Na zewnątrz

Malowanie tarasu

4 lipca 2016

Malowanie tarasu

Gdy tylko robi się cieplej, uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu. Trudno przecenić urok porannej kawy czy wieczornej lampki wina wypijanej na własnym tarasie. Ci szczęśliwcy, którzy mają taką możliwość, powinni jednak pamiętać, że drewniane tarasy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czy jest to trudne? Wręcz przeciwnie!

Drewno eksponowane na zewnątrz przez cały rok narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, dlatego należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Warto wybrać produkt ekologiczny, który nie tylko ochroni drewno, ale będzie też przyjazny dla środowiska i naszego zdrowia. Idealnym rozwiązaniem będzie wodorozcieńczalny olej do drewna Tikkurila Valtti Wood Oil Akva, który tworzy naturalną, przyjemną w dotyku powierzchnię. Paleta 40 kolorów stwarza wiele możliwości dekoracyjnych, a dodatkowo produkt w kolorze stanowi zwiększoną ochronę przed promieniowaniem UV.

Dla tych, którzy zastanawiają się, jak zabrać się za zabezpieczenie drewna tarasowego czy architektury ogrodowej, przygotowaliśmy krótki film,
w którym krok po kroku pokazujemy, jak prawidłowo wykonać takie malowanie.

Przygotowanie powierzchni

Najlepsze warunki do malowania drewna to temperatura 5-25°C
i wilgotność powietrza poniżej 80%. Wilgotność samej deski nie może przekroczyć 20%; deska powinna być także czysta i sucha.

Przed olejowaniem przeszlifuj powierzchnię – papierem ściernym lub szczotką mosiężną – jeśli taras będzie się składać z desek ryflowanych,
a następnie odpyl.

Warto także przed malowaniem wykonać próbę kolorystyczną, ponieważ finalny wygląd malowanej powierzchni zależy od rodzaju, barwy
i twardości drewna oraz liczby nałożonych warstw oleju.

Malowanie desek

W naszym filmie do malowania desek tarasowych użyliśmy oleju Tikkurila Valtti Wood Oil Akva w odcieniu 5088 Turve.

Olej dokładnie wymieszaj przed aplikacją, a potem kilkakrotnie w trakcie malowania. Nakładaj go pędzlem z syntetycznego włosia, rozprowadzając cienkie warstwy w kierunku słojów drewna. Szczególnie ważne jest, aby zabezpieczyć także krawędzie cięte deski, dzięki czemu wilgoć nie dostanie się do jej wnętrza. Nadmiar produktu usuń ściereczką i pozostaw deskę do wyschnięcia na 24 godziny.

Jeśli deska tarasowa wykonana jest z miękkiego gatunku drewna, takiego jak sosna czy świerk, może wymagać nałożenia drugiej warstwy oleju. Jeśli natomiast mamy do czynienia z twardym drewnem, np. dębowym, jedna warstwa będzie wystarczająca.

Po malowaniu

Olejowana powierzchnia osiągnie swoją ostateczną odporność i twardość po ok. tygodniu. Do tego czasu należy obchodzić się z nią delikatnie. Sam taras można układać już w 24 godz. po malowaniu.

Aby cieszyć się tarasem jak najdłużej, warto pamiętać o okresowej konserwacji. W zależności od sposobu użytkowania tarasu, zalecamy przeprowadzać ją raz lub dwa razy do roku.

Olej Tikkurila Valtti Wood Oil Akva sprawdzi się także przy malowaniu drewnianych elementów architektury ogrodowej. Zasady olejowania są dokładnie takie same, jak w przypadku desek tarasowych.

W naszym filmie pomalowaliśmy drewnianą donicę olejem w jaśniejszym niż taras odcieniu szarości – 5081 Kaste.

3 komentarze

 • Reply
  Monika Flok
  4 lipca 2016 at 11:49

  Świetny artykuł jak zawsze

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   5 lipca 2016 at 11:20

   Monika, dziękujemy 🙂 To bardzo miłe!

 • Reply
  Kaja_Franko
  20 lipca 2017 at 13:10

  Doskonale rozwiązanie i świetny filmik instruktażowy!

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.