Lubimy takie metamorfozy! Metamorfozy, w których wystarczy zmienić jeden element, aby uzyskać zupełnie nowy wygląd wnętrza! Tak właśnie stało się w przypadku Agnieszki, autorki bloga Agafiart, która postanowiła przemalować nieco podniszczone panele w swojej sypialni. Co dokładnie tu się wydarzyło? Zobaczcie sami!
Jak pomalować podłogę drewnianą?
Agnieszka jest miłośniczką jasnych wnętrz, w których królują biele i beże. Niestety marzenia o idealnych wnętrzach nie zawsze idą w parze z mieszkaniami, w których akurat przychodzi nam żyć 😉 Nie zawsze jest też łatwo znaleźć odpowiedni moment na przeprowadzenie gruntownego remontu. Solą w oku Agnieszki była wyłożona panelami podłoga w sypialni. Nudna w odcieniu i w nie najlepszym stanie. I to właśnie ten element wnętrza został poddany małej wielkiej zmianie.
Efekt zaskoczył wszystkich i trzeba przyznać, że jest naprawdę spektakularny. Drewniane panele zmieniły kolor na biały, a całe pomieszczenie nabrało zupełnie nowego wyrazu. A co najważniejsze, obyło się bez dużych nakładów czasu i środków. Czyli tak, jak lubimy najbardziej.
Jeśli chcielibyście zrealizować podobną metamorfozę u siebie, to na pewno pomocne okażą się przygotowane przez Agnieszkę wskazówki. Dzięki nim odnowienie podłogi nie będzie już stanowiło takiego wyzwania.
KROK PIERWSZY: PRZYGOTOWANIE
- Zmierz powierzchnię podłogi, aby obliczyć ilość farby. My na 10 m2 zużyliśmy trochę mniej niż 3,5l wodorozcieńczalnej farby Tikkurila Betolux Akva.
- Kup i przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy: farbę do drewnianych podłóg Tikkurila Betolux Akva, kuwetę, wałki z krótkim włosiem, przedłużkę do wałka, drobnoziarnisty papier ścierny, detergent do odtłuszczenia powierzchni (np. Tikkurila Maalipesu lub inny, który posiadasz w domu), szmatkę z mikrofibry.
- Przygotuj pomieszczenie do malowania – wynieś meble, ściągnij listwy przypodłogowe.
- Jeżeli jest taka konieczność, to zeszlifuj podłogę używając papieru ściernego. Polecam drobnoziarnisty papier ścierny do stosowania na mokro. Jednak po jego zastosowaniu należy poczekać z malowaniem, aż podłoga będzie całkowicie sucha.
- Bardzo dokładnie odkurz podłogę i przetrzyj ją detergentem przy użyciu szmatki np. z mikrofibry, aby mieć pewność, że na podłodze nie pozostaną niechciane „kłaczki”.Podłoga jest gotowa do malowania 🙂
KROK DRUGI: MALOWANIE
- Dokładnie wymieszaj farbę i przelej część farby do kuwety.
- Nanieś pierwszą warstwę farby na podłogę. Pamiętaj, aby malować podłogę wzdłuż długości desek, a farby nie nakładać zbyt grubo.
- Farba schnie bardzo szybko, po 15 minutach jest już sucha. Odczekaliśmy dwie godziny, aby nanieść kolejną warstwę. Zwykle zalecane są 2 – 3 warstwy, my pomalowaliśmy podłogę trzykrotnie, choć po drugiej warstwie wyglądała już przyzwoicie, jednak było kilka miejsc, które chciałam poprawić 🙂
- Farba uzyskuje pełną trwałość i odporność po dwóch tygodniach, dlatego przez ten okres trzeba uważać, nie jeździć po niej krzesłami, nie czyścić gruntownie itp. My wstawiliśmy meble i rozpoczęliśmy normalne użytkowanie sypialni po trzech tygodniach, ale nasz roczniak przeprowadził własne testy po około dwóch tygodniach. Mimo ataku dziecięcego jeździka i innych zabawek, na podłodze nie pojawiły się żadne rysy lub odpryski. Ale nie namawiam, aby takie testy przeprowadzać zbyt wcześnie – zdecydowanie lepiej poczekać, aż powłoka farby całkowicie się utwardzi i uzyska swoje właściwości.
NA KONIEC: DOBRA RADA
Polecam dokładnie odkurzyć nie tylko malowane pomieszczenie, ale całe mieszkanie, a jeśli jesteście posiadaczami długich włosów, to do malowania załóżcie czepek. Farba szybko schnie, etap malowania jest bardzo krótki, szkoda zepsuć efekt końcowy jakimś brudem, który przyklei się do podłogi.
Brzmi całkiem prosto! 🙂 Jak Wam się podoba efekt uzyskany w sypialni Agnieszki? Macie ochotę na podobną metamorfozę w swoich wnętrzach? Podzielcie się swoimi pomysłami 🙂
Jak namalować wzór szachownicy na podłodze?
***
Mała Wielka Zmiana – akcja specjalna, która prezentuje, jak szybko i bez remontu przeprowadzić domowe metamorfozy. Zobacz, jak zrobili to inni!
2 komentarze
Marina Wysocka
13 września 2020 at 20:48Witam,
Nie używamy ani podkładu ani lakieru po pomalowaniu ta farba?
Tikkurila. Potęga Kolorów
14 września 2020 at 12:56Marina, nie ma takiej konieczności przy prawidłowym przygotowaniu podłoża.