Miłośników DIY i majsterkowania jest wielu. Zwłaszcza, gdy do dyspozycji mamy własny ogród lub kawałek trawnika, na którym bez skrępowania możemy rozwijać naszą pasję. Zrobienie ławki, stołu, a nawet ogrodowego domku dla dzieci nie stanowi większej przeszkody. Zapał i wiara we własne umiejętności mijają jednak, gdy w planach pojawia się projekt bardziej wymagający i złożony. Na przykład drewniany taras, mający służyć przez długie lata.
Jak zabezpieczyć taras z surowego drewna?
Tymczasem strach ma wielkie oczy i nie ma takich rzeczy, których nie da się wykonać, oczywiście odpowiednio wcześniej się do nich przygotowując. Udowadnia to ostatnia realizacja blogerki Basi Szmydt, która wraz z mężem samodzielnie – od A do Z – zbudowała własny taras ogrodowy.
To było prawdziwe wyzwanie!
Dlatego Basia i jej mąż długo przygotowywali się przed rozpoczęciem projektu. Wystarczy wspomnieć o godzinach spędzonych w sieci nad instrukcjami, tworzeniem projektu i poszukiwaniem dostawców najlepszych materiałów. Było warto, bo efekt okazał się spektakularny! Na blogu Basi znajdziecie szczegółową instrukcję, jak samodzielnie zbudować taras, od pierwszego wbitego gwoździa, po ostatnią pomalowaną deskę.
Wybór drewna na taras
Drewno, które Basia i jej mąż wybrali do realizacji projektu, to frezowane deski modrzewia. Aby taras mógł być centralnym miejscem rodzinnych spotkań i aktywności, to oprócz wszystkich niezbędnych etapów technologicznych, należy zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie drewna wystawionego na czynniki atmosferyczne. Basia wie o tym dobrze i oto, co zrobiła 🙂
Jak zabezpieczyć taras z surowego drewna?
- Po zamocowaniu wszystkich desek należy zeszlifować ewentualne powstałe zadry, zwłaszcza tam, gdzie zostały wkręcone wkręty.
- Z powierzchni należy usunąć wszelkie pyły i zanieczyszczenia, drewno powinno być suche i czyste.
- Czas na impregnowanie! W projekcie tarasu wykorzystany został wodorozcieńczalny olej do drewna na bazie oleju roślinnego, zawierającego filtry UV – Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil. Produkt zabezpiecza drewno przed wilgocią i brudem, a także ogranicza pękanie powierzchni drewnianych.
- Basia zdecydowała się na kolor szary z palety gotowych odcieni.
- Istotną kwestią jest sam proces nakładania produktu. Malowanie desek musi odbywać się koniecznie pędzlem, wzdłuż słojów drewna, pojedynczo – deska po desce. Nadmiar oleju przy każdej warstwie należy zdjąć przy pomocy szmatki, nie czekając aż wyschnie, aby nie nakładać podwójnego koloru.
- Powyższe czynności należy powtórzyć przy każdej z nakładanych warstw. Na ogół wystarczy tylko jedna warstwa oleju, ale w przypadku drewna porowatego, starego lub wysuszonego, trzeba nanieść minimum dwie lub więcej.
- Po nałożeniu preparatu, należy odczekać 24h do jego całkowitego wyschnięcia.
Skandynawski taras Basi już prawie gotowy!
Całości dopełniła bielona pergola, zwiewne firany, minimalistyczne meble, oświetlenie i stylowe dodatki.
To był projekt, który wymagał sporo pracy i czasu. Ale efekt rekompensuje wszystko! Jesteśmy pod nieustającym wrażeniem! Mamy nadzieję, że udało nam się Was zainspirować😊
Wpis jest częścią cyklu „Ogród inspiracji”, w ramach którego ukazały się dotychczas poniższe wpisy:
5 komentarzy
Ewa Mazurkiewicz
26 września 2018 at 12:00I takie konkretne porady to ja lubię 🙂 Dzięki za wpis! W tym roku na impregnację tarasu już za późno (wiem, że pogoda już na to nie pozwoli), ale w przyszłym… Kto wie!
projektant
1 października 2018 at 12:26mnie też podoba się ciekawy pomysł, na zaprojektowanie tarasu, w przyszłym roku też tak spróbuję
Kamila
17 października 2018 at 12:21Naprawdę pięknie wygląda ten taras. Nie spodziewałam się, że można uzyskać tak oryginalny kolor, a przy okazji ochronę drewna.
tarasy kompozytowe nowej generacji
4 września 2024 at 09:39Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie przed deszczem i śniegiem. My na szczęscie mamy solidny taras także nie musimy się o nic martwić
Tikkurila. Potęga Kolorów
6 września 2024 at 06:27My mamy solidne produkty do zabezpieczania drewna – z nami można mieć spokojną głowę 😉 Pozdrawiamy!