Sypialnia

Mała Wielka Zmiana – Jak pomalować podłogę?

28 października 2017

Lubimy takie metamorfozy! Metamorfozy, w których wystarczy zmienić jeden element, aby uzyskać zupełnie nowy wygląd wnętrza! Tak właśnie stało się w przypadku Agnieszki, autorki bloga Agafiart, która postanowiła przemalować nieco podniszczone panele w swojej sypialni. Co dokładnie tu się wydarzyło? Zobaczcie sami!

Jak pomalować podłogę drewnianą?

Agnieszka jest miłośniczką jasnych wnętrz, w których królują biele i beże. Niestety marzenia o idealnych wnętrzach nie zawsze idą w parze z mieszkaniami, w których akurat przychodzi nam żyć 😉 Nie zawsze jest też łatwo znaleźć odpowiedni moment na przeprowadzenie gruntownego remontu. Solą w oku Agnieszki była wyłożona panelami podłoga w sypialni. Nudna w odcieniu i w nie najlepszym stanie. I to właśnie ten element wnętrza został poddany małej wielkiej zmianie.

Tikkurila_malowanie_podlogi
Tikkurila_malowanie_podlogiEfekt zaskoczył wszystkich i trzeba przyznać, że jest naprawdę spektakularny. Drewniane panele zmieniły kolor na biały, a całe pomieszczenie nabrało     zupełnie nowego wyrazu. A co najważniejsze, obyło się bez dużych nakładów czasu i środków. Czyli tak, jak lubimy najbardziej.

Jeśli chcielibyście zrealizować podobną metamorfozę u siebie, to na pewno pomocne okażą się przygotowane przez Agnieszkę wskazówki. Dzięki nim odnowienie podłogi nie będzie już stanowiło takiego wyzwania.

KROK PIERWSZY: PRZYGOTOWANIE

 1. Zmierz powierzchnię podłogi, aby obliczyć ilość farby. My na 10 m2 zużyliśmy trochę mniej niż 3,5l wodorozcieńczalnej farby Tikkurila Betolux Akva.
 2. Kup i przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy: farbę do drewnianych podłóg Tikkurila Betolux Akva, kuwetę, wałki z krótkim włosiem, przedłużkę do wałka, drobnoziarnisty papier ścierny, detergent do odtłuszczenia powierzchni (np. Tikkurila Maalipesu lub inny, który posiadasz w domu), szmatkę z mikrofibry.
 3. Przygotuj pomieszczenie do malowania – wynieś meble, ściągnij listwy przypodłogowe.
 4. Jeżeli jest taka konieczność, to zeszlifuj podłogę używając papieru ściernego. Polecam drobnoziarnisty papier ścierny do stosowania na mokro. Jednak po jego zastosowaniu należy poczekać z malowaniem, aż podłoga będzie całkowicie sucha.
 5. Bardzo dokładnie odkurz podłogę i przetrzyj ją detergentem przy użyciu szmatki np. z mikrofibry, aby mieć pewność, że na podłodze nie pozostaną niechciane „kłaczki”.Podłoga jest gotowa do malowania 🙂

Tikkurila_malowanie_podlogi
Tikkurila_malowanie_podlogiPodłoga malowanie (9)
KROK DRUGI: MALOWANIE

 1. Dokładnie wymieszaj farbę i przelej część farby do kuwety.
 2. Nanieś pierwszą warstwę farby na podłogę. Pamiętaj, aby malować podłogę wzdłuż długości desek, a farby nie nakładać zbyt grubo.
 3. Farba schnie bardzo szybko, po 15 minutach jest już sucha. Odczekaliśmy dwie godziny, aby nanieść kolejną warstwę. Zwykle zalecane są 2 – 3 warstwy, my pomalowaliśmy podłogę trzykrotnie, choć po drugiej warstwie wyglądała już przyzwoicie, jednak było kilka miejsc, które chciałam poprawić 🙂
 4. Farba uzyskuje pełną trwałość i odporność po dwóch tygodniach, dlatego przez ten okres trzeba uważać, nie jeździć po niej krzesłami, nie czyścić gruntownie itp. My wstawiliśmy meble i rozpoczęliśmy normalne użytkowanie sypialni po trzech tygodniach, ale nasz roczniak przeprowadził własne testy po około dwóch tygodniach. Mimo ataku dziecięcego jeździka i innych zabawek, na podłodze nie pojawiły się żadne rysy lub odpryski. Ale nie namawiam, aby takie testy przeprowadzać zbyt wcześnie – zdecydowanie lepiej poczekać, aż powłoka farby całkowicie się utwardzi i uzyska swoje właściwości.

Tikkurila_malowanie_podlogi
Tikkurila_malowanie_podlogiPodłoga malowanie (32)NA KONIEC: DOBRA RADA

Polecam dokładnie odkurzyć nie tylko malowane pomieszczenie, ale całe mieszkanie, a jeśli jesteście posiadaczami długich włosów, to do malowania załóżcie czepek. Farba szybko schnie, etap malowania jest bardzo krótki, szkoda zepsuć efekt końcowy jakimś brudem, który przyklei się do podłogi.

Tikkurila_malowanie_podlogi
Tikkurila_malowanie_podlogiBrzmi całkiem prosto! 🙂 Jak Wam się podoba efekt uzyskany w sypialni Agnieszki? Macie ochotę na podobną metamorfozę w swoich wnętrzach? Podzielcie się swoimi pomysłami 🙂

Jak namalować wzór szachownicy na podłodze?

***

Mała Wielka Zmiana – akcja specjalna, która prezentuje, jak szybko i bez remontu przeprowadzić domowe metamorfozy. Zobacz, jak zrobili to inni!

Mała Wielka zmiana w kuchni

Mała Wielka Zmiana w pokoju dziecięcym – ombre na ścianie!

Mała Wielka Zmiana w gabinecie

2 komentarze

 • Reply
  Marina Wysocka
  13 września 2020 at 20:48

  Witam,
  Nie używamy ani podkładu ani lakieru po pomalowaniu ta farba?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   14 września 2020 at 12:56

   Marina, nie ma takiej konieczności przy prawidłowym przygotowaniu podłoża.

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.