Tikkurila

„Domy Przyszłości” – wywiad z Darią Trzepla-Strzeńską

15 listopada 2016

„Domy przyszłości” to program poświęcony w pełni niebanalnej, nowoczesnej architekturze oraz urządzaniu wnętrz. Podczas realizacji programu poznaliśmy niezwykłych, pełnych pasji architektów. Niektórzy zgodzili się z nami porozmawiać… Poznajcie Darię Trzepla-Strzeńską – architektkę z pracowni Horizone Studio w Krakowie.

Tikkurila: Dlaczego wybrała Pani zawód architekta?

Daria Trzepla-Strzeńska: Od zawsze chciałam mieć wpływ na kreowanie otaczającej mnie przestrzeni. Jest to zawód, który umożliwia wykorzystanie umiejętności obserwacji otoczenia i za pomocą tej wiedzy oraz wielu innych składowych pozwala na stworzenie ciekawej przestrzeni służącej ludziom.

Jak łączyć wizję artystyczną z funkcjonalnością?

Wymaga to wieloletniego doświadczenia w tym zawodzie. Z biegiem lat nabiera się umiejętności łączenia nowoczesnych technologii wraz z racjonalnymi ekonomicznie rozwiązaniami. Najważniejszy jest oczywiście pomysł i konsekwentne podążanie za nim. Proces projektowy wymaga wielu przemyśleń oraz wiedzy. Oczywiście trzeba też zrobić parę błędów żeby wyciągnąć jakieś pouczające wnioski.

Poznaliśmy się na planie programu „Domy przyszłości” – jakie trendy
w architekturze, które obserwujemy już teraz, wpłyną na domy w przyszłości?

Wydaje mi się, że jest to trend na projekty ekologiczne. W czasach nadmiernej emisji zanieczyszczeń możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest przez inwestorów coraz częściej zauważana. Zaczynają się też oni interesować sposobem wytwarzania materiałów budowlanych stosowanych w projektowanych dla nich obiektach i coraz częściej wybierają ekologiczne rozwiązania.

Jaki projekt marzeń chciałaby Pani zrealizować? 

Marzeniem każdego architekta jest możliwość uczestniczenia w pełnym procesie projektowo-budowlanym. Czyli począwszy od pierwszych rozmów z inwestorem, poprzez postawienie pierwszej kreski w fazie koncepcyjnej, aż po cały proces projektowy i proces budowy. Najbardziej cieszy zobaczenie w naturze budynku, który został przez nas zaprojektowany. Nie ma tu większego znaczenia czy jest to mały dom jednorodzinny czy duży budynek użyteczności publicznej. Warunkiem naszej satysfakcji jest to, żeby budynek został wykonany zgodnie z naszym projektem, a nie był efektem swobodnej twórczości wykonawcy.

Jak dobrać kolor mebli do wnętrza/temperamentu? W jaki sposób architekt bada potrzeby zamawiającego?

Architekt musi też być trochę psychologiem. Przed przystąpieniem do prac projektowych najważniejsza jest rozmowa z przyszłym użytkownikiem danego wnętrza. Pomiędzy architektem a zamawiającym musi być chemia i pełne zrozumienie – inaczej nie będzie pozytywnego efektu projektu. Najważniejsze jest zrozumienie potrzeb inwestora oraz jego upodobań. Drugie w kolejności są warunki panujące w pomieszczeniu np. dostęp do światła naturalnego, wysokość wnętrza itd. Dopiero na samym końcu biorę pod uwagę obecnie panujące trendy.

Jakie realizacje dają Pani najwięcej satysfakcji?

Takie, w których ich użytkownicy czują się dobrze i budynek bez zarzutów spełnia swoją funkcję zgodnie z założeniami. Bardzo istotna dla mnie jest rozmowa z inwestorem i użytkownikiem po paru miesiącach użytkowania obiektu. Wszelkie zgłoszone w takiej rozmowie uwagi są dla mnie bardzo cenną wskazówką i zbiorem doświadczeń wykorzystywanym w przyszłych projektach.

Skąd czerpie Pani inspiracje do projektów?

Głównie z podróży i obserwacji. Podczas wyjazdów robię dużo zdjęć. Ich tematem są nie tylko budynki oraz obiekty małej architektury, ale także ludzie. Staram się zawsze zaobserwować, jak dane otoczenie wpływa na zachowanie różnych osób i uchwycić to na zdjęciach, a następnie wyciągnąć z tego wnioski przy projektowaniu. W miarę możliwości uczestniczę w konferencjach i wykładach innych architektów. Twórczość wybitnych jednostek jest dla mnie bardzo inspirująca.

Który budynek z kraju lub świata uważa Pani za najpiękniejszy i dlaczego?

Na świecie istnieje oczywiście wiele wspaniałych przykładów wybitnej architektury. Uważam jednak, że w ciągu ostatnich paru lat w Polsce powstało parę bardzo ciekawych przykładów budynków zasługujących na uwagę i dostrzeżonych na arenie międzynarodowej.

Spośród ostatnio ukończonych obiektów moim faworytem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci. Obiekt doskonale wpisuje się w zaprojektowane zielone wzgórze niwelując w ten sposób skalę budynku oraz tworząc kultową zieloną przestrzeń publiczną. W tej realizacji nic dla mnie nie jest przypadkowe, każdy detal został starannie przemyślany i zaprojektowany.

Jeżeli natomiast chodzi o budynki biurowe, to bardzo lubię budynek Ericpol Software Pool w Łodzi zaprojektowany przez nasze biuro Horizone Studio. Realizacja ta dobrze wpisuje się w zastany poprzemysłowy krajobraz miejski. Jest to bardzo zaawansowany technologicznie budynek zaprojektowany z dużą lekkością oraz odpowiednim wyczuciem materiałów.

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy inspirujących podróży i spełnienia architektonicznych marzeń!

Daria Trzepla-Strzeńska
Architekt prowadzący z Horizone Studio w Krakowie

Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej w 1997 roku. W ramach programu Erasmus studiowała także na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze w Niemczech. Od 2001 r. posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń. W 2009 r. ukończyła w Dublinie kurs projektowania wnętrz i wystaw sklepowych w Dublin Design Institute. W 1998 r. była zatrudniona jako architekt w biurze Zeidler Roberts Partnership Architects w Berlinie. Od 1999 do 2003 pracowała dla firmy PORR Polska w Warszawie nad projektami obiektów biurowych i hotelowych, m.in. Hotel Inter Continental
w Warszawie. W latach 2003-2007 pracowała w HKR Architects w Dublinie w Irlandii. Jako architekt prowadzący była zaangażowana w projekty dużej skali zespołów mieszkaniowych, biurowych oraz budynków komercyjnych, wśród nich przebudowa głównej siedziby dziennika The Irish Times w Dublinie.
W okresie 2007-2008 była zatrudniona w biurze architektonicznym Mc Cauley Daye O’Connell Architects w Dublinie, gdzie odpowiadała za projekty zespołów biurowych oraz mieszkaniowo-usługowych. W 2009r. dołączyła do Horizone Studio w Krakowie jako architekt prowadzący.

 Fot. K. Marcinkiewicz

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.