malowanie płytek
Kuchnia

Wnętrza Zewnętrza: malowanie płytek w 20-letniej kuchni

31 sierpnia 2022

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, które remontujemy rzadko i niechętnie. Nawet jeśli owe wnętrza przestają nam się podobać, ale nadal są funkcjonalne – odkładamy remont na później, wiedząc, z czym może się on wiązać – bałagan, trudny do usunięcia pył, wysokie koszty… Kuchnia Magdy z Wnętrza Zewnętrza, urządzona ponad 20 lat wcześniej jeszcze przez poprzednich mieszkańców dłuuugo czekała na swój remont. Zobaczcie, jak Magda ją odmieniła, aby ta przestrzeń bardziej odpowiadała jej gustom i potrzebom!

Kuchnia Magdy urządzona była w rustykalnym stylu, modnym w latach 90. i kolejnej dekadzie: kremowa glazura z dekorami, frezowane meble, jasne, klasyczne ściany. Przestrzeń, choć spełniała swoją funkcję, z czasem przestała stylistycznie odpowiadać Magdzie. Jedno było pewne – nie potrzebowała totalnego remontu. Kafelki były w bardzo dobrym stanie, podobnie jak meble, wykonane z litego drewna. Dlatego zdecydowała się na malowanie płytek i odświeżenie ścian i sufitu.

Do glazury wykorzystała nowość – farbę Tikkurila Luja Ceramic Tiles. Przebieg metamorfozy można obejrzeć na profilu Wnętrza Zewnętrza na Instagramie – KLIKNIJ >>

Farba do malowania płytek Tikkurila Luja Ceramic Tiles

Tikkurila Luja Ceramic Tiles to farba, dzięki której odświeżysz wygląd kafelków na ścianach kuchni czy łazienki.

Tikkurila Luja Ceramic Tiles

Farba ma formułę 2w1, co oznacza, że spełnia funkcję zarówno podkładu, jak i warstwy nawierzchniowej. Dzięki temu świetnie łączy się z podłożem i można nią malować z pominięciem gruntowania, pamiętając jednak, aby w pierwszym kroku dokładnie odtłuścić powierzchnię. Farba ma doskonałą odporność na kontakt z wodą i detergentami oraz na plamy.

Malowanie płytek w kuchni – krok po kroku

Krok 1 – wybór koloru

Magda nie zamierzała malować mebli kuchennych i w związku z tym to do nich dopasowała paletę kolorystyczną dla tego wnętrza. Postawiła na zieleń K445 i pistacjową biel z zieloną nutą – F390 Horseradish. Tymi kolorami zostały pomalowane płytki i ściany.

Aby wybrać kolor, odwiedziła sklep, obejrzała wzorniki i kupiła testery. Można też przetestować różne odcienie i zamówić testery w zaciszu własnego domu. Wystarczy skorzystać z aplikacji Tikkurila Colour Master i wirtualnie sprawdzić, jak kolory prezentują się w wybranym wnętrzu, a następnie zamówić testery koloru w naszym sklepie online.

Krok 2 – przygotowanie powierzchni

Powierzchnia do malowania powinna być dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona – wszelkie zabrudzenia wpływają niekorzystnie na przyczepność farby do podłoża. Do czyszczenia warto zastosować detergent Tikkurila Maalipesu. Należy rozcieńczyć go w stosunku 1:10 (jedna część detergentu, dziesięć części wody) i po umyciu powierzchni – spłukać dużą ilością czystej wody, np. za pomocą gąbki.

Kolejnym elementem jest usunięcie silikonu ostrym nożykiem. Na pozostałości warto zastosować środek do usuwania silikonu.

Przed samym malowaniem należy zabezpieczyć taśmą wszystko, co nie jest przeznaczone do malowania.

Krok 3 – malowanie płytek

Etap gruntowania pomijamy – farba Tikkurila Luja Ceramic Tiles to produkt 2w1, zawiera już podkład 😊. Farbę należy dobrze wymieszać i przelać do kuwety malarskiej. Narożniki, fugi i trudno dostępne miejsca malujemy pędzlem, zaś powierzchnię kafelków – wałkiem do malowania mebli.


WAŻNE! Przy malowaniu pędzlem może pozostać ślad włosia – bezzwłocznie należy go rozpracować wałkiem, aby w każdym miejscu farba miała taką samą strukturę

Należy nałożyć 2-3 cienkie warstwy farby, za każdym razem odklejając taśmę malarską. Czas schnięcia każdej z warstw to min. 16 godzin. Po zakończeniu malowania konieczne jest założenie nowych silikonów.

Malowanie kafelków w kuchni – jak ocenia je Magda?

„To nie jest moje pierwsze doświadczenie z malowaniem płytek, ale pierwsze z farbą Tikkurila Luja Ceramic Tiles. Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Farba nie zasycha aż tak ekspresowo, by trzeba było stresować się podczas malowania, co jest dużym plusem”.

malowanie-plytek

Jak dbać o kafelki pomalowane farbą Tikkurila Luja Ceramic Tiles?

Pomalowane powierzchnie można użytkować po 2 dniach. Pełne właściwości farba uzyskuje po upływie miesiąca. Do tego czasu należy czyścić je delikatnie wilgotną ściereczką lub miękką szczotką.


WAŻNE! Po kontakcie z wodą świeżo pomalowana powierzchnia może zmięknąć. Ale bez obaw! Po 30 minutach schnięcia staje się na powrót twarda.

Metamorfoza kuchni – ściany i sufit

Metamorfozę kuchni dopełniło odświeżenie ścian i sufitu. Magda zdecydowała się na farbę Tikkurila Optiva Matt 5 w dwóch odcieniach, których użyła także do malowania płytek: zieleń K445 i złamana biel – F390 Horseradish. Farba daje jednolite, matowe wykończenie i poza wspomnianymi dwoma, dostępna jest w ponad 13 tysiącach kolorów. Etap malowania poprzedziło gruntowanie farbą podkładową Tikkurila Optiva Primer.

Zobacz ABC malowania ścian – KLIKNIJ >>

Na suficie pojawiła się klasyczna biel uzyskana farbą Tikkurila Anti-Reflex White 2. Dzięki unikatowej formule niweluje ona nierówności podłoża i daje głęboko matowe wykończenie.

Kuchnia po metamorfozie – efekt końcowy

Wystarczyło kilka dni, by kuchnia Magdy z kanału Wnętrza Zewnętrza zyskała nowy, świeży look. Spójna paleta kolorystyczna, pomalowane płytki, ściany i sufit nadały wnętrzu nowy wyraz. Jak Wam się podoba ta zmiana?

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.