Tikkurila

Malowanie mebli z surowego drewna

23 lutego 2016

Malowanie mebli drewnianych z surowego drewna

Piszą o tym blogi wnętrzarskie, huczą fora, komentarze w mediach społecznościowych, a nawet od czasu do czasu słyszymy o tym w telewizji. To najgorętszy temat ostatnich kilku sezonów, który w dobie recyklingu bije rekordy popularności. O czym mowa? Malowanie mebli drewnianych! Dziś weźmiemy na warsztat te z surowego drewna i odsłonimy jego tajniki.

Czasem w naszym domu stoi mebel z surowego drewna, który chcielibyśmy zabezpieczyć lub odmienić. Może jest nowy i chcemy go uatrakcyjnić. A może mamy go od dawna, ale dotychczas nie mieliśmy na niego pomysłu? Jeśli spełnia swoją funkcję, szkoda się go pozbywać. Co wtedy? Metamorfoza! Które produkty wybrać i jak ich używać?

PRZEDE WSZYSTKIM…

Odpowiedz sobie na pytanie: czy rysunek słojów drewna ma być widoczny, czy też chcesz go ukryć? To bardzo ważna kwestia, ponieważ produkt dobrany niewłaściwie do oczekiwań, nie zawsze łatwo będzie można usunąć.

Jeśli chcesz zachować naturalny rysunek słojów drewna, wybierz lakier, olej lub wosk. Jeśli natomiast wolisz w pełni pokryć powierzchnię drewna, użyj emalii.

CZYM JEST…? CZYLI SŁOWO O PRODUKTACH

Lakier – to produkt, który tworzy na powierzchni drewna nieprzenikalny film, dzięki czemu zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią. Może być bezbarwny lub barwiony. Po jego nałożeniu powierzchnia drewna jest gładka. Można się go pozbyć, dokładnie szlifując powierzchnię.

Polecamy półmatowy lakier Tikkurila Kiva 30, który wyróżnia się na tle innych znikomym zapachem i występuje w ponad 30 odcieniach. Najlepiej nakładać go pędzlem, w ilości 2-3 cienkich warstw w zależności od oczekiwanego efektu.

Jeśli chcemy pomalować nie meble, a drewniane panele ścienne, alternatywą jest matowy lakier Tikkurila Paneeli-Ässä 10 o znikomym zapachu, dostępny również w ponad 30 odcieniach.  Nakładamy go pędzlem w ilości 2-3 cienkich warstw.

Farba do drewna zupełnie kryje naturalny rysunek słojów. Świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy mebel jest stary i podkreślanie struktury drewna nie będzie efektowne lub po prostu wtedy, gdy chcemy, aby był jednolicie kolorowy.

Do malowania drewna służą m.in. wodorozcieńczalne farby z linii Tikkurila Everal Aqua, które nie emitują przykrego zapachu podczas aplikacji i są szczególnie rekomendowane osobom ze skłonnościami do alergii. Do dyspozycji są trzy stopnie połysku:

– mat – Tikkurila Everal Aqua Matt 10
– półmat – Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40
– połysk – Tikkurila Everal Aqua Gloss 80

Wszystkie występują w ponad 13 tysiącach odcieni. Aplikujemy 2-3 warstwy farby w zależności od oczekiwanego efektu, używając wałka z krótkim włosiem.

JAK PRZYGOTOWAĆ POWIERZCHNIĘ

We wszystkich przypadkach przygotowanie drewna wygląda tak samo:

 • Oczyścić powierzchnię z kurzu, brudu, jeśli jest taka potrzeba – odtłuścić ją.
 • Uzupełnić ubytki masą szpachlową do drewna.
 • Zwilżyć powierzchnię wodą i pozostawić do wyschnięcia w celu uwidocznienia luźnych włókien drewna. Przy aplikacji produktów powłokowych typu lakier czy farba kryjąca może zaistnieć konieczność szlifowania po nałożeniu pierwszej warstwy.
 • Dokładnie zeszlifować powierzchnię.
 • Oczyścić powierzchnię z pyłu wilgotną szmatką.

Przed malowaniem powierzchnia powinna być sucha, czysta i matowa.

Mamy nadzieję, że wybór właściwego produktu i samo malowanie mebli z surowego drewna stało się dla Was prostsze. Jeśli natomiast macie pytanie dotyczące tego zagadnienia, zadajcie je na blogu, Facebooku lub Instagramie, a my odpowiemy na każde z nich w jednym z kolejnych wpisów. Trzymamy kciuki za metamorfozy Waszych mebli z drewna!

Nie zapominajcie także o swoich meblach ogrodowych i ich zabezpieczeniem przed zimą. Na ten temat przeczytacie więcej tutaj 🙂

1 Komentarz

 • Reply
  Sabina
  15 czerwca 2020 at 13:54

  Ciekawy artykuł, chociaż można było coś więcej na ten temat napisać…

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.