Tikkurila_spójrz-na-swój-dom-świeżym-okiem
Wnętrza

Spójrz na swój dom świeżym okiem

22 marca 2021

Przyznajcie, ile razy spojrzeliście na swój dom w sposób krytyczny. Ile razy był za ciemny, zbyt mały? Jak często przestronne salony z Instagrama wpędzały w kompleksy, a wystylizowane salony kąpielowe reprezentowały niedościgły ideał łazienki. Dlaczego przedpokój jest wciąż zagracony, a sypialnia jakoś nie przypomina tej z magazynów wnętrzarskich? Znacie to? Cóż… bardzo dobrze to rozumiemy. Ogrom zdjęć oszałamiających wnętrz potrafi przytłoczyć, a studiowanie galerii wspaniałych apartamentów może spowodować niechęć do własnej przestrzeni.

Ostatnie miesiące spędzone w czterech ścianach sprawiły, że nasze domy mogły nam się nieco opatrzeć, zaś każdy niewykończony detal rósł do rangi pilnego problemu. Bywało, że tak lubiana dotąd kolorystyka zaczynała nagle drażnić. Brak konkretnego miejsca do pracy wywoływał irytację na zbyt ciasny salon, a domowa codzienność wprowadzała w nastrój obojętnej rutyny. Takie uczucia to przejaw syndromu zmęczenia swoim domem. Jeśli poznaliście ten stan, weźcie głęboki oddech i poznajcie nasze sposoby, jak spojrzeć na swój dom w świeży, nowy sposób.

Chłodna ocena

Przede wszystkim zaakceptujmy fakt, że syndrom zmęczenia swoim domem pojawia się cyklicznie, zapewne u większości z nas, także niezależnie od sytuacji na świecie. Relacja z własnym domem z czasem przybiera postać starego dobrego małżeństwa – kochamy się bardzo oraz irytujemy równie mocno. Wtedy trzeba na chwilę się zatrzymać i spojrzeć na naszą przestrzeń świeżym okiem z dystansem i kreatywnie. Chłodna ocena to najlepszy początek. Spróbujmy wyobrazić sobie nasz dom jako białe płótno, w którym drzemie ogromny potencjał otwierający nowe możliwości. Nowe ustawienia, nowe aranżacje, nowe pomysły i… nowe kolory.   

Kolorystyka

Wybierając nową kolorystykę, należy brać pod uwagę te barwy, w otoczeniu których czujemy się najlepiej. Delikatne, stonowane pastele? A może bardziej zdecydowane odcienie? Każda decyzja będzie dobra, jeśli będzie podyktowana własnymi preferencjami. Nasze samopoczucie jest najlepszym kolorystycznym drogowskazem. Dziś chętnie skłaniamy się ku barwom natury. Lubimy otaczać się naturalnymi materiałami i wybieramy kolory, które niosą spokój i odprężenie, wywołują pozytywne emocje, dobre skojarzenia. Niezależnie jednak czy wolimy lekkie, optymistyczne odcienie, czy mocniejsze, energetyczne barwy – każdy z nich wprowadzi zupełnie nowe życie w dobrze znane cztery kąty, a jednocześnie będzie idealnie współgrał z naszą wrażliwością. Nie ma lepszej kombinacji.

Kluczowe pomieszczenia

Salon, kuchnia i łazienka to dla domowników najważniejsze przestrzenie. Dziś kluczowym pomieszczeniem jest również domowe biuro. Skupmy się na każdym z osobna poprzez jego funkcję i wykorzystajmy moc kolorów, by wprowadzić właściwy nastrój. W kuchni na pewno potrzebujemy świeżej energii, w domowym biurze przyda się więcej kreatywności i koncentracji, a w łazience zależy nam na komforcie i odprężeniu. Z kolei salon spaja całe wnętrze, więc warto zadbać o jego przyjemną i zapraszającą atmosferę.

Salon

Salon to zwykle najbardziej przestronne miejsce w domu. Jak więc sprawić, aby było przytulne? Postaw na ciepłe, delikatne barwy, które sprzyjają wytchnieniu.

Tikkurila_aranżacja-salonu_1
Ściana: odcień H480 Sunday
Kolekcja Tikkurila Feel the Color

Sypialnia

Sypialnia pełni w życiu każdego człowieka szczególną rolę – to tu nabieramy sił na kolejne wyzwania i szukamy wytchnienia. Warto otoczyć się w niej łagodnymi, kojącymi kolorami, które ułatwiają zarówno wieczorny relaks, jak i przyjemne, optymistyczne rozpoczęcie dnia.

Tikkurila_aranżacja-sypialni_1
Ściana: odcień Y354 Cumulus
Kolekcja Tikkurila Color Now 2021
Tikkurila_aranżacja-sypialni_2
Ściana: odcień M378 Ficus
Kolekcja Tikkurila Feel the Color

Domowe biuro

Ostatnimi czasy pracujemy w domu częściej niż w przeszłości. Być może to właśnie nasza „nowa rzeczywistość”? Aranżując domowe biuro, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ergonomiczność stanowiska pracy. Nie bez znaczenia są kolory – warto postawić na świeże odcienie, które będą sprzyjać skupieniu i spokojnej pracy, a także stymulować kreatywność.

Kuchnia

W kuchni nie sposób uciec od nowoczesnych technologii. Warto więc przełamać towarzyszący im chłód i za sprawą stonowanych, przyjemnych barw, dodatków z wikliny czy roślin stworzyć w niej przytulną atmosferę, zachęcającą do wspólnych posiłków i długich rozmów przy stole.

Tikkurila_aranżacja-kuchni_2
Ściana: odcień 1923
Kolekcja Tikkurila Deco Grey
Tikkurila_spójrz na swój dom świeżym okiem kuchnia
Ściana: odcień L487 Mole
Kolekcja Tikkurila Feel the Color

Łazienka

Łazienka to wyjątkowe miejsce w domu. Dzięki odpowiednim barwom – subtelnym i relaksującym – sprzyjać będzie wytchnieniu i celebracji czasu dla siebie.

Tikkurila_spójrz na swój dom świeżym okiem łazienka 2
Ściana: odcień M384 Basilica
Kolekcja Tikkurila Feel the Color
Tikkurila_spójrz na swój dom świeżym okiem łazienka
Ściana: odcień F428 Necklace
Kolekcja Tikkurila Feel the Color

Pamiętajcie, że to nasze sugestie. Indywidualny charakter każdego wnętrza zawsze budują domownicy. Każdy dom to osobny świat i inna historia do opowiedzenia. Wystarczy kilka drobnych zmian, by nadać jej zupełnie nowy wymiar.

___

Sięgnij po więcej kolorystycznych inspiracji i spójrz na swój dom świeżym okiem!

2 komentarze

 • Reply
  Eryk
  27 kwietnia 2021 at 10:53

  Oooj tak, zdecydowanie przydaje się takie spojrzenie. Uwielbiam tego bloga, czekam na kolejne wpisy, pozdrawiam 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   28 kwietnia 2021 at 19:46

   Bardzo nam miło 🙂 Pozdrawiamy!

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.