Tikkurila

Kalendarz adwentowy – świąteczne miasto

4 grudnia 2020

Uwielbiam grudzień! To niezwykły czas. Świąteczne, aromatyczne ciasto beztrosko wygrzewa się w piekarniku. Kruche ciasteczka i pachnące pierniki w pełnej gotowości czekają na pierwszą gwiazdkę. Kubek gorącej, imbirowej herbaty z cytryną smakuje najpiękniej, gdy żar kominka delikatnie ogrzewa zmarznięte po spacerze stopy. Biały puch delikatnie oprósza okoliczne sosny i jodły. Pod choinką leżą dostarczone przez Mikołaja prezenty, a w uszach brzmi Michael Bublé, na zmianę z Chrisem Rea i ulubionym „Driving home for Christmas”.

– wpis gościnny Kasi Kulczyk

W grudniu dom przybiera zupełnie nową, świąteczną kreację. Ogromna choinka, papierowe gwiazdy, łańcuchy, światełka, stroiki. Wszystko po to, by poziom świątecznego nastroju przekroczył magiczne 100%, tworząc bożonarodzeniowy roztwór turbo-przesycony. 

Obowiązkowy kalendarz adwentowy

Od trzech lat u nas obowiązkowym elementem jest kalendarz adwentowy. Dwadzieścia cztery niezwykłe pudełeczka, a w każdym z nich zamknięta grudniowa magia. Poprzednie kalendarze, które w pocie czoła, ciemną nocą tworzyłam, składały się z torebek, samodzielnie przeze mnie klejonych. W tym roku miałam zupełnie inny plan. 

Świąteczne miasteczko

Domki ozdobione białym flamastrem, tak, by przypominały piernikowe najsłodsze budowle. Choinki, śnieg (którego często brakuje w święta), a nad nimi niebo z deszczem gwiazd i świetlistym księżycem. Dokładnie tak chciałam, aby ten kalendarz wyglądał.  Gdyby nie posiadał wystarczającej ilość magii, to oprócz tego, w każdym domku znajduje się list od elfa, bożonarodzeniowego pomocnika Świętego Mikołaja, który na każdy dzień adwentu przygotował zadania i prezenty – świąteczne skarpety, naklejki na szyby, słodkości, kolorowanki, książki o świątecznej tematyce. Wśród zadań: pieczenie pierniczków, ozdabianie choinki, tworzenie dekoracji, laurki dla świętego Mikołaja, ciasteczek dla reniferów czy seans filmowy. Wszystko po to, by ten grudniowy czas spędzić wspólnie, rodzinnie, w jeszcze bardziej magicznej atmosferze.

Jak krok po kroku przygotować kalendarz adwentowy?

Zaraz zdradzę tę ściśle tajną grudniową tajemnicę.

Do wykonania kalendarza wykorzystałam cztery rodzaje farb Tikkurila:

– podkładową
Tikkurila Everal Aqua Primer do drewna

– ciemną
Tikkurila Everal Aqua Matt 10 odcień Y493 Blackbird

– złotą
Tikkurila Taika Paint kolor  Złoty Kulta KM

– fluorescencyjną
Tikkurila Taika Glow 

tikkurila_kalendarz-adwentowy_16

Materiały potrzebne to:

  • sklejka 
  • domki papierowe ozdobione białym markerem 
  • kawałki styropianu/tektury 
  • sztuczny śnieg 
  • drzewka 
  • światełka

Niezbędne narzędzia: 

  • wałek 
  • pędzel 
  • wyrzynarka + wiertarka 
  • pistolet z klejem na gorąco
tikkurila_kalendarz-adwentowy_4 lista potrzebnych rzeczy

W pierwszej kolejności sklejkę zagruntowałam Tikkurila Everal Aqua Primer – akrylowym gruntem do drewna. Ten wodorozcieńczalny akrylowy produkt wyrównuje chłonność podłoża. Następnie wyrzynarką zostało wycięte koło o średnicy 80 cm.

Po 5 godz. schnięcia, sklejka została pomalowana Tikkurila Everal Aqua Matt 10 – wodorozcieńczalną, matową emalią akrylową w ciemnym kolorze (Y493 Blackbird). Nałożyłam dwie warstwy.

To sklejka stanowiła tło kalendarza – ciemne niebo, na którym namalowane zostały gwiazdy i księżyc w kolorze złotym. Do tego posłużyła mi farba Tikkurila Taika Paint w odcieniu Złoty Kulta KM.

Następnie dodałam do kalendarza akcent fluorescencyjności za pomocą farby Tikkurila Taika Glow. Dzięki jej zastosowaniu księżyc i gwiazdy świecą w nocy nawet do 6 h! Po wyłączeniu światła dzieje się prawdziwa magia!

Na koniec, za pomocą kleju na gorąco przymocowałam trzy styropianowe półeczki, na których ustawione zostały domki i drzewka. Dodałam oświetlenie, bo jak stare porzekadło mówi – światełek w grudniu nigdy za wiele.

Kalendarz adwentowy w pełnej krasie

Efekt końcowy prezentuje się właśnie tak. 

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi i w Waszych domach zagoszczą adwentowe, pełne magii kalendarze! 

___

Zobacz inne pomysły na ozdoby świąteczne DIY!

2 komentarze

  • Reply
    Ola
    20 listopada 2021 at 06:40

    Piękne! Może Pani powiedzieć jaka średnica koła ? 🤩

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      7 grudnia 2021 at 11:30

      Olu, koło ma średnicę 80 cm 🙂

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.