Salon Sypialnia

Mała Wielka Zmiana – jak pomalować lamperię i drewnianą drabinę?

8 grudnia 2017

Wybór oryginalnych kolorów i niebanalnych dodatków to klucz do stworzenia niezwykłego, eklektycznego wnętrza. Jeśli zieleń, to niejednoznaczna, jeśli róż, to przełamany bielą. Takie odcienie wybrała do swojego domu Paulina z profilu Pieprznik Pauliny i na ich przykładzie pokazała, jak pomalować lamperię i drewnianą drabinę oraz jaką różnicę robi mała wielka zmiana.

Jak pomalować lamperię i drewnianą drabinę – poradnik

W mieszkaniu blogerki, choć jest w nim mnóstwo dekoracji, kolorów i faktur, nic nie jest przypadkowe. Przemyślany eklektyzm – to chyba najlepsze określenie stylu królującego we wnętrzach Pauliny. Dobór kolorów w takiej estetyce jest wyjątkowym wyzwaniem, z którym blogerka poradziła sobie idealnie.

Małej wielkiej zmianie poddana została modna ostatnio lamperia i drewniana drabina, która w każdym wnętrzu wygląda dobrze – choćby jako gazetnik czy stojak na lampki 😉 Przed zmianą wyglądały tak:

Jak nadać im zupełnie nowy charakter? W tej dziedzinie warto postawić na kolor i nie bać się szukać tego jedynego aż do skutku. I nie wahajcie się czerpać inspiracji z różnych źródeł.  A potem – do dzieła. Podpowiadamy, jak pomalować lamperię i drewnianą drabinę.

Jak pomalować lamperię?

 1. Za pomocą taśmy malarskiej wyznacz wysokość lamperii.
 2. Przygotuj powierzchnię ściany zgodnie z naszym poradnikiem – pamiętaj, aby przed malowaniem była czysta, sucha i odpylona.
 3. Zastosuj farbę gruntującą – dzięki niej ściana nie będzie przesadnie chłonąć farby nawierzchniowej, więc w efekcie zużyjesz jej mniej.
 4. Wybierz narzędzie – autorka metamorfozy nie chciała, aby lamperia była zbyt gładka i płaska, postawiła zatem na wałek z długim włosiem, który podczas malowania tworzy na ścianie widoczną strukturę.
 5. Wybierz farbę nawierzchniową – Paulinie zależało na matowym efekcie, wybrała więc farbę Tikkurila Optiva Matt 5 w odcieniu N391, zbliżonym do greenery. Jak się okazało, w różnych porach dnia kolor prezentuje się inaczej, ale za każdym razem doskonale! Do pełnego pokrycia powierzchni wystarczą 2-3 warstwy farby.
 6. Pamiętaj, aby taśmę malarska usuwać zaraz po malowaniu każdej warstwy farby.

Salon z nowej odsłonie – z elektryzująco zieloną lamperią prezentuje się następująco:

Czy także uważacie, że idealnie podkreśla ona charakter tego salonu? My jesteśmy zachwyceni 🙂

Jak pomalować drewnianą drabinę?

 1. Przygotuj drewno do malowania – wyczyść je, zmatuj papierem ściernym lub wyszlifuj.
 2. Oceń, czym pomalowana jest drabina – jeśli jest to produkt, który wnika w drewno, jak olej czy wosk, możesz odnowić ją tylko produktem tego samego rodzaju. Zajrzyj do wpisu o malowaniu mebli z surowego drewna.
 3. Jeśli, jak u Pauliny, Twoja drabina jest pomalowana lakierem lub farbą do drewna, śmiało możesz ją ponownie pomalować farbą lub lakierem. Paulina dążyła do półmatowego, kryjącego efektu, więc wybrała wodorozcieńczalną emalię Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40 w odcieniu J322, czyli w kolorze truskawek ze śmietaną 🙂 Do uzyskania pełnego pokrycia drewnianej powierzchni wystarczą 2-3 warstwy emalii.

Drabina w nowej odsłonie prezentuje się tak:

Jak podoba Wam się ta mała wielka zmiana? Czekamy na Wasze komentarze!

***
Mała Wielka Zmiana – akcja specjalna, która prezentuje, jak szybko i bez remontu można przeprowadzić domowe metamorfozy. Zobacz, jak zrobili to inni!

Mała Wielka zmiana w sypialni
Mała Wielka zmiana w kuchni
Mała Wielka Zmiana w pokoju dziecięcym – ombre na ścianie!
Mała Wielka Zmiana w gabinecie

 

1 Komentarz

 • Reply
  Andrzej
  24 stycznia 2018 at 20:32

  Bardzo ładnie to wygląda…

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.