Kuchnia Łazienka

Jak pomalować kafle?

7 lipca 2016

Jak pomalować kafle?

Modernizacja łazienki czy kuchni to jeden z najbardziej uciążliwych remontów, jaki możemy sobie zafundować w mieszkaniu. Długotrwały, męczący i…kosztowny. Oprócz standardowych prac remontowych, wiąże się często z wymianą wyposażenia, umeblowania i sprzętów AGD. Jednak prawdziwa trudność pojawia się w momencie aranżacji ścian. Bo co zrobić, gdy stara glazura zupełnie nam się znudziła, a wizja skuwania kafli i układania nowych, przyprawia o solidny ból głowy?

Rozwiązanie jest niezwykle proste. Glazurę możemy po prostu…przemalować! Jest to nie tylko szybszy i tańszy sposób, ale przede wszystkim gwarantujący mniejszy bałagan:) A efekt? Imponujący!

Od czego zacząć? Od niezbędnych produktów i narzędzi. Potrzebne będą:

Krok 1. Przygotowanie powierzchni

Zaczynamy od starannego przygotowania powierzchni glazury, którą zamierzamy pomalować. Całość odtłuszczamy preparatem Tikkurila Maalipesu, rozcieńczonym z wodą, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Następnie sprawdzamy stan fug pomiędzy kafelkami i gdy jest taka konieczność, uzupełniamy ubytki. W przypadku powierzchni, które podlegać będą częstemu zmywaniu (np. tłuszcz w kuchni), płytki można dodatkowo zmatowić przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie całą powierzchnię dokładnie odpylamy przy użyciu odkurzacza lub szczotki.

Krok 2. Gruntowanie

Kiedy powierzchnia jest już odpowiednio przygotowana, możemy przystąpić do nakładania farby gruntującej Tikkurila Otex. To szybkoschnący preparat o głęboko matowym wykończeniu. Aplikacja produktu jest konieczna, ponieważ bez niej farba nawierzchniowa nie będzie miała wystarczającej przyczepności do trudnej powierzchni, jaką jest glazura. Farbę należy dokładnie wymieszać i przelać do kuwety malarskiej. Do malowania polecamy wałek z krótkim włosiem. Do aplikacji tego produktu nie nadaje się wałek piankowy.

Tak pomalowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 24 godziny.

Krok 3. Malowanie

Po zagruntowaniu kafli, przystępujemy do kolejnego etapu naszej pracy, czyli malowania farbą nawierzchniową. Do kuchni i łazienki polecamy farby Tikkurila Luja lub Tikkurila Optiva 20 które znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Farbę nakładamy wałkiem, dbając o jej równomierne rozprowadzenie, szczególnie zwracając uwagę na fugi. Pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 4 godziny. Po tym czasie nakładamy drugą warstwę farby.

Warto pamiętać, że pełne właściwości użytkowe, w tym odporność na zmywanie, powłoka osiąga po około miesiącu. Do tego czasu należy unikać nadmiernej eksploatacji. Dopuszczalne jest delikatne przemywanie, ale nie wcześniej niż po 7 dniach.

Zobacz nasz tutorial, jak przemalować kafelki w kuchni.

Jak widać, metamorfoza kuchni czy łazienki jest możliwa bez specjalistycznej wiedzy i konieczności dużego remontu. Zainspirujcie się! Powodzenia! 🙂

24 komentarze

 • Reply
  monika Flok
  14 lipca 2016 at 14:34

  świetna sprawa:)

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   15 lipca 2016 at 07:56

   Prawda? Masz chęć przemalować kafle?

 • Reply
  Dorota
  31 lipca 2016 at 10:16

  Świetna sprawa, ale co z kafelkami na podłodze ????:) ściany pomalowane to tylko połowa sukcesu.
  Pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 sierpnia 2016 at 10:36

   Doroto, jest na to sposób – farba do podłóg Tikkurila Betolux 🙂 W pierwszej kolejności proponujemy zastosować farbę gruntującą Tikkurila Otex Adhesion Primer, która zapewni lepszą przyczepność farby nawierzchniowej, następnie użyć farby Tikkurila Betolux w wybranym kolorze.

 • Reply
  Justyna
  31 lipca 2016 at 22:00

  Bosko, bo zachodziłam już w głowę, jak zmienić kuchnię bez kucia niepasujących kafli.
  Rozwiązanie spada mi z nieba 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 sierpnia 2016 at 09:45

   Cieszymy się bardzo! 🙂 Udanego remontu!

 • Reply
  aga
  1 sierpnia 2016 at 19:24

  super tylko szkoda, że w okolicy nie ma sklepów z Waszymi produktami 🙁

 • Reply
  Adrianna
  4 sierpnia 2016 at 06:26

  Rewelacja! 🙂 ciekawa jestem tylko jak to z podłoga,bo chętnie zmieniłabym kafelki w przedpokoju tylko ciekawa jestem na jak długo trzeba by sie wynieść z domu ;))

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   8 sierpnia 2016 at 15:02

   Adrianna, w przypadku malowania podłogi trzeba zastosować farbę nawierzchniową na Tikkurila Betolux: http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_betolux Pozostałe wytyczne – jak czyszczenie powierzchni czy stosowanie podkładu pozostają bez zmian. Co do Twojego ostatniego pytania – z domu trzeba się wynieść na ok. tydzień 🙂 Ostateczną twardość powierzchnia uzyskuje po ok. miesiącu. Chętnie odpowiemy na więcej pytań – możesz do nas napisać poprzez zakładkę „Napisz do eksperta” 🙂

 • Reply
  Maja
  30 sierpnia 2016 at 07:46

  Na pokazanym filmie kafle są matowe. A co w przypadku, gdy kafle mają wysoki połysk?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 stycznia 2017 at 15:37

   Maja, wtedy należy je zmatowić przed malowaniem za pomocą papieru ściernego.

 • Reply
  katrin
  30 sierpnia 2016 at 09:48

  ktoś może pokazać zdiecia jak to wygląda 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   2 stycznia 2017 at 15:36

   We wpisie zamieściliśmy wideo, na którym prezentujemy efekt końcowy 🙂

 • Reply
  Anna
  30 sierpnia 2016 at 16:45

  A kafle na balkonie lub tarasie też można pomalować?
  Jaka trwałość ma taką farba nie zdradzie się przy eksploatacji typu przesunięte krzesło, upadek ciężkiego przedmiotu itp.?

 • Reply
  Agata
  24 listopada 2016 at 05:19

  Co zrobić jeśli pomalaowałam kuchnię Waszą lateksową farbą i nie chcę kłaść płytek. Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią? Co położyć między szafki? Myślałam o pomalowaniu tej przestrzeni drugi raz jakąś Waszą farbą – macie świetną jakość. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam

 • Reply
  Artur
  10 grudnia 2016 at 15:19

  Witam czy na podlodze sprawdzi sie optivia 20? Czytam ze powinno stosowac sie betolux a kupujac farby dostalem info ze wystarczy optivia 20. Jak to wyglada w praktyce.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   12 grudnia 2016 at 14:07

   Panie Arturze,

   do malowania podłogi rekomendujemy farbę Tikkurila Betolux. Jej formuła dostosowana jest do stopnia eksploatacji pomalowanej powierzchni.

   Pozdrawiamy,
   zespół Tikkurila

 • Reply
  Joanna
  20 grudnia 2016 at 21:34

  Mam pytanie. Czy można przemalować drewniany, lakierowany sufit na biało – bez szlifowania pokostowanych i później lakierowanych desek? Czy rozpuszczalnik benzynowy – jest dobrym pomysłem? I na koniec jaka farba?
  Pozdrawiam
  Joanna

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 grudnia 2016 at 14:23

   Joanna,

   Produkty kryjące do malowania powierzchni drewnianych, które możemy rekomendować to Tikkurila Everal Aqua Matt 10 (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_matt_10), Tikkurila Everal Semi Matt 40 (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_semi_matt_40) oraz Tikkurila Everal Aqua Gloss 80 (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_gloss_80). Ze względu na fakt, że na suficie najlepiej sprawdzają się farby matowe, proponujemy wersję 10 (mat) lub 40 (półmat).

   Kluczem jest ocena i przygotowanie powierzchni, co często się wiąże z wykonaniem próby.

   Przed jej wykonaniem zalecamy zeszlifowanie obecnej powłoki do surowego drewna i zrobienie próbnych wymalowań, ponieważ nie mamy pewności, czym drewno było dotychczas nasączone i czy farba nawierzchniowa na skutek wcześniej użytych preparatów nie będzie żółkła.

   Schemat 1.
   – Zeszlifowanie do surowego drewna
   – Wykonanie próby na niewielkim fragmencie sufitu: nałożenie farby podkładowej Tikkurila Everal Aqua Primer (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_primer)
   – Rekomendujemy odczekanie 24 godzin, a następnie ocenę powierzchni – jeśli nie zmieniła koloru (co oznacza, że uprzednio stosowane preparaty weszły w reakcję z podkładem), można malować farbą nawierzchniową.

   Schemat 2.
   – Jeżeli nie zadziała schemat nr 1, zalecamy zeszlifowanie pomalowanej powierzchni i pomalowanie jej farbą podkładową na bazie rozpuszczalnika, aby stworzyć międzywarstwę, oddzielającą poprzednie preparaty. Rekomendujemy wykonanie próby na małej powierzchni: pomalowanie jej preparatem Tikkurila Everal Primer (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_primer)
   – Rozpuszczalnik potrzebuje min. 3 do 7 dni, aby odparować, a farba – utwardzić.
   – Po tym czasie możliwe jest malowanie farbą nawierzchniową.

   Gdyby napotkała Pani problemy lub miała więcej pytań, zachęcamy do skorzystania z zakładki „Napisz do eksperta”.

   Pozdrawiamy!
   zespół Tikkurila

   Proces renowacji drewna nie jest prosty i wymaga prawidłowej oceny powierzchni. Większość powierzchni drewnianych, które chcemy odnowić i są np. tylko lakierowane nienasączane innymi preparatami, wygląda prościej, ponieważ wystarczy zmatowić lub zeszlifować słabo przylegający lakier, odpylić i przemalować farbą nawierzchniową.

 • Reply
  Karolina
  22 stycznia 2021 at 10:00

  A czy tymi preparatami mogę pomalować kafle od starego pieca kaflowego?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   27 stycznia 2021 at 09:54

   Karolina, napisz do nas korzystając z zakładki „Napisz do eksperta”. Zapytamy o kilka szczegółów i przygotujemy dla Ciebie instrukcję przygotowania powierzchni i rekomendację produktów 😊

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.