Tikkurila_malowanie-kafelkow_ łazienka
Łazienka

Ranczo od Nowa: malowanie kafelków i totalna metamorfoza łazienki

3 października 2022

Magda z profilu Ranczo od Nowa ma niezwykły talent i intuicję do oryginalnych połączeń kolorów. Jest też ekspertką upcyklingu – czyli nadawania posiadanym przedmiotom zupełnie nowego looku i zastosowania. Kwintesencja less waste! Tym razem na warsztat wzięła łazienkę swojej siostry – Ani. Wiadomo, co dwie głowy to nie jedna! Efekt tej siostrzanej współpracy jest zachwycający. Metamorfoza bazowała przede wszystkim na malowaniu kafelków – ale zmian było więcej! Zapraszamy!

Łazienka Ani przed metamorfozą

Temu pomieszczeniu nic nie można zarzucić – jest klasyczne, zadbane, utrzymane w czerni i bieli. Ale niestety, po latach od wykończenia po prostu opatrzyło się domownikom i Ania zamarzyła o bardziej kreatywnej aranżacji. Wspólnie z siostrą Magdą opracowały oryginalną koncepcję, która wprowadzić miała do tego wnętrza więcej koloru, dzięki pomalowaniu płytek, sufitu i zabudowy. Czy to się udało?

łazienka przed metamorfozą

Koncept metamorfozy łazienki – kolory i wymalowania

Dziewczyny rozpoczęły od stworzenia palety kolorystycznej. Zdecydowały się na zastosowanie ciemnej, leśnej zieleni N376 jako koloru głównego i dynamicznego różo-pomarańczu S320 jako akcentu. Intrygujące połączenie! Oba kolory pochodzą z wzornika Tikkurila Symphony.

Na ścianach postanowiły zastosować odwróconą lamperię w zieleni i rozszerzyć ją na sufit, malując go na ten sam kolor. Ponieważ w obszarze lamperii znalazła się zabudowa meblowa, ona także zyskała odcień zieleni. Żywy róż trafił na dotychczas czarną komodę pod umywalką i pojawił się w detalach. Dodatkowo siostry przygotowały z listewek ciemnozieloną ramę lustra. Efekt robi wrażenie, prawda? Poniżej dokładnie opisujemy, jak go uzyskać.

Tikkurila malowanie kafelków i mebli

Totalna metamorfoza łazienki – krok po kroku

KROK 1: Malowanie kafelków

Siostrom zależało na efekcie odwróconej lamperii, czyli pomalowaniu górnej części kafelków. Aby zrealizować swój pomysł, sięgnęły po naszą nowość – farbę do płytek Tikkurila Luja Ceramic Tiles w głębokim odcieniu zieleni N376. Dzięki farbie do kafelków nie trzeba już ich skuwać, narażając się na koszty zakupu nowych płytek i pracy glazurnika, a także ogromny bałagan.  Dlaczego warto sięgnąć po farbę Tikkurila Luja Ceramic Tiles?

 • Jest produktem 2w1, co oznacza, że spełnia funkcję zarówno gruntu, jaki i farby nawierzchniowej.
 • Jest odporna na wilgoć i detergenty – więc bez obaw można ją czyścić.
 • Dostępna jest w szerokiej palecie ponad 13 tysięcy odcieni z mieszalnika!
farba do kafelków Tikkurila Luja Ceramic Tiles

Jak przemalować kafelki farbą Tikkurila Luja Ceramic Tiles?

 1. Dokładnie odtłuść powierzchnię, np. detergentem Tikkurila Maalipesu rozcieńczonym 1:10, czyli jedna część detergentu i dziesięć części wody.
 2. Obficie spłucz powierzchnię wodą i pozostaw do wyschnięcia – to bardzo ważne! Detergent Tikkurila Maalipesu rozpuszcza zabrudzenia, które z powierzchni należy usunąć dużą ilością wody. W przeciwnym razie niekorzystnie wpłynie to na przyczepność farby.
 3. Usuń silikon ostrym nożykiem, a jego pozostałości – odpowiednim do tego środkiem chemicznym.
 4. Zabezpiecz taśmą malarską elementy nieprzeznaczone do malowania. Jeśli tak jak Magda planujesz malowanie fragmentu ściany, użyj specjalnej taśmy do odcinania kolorów.
 • Nałóż 2-3 cienkie warstwy, pozostawiając każdą do wyschnięcia na 16 godz.
 • Pamiętaj, aby po każdej warstwie usunąć taśmę malarską, gdy farba jest jeszcze mokra.

Pomalowana powierzchnia może być używana po 2 dniach od pomalowania. Swoją docelową odporność i trwałość farba uzyska po ok. miesiącu. Do tego czasu warto obchodzić się z nią ostrożnie. Jeśli pojawi się potrzeba wyczyszczenia zabrudzeń, należy oczyścić je delikatnie miękką szczoteczką lub wilgotną ściereczką.

WAŻNE! Po kontakcie z wodą świeżo pomalowana powierzchnia może zmięknąć, ale zachowajcie spokój – po ok. 30 minutach schnięcia z powrotem się utwardzi 😊

KROK 2: Malowanie sufitu

Dziewczyny zdecydowały się na pomalowanie sufitu w tym samym kolorze co lamperia, czyli N376. To ciemnozielone wymalowanie stworzyło w łazience efekt pudełka, a konkretnie – połowy pudełka 😉 Siostry sięgnęły po głęboko matową, ceramiczną farbę do ścian i sufitów Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt 3. Zanim jednak nałożyły farbę nawierzchniową, zastosowały farbę podkładową Tikkurila Optiva Primer zabarwioną na kolor bliski docelowej zieleni. To rozwiązanie rekomendujemy w przypadku, gdy kontrast między odcieniem podłoża i farby jest duży.

Instrukcję malowania sufitu znajdziesz tutaj – KLIKNIJ >>>

KROK 3: Malowanie mebli

Ponieważ w obszarze ściennej lamperii znajdowała się zabudowa meblowa, ona także zyskała odcień N376. Dla przełamania ciemnej zieleni, komoda z sieciówki, na której obsadzona jest umywalka, zyskała cukierkowy, różowo-pomarańczowy odcień S320. Ten kolor pojawił się również w dodatkach oraz na zasłonie prysznicowej.

Do malowania szafek siostry zastosowały półmatową emalię Tikkurila Everal Aqua.

Sprawdź, jak prawidłowo malować meble – KLIKNIJ >>>

Łazienka po metamorfozie – malowanie kafelków i więcej!

Malowanie kafelków, sufitu i zabudowy zmieniło łazienkę nie do poznania! Teraz, w nowej kolorystyce, stała się ona całkiem innym pomieszczeniem. W tej wersji zdecydowanie bardziej koresponduje z barwną osobowością właścicielki 😊.

PRZED METAMORFOZĄ

łazienka przed malowaniem kafelków

PO METAMORFOZIE

malowanie kafelków farbą Tikkurila Luja Ceramic Tiles

6 komentarzy

 • Reply
  Marzena
  12 listopada 2022 at 16:01

  Zielona łazienka? Chyba wszyscy wiedzą, że to najgorszy kolor do łazienki bo zawsze wygląda się jak w czasie ciężkiej choroby…

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 listopada 2022 at 17:44

   Marzena, ciekawa teoria 😉 Dziewczyny w „nowej” zielonej łazience czują się zdrowe i szczęśliwe 😊 Pozdrawiamy!

 • Reply
  Agata
  25 stycznia 2023 at 22:58

  Czy ta farba nadaje się też do wykafelkowanej podłogi w łazience?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   26 stycznia 2023 at 15:59

   Agata, farbą Tikkurila Luja Ceramic Tiles można malować płytki podłogowe jedynie w suchych pomieszczeniach o niskim natężeniu ruchu, np. toalety. Pozdrawiamy 🙂

 • Reply
  XYZ
  6 maja 2024 at 12:19

  Hahaha, mam też zielone łazienki, i też się czuję zdrowa – i zrelaksowana, bo u mnie też ciemna zieleń ale motyw bardziej spa/leśny. To bardzo wdzięczny kolor (wcale nie mam całego mieszkania pomalowanego na ciemną zieleń… jest jeszcze czarny przedpokój :DDD).

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   7 maja 2024 at 13:32

   Czarny przedpokój – ekstra! 🤩

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.