przypadkowym „chlapnięciu”) należy natychmiast usunąć np. miękką szmatką lub gąbką, aby po wyschnięciu na pomalowanej powierzchni nie pozostał ślad.
  • Olej nakładamy do momentu, kiedy drewno wchłania produkt, a na powierzchni nic nie zostaje.

  • W czasie malowania warto od czasu do czasu zamieszać olej w puszce.
  • Świeżo malowane powierzchnie należy traktować ostrożnie przez ok. 1 tydzień, aż produkt osiągnie właściwą twardość i trwałość.

A Jak malowanie desek wspomina Ula? 🙂

„Chciałam Wam powiedzieć, że malowanie tym olejem było jedną z najprzyjemniejszych czynności, jaką kiedykolwiek robiłam wokół domu, dlatego że to jest czysta przyjemność. Olej ma wodnistą konsystencję, jest bardzo miły w rozprowadzaniu”.

Formuła bio

Mostek w ogrodzie Uli jest częścią pewnego ekosystemu: tutaj żyją ryby, jest mnóstwo roślin. Uli zależało na tym, aby produkt, którym będzie go malować, był nie tylko bardzo skuteczny, ale również przyjazny dla otoczenia. W oleju Tikkurila Valtti Plus Wood Oil zastosowano formułę bio, dzięki której zamieniono składniki nieodnawialne i obciążające środowisko na składniki pochodzenia naturalnego.

To już wszystko w temacie drewnianego mostku w ogrodzie Uli 🙂 Dajcie nam znać w komentarzu, czy porady Uli zachęciły Was do renowacji lub zmiany pielęgnacji drewnianych elementów w Waszych ogrodach.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.