jak pomalować lakobel tikkurila białe szafki kuchenne butekowa zieleń na ścianach
Kuchnia

Mała Wielka Zmiana – jak pomalować lakobel?

19 października 2017

Bywa, że jakiś element wystroju wnętrza naszego domu spędza nam sen z powiek, ale perspektywa remontu wydaje się być jeszcze gorsza 😉 Karolina z bloga Ale tu ładnie szczególnie nie lubiła szklanej płyty chroniącej ścianę w kuchni, fachowo nazywanej lakobelem i dlatego – bardzo sprytnie – postanowiła ją przemalować. Ale jak pomalować lakobel?

Jak pomalować lakobel?

Dokładnie tak samo jak glazurę! Doskonale wiemy, że remont kuchni zwykle oznacza skuwanie kafli czy zdejmowanie lakobelu, pył, bałagan i perspektywę głodówki 😉 Na szczęście niemal wszystko można przemalować, lakobel także! Jak to zrobić?

jak pomalować lakobel tikkurila 3 puszki farby tikkurila otex akva tikkurila optiva semi matt 20


Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Kuchnia, w której na co dzień gotujemy, brudzi się wyjątkowo szybko i wyjątkowo specyficznym brudem, którzy na glazurze czy szczytach mebli tworzy tłustą powłokę.

Przede wszystkim powierzchnię przeznaczoną do malowania należy więc ODTŁUŚCIĆ. Polecamy do tego preparat Tikkurila Maalipesu, ale możesz także użyć detergentów, które masz w domu.

jak pomalować lakobel tikkurila jak przygotować powierzchnię do malowania detergentyNastępnie za pomocą taśmy malarskiej powinniśmy ZABEZPIECZYĆ kontakty, szafki kuchenne czy kuchenny blat – słowem wszystko, czego nie chcemy zabrudzić. Szafki czy kontakty można też oczywiście zdemontować, ale te z nas, które podobnie jak Karolina, przeprowadzają metamorfozę samodzielnie, powinny zaprzyjaźnić się z rzeczoną taśmą 🙂

Jak zagruntować powierzchnię do malowania?

Lakobel czy glazura to powierzchnie mało porowate, do których farba nie będzie łatwo przylegać. Chyba że zastosujemy preparat, który poprawi jej przyczepność.

Aby farba do malowania kafli spełniała swoją funkcję i doskonale trzymała się powierzchni, należy ZASTOSOWAĆ SZYBKOSCHNĄCY GRUNT do wymagających podłoży Tikkurila Otex Akva.jak pomalować kafle tikkurila otex akva

Po otwarciu należy go dokładnie WYMIESZAĆ, a następnie NAŁOŻYĆ jedną warstwę, pamiętając o trudno dostępnych miejscach, np. rogach ściany. Grunt potrzebuje 5 godz., aby wyschnąć, a po tym czasie powierzchnię można już pomalować farbą nawierzchniową.

jak pomalować lakobel tikkurila otex akvaJak pomalować lakobel?

Blogerka do pomalowania lakobelu wybrała farbę Tikkurila Optiva Semi Matt 20 w odcieniu M442 Fjord. Farbę po otwarciu należy dokładnie WYMIESZAĆ, a następnie NAKŁADAĆ wałkiem. Trudno dostępne przestrzenie, takie jak rogi, należy pomalować pędzlem. Każda warstwa farby schnie od 4 do 6 godzin; do osiągnięcia pożądanego, kryjącego efektu wystarczą zazwyczaj 2-3 warstwy.

jak pomalować lakobel tikkurila meble zabezpieczone taśmą malarską farba nałożona w rogachWAŻNE!

Pomalowana powierzchnia zyskuje pełną odporność na zmywanie po 28 dniach. Do tego czasu należy obchodzić się z nią delikatnie, używając do czyszczenia miękkiej ściereczki oraz łagodnego detergentu, np. rozcieńczonego preparatu Tikkurila Maalipesu.

Do malowania glazury czy lakobelu przeznaczona jest także emalia uniwersalna Tikkurila Everal Aqua. Obie farby występują w 13 tysiącach odcieni z mieszalnika.

GOTOWE! Jak Wam się podoba ta zmiana? Czekamy na Wasze komentarze 🙂

Jak-pomalować-lakobel_tikkurila_6 Jak-pomalować-lakobel_tikkurila_7 Jak-pomalować-lakobel_tikkurila_8 Jak-pomalować-lakobel_tikkurila_9 Jak-pomalować-lakobel_tikkurila_10Zapraszamy na bloga Karoliny, gdzie znajdziecie pełną relację z prac!

Jak przeprowadzić metamorfozę całej kuchni? Zobacz wideo:

***

Mała Wielka Zmiana – akcja specjalna, która prezentuje, jak szybko i bez remontu przeprowadzić domowe metamorfozy. Zobacz, jak zrobili to inni!

Mała Wielka Zmiana w pokoju dziecięcym – ombre na ścianie!

Mała Wielka Zmiana w gabinecie

 

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.