tikkurila_metamorfoza-kuchni_3
Kuchnia

Mała Wielka Zmiana – metamorfoza kuchni w dwa dni

23 października 2018

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu – i to prawda. To w niej skupia się życie rodzinne, a często i towarzyskie. Nawet jeśli jej wnętrze przestaje nam się podobać i myślimy o zmianie, to odkładamy ją na później. Zakładamy bowiem, że bez dużych prac wymagających czasu, wysiłku i pieniędzy, jak np. skuwania starych i nakładanie nowych kafli czy wymiany mebli, metamorfoza nie jest możliwa. A jednak! Joanna z bloga 66mkwadrat.com wyczarowała sobie nową kuchnię zaledwie w dwa dni. Jak tego dokonała?

Metamorfoza kuchni w dwa dni

Joanna, właścicielka 66 m kwadratowych w blogu, to kolejna i ostatnia już gospodyni, goszcząca nas w ramach akcji „Ze zmianą u…”. Na przykładzie trzech różnych wnętrz i z pomocą Kasi Sojki z bloga Piąty Pokój pokazywaliśmy Wam, jak szybko i bez wielkich nakładów finansowych odmienić wskazane pomieszczenia, np. sypialnię u rodziców Basi Szmydt czy przedpokój w mieszkaniu Karoliny, autorki instagramowego profilu Ale Tu Ładnie.

Bardzo normalna kuchnia, czyli jak było przed

Asia swojej dotychczasowej kuchni niewiele mogła zarzucić. W zasadzie była ok, spełniała swoją funkcję, nie była zniszczona i trudno też powiedzieć, że była nieurokliwa. A jednak, a może przede wszystkim, odbiegała charakterem od innych wnętrz w domu blogerki. Zobaczcie sami.

tikkurila_metamorfoza-kuchni_1

Jak odmienić kuchnię w dwa dni

Przede wszystkim Joanna chciała mieć inne kafle na ścianie, ale nie uśmiechało jej się tournée po marketach budowlanych w poszukiwaniu tych idealnych – nie wspominając o ich koszcie oraz bałaganie, jaki powstaje podczas skuwania płytek… Dodatkowo blogerka chciała zmienić kolor frontów mebli. I właśnie te powierzchnie zdecydowała się poddać metamorfozie.

Malowanie płytek w kuchni

Co było dla Joanny największą niespodzianką? Że do malowania kafli i frontów szafek z okleiną używa się dokładnie tych samych produktów. Pozwalają one uzyskać odporną na temperaturę, wilgoć i zmywanie powierzchnię.

Jak pomalować kafle krok po kroku?

  1. Usuń ze ściany wszystkie uchwyty, haczyki itp., zaszpachluj ubytki w fugach. Taśmą malarską zabezpiecz wszystkie elementy, które nie będą malowane i które wymagają zabezpieczenia przed zabrudzeniem.
tikkurila_metamorfoza-kuchni_9

2. Dokładnie umyj i odtłuść powierzchnię, np. detergentem Tikkurila Maalipesu. Do tego etapu trzeba się dobrze przyłożyć – jeśli kafle nie zostaną gruntownie wyczyszczone i odtłuszczone, farba nie będzie dobrze do nich przylegać.

tikkurila_metamorfoza-kuchni_21

3. Jeśli Twoje płytki są bardzo gładkie i błyszczące, ich powierzchnię przed malowaniem możesz zmatowić papierem ściernym, koniecznie pamiętając, aby powstał pył usunąć wilgotną szmatką.

4. Następnie zastosuj grunt do wymagających podłoży Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej. Po otwarciu, dokładnie wymieszaj farbę i przelej ją do kuwety malarskiej. Wałkiem z krótkim włosiem nałóż jedną warstwę i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin.

tikkurila_metamorfoza-kuchni_14

5. Po tym czasie możesz nałożyć farbę nawierzchniową. Joanna wybrała matową emalię do drewna i metalu Tikkurila Everal Aqua Matt 10 w odcieniu beżu z nutą szarości Y458 Merino z kolekcji Tikkurila Minerals. Nałóż dwie lub trzy cienkie warstwy farby, używając wałka z krótkim włosiem, zachowując między nimi min. 4 godziny odstępu.

tikkurila_metamorfoza-kuchni_16

Pomalowana powierzchnia będzie sucha po ok. godzinie, ale pełne właściwości użytkowe, w tym odporność na zmywanie, powłoka osiąga po około miesiącu. Do tego czasu należy więc obchodzić się z kaflami delikatnie 🙂 Można je przemywać, ale nie wcześniej niż po 7 dniach.

Jak pomalować meble kuchenne z okleiną

  1. Odkręć fronty szafek; jeśli malujesz zarówno górne, jak i dolne, oznacz je, aby się nie pomylić.
tikkurila_metamorfoza-kuchni_8

2. Zabezpiecz taśmą malarską wszystkie elementy, które nie są przeznaczone do malowania.

3. Umyj i odtłuść powierzchnię, np. detergentem Tikkurila Maalipesu.

przemywanie powierzchni szafek detergentem Tikkurila Maalipsu

4. Użyj papieru ściernego do zmatowienia wszystkich powierzchni, które planujesz pomalować. Rób to delikatnie, aby nie uszkodzić cienkiej zazwyczaj okleiny. Następnie wilgotną szmatką usuń powstały pył.

tikkurila_metamorfoza-kuchni_10

5. Tak jak w przypadku kafli, zagruntuj powierzchnię podkładem Tikkurila Otex Akva, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej. Po otwarciu, dokładnie wymieszaj farbę i przelej ją do kuwety malarskiej. Wałkiem z krótkim włosiem nałóż jedną warstwę i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin.

tikkurila_metamorfoza-kuchni_6

6. Nadszedł czas na kolor! Joanna do malowania szafek kuchennych, tak jak i do kafli, wybrała matową wersję emalii Tikkurila Everal Aqua. Górne szafki pomalowała szałwiowym odcieniem V447 Serpentine, a na dolne wybrała stalową szarość Y500 Wrought Iron. Oba kolory pochodzą z kolekcji Tikkurila Minerals.

Metamorfoza kuchni – efekt końcowy

Przemalowanie szafek i glazury zajęło Joannie i Kasi tylko dwa dni. To całkiem dobry wynik, jak na remont kuchni 😉 Przystępując do podobnego projektu, warto zadbać o pomocnika oraz dobrze rozplanować prace. To klucz do sukcesu! Zobaczcie, jak wyglądała ta mała, wielka zmiana oczami Joanny >>> KLIKNIJ.

A jak wygląda zupełnie nowa kuchnia? Oto efekt końcowy:

tikkurila_metamorfoza-kuchni_3
tikkurila metamorfoza kuchni
tikkurila metamorfoza kuchni
tikkurila metamorfoza kuchni
tikkurila metamorfoza kuchni
tikkurila_metamorfoza-kuchni_18

Metamorfoza kuchni to trzecia i ostatnia odsłona akcji Ze zmianą u…, ilustrującej koncept Mała Wielka Zmiana. W ramach cyklu, Kasia Sojka z bloga Piąty Pokój odwiedziła wybranych influencerów, by wspólnie z nimi w krótkim czasie odmienić ich wnętrze.

Zobacz efekt metamorfozy sypialni Basi Szmydt >>> KLIKNIJ TU

Oraz różowy przedpokój Ale Tu Ładnie >>> KLIKNIJ TU

Pozostałe wpisy o koncepcie Mała Wielka Zmiana:

Zdjęcia: Piotr Motrenko, https://www.motrenko-fotografia.pl/  

1 Komentarz

  • Reply
    Aleksandra
    13 listopada 2018 at 12:07

    Jestem zachwycona! Cudowna przemiana 🙂 Kuchnia stała się o wiele bardziej nowoczesna. Też muszę spróbować takiego tricku z moimi meblami.

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.