Pokój dziecka

Początek roku szkolnego, czyli jak stworzyć idealny kącik dla ucznia

25 sierpnia 2017

Jeszcze niedawno uczyłaś ją wiązać buty, a dziś Twoja pociecha idzie do szkoły… Lub do zerówki, jak córka Karoliny z bloga Ale tu ładnie. Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał tylko nieco ponad tydzień, ale to wystarczający czas, aby stworzyć idealny kącik dla ucznia. Podpytaj więc Malucha o jego ulubione kolory i działaj! My podpowiemy Ci jak!

Jak stworzyć idealny kącik dla ucznia

Wywiad z dzieckiem to etap nie do przecenienia – to od niego właśnie zaczęła Karolina i okazało się, że wbrew skandynawskim gustom Mamy, Zuzia jest fanką żywszych kolorów. Blogerce nie pozostało więc nic innego, jak przygotować pokój Małej do nowych, szkolnych wyzwań, dodając tu i ówdzie barwny akcent. W efekcie w pokoju Zuzi pojawiły się dwa zupełnie nowe elementy: tablica magnetyczno-kredowa, którą świeżo upieczona uczennica będzie mogła wykorzystać np. do nauki liter oraz praktyczna szafka pod biurko, która pomieści wszystkie szkolne szpargały. Jak je stworzyć?


TABLICA MAGNETYCZNO-KREDOWA

Do przygotowania takiej tablicy potrzebne będą:
– farba magnetyczna Tikkurila Magnetic
– farba tablicowa Tikkurila Liitu w wybranym kolorze
– listewki lub gotowa rama
– wałek, pędzel, taśma malarska

Za pomocą taśmy malarskiej wyznacz na ścianie obszar tablicy, wymaluj go, a na koniec przymocuj do ściany listewki lub gotową ramę. Instrukcja malowania w kilku krokach poniżej!


Malowanie farbą magnetyczną Tikkurila Magnetic

Farba Tikkurila Magnetic ze względu na zawartość magnetycznych drobinek tworzy powierzchnię przyciągającą magnesy. Należy ją pokryć farbą nawierzchniową, np. z rodziny Tikkurila Optiva lub też tablicową. Jak stworzyć powierzchnię magnetyczną?

Krok 1 – przygotowanie powierzchni
Przed malowaniem wyczyść i odtłuść powierzchnię.

Krok 2 – mieszanie farby
Dokładnie wymieszaj farbę magnetyczną Tikkurila Magnetic – to bardzo ważny etap, który w ogromnym stopniu wpływa na końcowy efekt. Dzięki temu magnetyczne opiłki zawarte w farbie są równomiernie rozprowadzone, a magnesy trzymają się jej lepiej. Mieszanie warto powtarzać także w trakcie malowania.

Krok 3 – malowanie
Przelej farbę do kuwety malarskiej. Aby powierzchnia miała wystarczającą moc przyciągania magnesów, nałóż 3 niezbyt grube i równomierne warstwy farby. Pamiętaj, aby między nakładaniem kolejnych warstw zachować 24 godziny przerwy. Do malowania farbą magnetyczną najlepszy będzie wałek z krótkim włosiem; jego wielkość zależy od wielkości malowanej powierzchni.

Malowanie farbą tablicową Tikkurila Liitu

Przed przystąpieniem do tego etapu najpierw wybierz odcień, a tych jest aż 13 tysięcy! Karolina wybrała ciemny turkus L359 z wzornika Tikkurila Symphony. Pamiętaj także, że pomalowana powierzchnia jest gotowa do użycia po ok. tygodniu. Jak malować powierzchnię magnetyczną?

Krok 1 – mieszanie farby
Dokładnie wymieszaj farbę przed malowaniem.

Krok 2 – malowanie
Przelej farbę do kuwety malarskiej. Nałóż 1-2 warstwy, zachowując min. 6 godz. odstępu między malowaniem kolejnych warstw. Do malowania polecamy wałek z krótkim włosiem.

SZAFKA-KONTEREK POD BIURKO

Jak słusznie zauważyła w swoim wpisie Karolina, nie wszystko musi być nowe. Dobrym pomysłem jest rozejrzenie się za potrzebnymi meblami na portalach internetowych. Za pomocą farb Tikkurila można nadać im drugie życie i tak właśnie uczyniła blogerka 🙂 Wystarczyły dwie warstwy wodorozcieńczalnej emalii Tikkurila Everal Aqua w odcieniu H300, by mebel prezentował się doskonale! Szafka nie tylko ożywiła całe pomieszczenie, ale i stała się miejscem na wszystkie niezbędne akcesoria małej uczennicy!

Do pomalowania drewnianej szafki potrzebujesz:

– wodorozcieńczalnej emalii Tikkurila Everal Aqua w wybranym odcieniu
– wałka lub pędzla

Krok 1 – przygotowanie powierzchni
Przed malowaniem powierzchnię należy wyczyścić, odtłuścić, zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i usunąć powstały pył.

Krok 2 – malowanie
Wymieszaj emalię i przelej ją do kuwety. Nałóż pierwszą warstwę i pozostaw do wyschnięcia na 4 godz. Może okazać się, że w kontakcie z wilgocią farby pojedyncze włoski drewna nasiąkną i uniosą się, przez co powierzchnia nie będzie gładka. Nie panikuj 🙂 Wystarczy delikatnie przetrzeć ją drobnoziarnistym papierem ściernym i usunąć powstały pył, a potem malować dalej. Do pełnego krycia wystarczą 2-3 warstwy emalii nałożone wałkiem z krótkim włosiem. Po zakończonej pracy od razu umyj narzędzia ciepłą wodą.

O metamorfozie pokoju ucznia przeczytacie także na blogu Karoliny – Ale tu ładnie 🙂

Więcej porad dot. malowania farbą magnetyczną i tablicową oraz malowania mebli znajdziecie tutaj:

Kolorowe tablice
Malowanie mebli
Ekspert Tikkurila odpowiada: malowanie mebli
Ekspert Tikkurila odpowiada: prosta renowacja drewna
Malowanie mebli z surowego drewna

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.