Pokój dziecka

Mała Wielka Zmiana – ombre na ścianie w pokoju dziewczynki!

27 lipca 2017

Ombre na ścianie to trend, który szturmem wkroczył do kanonu aranżacji wnętrz. Nic dziwnego! Cieniowanie ścian pozwala nie tylko na kreatywną zabawę kolorem, ale i sprawia, że nasze wnętrza zyskują całkowicie niepowtarzalny charakter. Jak samodzielnie stworzyć efekt WOW w swoim domu? Zobaczcie!

Jak zrobić ombre na ścianie?

Tematu ombre podjęła się ostatnio Marta, autorka bloga Piwnooka, która postanowiła odmienić pokój swojej małej córki, Niny. Szczypta wyobraźni, garść odwagi, jedno wolne popołudnie i … mamy to! Mała Wielka Zmiana w naprawdę spektakularnej odsłonie.

Zaintrygowani? Zobaczcie jak, krok po kroku, stworzyć podobny efekt we własnych wnętrzach.

1 Zacznijmy od niezbędnych produktów i materiałów. Aby wykonać na ścianie efekt ombre konieczne będą minimum dwa korespondujące ze sobą odcienie tego samego koloru. W przypadku metamorfozy Marty wybór padł na farbę Tikkurila Optiva Matt 5 w subtelnych miętowych odcieniach: Tiffany i Capri. Warto przygotować sobie również akcesoria malarskie: wałki, kuwety malarskie, pędzel do rozcierania koloru pośredniego (lub gąbka o nieregularnych kształtach), folia ochronna, taśma malarska.

SONY DSC

2. Następny krok to odpowiednie przygotowanie malowanego podłoża. Sprawdź czy powierzchnia jest czysta i bez uszkodzeń. Wszelkie zabrudzenia będą wpływać negatywnie na przyczepność farby do ściany. Jeśli istnieje taka konieczność, zagruntuj powierzchnię przeznaczoną do malowania. Wszystkie wskazówki na temat malowania ścian znajdziesz w artykule Malowanie ścian-poradnik.

3. Przystępujemy do prac właściwych! Na wybranej ścianie wyznaczamy taśmą pasy, na które nałożymy trzy odcienie wybranego przez nas koloru (odcień jasny, pośredni i ciemny). Aby efekt ombre był widoczny, pasy nie powinny być zbyt wąskie.

Tikkurila_ombre_na_scianie
4. Zaczynamy malowanie! Marta zdecydowała, że ciemniejszy odcień będzie pokrywał dolną część ściany, ale kolejność kolorów może być również odwrotna. Po zamalowaniu dwóch zewnętrznych pasów – kolorem ciemniejszym i jaśniejszym, delikatnie usuwamy taśmę. Nie jest ona już potrzebne, ponieważ trzeci odcień, który znajdzie się w środkowym pasie, może delikatnie nachodzić na pozostałe. Jak zrobić odcień pośredni? W kuwecie malarskiej łączymy dwa odcienie farby, starając się zachować równe proporcje. Dobrze mieszamy i malujemy czystym wałkiem lub pędzlem.

Tikkurila_ombre_na_scianie
Tikkurila_ombre_na_scianie
5. A teraz czas obudzić w sobie artystę! Na szczęście tworzenie efektu ombre nie wymaga ogromnej precyzji i pracy od linijki. Środkowym odcieniem rozcieramy granice, tak aby uzyskać stopniowe przejścia. Pędzlem wykonujemy ruchy poziome, natomiast gąbką odciskamy ślady. Najpierw gęsto, a im dalej od granicy odcieni, coraz rzadziej.

SONY DSC

Tikkurila_ombre_na_scianie

Efekt ombre jest gotowy!

Ale ściany to nie wszystko! Cieniowanie możemy zastosować również na meblach. Marta w ten sposób potraktowała klasyczną komodę na ubrania. Efekt, który uzyskała jest naprawdę piękny! Myślisz o podobnej metamorfozie? Jeśli powierzchnia mebla wymaga wyrównania, można pomalować ją wodorozcieńczalną farbą podkładową Tikkurila Everal Aqua Primer. A następnie pokryć emalią Tikkurila Everal Aqua w dowolnie wybranych kolorach. W pokoju Niny efekt ombre na komodzie tworzą odcienie Marshmallow i Orchid.

Tikkurila_ombre_na_meblach

Na koniec zobaczcie film z przeprowadzonej metamorfozy u Piwnookiej!

I jak Wam się podoba? Jesteśmy bardzo ciekawe co sądzicie o efekcie cieniowania we wnętrzach! Koniecznie dajcie znać w komentarzu 🙂

1 Komentarz

  • Reply
    Namyslianka
    19 kwietnia 2019 at 18:23

    Fajny pomysl ale wykonanie nie bardzo mi sie podoba takiego ciapowania po bialej scianie ,moze gdybybylo to bardziej cieniowane jeszcze posrednimi kolorami az do bialego

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.