jak urządzić pokój dziecka biurko
Pokój dziecka

Jak urządzić pokój dziecka, czyli spójrz na swój dom świeżym okiem – odcinek 4

31 sierpnia 2021

Rześkie powietrze o poranku, cieplejszy sweter, stos dżemów malinowych w kuchni… Tak, czujemy to: jesień się zbliża. Można to poznać także po tym, że przy wejściu do sklepów zamiast truskawek widzimy zeszyty 😉 Po wielu beztroskich tygodniach, w których zapomnieliśmy, jaki kolor miał plecak, jak brzmi nazwisko pani od polskiego i gdzie się podziały spodenki na WF, czas na nową organizację pokoju dziecięcego. Coś na pewno jest już za małe, coś przybrudzone, coś do wymiany… Zatem wszyscy domownicy na pokład! Odkurzamy biurka i plecaki, robimy remanent w przyborach szkolnych i sprawdzamy flamastry. A my podpowiemy, jak urządzić pokój dziecka!

Ostatnie dni sierpnia to szczególne ożywienie w pokojach uczniów. Ta gorąca atmosfera udziela się nie tylko uczniom, ale i rodzicom, którym zależy, aby pokój dziecka zaspokajał jego potrzeby i pełnił różne funkcje: raz był wyciszającym kącikiem do spania, innym razem szaloną bawialnią, a wreszcie – by sprzyjał skupieniu i nauce. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą uda się zorganizować dziecięcy pokój łatwo, przyjemnie i z pomysłem!

jak urządzić pokój dziecka biurko bramka piłkarska
Ściana: farba Tikkurila Optiva Satin Matt 7, odcień F427 (paleta Tikkurila Symphony)
Biurko: emalia Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40, odcień N434 (paleta Tikkurila Symphony)
Krzesło i pojemnik: emalia Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40, odcień X442 Spa (kolekcja Tikkurila Feel the Color)

Dobór kolorów

To właśnie kolorystyka pokoju dziecięcego zazwyczaj najlepiej komunikuje jego funkcję. Tu się odbywają szalone wyścigi! Halo, tu się uczy pierwszoklasista!

Dla maluchów często wybieramy delikatne pastele, starsze dzieci lubią żywe, energetyczne barwy, z kolei do pokoju nastolatków dobieramy kolory bardziej „dorosłe”, stonowane, często korespondujące z resztą mieszkania. Coraz częściej zaciera się też podział kolorystyczny ze względu na płeć – dziewczynki nie muszą mieć różowego królestwa, a chłopcy niebieskiego. Punktem wyjścia powinna być rozmowa z dzieckiem i ustalenie, jakim kolorem chce się otaczać. To pozwoli mu poczuć, że jego zdanie jest dla nas ważne i się z nim liczymy.

Z myślą o dzieciach stworzyliśmy paletę kolorów Tikkurila Kids Style i wybraliśmy produkty, które pozwolą stworzyć w pokojach dziecięcych i młodzieżowych aranżacje marzeń. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – KLIKNIJ >>

Chcesz wiedzieć więcej o doborze kolorów w pokoju dziecięcym? Zajrzyj tutaj – KLIKNIJ >>

Malowanie ścian i organizacja przestrzeni

Farby do pokoju dziecka muszą być nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale też muszą być „odporne na dzieci” 😊 Mnóstwo energii na małej powierzchni to prawdziwy sprawdzian dla farb! Nikt nie chciałby co tydzień malować ścian, prawda? Warto wybrać farby zmywalne, odporne na czyszczenie – wystarczy tylko wytrzeć zabrudzenie i po sprawie, można dalej grać w domowe kręgle. Takimi bezpiecznymi i odpornymi są farby z rodziny Tikkurila Optiva, np. Tikkurila Optiva Matt 5 lub Tikkurila Optiva Nature 5.  Farby Tikkurila Nature dzięki bio-formule  są szczególnie przyjazne naturze, a jednocześnie wyróżnia je najwyższa jakość i trwałość wymalowania, co sprawia, że są świetnym wyborem do pokoju dziecięcego.

Organizacja przestrzeni

Wiemy, że organizacja dziecięcej przestrzeni bywa wyzwaniem, dlatego odpowiadamy na trzy najczęściej zadawane nam pytania:

Malować całą ścianę czy tylko fragment? Jak wybrać miejsce do malowania?

W świecie pokoi dziecięcych nie ma żadnych reguł, ale radzimy zacząć od wydzielenia stref – dokładnie jak w przypadku salonu z aneksem kuchennym. Farba w kontrastującym kolorze wizualnie porządkuje pokój i jasno mówi: tu jest miejsce do nauki, a tu do zabawy. Możemy zatem pomalować ścianę za biurkiem albo za łóżkiem. Można malować całą ścianę łącznie z sufitem lub równie dobrze postawić na zupełnie inne kombinacje, na przykład malowanie ściany do połowy wysokości, a powyżej stworzyć coś bardziej kreatywnego: geometryczne kształty w różnych konfiguracjach, kolorowe paski albo na przykład wielką królewską koronę 😊. Strefa do nauki może być spokojniejsza, a kącik do zabawy bardziej szalony.

Zobacz nasze inspiracje:

Jak zorganizować przestrzeń w pokoju dziecka?

Dobrze opracowane systemy przechowywania to kluczowy aspekt każdego pokoju dziecięcego, szczególnie kiedy zamieszkuje w nim więcej niż jedno dziecko. Tu rodzi się pytanie: co będziemy w nich trzymać? Ogrom pluszaków? A może stosy podręczników?  Do zabawek przydadzą się wszelkiego rodzaju kosze i szuflady, na książki sprawdzą się regały i półki. Pamiętajmy, że nowa aranżacja pokoju nie zawsze wymaga kupowania nowych mebli! Hołdując nurtowi eko, warto sięgać po używane przedmioty i nadawać im nowe życie, na przykład malując je. Metalowe puszki jako organizery na biurko, drewniane szafki w roli stolików nocnych, odświeżone regały z mdf jako biblioteczki pomalowane emalią do drewna i metalu świetnie sprawdzą się w pokoju dzieci.

Zobacz, jak można zorganizować przechowywanie w pokoju dziecka:

Jak stworzyć kącik dla ucznia?

To jedna z ważniejszych kwestii! Uporządkowane i komfortowe miejsce do nauki jest niezwykle ważne. Najważniejszymi aspektami są oświetlenie oraz miejsce na biurko. Idealna strefa do nauki to ta przy oknie, z dużą dawką dziennego światła. Wszystko musi być też pod ręką: przybory szkolne, organizery i podręczniki, warto więc wygospodarować na nie miejsce wokół biurka.

Więcej o organizacji kącika ucznia – KLIKNIJ >>

Farby do zadań specjalnych

Swobodne pisanie po ścianie, przyczepianie do niej notatek albo ściany z niesamowitym metalicznym połyskiem? Tak! Innowacyjne, funkcjonalne farby to nie tylko niesamowite efekty, ale też więcej swobody dla dziecka we własnej przestrzeni. Dzięki nim, nawet zwyczajny pokój może zmienić się w wielką planszówkę, stację kosmiczną albo gigantyczny kalendarz szkolny:

  • Farba tablicowa Tikkurila Liitu świetnie sprawdzi się w kąciku do zabawy, gdzie maluch będzie mógł rysować do woli lub nad biurkiem, gdzie można będzie stworzyć kreatywny plan lekcji.
  • Farba magnetyczna Tikkurila Magnetic umożliwia stworzenie tablicy z najważniejszymi zapiskami, moodboardu czy nawet pomocy naukowej przy odrabianiu prac domowych.
  • Funkcjonalności obu farb można połączyć i uzyskać w ten sposób tablicę magnetyczno-tablicową! Wystarczy na farbę Tikkurila Magnetic nałożyć farbę tablicową Tikkurila Liitu.
  • Farba dekoracyjna Tikkurila Taika Pearl Paint tworzy na ścianie niesamowity perłowy blask w różnych odcieniach na bazie złota i srebra. Możesz pomalować nią także meble.

Zobacz nasze inspiracje:

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą pokoje Waszych pociech zyskają nowy blask! A może nawet i porządek 😉

1 Komentarz

  • Reply
    Aurelia
    9 września 2021 at 14:18

    Super pomysły 🙂 U mnie kompletnie nie sprawdza się małe, „jednoosobowe” biurko. Jeśli bym miała wybierać drugi raz, to chyba postawiłabym na największy model narożny z nadstawkami. Moje dziecko ma ogromną ilość rzeczy, a wszystkie są niezbędne (podobno) podczas odrabiania lekcji. Finalnie uczymy się przy dużym stole w salonie, co nie bardzo mi pasuję, bo później muszę sprzątać (szczególnie, jeśli akurat zadane są prace plastyczne). Fotel musi być koniecznie na kółkach. Do swojego gabinetu kupiłam z metalowymi nogami i nie mam siły go przesuwać co chwilę.

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.