O trendzie urban jungle, wyborze i dbaniu o zieleń we wnętrzu już pisaliśmy. Nadszedł czas, aby zaprezentować, jak eksponować rośliny – bo możliwości jest mnóstwo, a część kwietników można wykonać samemu. Prezentujemy gościnny wpis Karoliny – Ale Tu Ładnie – w ramach cyklu „Potęga inspiracji”.
– wpis gościnny autorki bloga Ale Tu Ładnie –
Jak eksponować rośliny
Pewnie zgodzicie się ze mną, że na ogólny wygląd wnętrza wpływają nie tylko same rośliny, ale i sposób, w jaki je w tym wnętrzu prezentujemy. Pod roślinnymi hashtagami znajdziecie więc wiszące makramy i kokedamy, większe i mniejsze stojaki drewniane i metalowe, półki czy regały… Mnie urzeka drewno, dlatego przygotowałam metamorfozę dwóch stojaków-staroci i zwykłej sosnowej półki. Ale zanim o nich, sami zobaczcie, jak eksponować rośliny.
Makrama
Kokedama
Stojaki z drewna lub metalu
Półka
Regał
Pozostałe inspiracje znajdziecie na mojej tablicy na Pintereście.
Kolor zmienia wszystko
Dając przedmiotom nowe życie, nie tylko oszczędzamy pieniądze, żyjemy też bardziej ekologicznie. Jakość wykonania przedmiotów codziennego użytku jeszcze kilkanaście lat temu (kilkadziesiąt, jeśli ma się szczęście do znajdowania dobrze zachowanych „perełek”) była niejednokrotnie wyższa, niż tych dostępnych obecnie w sklepach. Niepowtarzalny kształt i ręczne wykonanie to zalety przedmiotów zamieszkujących babcine strychy. Dajmy im nowe życie, przecież tak niewiele trzeba.
Bogata oferta farb do drewna, wosków i olei pozwoli szybko odświeżyć nadgryzione zębem czasu drewno. Mnie zainspirowała nowa paleta kolorów Tikkurila Minerals, bo zawiera barwy przyjemne dla oka: lekkie beże, subtelną zieleń i błękit. Kilka pociągnięć pędzla i mamy zupełnie nowy mebel czy ozdobę.
Jak pomalować drewniane stojaki
Do odnowienia wiekowego, wysokiego kwietnika wystarczyła mała puszka emalii do drewna i metalu Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40 w subtelnym odcieniu V484 (Driftwood). Przed przystąpieniem do malowania, powierzchnię należy dokładnie wyczyścić i zmatowić. O tym, jak malować meble, przeczytacie więcej tutaj. Tym samym kolorem została pomalowana jedna z donic i mniejsza kamionkowa doniczka.
Taboret wymagał nieco większego nakładu pracy. Usunięcie starej i zniszczonej tapicerki było niezbędne, aby nadać mu zupełnie nową funkcję. Płyta pod spodem została pomalowana kolejnym kolorem z kolekcji Tikkurila Minerals: X438 (Secret). Niestety jego powierzchnia nie była dobrze zachowana, dlatego na siedzisku zamontowana została deska do krojenia. Tak, dobrze słyszycie, okrągła kuchenna deska do krojenia. Przy pomocy foli ochronnej do szyb i nożyka, został wykrojony szablon mandali. Nieco białej farby i nasze oko cieszy orientalny wzór. Takiego kwietnika nie znajdziecie w żadnym sklepie.
Znudziły Wam się jednostajne kolory kamionkowych doniczek? Je też można łatwo ozdobić przy pomocy farb przeznaczonych do różnych powierzchni.
To tylko sugestie, jak można stworzyć niebanalne miejsce do hodowli swojej miejskiej dżungli, ale zastosowanie farb w odnawianiu mebli i dodatków jest nieograniczone. Zamiast wyrzucać, można odświeżyć mebel lub nadać mu nową funkcję. Wiosna nastraja do zmian w swoim otoczeniu, a niekoniecznie muszą być one kosztowne.
Półki
Półki w domu to jeden z wynalazków wręcz zaginający czasoprzestrzeń. Dodatkowe miejsce na książki – idealnie, zabezpieczenia mienia przed kotami – daje radę, ochrona roślin przed dziećmi – strzał w dziesiątkę! Możemy na nich eksponować piękne przedmioty lub pamiątki z podróży, a gdy znajdziemy chwilę na relaks, to właśnie tam znajdziemy ulubioną książkę. Nigdy nie jest ich za dużo, w dodatku pozwalają na szybkie zmiany wystroju. Wystarczy, na przykład, że w kamionkowej donicy postawimy ulubioną roślinę, obok „upolowany” w Internecie obraz i kilka książek, może jeszcze kolorowe pudełko. Jeśli dekoracja się znudzi, można błyskawiczne zmienić ustawienie lub ilość dekoracji.
Jak zrobić półkę
Najłatwiej wykonać ją z deski i najprostszych wsporników. Naturalne materiały, takie jak drewno, nie wychodzą z mody. Odpowiedni rozstaw wsporników oraz dobór odpowiednich kołków zagwarantują stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji.
Jak zaimpregnować drewno
Każde surowe drewno należy zaimpregnować – przeciwdziała to rozsychaniu i pękaniu deski, pozwala też nadać jej pożądany odcień. Deski sosnowe są jednymi z najtańszych, jednak pod wpływem czasu zaczynają żółknąć. Aby zahamować ten proces, można użyć ochronno-dekoracyjnego wosku Tikkurila Nostalgia Wood Wax, w moim przypadku w odcieniu Coconut. Wosk, w przeciwieństwie do farby, pozwala uwydatnić naturalny rysunek drewna, pozostawiając na nim warstwę ochronną.
Jego nakładanie jest bardzo łatwe – wystarczy pędzel lub bawełniana szmatka. Efekt po zastosowaniu koloru Coconut przypomina działanie ługu do drewna, ale niepotrzebny jest dodatkowy preparat zabezpieczający. Wystarczy jedna lub dwie warstwy wosku, aby uzyskać efekt delikatnie rozbielonego drewna o pięknie zaznaczonym rysunku słojów.
Zobaczcie, jak wyglądają wszystkie kwietniki i półka w aranżacji:
Wpis jest częścią cyklu „Potęga inspiracji”, w ramach którego ukazały się wpisy:
– Dojrzały banan, czyli metamorfoza komody z MDF
– Wielkanocne dekoracje + rama na kwiaty DIY
– Trend Urban Jungle
Już wkrótce kolejne!
Brak Komentarzy