Farba tablicowa i magnetyczna
Tikkurila

Kolorowe tablice

16 lipca 2015

Farba tablicowa i magnetyczna Tikkurila

Marzysz o tym, aby zwykłą ścianę zamienić w przestrzeń pełną pomysłów? Nic prostszego! Farba tablicowa i magnetyczna pomogą wykreować funkcjonalne, a przy tym oryginalne rozwiązania. Barwna tablica w kuchni jako notatnik na ulubione przepisy, domowa „tablica ogłoszeń” lub galeria zdjęć i rysunków, a w pokoju dziecięcym – powierzchnia do radosnej i nieskrępowanej twórczości plastycznej najmłodszych – to tylko niektóre z możliwości zastosowania farb Tikkurila Liitu i Tikkurila Magnetic.

Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.  Dodatkowo, paleta odcieni farby Tikkurila Liitu (ponad 13 tysięcy, w tym również jasnych) daje możliwość idealnego kolorystycznego dopasowania do całości aranżacji. 

Zastanawiasz się, jak używać tych produktów? Na bazie najczęściej pojawiających się pytań,  przygotowaliśmy przewodnik na temat malowania farbami: tablicową Tikkurila Liitu i magnetyczną Tikkurila Magnetic.

Zapraszamy!

Kuchnia blogerki Minty House w nowej odsłonie. farba tablicowa Tikkurila Liitu
Kuchnia blogerki Minty House w nowej odsłonie. Drewniana tablica na notatki pomalowana farbą tablicową

1. Jak przygotować ścianę przed użyciem farby magnetycznej i tablicowej?

Powierzchnię przed malowaniem zawsze należy odpowiednio przygotować – zasada ta dotyczy również malowania farbą magnetyczną i tablicową. Jeżeli wybrana przez nas powierzchnia nie była wcześniej malowana, należy usunąć z niej brud i kurz wilgotną szmatką. Po wyschnięciu ściany, zalecamy użycie farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer. Jeżeli malowane tynki i gładzie są mało spójne, przed gruntowaniem należy je dodatkowo wzmocnić preparatem Tikkurila Suprabilit

2. Na jakich powierzchniach można stosować farbę tablicową? Czy można pomalować nią np. lodówkę, drzwi, fronty szafek albo płytki ceramiczne?

Jak najbardziej, farba tablicowa Tikkurila Liitu nie jest przeznaczona jedynie do ścian. Można nią malować również inne powierzchnie, jak np. płytki ceramiczne czy drewno. W takim przypadku wymagane jest jedynie zastosowanie odpowiedniej farby podkładowej. W zależności od powierzchni należy wybrać Tikkurila Everal Aqua Primer albo Tikkurila Otex Akva, który gruntuje trudne powierzchnie. Powierzchnię należy najpierw odtłuścić lub zmatowić papierem ściernym a następnie odpylić. Do malowania zalecamy użycie pędzla albo wałka z krótkim włosiem np. Antex, marki Anza, a przy niewielkich drewnianych elementach  np. wałka Felt marki Anza.

3 . Ile warstw farby tablicowej należy położyć na ścianę?

Zalecamy nałożenie dwóch warstw produktu. W przypadku niektórych kolorów, z uwagi na nieco słabsze krycie, może istnieć potrzeba nałożenia jeszcze jednej, dodatkowej warstwy.  Innym rozwiązaniem, polecanym szczególnie przy malowaniu większych powierzchni, jest zastosowanie farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer zabarwionej na wybrany lub zbliżony do wybranego koloru farby tablicowej.

4. Technika nakładania farby magnetycznej i tablicowej.

Aplikacja obu farb zasadniczo nie różni się od malowania zwykłą farbą ścienną – czyli wykonujemy ruchy naprzemienne góra – dół, lewo-prawo; następnie tzw. czesanie czyli przeciągamy wałek z farbą przez całą długość ściany. Poradnik malowania ścian znajdziecie tu.

5.  Jakim narzędziem najlepiej nakładać farbę magnetyczną i tablicową, czy ma to znaczenie?

Wszystko zależy od tego, co malujemy. Farbę Tikkurila Liitu i Tikkurila Magnetic można nakładać przy użyciu wałka lub pędzla. Farbę tablicową można dodatkowo aplikować metodą natrysku. Jeśli zdecydujecie sie na wałki, to polecamy te z krótkim włosiem np. Antex marki Anza.

ściana pomalowana farbą magnetyczną Tikkurila

6. W jakich kolorach dostępna jest farba magnetyczna Tikkurila Magnetic?

Farba magnetyczna ma odcień ciemnego grafitu i matowy stopień połysku. Rekomendujemy dodatkowo pomalować ją wybraną farbą nawierzchniową – np. do ścian z rodziny Tikkurila Optiva albo tablicową Tikkurila Liitu w dowolnym kolorze – do wyboru mamy ponad 13 tysięcy odcieni. Po więcej inspiracji zapraszamy tutaj.

Pokój Zosi w nowej odsłonie / Mrs. Polka Dot ściana pomalowana farbą tablicową Tikkurila Liitu
Pokój Zosi w nowej odsłonie / Mrs. Polka Dot
Napis Tikkurila Magnetic na ścianie pomalowanej farba magnetyczną marki Tikkurila

7. A czy jest możliwość połączenia efektów tablicowego i magnetycznego?

Jak najbardziej. W tym celu w pierwszej kolejności powierzchnię malujemy 3 warstwami farby magnetycznej. Następnie aplikujemy 2 warstwy farby tablicowej – aby nie zmniejszyć efektu magnetyczności, warstwy nie mogą być zbyt grube, najlepiej malować je wałkiem o długości włosia  ok. 8 mm ( np. Antex marki Anza).

Pokój dzieci - blog Bakusiowo ściana pomalowana farbą tablicową Tikkurila Liitu
Pokój dzieci Malwiny z bloga Bakusiowo

8. Jak długo należy wietrzyć pomieszczenie po pomalowaniu go farbą tablicową? Czy farba ma intensywny zapach?

Tikkuria Liitu to farba wodorozcieńczalna, jej zapach jest bardzo delikatny i nie wymaga specjalnego wietrzenia.

Napis Tikkurila na ścianie pomalowanej farbą tablicowa Tikkurila

9. A jak długo należy czekać, zanim zaczniemy rysować i pisać po powierzchni pomalowanej farbą tablicową?

Produkt osiągnie ostateczną twardość i wytrzymałość w normalnych warunkach po  miesiącu, dlatego też do tego czasu trzeba obchodzić się z pomalowaną powierzchnią delikatnie. Jednak powierzchnia będzie gotowa do użycia już po około tygodniu – wtedy możemy swobodnie po niej pisać. Przez pierwszy miesiąc powinniśmy być jednak bardzo ostrożni przy czyszczeniu – nie należy jej szorować ani używać mocnych środków czyszczących.

Zobacz, w jaki sposób nakładać farbę magnetyczną i jak łączyć ją z tablicową:

Dziewczynka rysująca kredą po ścianie pomalowanej farbą tablicową Tikkurila Liitu

10. A co w przypadku, gdy ściana malowana farbą tablicową nam się znudzi i będziemy chcieli ją pomalować na nowy kolor. Czy czeka nas dużo pracy?

Farby tablicowej Tikkurila Liitu nie trzeba usuwać, wystarczy najpierw pomalowaną powierzchnię dokładnie umyć z resztek kredy – najlepiej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub przy użyciu preparatu Tikkurila Maalipesu. Następnie powierzchnię warto pomalować farbą podkładową Tikkurila Optiva Primer, zabarwioną na wybrany lub najbliższy wybranemu kolor. Tak przygotowaną powierzchnię można już malować farbą nawierzchniową. 

Rozwialiśmy Wasze wątpliwości? Dzięki farbie magnetycznej Tikkurila Magnetic i farbie tablicowej Tikkurila Liitu możecie uzyskać efekt magnetycznej tablicy w swoim wnętrzu. Co na niej będzie się znajdować – jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia 🙂

Miłego malowania! 

39 komentarzy

 • Reply
  Beata
  14 marca 2017 at 11:00

  Dzień dobry! Pomalowaliśmy córce jakiś czas temu ścianę farba tablicową, ale nie wiemy jakiej firmy. Czy można usunąć ją papierem ściernym? Mam małą córeczkę, która niestety liże ściany, więc musimy to usunąć. Proszę o poradę?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 marca 2017 at 09:02

   Beata, proponujemy zeszlifować farbę szlifierką, a następnie uzupełnić ewentualne ubytki i wygładzić ścianę.

 • Reply
  Ula
  5 kwietnia 2017 at 18:39

  A czy jest opcja użycia tej farby na zewnątrz ??

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   7 kwietnia 2017 at 15:31

   Ula, farba Tikkurila Liitu przeznaczona jest do wymalowań wewnętrznych.

 • Reply
  Kaśka
  11 kwietnia 2017 at 18:01

  Jeżeli mam na ścianie fototapetę, czy mogę nałożyć na nią farbę magnetyczną/ tablicową ??

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   12 kwietnia 2017 at 09:56

   Kaśka, przed nałożeniem farby magnetycznej i tablicowej należy przygotować ścianę jak do klasycznego malowania, tzn. między innymi usunąć fototapetę. Więcej info znajdziesz we wpisie Poradnik malowania ścian: https://tikkurilapotegakolorow.pl/poradnik-malowania-scian/

 • Reply
  Joanna
  30 kwietnia 2017 at 07:22

  Czy ściana przed nałożeniem farby tablicowej musi być idealnie gładka? Nie mam na ścianie gładzi, więc jest lekko chropowata.

 • Reply
  Michał
  30 maja 2017 at 13:36

  Witam,
  Pisze z zapytaniem czy tą farbę można docierać drobnoziarnistym papierem ściernym.
  Po malowaniu miejscami powierzchnia nie jest gładka i zastanawiam się czy można ją delikatnie przetrzeć nie uszkadzając struktury. Położyłem dwie warstwy farby, nie chcę dokładać kolejnych.
  Z góry dzięki za odpowiedź

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   7 czerwca 2017 at 11:32

   Michał, po szlifowaniu należy nałożyć jeszcze jedną warstwę farby, aby wyrównać powierzchnię.

 • Reply
  Karolina
  16 grudnia 2017 at 23:59

  Chcę pomalować farbą magnetyczno-tablicową ścianę w kuchni pomiędzy górnymi szafkami a blatem. Czy można użyć takiej farby również w okolicy płyty grzewczej? Czy będzie ona odporna na działanie wyższych temperatur, wilgoć i zabrudzenia od tłuszczu? Jeśli tak, to jak wówczas czyścić taką powierzchnię?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   26 stycznia 2018 at 10:04

   Karolina, nie polecamy używania farby magnetycznej i tablicowej nad płytą grzewczą i w miejscach, w których powierzchnia będzie narażona na trudne zabrudzenia.

 • Reply
  Monika
  30 stycznia 2018 at 21:49

  Chciałabym uzyskać efekt białej tablicy magnetycznej. Czy w związku z tym dwie warstwy białej tablicówki wystarczą żeby ta granatową farba magnetyczna nie przebijała? Czy muszę użyć czegoś więcej?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   7 lutego 2018 at 12:35

   Monika, w przypadku przemalowywania ciemnego koloru najlepiej będzie ocenić po dwóch warstwach, czy efekt jest zadowalający i w razie potrzeby nałożyć trzecią warstwę.

 • Reply
  Sylwia
  28 lutego 2018 at 11:12

  A czy można pomalować tablicowka szklane drzwi szafy?

 • Reply
  Wiktoria
  2 czerwca 2018 at 11:15

  Witam, czy można pisać po tablicy pisakami kredowymi? Tzn. Płynną kredą a nie sypką? Jak wygląda wtedy jej czyszczenie aby jej nie uszkodzić?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   4 czerwca 2018 at 09:50

   Hej Wiktoria, tak – pisanie pisakami kredowymi jest możliwe, trzeba tylko zwrócić uwagę, aby były to pisaki na bazie wody, a nie alkoholu. Warto także sprawdzić na mniej widocznym fragmencie powierzchni tablicowej, jak zmywa się pisak – niektóre pisaki mogą pozostawić ślady. Powierzchnia pomalowana farbą tablicową osiąga swoją docelową twardość i odporność po okresie miesiąca i do tego czasu należy obchodzić się z nią delikatnie. Po tym czasie można czyścić ją neutralnym detergentem (pH 6-8), używając miękkiej szczotki, gąbki lub szmatki. Bardzo brudne powierzchnie mogą być czyszczone detergentem o lekkim odczynie alkalicznym (pH 8-10) przy użyciu szmatki lub gąbki. Po myciu należy delikatnie spłukać powierzchnię. Jeśli powierzchnia ma być czyszczona od razu po malowaniu, należy użyć wilgotnej gąbki lub wilgotnej szmatki.

 • Reply
  Marta
  20 lipca 2018 at 10:57

  Dzień dobry,
  pomalowałam farbą magnetyczną ścianę 3 razy i nadal widać drobne smugi. Oczywiście ściana jest uprzednio zagruntowana, pomalowana na biało. Co może być tego powodem?
  pozdrawiam

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   6 sierpnia 2018 at 13:50

   Marta, farba magnetyczna jest farbą strukturalną i smugi są naturalne. Rekomendujemy, aby stosować ją jako podkład pod farby nawierzchniowe, np. tablicową Tikkurila Liitu lub do ścian z rodziny Tikkurila Optiva.

 • Reply
  Kinga
  17 stycznia 2019 at 09:23

  chcialabym pomalowac lodowke, czy wczesniej musze ja zmatowic papierem sciernym?

 • Reply
  Magda
  17 kwietnia 2019 at 18:45

  Witam,
  Czy to prawda, że farbę magnetyczną trzeba pokryć inną farbą np. tablicową albo zwykłą. Pytam bo zależy mi tylko na funkcji magnetycznej, nie będę po tej powierzchni pisać 😉

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   18 kwietnia 2019 at 08:47

   Hej Magda, takie rozwiązanie rekomendujemy – aby farbę traktować jako magnetyczny podkład pod farbę nawierzchniową, klasyczną lub tablicową. Przy okazji, pamiętaj o tym, aby dłuuuuugo i dokładnie wymieszać farbę – dobrze jest robić to przynajmniej kilka minut 🙂

 • Reply
  Ada
  10 maja 2019 at 09:59

  Dzień dobry,
  Ile należy odczekać pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw? I czy jeżeli połozy się je po sobie zbyt szybko, to czy coś się stanie?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   13 maja 2019 at 08:51

   Ada, malując farbą tablicową Tikkurila Liitu między warstwami należy zachować ok. 6 godz. odstępu. Ten czas jest potrzebny, aby z farby odparowała wilgoć. W przeciwnym razie może pozostać ona w ścianie, co nie będzie dla niej korzystne 🙂

 • Reply
  Marzena
  9 czerwca 2019 at 16:56

  Dzień dobry,
  czy do zwykłych magnesów wystarczą trzy warstwy farby magnetycznej pokrytej farbą nawierzchniową (? Czy będzie wtedy trzeba korzystać z magnesów neodymowych?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   10 czerwca 2019 at 08:59

   Marzena, siła przyciągania zależy od jakości magnesów. Radzimy malować zgodnie ze wskazówkami z karty technicznej 🙂

 • Reply
  Magda
  22 lipca 2019 at 10:31

  Witam, czy mogę pomalować tablicę korkową farbą magnetyczną i wówczas magnesy będą się trzymay?
  Pozdrawiamm

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   22 lipca 2019 at 12:39

   Cześć, farbę magnetyczną Tikkurila Magnetic rekomendujemy do powierzchni betonowych, szpachlowanych, płyt gipsowych i wiórowych.
   Pozdrawiamy 🙂

 • Reply
  Weronika
  28 listopada 2019 at 21:41

  Dzień dobry, marzy mi się ściana z efektem betonu, ale w formie magnetycznej. Czy można użyć farby magnetycznej i na to nałożyć beton dekoracyjny?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   29 listopada 2019 at 15:54

   Niestety, farba magnetyczna Tikkurila Magnetic może być pokryta jedynie farbą tablicową Tikkurila Liitu lub farbami do ścian, np. z rodziny Tikkurila Optiva.

 • Reply
  Daria
  24 stycznia 2020 at 20:16

  Witam, czy można pomalować podobrazie malarskie farbą magnetyczną a następnie tablicową?Nie chcę malować ścian a posiadam duże podobrazie i chce je wykorzystać w pokoju dziecięcym.Czy wasze produkty (f.magnetyczna i tablicowa) są bezpieczne dla zdrowia dziecka?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   30 stycznia 2020 at 16:19

   Daria, farba tablicowa i magnetyczna są bezpieczne dla zdrowia dziecka, natomiast odradzamy malowanie nimi podłoża typu podobrazie.

   Jeśli to ono wykonane z tkaniny, to taki rodzaj podłoża będzie „pracować”, tj. uginać się, a wówczas farba magnetyczna będzie odspajać się i odpadać od podłoża. Tak samo wygląda sprawa z farbą tablicową, która tworzy dość twarde powłoki, więc na miękkim podłożu będzie się zachowywać w analogiczny sposób jak farba magnetyczna. To rozwiązanie nie będzie więc trwałe 🙁

   Choć nie jest to standardowe wymalowanie, lepiej sprawdzą się w tym przypadku farby, których powłoka jest elastyczna, jak np. farba do ścian Tikkurila Optiva Matt 5 lub emalia Tikkurila Everal Aqua w wybranym stopniu połysku – nie spełniają one jednak takich funkcji, jak farba magnetyczna czy tablicowa.

 • Reply
  Gosia
  9 kwietnia 2020 at 20:02

  Czy do farby magnetycznej nadają się wszystkie magnesy? Obecnie mam pomalowaną ścianę farbą primacol tablicowo-magnetyczna i nie trzymają się żadne normalne magnesy ( tylko takie malutkie gratisowe) i ciężko zmyć zarówno pisak jak i kredę (pisak do końca nie schodzi A po kredzie mocne smugi)
  Czy wasze farby po zmyciu nie pozostawiają smug i można używać pisakow po farbie 2 w 1 ( jakich?).
  Czy na obecną ścianę tablicowo -magnetyczną mogę od razu malować? Malowana 3 miesiące temu

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   14 kwietnia 2020 at 09:40

   Gosiu, możesz od razu pomalować obecne wymalowanie farbą tablicową, jednak powierzchnię należy delikatnie przeszlifować, aby poprawić przyczepność farby. Szlifowanie musi być naprawdę delikatne, aby nie dotrzeć do podłoża pod farbą.

   Przyczepność magnesów zależy od grubości nałożonej farby, a także od tego, czy powierzchnia jest idealnie płaska. Malowanie wałkiem zostawia typowy dla siebie ślad w postaci wierzchołków i zagłębień, przez co magnes trzyma się tylko w kilku miejscach, na wspomnianych wierzchołkach. Bardzo ważny jest etap malowania, pierwsza nałożona warstwa powinna być gruba. Następnie bardzo delikatnie szlifujemy ścianę, aby wyrównać malowaną powierzchnię. Po tym zabiegu ścianę należy odpylić i nałożyć dwie kolejne cienkie warstwy farby tablicowej używając wałka z krótkim włosiem. Rekomendujemy używanie magnesów neodymowych, to najmocniejsze magnesy dostępne na rynku.
   Farba tablicowa Tikkurila Liitu umożliwia pisanie mazakami kredowymi, trzeba się tylko upewnić, że są na bazie wody. Niestety markery i inne pisaki mogą nie dać się usunąć, dlatego nie polecamy malowania nimi po tablicowej powierzchni, radzimy wybrać tradycyjną kredę.

   Więcej o farbie możesz przeczytać na naszej stronie: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/produkty/farba_tablicowa_-tikkurila_liitu_blackboard_paint

   Pozdrawiamy serdecznie,
   Zespół Tikkurila

 • Reply
  Ola
  30 stycznia 2024 at 22:30

  Chcę pomalować farbą tablicową lodówkę. Czy mogę pomalować również gumowe uszczelki drzwi?

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   1 lutego 2024 at 14:25

   Ola, ze względu na elastyczność uszczelek nie możemy zarekomendować ich malowania. Natomiast lodówkę można pomalować uprzednio przygotowując powierzchnię w następujący sposób: 1. zmatowienie powierzchni malowania drobnoziarnistym papierem ściernym (gradacja 180-200). 2. dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni malowania z pomocą detergentu Tikkurila Maalipesu. Na tak przygotowaną powierzchnię należy zastosować grunt do trudnych podłoży Tikkurila Otex Akva. Następnie przechodzimy do nałożenia farby tablicowej. W zależności od pożądanego efektu mogą to być: farba Tikkurila Liitu Musta w kolorze czarnym lub farba Tikkurila Liitu dostępna w kolorach z wzornika Tikkurila Symphony. W razie dodatkowych pytań chętnie pomożemy 😊 Powodzenia!🤞

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.