Tikkurila

Mała Wielka Zmiana – gabinet w stylu skandynawskim

20 września 2017

Czy z przeciętnego i niewielkiego wnętrza można stworzyć nowoczesny i jasny gabinet w stylu skandynawskim? A to wszystko jedną parą rąk i niewielkim nakładem kosztów oraz czasu? Można! Zobaczcie sami!

O tym, że wszystko jest możliwe przekonała nas Lilla, autorka bloga Kokon Lilli, która zupełnie samodzielnie zmieniła stary pokój swojego dziecka, które już wyfrunęło z domu, w przytulne domowe biuro. Wystarczyła tylko spójna koncepcja, kilka puszek farby, zmiana niepasujących dodatków…i mamy to! Mała Wielka Zmiana w wydaniu, które lubimy najbardziej! Jak ją wykonać we własnym domu?

Zobaczcie najpierw jak wyglądał pokój przed metamorfozą 🙂

Tikkurila_metamorfoza_gabinetu
Gdy już podejmiemy decyzję o malowaniu, czas zabrać się za skompletowanie potrzebnego sprzętu i materiałów oraz przygotowanie pomieszczenia. Co będzie nam niezbędne i jak się do tego zabrać? Kokon Lilli zostawiła nam małą ściągawkę i kilka bardzo praktycznych porad. Zaczynamy!

MATERIAŁY POTRZEBNE DO WYKONANIA METAMORFOZY

Zanim udamy się do sklepu po wszystkie malarskie akcesoria, warto upewnić się, że niczego nie zabraknie na naszej liście. Oto ona:

– produkty malarskie (grunt i farba nawierzchniowa w ilościach odpowiadających metrażowi malowanej powierzchni)
– 2 wałki do malowania (z krótkim uchwytem i długim uchwytem teleskopowym do malowania sufitu)
– małe pędzle do podmalowywania skosów i rogów
– kuweta malarska, folia ochronna, taśma malarska
– drabina

Tikkurila_metamorfoza_gabinetu

PRZYGOTOWANIE POMIESZCZENIA

Porady dotyczące przygotowania pomieszczenia do malowania wydają się być oczywiste. Niemniej jednak warto przypomnieć sobie kilka zasad, aby nic nie zaskoczyło nas w trakcie prac malarskich. Co radzi nam niezawodna Kokon Lilli?

– Pamiętajmy, aby przed malowaniem usunąć z pomieszczenia wszystkie przedmioty, których wyniesienie nie stanowi problemu. Jeśli naszą metamorfozę wykonujemy samodzielnie, nie dźwigajmy ciężarów, bo grozi to kontuzjami 😉
– Ciężkie i wielkogabarytowe meble, które blokują dostęp do ścian, wysuwamy na środek pomieszczenia
– Meble, okna i podłogi zabezpieczamy folią ochronną
– Pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu oświetlenia, włączników oraz kontaktów. Przed przystąpieniem do prac malarskich warto wyłączyć bezpieczniki.

Na koniec prac przygotowawczych mała sztuczka, którą zdradza nam blogerka. Lilla przed każdym malowaniem zabezpiecza kuwetę malarską workiem foliowym. Pozwala to na szybką wymianę farby przy stosowaniu różnych kolorów. Jaka to oszczędność czasu, ile mycia i szorowania mniej! Dziękujemy, będziemy stosować! 🙂

PRZYGOTOWANIE ŚCIAN

Gdy już odpowiednio zabezpieczymy pomieszczenie, czas zabrać się za przygotowanie ścian. Na początku usuń ze ściany wszystkie gwoździe i haki. Następnie odkurz ścianę lub przetrzyj jej powierzchnię czystą, mokrą gąbką. Prace zaczynamy od gruntowania ścian. Jeśli ściana potrzebuje wyrównania lub zmieniamy kolor na jaśniejszy – nie omijajmy tego etapu prac! W swojej metamorfozie gabinetu Kokon Lilli użyła farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer. Ujednolica ona powierzchnię, zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej i zmniejsza chłonność podłoża. Teraz możemy przejść do następnego etapu.

MALOWANIE

W pierwszej kolejności malujemy sufit. Malowanie sufitu zaczynamy od narożnika przy oknie. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, malujemy od strony istniejącego źródła światła np. drzwi wejściowych. Krawędzie między sufitem a ścianą podmalowujemy małym pędzlem, ponieważ w tym miejscu trudniej jest precyzyjnie nanieść farbę wałkiem. (Więcej informacji we wpisie: Malowanie sufitu.) Po wyschnięciu sufitu przechodzimy do malowania ścian. Jednym z celów metamorfozy Kokon Lilli było maksymalne rozjaśnienie pokoju. Dlatego też sufit i trzy ściany pomieszczenia zostały pomalowane na biało tą samą lateksową farbą Tikkurila Optiva White. Dzięki temu zabiegowi zatarła się linia ich połączenia, a głęboki odcień bieli dał efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Tikkurila_metamorfoza_gabinetu
Aby delikatnie przełamać biel nowego gabinetu, jedna ze ścian została przemalowana na kolor szary, który pojawia się również w innych pomieszczeniach mieszkania Kokon Lilli. Jak przygotować ścianę do pomalowania jej na inny kolor? Przede wszystkim zabezpiecz taśmą malarską miejsce, która będzie przemalowane, tak aby nie zabrudzić powierzchni wcześniej już wymalowanych. Wymień worek foliowy na tacce do malowania, do której wlejesz nową farbę. Pamiętaj również o wymianie wałka i pędzla, aby mieć pewność, że kolor będzie czysty. W aranżacji szarej ściany blogerka wykorzystała Tikkurila Optiva Satin Matt 7 w odcieniu NCS S 5500-N.

Po nałożeniu farby i uzyskaniu właściwego rezultatu należy usunąć taśmę zabezpieczającą. Pamiętaj, aby zdjąć ją zanim farba wyschnie, w przeciwnym razie może dojść do zerwania warstwy farby wraz z usuwaną taśmą.

Tikkurila_metamorfoza_gabinetu Tikkurila_metamorfoza_gabinetu Tikkurila_metamorfoza_gabinetu

DODATKI

Wygląda na to, że już prawie koniec! Teraz pora na wymianę kilku dodatków, które nadadzą wnętrzu skandynawski sznyt! Zmieniony został dywan, biurko, lampa i tekstylia. Całość aranżacji utrzymana jest w jasnych barwach. Na ścianie pojawiły się obrazy i lustra w czarnych kontrastujących ramach. Nowy gabinet Kokon Lilli jest nie tylko nowoczesny i przestronny, ale i bardzo przytulny. Mała Wielka Zmiana, która nas zachwyca! A jak Wam się podoba?

Tikkurila_metamorfoza_gabinetu Tikkurila_metamorfoza_gabinetu Tikkurila_metamorfoza_gabinetu

 

 

 

 

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.