Looking for Something?

Jak pomalować kafle?

Jak pomalować kafle?

Modernizacja łazienki czy kuchni to jeden z najbardziej uciążliwych remontów, jaki możemy sobie zafundować w mieszkaniu. Długotrwały, męczący i…kosztowny. Oprócz standardowych prac remontowych, wiąże się często z wymianą wyposażenia, umeblowania i sprzętów AGD. Jednak prawdziwa trudność pojawia się w momencie aranżacji ścian. Bo co zrobić, gdy stara glazura zupełnie nam się znudziła, a wizja skuwania kafli i układania nowych, przyprawia o solidny ból głowy?

Rozwiązanie jest niezwykle proste. Glazurę możemy po prostu…przemalować! Jest to nie tylko szybszy i tańszy sposób, ale przede wszystkim gwarantujący mniejszy bałagan:) A efekt? Imponujący!

Od czego zacząć? Od niezbędnych produktów i narzędzi. Potrzebne będą:

Krok 1. Przygotowanie powierzchni

Zaczynamy od starannego przygotowania powierzchni glazury, którą zamierzamy pomalować. Całość odtłuszczamy preparatem Tikkurila Maalipesu, rozcieńczonym z wodą, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Następnie sprawdzamy stan fug pomiędzy kafelkami i gdy jest taka konieczność, uzupełniamy ubytki. W przypadku powierzchni, które podlegać będą częstemu zmywaniu (np. tłuszcz w kuchni), płytki można dodatkowo zmatowić przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie całą powierzchnię dokładnie odpylamy przy użyciu odkurzacza lub szczotki.

Krok 2. Gruntowanie

Kiedy powierzchnia jest już odpowiednio przygotowana, możemy przystąpić do nakładania farby gruntującej Tikkurila Otex. To szybkoschnący preparat o głęboko matowym wykończeniu. Aplikacja produktu jest konieczna, ponieważ bez niej farba nawierzchniowa nie będzie miała wystarczającej przyczepności do trudnej powierzchni, jaką jest glazura. Farbę należy dokładnie wymieszać i przelać do kuwety malarskiej. Do malowania polecamy wałek z krótkim włosiem. Do aplikacji tego produktu nie nadaje się wałek piankowy.

Tak pomalowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 24 godziny.

Krok 3. Malowanie

Po zagruntowaniu kafli, przystępujemy do kolejnego etapu naszej pracy, czyli malowania farbą nawierzchniową. Do kuchni i łazienki polecamy farby Tikkurila Luja lub Tikkurila Optiva 20 które znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Farbę nakładamy wałkiem, dbając o jej równomierne rozprowadzenie, szczególnie zwracając uwagę na fugi. Pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 4 godziny. Po tym czasie nakładamy drugą warstwę farby.

Warto pamiętać, że pełne właściwości użytkowe, w tym odporność na zmywanie, powłoka osiąga po około miesiącu. Do tego czasu należy unikać nadmiernej eksploatacji. Dopuszczalne jest delikatne przemywanie, ale nie wcześniej niż po 7 dniach.

Zobacz nasz tutorial, jak przemalować kafelki w kuchni.

Jak widać, metamorfoza kuchni czy łazienki jest możliwa bez specjalistycznej wiedzy i konieczności dużego remontu. Zainspirujcie się! Powodzenia! 🙂

Komentarze

22
 • Dorota

  Świetna sprawa, ale co z kafelkami na podłodze ????:) ściany pomalowane to tylko połowa sukcesu.
  Pozdrawiam

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Doroto, jest na to sposób – farba do podłóg Tikkurila Betolux 🙂 W pierwszej kolejności proponujemy zastosować farbę gruntującą Tikkurila Otex Adhesion Primer, która zapewni lepszą przyczepność farby nawierzchniowej, następnie użyć farby Tikkurila Betolux w wybranym kolorze.

 • Justyna

  Bosko, bo zachodziłam już w głowę, jak zmienić kuchnię bez kucia niepasujących kafli.
  Rozwiązanie spada mi z nieba 🙂

 • aga

  super tylko szkoda, że w okolicy nie ma sklepów z Waszymi produktami 🙁

 • Adrianna

  Rewelacja! 🙂 ciekawa jestem tylko jak to z podłoga,bo chętnie zmieniłabym kafelki w przedpokoju tylko ciekawa jestem na jak długo trzeba by sie wynieść z domu ;))

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Adrianna, w przypadku malowania podłogi trzeba zastosować farbę nawierzchniową na Tikkurila Betolux: http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_betolux Pozostałe wytyczne – jak czyszczenie powierzchni czy stosowanie podkładu pozostają bez zmian. Co do Twojego ostatniego pytania – z domu trzeba się wynieść na ok. tydzień 🙂 Ostateczną twardość powierzchnia uzyskuje po ok. miesiącu. Chętnie odpowiemy na więcej pytań – możesz do nas napisać poprzez zakładkę „Napisz do eksperta” 🙂

 • Maja

  Na pokazanym filmie kafle są matowe. A co w przypadku, gdy kafle mają wysoki połysk?

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Maja, wtedy należy je zmatowić przed malowaniem za pomocą papieru ściernego.

 • katrin

  ktoś może pokazać zdiecia jak to wygląda 🙂

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   We wpisie zamieściliśmy wideo, na którym prezentujemy efekt końcowy 🙂

 • Anna

  A kafle na balkonie lub tarasie też można pomalować?
  Jaka trwałość ma taką farba nie zdradzie się przy eksploatacji typu przesunięte krzesło, upadek ciężkiego przedmiotu itp.?

 • Agata

  Co zrobić jeśli pomalaowałam kuchnię Waszą lateksową farbą i nie chcę kłaść płytek. Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią? Co położyć między szafki? Myślałam o pomalowaniu tej przestrzeni drugi raz jakąś Waszą farbą – macie świetną jakość. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam

 • Artur

  Witam czy na podlodze sprawdzi sie optivia 20? Czytam ze powinno stosowac sie betolux a kupujac farby dostalem info ze wystarczy optivia 20. Jak to wyglada w praktyce.

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Panie Arturze,

   do malowania podłogi rekomendujemy farbę Tikkurila Betolux. Jej formuła dostosowana jest do stopnia eksploatacji pomalowanej powierzchni.

   Pozdrawiamy,
   zespół Tikkurila

 • Joanna

  Mam pytanie. Czy można przemalować drewniany, lakierowany sufit na biało – bez szlifowania pokostowanych i później lakierowanych desek? Czy rozpuszczalnik benzynowy – jest dobrym pomysłem? I na koniec jaka farba?
  Pozdrawiam
  Joanna

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Joanna,

   Produkty kryjące do malowania powierzchni drewnianych, które możemy rekomendować to Tikkurila Everal Aqua Matt 10 (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_matt_10), Tikkurila Everal Semi Matt 40 (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_semi_matt_40) oraz Tikkurila Everal Aqua Gloss 80 (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_gloss_80). Ze względu na fakt, że na suficie najlepiej sprawdzają się farby matowe, proponujemy wersję 10 (mat) lub 40 (półmat).

   Kluczem jest ocena i przygotowanie powierzchni, co często się wiąże z wykonaniem próby.

   Przed jej wykonaniem zalecamy zeszlifowanie obecnej powłoki do surowego drewna i zrobienie próbnych wymalowań, ponieważ nie mamy pewności, czym drewno było dotychczas nasączone i czy farba nawierzchniowa na skutek wcześniej użytych preparatów nie będzie żółkła.

   Schemat 1.
   – Zeszlifowanie do surowego drewna
   – Wykonanie próby na niewielkim fragmencie sufitu: nałożenie farby podkładowej Tikkurila Everal Aqua Primer (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_aqua_primer)
   – Rekomendujemy odczekanie 24 godzin, a następnie ocenę powierzchni – jeśli nie zmieniła koloru (co oznacza, że uprzednio stosowane preparaty weszły w reakcję z podkładem), można malować farbą nawierzchniową.

   Schemat 2.
   – Jeżeli nie zadziała schemat nr 1, zalecamy zeszlifowanie pomalowanej powierzchni i pomalowanie jej farbą podkładową na bazie rozpuszczalnika, aby stworzyć międzywarstwę, oddzielającą poprzednie preparaty. Rekomendujemy wykonanie próby na małej powierzchni: pomalowanie jej preparatem Tikkurila Everal Primer (http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/tikkurila_everal_primer)
   – Rozpuszczalnik potrzebuje min. 3 do 7 dni, aby odparować, a farba – utwardzić.
   – Po tym czasie możliwe jest malowanie farbą nawierzchniową.

   Gdyby napotkała Pani problemy lub miała więcej pytań, zachęcamy do skorzystania z zakładki „Napisz do eksperta”.

   Pozdrawiamy!
   zespół Tikkurila

   Proces renowacji drewna nie jest prosty i wymaga prawidłowej oceny powierzchni. Większość powierzchni drewnianych, które chcemy odnowić i są np. tylko lakierowane nienasączane innymi preparatami, wygląda prościej, ponieważ wystarczy zmatowić lub zeszlifować słabo przylegający lakier, odpylić i przemalować farbą nawierzchniową.

Blog marki Tikkurila

Szukasz inspiracji i ciekawych pomysłów na urządzenie wnętrza? Obawiasz się, że sam nie dasz sobie rady z remontem mieszkania i zrujnujesz swój budżet? Dobrze trafiłeś! Na blogu Tikkurila przedstawiamy porady wnętrzarskie i pokazujemy krok po kroku, jak w prosty i przystępny sposób przeprowadzić efektowne metamorfozy wnętrz.
Więcej informacji na temat kolorów, inspiracji wnętrzarskich szukaj na www.tikkurila.pl

Tikkurila. Potęga Kolorów Instagram