malowanie ścian błędy
Tikkurila

Malowanie ścian – błędy

9 maja 2016

Smugi, bąble czy pękanie farby – Eksperci Tikkurila przejrzeli tysiące wątków na forach i blogach, aby odnaleźć trudności, z którymi mierzycie się podczas malowania ścian. Bierzemy pod lupę te problemy, które pojawiają się najczęściej i radzimy, jak je rozwiązać. Gotowi na solidną porcję wiedzy?

Problem: „Pod powierzchnią farby zrobiły się pęcherzyki powietrza, farba puchnie i odstaje”

malowanie ścian błędy

Najprawdopodobniej farba odparzyła się. Ten problem pojawia się przy malowaniu ścian wcześniej już pomalowanych. Stara warstwa farby nasiąka wilgocią z nowej i odspaja się od podłoża. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest źle przygotowane podłoże pod starą farbą, np.:

  • brak gruntu
  • źle dobrany grunt
  • nieodpylone podłoże przed malowaniem
  • niestabilne (sypkie) podłoże nie wzmocnione podczas poprzedniego malowania.

Stara powłoka może także odparzać się ze względu na wilgoć w podłożu.

CO DALEJ?

Wygląda na to, że niestety konieczne będzie usunięcie wszystkich warstw farby i ponowne przygotowanie ściany do malowania, czyli ocena podłoża, wzmocnienie go, jeśli okaże się to konieczne, uzupełnienie ubytków, przeszlifowanie, odpylenie i zagruntowanie.

Problem: „Po pomalowaniu na ścianie tworzą się zacieki”

malowanie ścian zacieki

Za tworzenie się zacieków może odpowiadać kilka czynników:

  • zbyt duże rozcieńczenie farby
  • w przypadku malowania wałkiem – źle dobrana długość włosia oraz niedokładne rozprowadzanie farby wałkiem i zbyt gruba warstwa nanoszonej farby
  • w przypadku malowania agregatem malarskim – zbyt wysokie ciśnienie pracy i/lub zbyt wolne tempo pracy. W obu przypadkach zostaje nałożona zbyt gruba warstwa farby, która spływa ze ściany
  • próba zamalowania zacieków powstałych po niedokładnym gruntowaniu

CO DALEJ?

Niestety, nie obejdzie się bez ponownego malowania. Wyrównaj powierzchnię farby papierem ściernym o gramaturze 100-120, zadbaj o właściwe odpylenie przeszlifowanych miejsc, a następnie pomaluj ściany, szczególnie zwracając uwagę na to, aby nie powielić poprzednich błędów.

Problem: „Po pomalowaniu na ścianie widoczne są przetarcia, farba źle pokryła malowaną powierzchnię”

malowanie ścian farba źle pokryła

Przyczyny powstawania przetarć i nierównomiernego krycia farby:

  • malowanie źle zagruntowanego – „zeszklonego”, czyli przegruntowanego podłoża (po użyciu nieodpowiedniego gruntu w postaci mleczka, użycie gruntu przygotowanego w złych proporcjach, niedokładne rozprowadzenie gruntu, zbyt gruba warstwa)
  • brak farby gruntującej – podłoże nie ma ujednoliconej chłonności, przez co farba wsiąka nierównomiernie
  • malowanie farbą w intensywnym kolorze bez zastosowania podbarwionej międzywarstwy
  • zastosowanie wałka o zbyt krótkim włosiu
  • zbyt mocne rozcieranie farby wałkiem

CO DALEJ?

Jeżeli farba nie odchodzi i nie pęka, a jej powierzchnia jest gładka – nie wykazuje różnic, to nie pozostaje nam nic innego jak tylko jeszcze raz całość przemalować, stosując się do podstawowych zasad malarskich:

  • dobierz odpowiedni wałek – zalecana długość włosia 8-12 mm
  • maluj w odpowiednich warunkach (temperatura +10°C do + 25°C, przy wilgotności względnej powietrza 50-65 %)
  • rozprowadzaj farbę w różnych kierunkach, a następnie wyrównaj całość długimi pociągnięciami wałka przez całą długość malowanej powierzchni przy znacznie słabszym jego docisku
  • nie maluj suchym wałkiem, nie rozprowadzaj nadmiernie farby
  • łącz poszczególne fragmenty ze sobą „mokro na mokro”
  • nie przerywaj malowania w połowie ściany/sufitu
  • podczas przemalowywania jednego intensywnego koloru drugim równie intensywnym, stosuj międzywarstwę w kolorze zbliżonym do nowego.

Problem: „Farba pęka”

malowanie ścian farba pęka

Przyczyny pękania powłoki farby:

  • Malowanie niewysezonowanego/wilgotnego podłoża
  • Nałożenie zbyt grubej warstwy farby
  • Pomalowanie nieodpylonego i/lub niespójnego podłoża
  • Pękające podłoże – wada technologiczna

CO DALEJ?

Konieczna będzie poprawka malarska – łuszczące się i spękane elementy usuń mechanicznie, wypełnij ubytki przy użyciu szpachli, a następnie przeszlifuj ścianę, aby ją wygładzić. Odpyl, zagruntuj reperowane miejsca i całość raz jeszcze pomaluj. Pamiętaj, że czasem lepiej wymalować 3 cienkie warstwy farby, niż 2 za grube.

Problem: „Farba nie schnie”

malowanie ścian farba nie schnie

Taki stan może być konsekwencją kilku czynników:

  • zbyt wysokiej wilgotności otoczenia
  • wilgoci w ścianie
  • zbyt niskiej temperatury podczas aplikacji
  • zbyt grubo nałożonej warstwy
  • niezachowania odstępów czasowych między kolejnymi warstwami farby

CO DALEJ?

Sprawdź, czy temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednio wysoka – optymalna temperatura to +10°C do + 25°C a wilgotność względna powietrza powinna się wahać w przedziale 50%-65 %. Pamiętaj, aby przed każdym malowaniem sprawdzić w karcie technicznej, czy warunki w jakich jest nakładana farba i sposób jej nakładania są zgodne z zaleceniami producenta – oszczędzisz sobie sporo nerwów 🙂

O PRZYGOTOWANIACH

malowanie ścian narzędzia

Prawidłowa kolejność malowania

W pierwszej kolejności wszystkie rodzaje podłoży powinny zostać przygotowane do malowania – wyszlifowane, wycyklinowane, umyte i odpylone. Dopiero wtedy rozpoczynamy malowanie. Prawidłowa kolejność to:

  1. sufit
  2. ściany
  3. podłogi


Gruntowanie: jakie są wytyczne do gruntowania, jak wybrać właściwy grunt, jak gruntować

Sposób i rodzaj gruntowania jest uzależniony od rodzaju farby nawierzchniowej i malowanego podłoża. Ważne jednak, aby był on zgodny z rekomendacją producenta. Należy bezwzględnie zapoznać się z etykietą produktu nawierzchniowego, stroną internetową producenta lub kartą produktu, gdzie znajduje się dokładny opis sposobu gruntowania.


Narzędzia

Do wyboru mamy trzy rodzaje narzędzi malarskich: pędzle, wałki oraz agregaty malarskie.

Pędzle służą przede wszystkim do tworzenia efektów dekoracyjnych, malowania elementów drewnianych, metalowych lub różnego rodzaju krzywizn (np. kaloryfer żeberkowy). Rzadko wykorzystuje się je do malowania ścian, ponieważ pędzle pozostawiają bardzo widoczną strukturę po włosiu. Wielu wykonawców wykorzystuje pędzie do zamalowywania narożników między ścianami lub ścianą a sufitem. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że powierzchnia zanim wyschnie zostanie przemalowana małym wałeczkiem który „zgubi” strukturę włosia. Niedopuszczalne jest łączenie na jednej ścianie struktury po pędzlu i wałku.

Pędzle możemy podzielić ze względu na ich kształt, rozmiar oraz rodzaj włosia. Pędzle z włosiem naturalnym są wykorzystywane do farb rozpuszczalnikowych a pędzle z włosiem sztucznym są wykorzystywane do malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Istnieją również pędzle tzw. uniwersalne z włosiem mieszanym.


Wałki
są najpopularniejszym narzędziem do malowania ścian i sufitów. Można je podzielić ze względu na długość włosia:

  • krótkie włosie do 8 mm
  • średnie od 8 do 18 mm
  • długie powyżej 18 mm

Wałki z krótkim włosiem są przeznaczone do powierzchni gładkich. Pozostawiają minimalną strukturę na ścianie. Podczas malowania należy pamiętać o częstym nabieraniu farby, ponieważ łatwo można doprowadzić do powstania smug.

Wałki z włosiem średnim są stosowane do powierzchni chropowatych i gładkich. Pozostawiają wyraźną strukturę i grubszą warstwę farby na ścianie, dzięki czemu farba lepiej kryje.

Wałki z długim włosiem są stosowane przede wszystkim do podłoży mocno chropowatych (np. tynk strukturalny). Pozostawiają bardzo grubą warstwę farby oraz wyraźną strukturę.


Agregaty malarskie
są wykorzystywane przeważnie przy dużych inwestycjach. Urządzenia te w znaczący sposób przyśpieszają i ułatwiają pracę. Rozróżniamy dwa główne rodzaje urządzeń do malowania natryskowego:

Pistolety natryskowe HVLP – idealne do mniejszych powierzchni, cechuje je mniejsza prędkość malowania, a farba podawana jest wraz z powietrzem dostarczanym z kompresora. W tej technologii strumień rozpylanej farby otoczony jest tuleją, co zapobiega niechcianej mgiełce z farby i umożliwia czystą pracę oraz dotarcie bez wysiłku do każdego załamania. Trzystopniowy przestawiany strumień farby (poziomy, pionowy oraz punktowy) umożliwia precyzyjne pokrywanie powierzchni, kątów oraz kantów.

Agregaty hydrodynamiczne typu airless – są idealne do dużych powierzchni, cechuje je większa prędkość malowania, farba podawana jest bez powietrza przy użyciu pompy. Wbudowany potencjometr pozwala na elektroniczną regulację ciśnienia i dopasowanie go do rodzaju farby i prędkości malowania. Agregat malarski przeznaczony jest do malowania wszystkimi rodzajami farb. Agregaty te w zależności od jego rodzaju przeznaczone są do pracy w układzie z jednym lub dwoma pistoletami.

Narzędzie malarskie powinno być dobrane odpowiednio do malowanego podłoża (rodzaj, gładkość etc.) oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Przy wyborze narzędzi warto zwrócić uwagę na ich jakość – tanie pędzle czy wałki mogą gubić włosie, rozklejać się i sprawiać trudności podczas aplikacji farb.

Obejrzyj nasz film instruktażowy i dowiedz się, jak prawidłowo wykonać malowanie ścian:

40 komentarzy

  • Reply
    Eugeniusz
    29 września 2016 at 16:33

    Barrdzo pożyteczne rady. Gratuluję pomysłu!!!!!!!!!!!!

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      30 września 2016 at 08:10

      Dziękujemy! Miło nam to słyszeć 🙂

    • Reply
      obcokrajowiec
      19 lipca 2021 at 07:31

      Zapomniano o jednym. Przed malowaniem sufitu warto zabezpieczyc glowe jakims nakryciem.

      • Reply
        Tikkurila. Potęga Kolorów
        19 lipca 2021 at 18:34

        Otóż to, warto zadbać o nakrycie głowy i odpowiedni strój 🙂 Pozdrawiamy!

  • Reply
    Olek Zembroń
    31 stycznia 2017 at 10:08

    Myślę, że połowa moich znajomych powinna to przeczytać! Musze wam powiedzieć, że ludzie popełniają takie błędy, że hej. Malują ściany na goły beton a potem przychodzą z do mnie pretensjami, że ściana jest zła i bo poleciłem im zły materiał budowlany. Katastrofa! Mogli zatrudnić fachowca.

  • Reply
    Alina
    16 maja 2017 at 11:09

    Witam 🙂 Chciałabym wykonać podobny wzór na swojej ścianie w salonie http://kapitanremont.pl/galeria/ (ten na brązowym tle) bo taki mam na szybie w drzwiach. Zastanawiam się jak to zrobić żeby nie powstały zacieki i wszystko wyszło równo. Proszę o wskazówki.

  • Reply
    Agnieszka
    14 stycznia 2018 at 12:39

    Właśnie jestem w trakcie malowania łazienki farbą Otex. Jestem zachwycona. Na szczęście tych problemów udało mi się uniknąć. Ale wpis bardzo praktyczny. Pozdrawiam.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      26 stycznia 2018 at 09:32

      Dziękujemy, bardzo nam miło, że jesteś zadowolona 🙂

  • Reply
    dawid
    11 kwietnia 2018 at 19:39

    Witam. Chcialbym zapytac co moze byc przyczyna sladow po malowaniu natryskowym farba tikkurilli lateksowej białej. Farba jest rownomiernie rozlozona i na pierwszy rzut oka wyglada bardzo ladnie,jednak gdy padnie swiatło sloneczne na suficie widać slady ktore wygladaja bardzo nieestetycznie. Po dekoralu czy beckersie tego nie ma.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      12 kwietnia 2018 at 13:03

      Dawid, prosimy o więcej informacji – jakim produktem malowałeś, jak była przygotowana ściana i w miarę możliwości – jak skonfigurowane było narzędzie do malowania natryskowego (dysza i ciśnienie). Możesz wysłać do nas te informacje przez formularze Napisz do eksperta: https://tikkurilapotegakolorow.pl/napisz-do-eksperta/

  • Reply
    Instali.co
    17 stycznia 2019 at 08:57

    Bardzo trafne i przydatne porady, teraz malowanie ściany nie powinno przysporzyć mi tyle kłopotów. Pozdrawiam 🙂

  • Reply
    Magda
    24 marca 2019 at 16:51

    Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Myślę, że wiele osób remontujących właśnie swoje mieszkanie, na nim skorzysta 🙂

  • Reply
    Rafał
    6 maja 2019 at 08:53

    Witam 🙂 Jestem na etapie malowania ścian w naszym nowym domu. Tynk Diamant MP75 pomalowany został wałkiem farbą gruntującą DULUX (oczywiście wymieszany). Po wyschnięciu ściana wygląda jakby ktoś malował ręką, wyszły jakieś mazidła i plamy jaśniejsze i ciemniejsze. Pomalowałem to farba TIKKURILA BIAŁA SUPER WHITE. Większość mazideł została ładnie pokryta ale jak jest lekko przyciemnione światło to widoczne są „placki” na ścianie które są wyczuwalne dłonią. Nie mam pomysłu jak to zlikwidować.Malować do skutku? Jaka może być przyczyna?
    Proszę o pomoc.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      8 maja 2019 at 15:39

      Rafał, z opisu wynika, że te „placki” powstały już na etapie gruntowania, więc próbowanie ich zamalowania może być bardzo czasochłonne i drogie. Najlepszym rozwiązaniem jest przeszlifowanie całości ściany, porządne odpylenie, zagruntowanie (Tikkurila Suprabilit – rozcieńczony z wodą w stosunku 1:1 – w celu wzmocnienia podłoża, następnie po wyschnięciu, Tikkurila Super White w rozcieńczeniu z wodą 10% lub Tikkurila Optiva Primer) i dopiero pomalowanie farbą nawierzchniową (np. dwukrotnie Tikkurila Super White bez rozcieńczania). Można też to zrobić inaczej, czyli szpachlując całą ścianę, a po wyschnięciu szpachli reszta czynności jak poprzednio.
      Co do przyczyny powstania takich miejsc, to najprawdopodobniej jest to nie do końca usunięty pył po szlifowaniu gładzi, który wymieszany z farbą gruntującą właśnie ma tendencję do takiego mieszania się.

  • Reply
    Dagmara
    13 maja 2019 at 20:40

    Jakieś rady odnośnie malowania natryskowego? Skoro mamy 0.9 l farby, to powinniśmy dolać 45ml wody? Nie mamy doświadczenia w malowaniu agregatem malarskim hvlp, a zależy nam na szybkim pomalowaniu pomieszczeń. Mamy farbę optiva mat 5.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      15 maja 2019 at 15:11

      Nie rekomendujemy nakładania farby Tikkurila Optiva Matt 5 natryskiem HVLP. Ta metoda aplikacji wymaga rozcieńczenia produktu, a dodanie wody do farby niekorzystnie wpłynie na jakość powłoki. Jeżeli konieczna jest aplikacja natryskowa, najlepszym rozwiązaniem będzie natrysk bezpowietrzny, który nie wymaga rozcieńczenia produktu wodą.

  • Reply
    Bartek
    26 maja 2019 at 20:47

    Witam,
    Zamierzam nałożyć farbę effect white pistoletem Bosch. Czy/jak rozcieńczyć farbę? Czy tę farbę można z powodzeniem nakładać metodą natryskową powietrzną?

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      28 maja 2019 at 12:25

      Bartek, nie rekomendujemy rozcieńczania farby – do malowania natryskowego polecamy natrysk bezpowietrzny, który da sobie radę z gęstą farbą bez rozcieńczania.

  • Reply
    Dawid
    29 października 2019 at 19:11

    Witam po gruntowaniu mleczkiem w sposób natryskowy zauważyłem zacieki smugi co należy zrobić ? Czy farba pokryje te różnice ?

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      31 października 2019 at 15:40

      Prosimy o kontakt poprzez formularz „Napisz do eksperta” 🙂

  • Reply
    Jarosław
    23 lutego 2020 at 07:44

    Witam serdecznie.
    Proszę o informację gdzie popełniam błąd.
    Gruntuję 1 raz płyty kg a następnie po odpowiednim czasie maluję. Po zakończeniu malowania w niektórych miejscach na malowanej ścianie w miejscu gdzie nakładałem gips powstały niedoskonałości. Wygląda to tak jakby źle była przeszlifowana gładź. Proszę o radę. Pozdrawiam

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      25 lutego 2020 at 09:11

      Jarosławie, miejsca po nakładaniu gipsu należy przeszlifować papierem o odpowiedniej ziarnistości (przy grubszych warstwach 150-180, następnie całość 120 dla wygładzenia powierzchni). Po szlifowaniu należy takie miejsca odpylić, najlepiej wilgotną szmatką, następnie zagruntować preparatem Tikkurila Suprabilit. Po tych czynnościach całość należy zagruntować farbą gruntującą Tikkurila Optiva Primer. Na tak przygotowanej powierzchni nie powinny pojawić się żadne niedoskonałości.

  • Reply
    Lila
    29 kwietnia 2020 at 08:58

    Dzień dobry,
    planuję odświeżyć ściany malowane w 2012 roku, przy czym narożniki zostały wydrapane przez kota ostrzącego pazury , więc dodatkowo wymagają uzupełnienia szpachlą i zeszlifowania. Ściany są w stanie bardzo dobrym, malowane farbą G 302 na bazie A. ( tak jest na puszce po farbie). Czy przed malowaniem wystarczy tylko mycie i dokładne odtłuszczenie powierzchni bez gruntowania? Praktycznie jest to odświeżenie tego samego koloru i naprawienie „kocich „szkód.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      29 kwietnia 2020 at 14:51

      Lila, w przypadku uzupełniania ubytków, przed malowaniem należy zagruntować całość powierzchni, aby wyrównać chłonność podłoża. W tym celu rekomendujemy Tikkurila Optiva Primer. Pozdrawiamy!

  • Reply
    JanRemontuje
    11 lipca 2020 at 06:58

    Cenne wskazówki dotyczące malowania. Opis narzędzi i ich wykorzystania na pewno będzie przydatny dla osób mających w planach remont 🙂

  • Reply
    Rav
    21 grudnia 2020 at 21:31

    Witam,
    Będę malował ściany i sufit Optiva 7.
    Mamy położone i przetarte gładzie na całych płytach GK.
    Gładzie odkurzam i na to mam położyć suprabilit rozcieńczony wodą 1:1.
    Co następnie powinienem połóżyć?
    – farbę Optiva rozcieńczoną wodą np. 1:1 i później dwie warstwy nierozcieńczonej?
    – farbę podkładową Tikkurila primer i na to dwie warstwy Optiva 7?
    – czy Tikkurilę pimer mogę zastąpić Beckers primer? Czy to podobny produkt?
    Pozdrawiam.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      22 grudnia 2020 at 10:40

      Rav, po zastosowaniu preparatu Tikkurila Suprabilit, należy nałożyć jedną warstwę farby podkładowej Tikkurila Optiva Primer. Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż farbę nawierzchniową Tikkurila Optiva Satin Matt [7] w dwóch warstwach. Rekomendujemy używanie produktów z jednej linii. Pozdrawiamy 🙂

  • Reply
    Rav
    27 grudnia 2020 at 18:39

    Dziękuję za odpowiedź. Czy Optiva Primer powinienem rozcieńczyć? Jeśli tak, to ile?
    Jeśli będzie w międzyczasie zrywana stara podłoga, szlifowana wylewka, klejony i cyklinowany nowy parkiet – to kiedy te prace z podłogą wykonać? Po naniesieniu Suprabilitu? Po malowaniu Primerem? A może po pierwszej warstwie farby Optiva?
    Raz jeszcze dziękuję.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      7 stycznia 2021 at 16:01

      Rav, wymienione prace remontowe będą generować pył, który osadzi się na ścianach. Prace związane z przygotowaniem podłoża i samym malowaniem rekomendujemy wykonać na końcu, aby uniknąć konieczność ponownego odpylania powierzchni do malowania. Przy gruntowaniu ścian, jeśli zachodzi taka potrzeba, można rozcieńczyć farbę gruntującą Tikkurila Optiva Primer wodą do 5% objętości.

  • Reply
    Radek
    24 stycznia 2021 at 12:18

    Dzień dobry. Kupiliśmy dom z piwnicą przekształconą na kotłownię węglową. Węglowego „titanica” już się pozbyliśmy, teraz wisi piec gazowy. Niestety pozostały ściany i sufit pokryte sadzą, dymem… Ściany otynkowane tynkiem gipsowym. chcemy pomalować ściany i ułożyć gres na podłogach.
    Co zrobić ze ścianami i sufitem aby farba trzymała się podłoża i pokryła równomiernie brud?
    Pozdrawiamy

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      1 lutego 2021 at 18:33

      Radek, skontaktuj się z nami korzystając z zakładki „Napisz do eskperta”. Postaramy się pomóc 🙂

  • Reply
    Kasia
    14 czerwca 2021 at 07:39

    Dzień dobry. Bardzo proszę o podpowiedź co mogło pójść nie tak. Jestem świeżo po remoncie. Tuż po wprowadzeniu w niektórych miejscach pomalowane ściany ubrudziły się od wnoszenia mebli. Sięgnęłam po wałek i brudne miejsca podmalowałam. Po ok. miesiącu zrobiłam to ponownie, aby zakryć nowe plamy. Niestety po drugim razie zamalowania są widoczne – szczególnie pod światło widać, że malowałam tam wałkiem, farba jest jaśniejsza z innym połyskiem. Co może być przyczyną? Czy mogę powtórzyć zabieg na tych miejscach?

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      17 czerwca 2021 at 17:41

      Kasiu, napisz do nas wiadomość korzystając z zakładki „Napisz do eksperta”, będziemy potrzebować jeszcze kilku informacji 🙂

  • Reply
    Robert
    18 czerwca 2021 at 11:49

    witam.
    Doradźcie co może być przyczyną pękającej farby w narożnikach gdzie pod farbę był położony akryl firmy Dan Barven. Farba kolor jaka była nakładana wałkiem to Tikkurila Zephyr. Taka sama czynność została wykonana na łączeniu sufitu ze ścianą kolor farby to Tikkurila anty Reflex 2 i tam takich pęknięć nie mam. Co może być przyczyną że w jednych narożnikach mam ślady po pękającej farby w drugich nie ma.

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      23 czerwca 2021 at 16:48

      Robert, odpowiedzieliśmy na Twoją wiadomość mailową. Jeśli pojawią się dodatkowe pytania, pytaj śmiało 🙂 Pozdrawiamy!

  • Reply
    michał
    12 sierpnia 2021 at 15:46

    Ściana pomalowana optiva5 . Któryś pracownik się oparł po tygodniu łokciem i został matowy ślad. Po przetarciu wilgotna scierka jest matowe. Tapowanie farby gąbką nie pomogło gdy patrzy się pod światło farba ma inny połysk . Pomocy

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      15 sierpnia 2021 at 05:32

      Michał, w tym przypadku konieczne będzie przemalowanie całej powierzchni. Tapowanie farby gąbką spowodowało punktowe pogrubienia, a w konsekwencji widoczne odbicia światła od ściany i różnice w powłoce. Przed malowaniem należy bardzo delikatnie zmatowić podłoże, aby je wyrównać, następnie odpylić całą ścianę. Na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć farbę Tikkurila Optiva Matt [5].

  • Reply
    https://do-remontu.pl/
    14 lipca 2023 at 14:16

    Na sam start to trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie pomoce przy malowaniu

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      17 lipca 2023 at 08:38

      Tak, to również bardzo ważne 🙂 Pozdrawiamy!

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.