Tikkurila

Tikkurila DIY – stojak na wino

31 października 2016

Swego czasu bardzo popularnym projektem stojaka na wino był taki, w którym butelki zdają się lewitować. Był to kawałek drewna o dużym przekroju, na całej długości miał wywierconych kilka otworów, a trzymał się stabilnie dzięki kombinacji rozłożenia ciężaru butelek i odpowiedniego kąta otworu na butelki.

Stojak na wino, czyli hołd dla Polskiego Hydraulika

– wpis gościnny przygotowany przez autora bloga Pan Fleks –

Mój pomysł jest zupełnie inny. Można ustawić w nim jedną butelkę, ale za to możecie przeznaczyć go na prezent albo wykorzystać w domu, podczas okolicznościowej imprezy.

Tym razem podczas budowania stojaka nie ograniczamy się tylko do drewna. Podstawa będzie wykonana w formie solidnego bloku.
zdj%ef%bf%bdcie-1

Dla lepszego efektu i lekkiego uszlachetnienia dokleję do niego ramkę z drewna egzotycznego, dwie wąskie listwy wpuszczę też przez całą długość stojaka.

zdj%ef%bf%bdcie-2

Sama konstrukcja utrzymująca butelkę będzie wykonana z… rurek miedzianych. Dokładnie takich samych, z jakich wykonuje się instalacje wodne w domu. Przyda nam się spory zapas kolanek 90 stopni, jedna cała rurka, tzw. obejście, czyli odpowiednio wyprofilowany kawałek miedzi z dwoma kielichami.

zdj%ef%bf%bdcie-3
Blok drewna przygotowuję z materiału o dużym przekroju. Wykorzystuję drewno, z którego budowałem ławkę do przedpokoju. Trzy kawałki drewna sklejam ze sobą, a z egzotyka przygotowuję listwy o grubości około 10 mm. Dwie listwy wpuszczam w uprzednio wycięty rowek – nacięcie wykonuję w miejscu łączenia trzech kawałków drewna. Jeśli nie macie w przydomowym warsztacie ścisków stolarskich, do unieruchomienia ramki możecie użyć taśmy malarskiej.

zdj%ef%bf%bdcie-4
Po tym jak klej zwiąże, szlifuję całość papierem ściernym. Najpierw gradacją 80, a następnie 180.

Konstrukcję z rurek miedzianych najpierw przygotowuję sobie „na sucho”. Z długiej rury tnę kilka małych kawałków, które posłużą do łączenia całości. W instalacjach wodnych do łączenia miedzi wykorzystuje się technikę lutowania. W naszym stojaku użyjemy kleju epoksydowego.

zdj%ef%bf%bdcie-5
Na kawałku odpadu mieszam dwa składniki – żywicę i utwardzacz. Klej nanoszę małym patyczkiem i łączę wszystkie rurki i kolanka. Następnie wiercę w bloku otwór, w których zamocuję całą konstrukcję z miedzi. Rurkę z drewnem łączę za pomocą tego samego kleju epoksydowego.

zdj%ef%bf%bdcie-6
Drewno najlepiej wykończyć przed zamocowaniem części miedzianej. Ponieważ stojak ma pełnić rolę ozdoby, możemy wykończyć go lakierem albo woskiem. Ja wybrałem Tikkurila Nostalgia Wood Wax w bazowym odcieniu Ginger. Kiedy wykończenie wyschnie, pod spodem możemy podkleić cztery silikonowe nóżki.

tikkurila_diy_stojak-na-wino

Koniec! Możecie dzwonić po hydraulika.

— — —
Lubisz majsterkować? Zajrzyj do pozostałych poradników z cyklu Tikkurila DIY i dowiedz się, jak zbudować stojak na ziołaławkę ogrodowątaboretławkę do przedpokoju czy domek dla lalek.

 

1 Komentarz

    Zostaw Odpowiedź

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.