Kuchnia

Metamorfoza kuchni: malowanie boazerii… i inne porady

28 października 2016

Metamorfoza kuchni, którą dla swojej Mamy przeprowadziła Iwona z OhDeerBlog, to temat, którym żyliśmy przez ostatnie tygodnie 🙂 Wiecie już, że metamorfoza obejmowała malowanie boazerii, ścian i sufitu, przesunięcie karnisza i wymianę dodatków. Dziś zdradzamy, JAK przeprowadzić taką metamorfozę!

Metamorfoza kuchni: malowanie boazerii… i inne porady

Polskie kuchnie w blokach – i nie mówimy o nowym budownictwie – mają wiele cech wspólnych. Czasem z oknem, czasem ślepe, są raczej nieduże i ciemne. Ich aranżacja to doskonała gimnastyka dla mózgu – zmieszczenie w nich sprzętów AGD, naczyń, utensyliów i innych potrzebnych w kuchni przedmiotów jest nie lada wyzwaniem!

Podobnie było u właścicielki odmienionej kuchni (więcej o kontekście metamorfozy tutaj). Kuchnia była niewielka, a światło pochodzące z okna gaszone ciemną boazerią, która zajmowała powierzchnię 12 m kw. Nie pomagały także brązowe i beżowe dodatki czy taborety z ciemną tapicerką. Wnętrze optycznie wydawało się mniejsze niż jest w rzeczywistości. Jeśli w podobny sposób opisać można także Twoją kuchnię, czytaj dalej!

Malowanie boazerii

Boazeria nie cieszy się popularnością. Wielu chętnie by ją zerwało, gdyby nie obawa przed tym, jak wygląda ściana pod drewnianymi deskami. Jak odmienić ten relikt, który od lat zaciemnia polskie mieszkania?

Wbrew pozorom, boazeria może stać się atrakcyjnym elementem wnętrza. Jednym z pomysłów jest drewniana lamperia – wystarczy skrócić boazerię, wykończyć ją listwą i gotowe. Można też po prostu ją przemalować.

tikkurila_malowanie-boazerii

Jak pomalować boazerię

Malowanie boazerii technicznie nie różni się od malowania mebli. Jeśli rysunek słojów drewna ma być widoczny – wybierz produkty do malowania mebli z surowego drewna, np. lakier Tikkurila Kiva 30, dostępny w wersji półmatowej lub matowy Tikkurila Paneeli-Ässä 10.

Jeśli nie zależy Ci na utrzymaniu widocznych słojów drewna, wybierz farby z rodziny Tikkurila Everal Aqua, które występują w trzech stopniach połysku:

  1. mat: Tikkurila Everal Aqua Matt 10
  2. półmat: Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40
  3. połysk: Tikkurila Everal Aqua Gloss 80

Wybór produktu nawierzchniowego jest ważny, ponieważ wpływa na sposób przygotowania powierzchni. Jak prawidłowo ją przygotować?

1) CZYSZCZENIE POWIERZCHNI

Jest to szczególnie ważne w kuchni, gdzie na boazerii pozostaje tłusty osad. Zmyj go rozcieńczonym detergentem Tikkurila Maalipesu, a następnie spłucz powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia.

2) MATOWIENIE POWIERZCHNI

W zależności od produktu nawierzchniowego, istnieją dwie możliwości działania:

  1. dokładne matowienie papierem ściernym dla zwiększenia przyczepności farby – jeśli zamierzasz malować boazerię emalią Tikkurila Everal Aqua
  2. głębokie szlifowanie, aby odsłonić surowe drewno – jeśli zamierzasz użyć lakieru Tikkurila Kiva 30 lub Tikkurila Paneeli-Ässä 10.

3) ODPYLENIE POWIERZCHNI

Jeśli planujesz pomalować boazerię lakierem, olejem lub woskiem, po dalsze instrukcje zajrzyj do wpisu malowanie mebli z surowego drewna.

4) MALOWANIE

Iwona wymarzyła sobie, że w kuchni jej Mamy boazeria będzie biała. Wybrała więc farbę Tikkurila Everal Aqua Matt 10, która po nałożeniu 2-3 warstw daje równomierną, gładką powierzchnię. Pamiętaj, aby zawsze malować zgodnie z zasadami podanymi na opakowaniu, przestrzegając czasów pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw.

malowanie-boazerii-etapy-tikkurila

WAŻNE!

Dawne produkty do impregnacji boazerii mogą powodować żółknięcie nowej farby lub pojawianie się plam czy zacieków. Przed malowaniem należy więc obowiązkowo wykonać próbne wymalowania na mniej widocznym fragmencie przygotowanej do malowania powierzchni i obserwować ją przez ok. tydzień. Jeśli po tym czasie nie pojawią się plamy, zacieki, a pomalowany fragment boazerii nie zżółkł, ze spokojem można pomalować ją emalią Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku.

Jeśli jednak na pomalowanej powierzchni widoczne są zmiany, należy zeszlifować obszar, na którym wykonywana była próba, i użyć preparatu Tikkurila Multistop, który tworzy na malowanej powierzchni warstwę oddzielającą dotychczas używane na boazerii produkty od tych, które zamierzamy na nią nałożyć. Pozwala to zabezpieczyć powierzchnię przed żółknięciem i zaciekami.

Pozostałe porady dotyczące renowacji drewna dostępne są we wpisie „Ekspert Tikkurila odpowiada: Prosta renowacja drewna”.

Malowanie sufitu i ścian

Sposób na optyczne rozjaśnienie pomieszczenia? Odświeżenie sufitu! Nie inaczej stało się w kuchni Mamy Iwony. Zanim jednak sufit został pomalowany, trzeba było uporać się z karniszem. Został zdemontowany, a dziury po śrubach zaszpachlowane masą szpachlową.

Następnie zarówno sufit, jak i ściany zostały pokryte farbą gruntującą Tikkurila Optiva Primer, aby wyrównać i zmniejszyć chłonność powierzchni. Jako farbę nawierzchniową na sufit Iwona wybrała Tikkurila Optiva Matt 5 w odcieniu białym.

Po instrukcję malowania ścian zajrzyj tutaj, a sufitu – tutaj.

Ponieważ zasłonki optycznie zmniejszały powierzchnię kuchni, nowy karnisz został zamontowany bliżej okna.

Dodatki

Do kuchni zawitały jasne kolory. Zamiast ceraty na stole pojawił się kremowy, tradycyjny obrus. Krzesła z niemodną, ciemną tapicerką zostały zastąpione przez lekkie taborety z jasnego drewna. Na ścianie zawisły pasujące do nich oryginalne półki, a zamiast nieatrakcyjnego, dużego kalendarza – prosty zegar.

tikkurila_malowanie-boazerii_stol

Aby przełamać biele, Iwona wybrała zasłony i ściereczki z motywem kwiatowym w stonowanych, eleganckich kolorach. Nowa, bardziej współczesna lampa daje kuchni więcej światła.

tikkurila_malowanie-boazerii_zaslony

Przeprowadzenie metamorfozy, którą dla swojej Mamy wymyśliła Iwona, zajmuje nie więcej niż weekend. Pozwala w prosty sposób rozjaśnić i powiększyć optycznie pomieszczenie, a co najważniejsze – jest doskonałym pomysłem na niezapomniany i praktyczny prezent!

14 komentarzy

  • Reply
    magdalena
    13 maja 2017 at 09:48

    Witam, gdy pomaluje się boazerię farbami kryjącymi z rodziny Tikkurila Everal Aqua w kolorze białym, to czy po jakimś czasie najciemniejsze słoje i sęki nie staną się widoczne? Zazwyczaj po upływie jakiegoś dłuższego czasu (około pół roku) ciemne usłojenie „wychodzi na wierzch” spod białej farby, w postaci żółtych przebarwień. Wygląda to nieciekawie i nieestetycznie.
    Jak to jest w przypadku Tikkurila Everal Aqua? Dajcie jakaś gwarancję?

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      26 maja 2017 at 13:41

      Magdalena, w dużej mierze to, czy usłojenie pojawi się na powierzchni w postaci przebarwień, zależy od sposobu malowania oraz rodzaju drewna. Aby takiej sytuacji uniknąć, zalecamy nałożenie na sęki przed malowaniem farbą nawierzchniową preparatu Tikkurila Multistop (https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_multistop). Udanego malowania!

  • Reply
    Adrianna
    21 listopada 2017 at 16:49

    Czy musze koniecznie zeszlifowac boazerie, maj jej metry na korytarzu….chce pomalowac wszystko na bialo,czy nie moge uzyc jakiegos podkladu.Z gory dziekuje za odpowiedz. Adrianna

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      27 listopada 2017 at 12:50

      Adrianna, dobrze byłoby całość przynajmniej zmatowić papierem ściernym, aby poprawić przyczepność farby. Jeśli boazeria jest pokryta lakierem, pamiętaj o zastosowaniu tzw. międzywarstwy, aby po pomalowaniu na biało na powierzchni nie pojawiły się nieestetyczne przebarwienia. Zajrzyj do naszego wpisu: https://tikkurilapotegakolorow.pl/ekspert-tikkurila-odpowiada-prosta-renowacja-drewna/

  • Reply
    Marzena
    20 marca 2018 at 21:09

    Jeśli boazeria nie jest pokryta żadnym lakierem to czy wystarczy ją tylko odtłuścic ? Jaką wybrać farbe dla efektu pobielenia?

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      23 marca 2018 at 12:37

      Marzena, odtłuścić należy ją na pewno, ale również i zmatowić. Co rozumiesz poprzez pobielenie?

  • Reply
    Wanda
    13 września 2018 at 06:37

    witam, mam podobną sprawę ponieważ po malowaniu swojej boazerii chcę uzyskać elekt białej poświaty(może inni nazywają „pobieleniem”), tzn. powinny być widoczne słoje, sęki – struktura drewna, a jednocześnie reszta powierzchni w tle powinny być przykryta białą delikatną poświatą. Niektórzy radzą aby zastosować lakierobejcę lub rozcieńczyć akrylową farbę. Ale co dalej? czy będzie efekt z satynową białą poświatą. Ale na tym nie koniec, ponieważ obecnie moja boazeria pokryta jest prawdopodobnie caponem (ma on ok. 30lat). Więc jak przygotować podłoże , co i czym wykonać, aby uzyskać oczekiwany efekt. Mam tego dużo bo ok. 30m2 (ściana, szafa, pawlacze, listwy, listewki :)).

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      13 września 2018 at 14:40

      Wanda, skonsultujemy się z naszym Ekspertem i wkrótce odpowiemy 🙂

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      17 września 2018 at 14:46

      Wanda, aby uzyskać efekt, o którym piszesz, zalecamy użycie lakieru Tikkurila Paneeli Ässä (https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_paneeli_assa), który występuje w dwóch stopniach połysku – matowym i półmatowym; możliwe jest także jego zabarwienie na biało. Po jego zastosowaniu usłojenie będzie widoczne – należy tylko pamiętać, aby nie nanosić lakieru zbyt grubo.

      Jeśli chodzi o przygotowanie powierzchni, trudno nam ocenić, jak grubo został naniesiony kapon. Najbezpieczniej będzie delikatnie przeszlifować boazerię przed aplikacją lakieru. Jeśli deski nie są przesycone zbyt mocno kaponem, a co za tym idzie nie błyszczą się, można ten krok pominąć – jedynie w tym przypadku.

  • Reply
    Wanda
    20 września 2018 at 07:57

    Dziękuję bardzo za informacje, niebawem przystąpię do prac, powiadomię o afekcje -pozdrawiam

  • Reply
    Wanda
    20 września 2018 at 08:02

    Bardzo dziękuję za informacje, niebawem przystąpię do działania, dam znać o efekcie – pozdrawiam

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      20 września 2018 at 08:18

      Powodzenia 🙂 Czekamy na wieści!

  • Reply
    Mata
    7 marca 2020 at 21:13

    Dzień dobry mam wyszlifowana boazerie że starego lakieru i mam też kupioną farbę typu tikurela Eweral AQUA 40, czy jak ją zastosuję to będą widoczne słoje drzewa. Bo mi właśnie chodzi żeby były widoczne. Proszę o informację co mam zrobić żeby je uzyskać. Pozdrawiam

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      9 marca 2020 at 17:25

      Mata, emalia Tikkurila Everal Aqua jest całkowicie kryjąca, więc słoje drewna nie będą widoczne po jej nałożeniu. Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie drewna, polecamy użycie lakieru Tikkurila Kiva Interior Lacquer, w wersji półmatowej lub półpołyskowej. Paletę dostępnych kolorów znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię do odwiedzin w Tikkurila Studio Koloru, gdzie będziesz mógł obejrzeć próbki wymalowań. Najbliższe Studio Koloru możesz wyszukać tutaj. Ostateczny wygląd zależy również od rodzaju drewna, rekomendujemy zatem wykonanie próbki w mało widocznej części boazerii.

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.