metamorfoza bawialni
Pokój dziecka Tikkurila Nature

Nasz dom – planeta: metamorfoza bawialni i małe wielkie eko-zmiany z farbą Tikkurila Nature

24 sierpnia 2021

W cyklu „Tikkurila Nasz dom – planeta” prezentujemy przyjazne naturze farby Tikkurila Nature w inspirujących wnętrzach i eko-kontekstach. Wierzymy, że każda z 3 metamorfoz pomoże wdrożyć w codzienne życie drobne zmiany, które w szerszej perspektywie okażą się korzystne dla naszego wspólnego domu – planety. Za nami remont w duchu eko u Moniki oraz inspirowana życiem ogrodu metamorfoza sypialni Magdy. Przed nami metamorfoza bawialni w domu Kasi z profilu Piąty Pokój i garść pomysłów na ekologiczne mikrozmiany w codziennym życiu.

Klimat naszej planety bez wątpienia jest w procesie zmiany, a edukacja ekologiczna najmłodszych jest istotną częścią nauki o przyrodzie. Zmiany w środowisku naturalnym, które często widać przecież gołym okiem, w dzieciach nierzadko budzą niepokój. Nie inaczej jest w przypadku synów Kasi. Jak więc zadbać o dobre samopoczucie naszych pociech? Przede wszystkim pokazać, że troska o środowisko także dla nas, dorosłych, jest ważna i codzienne decyzje podejmujemy, mając na względzie dobro planety. Działając pro-ekologicznie, dajemy dzieciom sygnał, że bezpieczeństwo naszej planety jest również w naszych rękach. Podkreślamy, że mamy siłę sprawczą, która pozwoli przywrócić równowagę klimatyczną i ekologiczną. 

Pomysły na ekologiczne mikrozmiany

Może się wydawać, że wpływ pojedynczego człowieka na stan środowiska jest niewielki. Podobnie jak Kasia wierzymy jednak, że liczy się skala. Drobne gesty, zwielokrotnione w milionach domów, mają znaczenie. Choć wprowadzone małym kosztem, korzystnie wpłyną na otaczającą nas naturę.

Eko-zmiany dla dorosłego

  1. Lokalne zakupy ➤ im krótsza droga produktu od wytwórcy do sklepu, tym lepiej dla środowiska i producenta
  2. Własne, wielorazowe: bidony, kubki, pojemniki, torby na zakupy, siatki na owoce i warzywa ➤ pozwolą zminimalizować zużycie plastiku
  3. Picie wody z kranu ➤ w większości miejsc w kraju woda z kranu nadaje się do picia. Jej smak jest znacznie lepszy niż tej sprzedawanej w sklepie; wybierając ją, można w prosty sposób ograniczyć ilość plastikowych śmieci oraz zwiększyć własny komfort – zniknie potrzeba noszenia ciężkich butelek
  4. Ograniczanie spożycia mięsa i niemarnowanie jedzenia ➤ produkcja żywności niesie za sobą duże koszty środowiskowe. W przypadku mięsa – ma również znaczący wpływ na dobrostan zwierząt. Lepszym wyjściem jest kupowanie mniejszych ilości jedzenia i bieżące zużywanie go, niż gromadzenie zapasów, z których część skończy w koszu na odpadki.
  5. Oszczędzanie wody ➤ to przykład zmiany, która lokalnie robi ogromną różnicę. Zasoby wody w różnych miejscach kraju są różne. Dlatego ograniczając jej zużycie, gromadząc deszczówkę czy zakręcając kran podczas mycia zębów realnie wpływamy na zasoby wody w najbliższym środowisku.
  6. Oszczędzanie prądu ➤ większość energii elektrycznej w naszych gniazdkach pochodzi ze spalania węgla; zużywając mniej prądu, pomagamy zmniejszyć zużycie tego surowca
  7. Poprawna, sumienna segregacja śmieci ➤ wiemy, że nie jest to proste, a zasady są inne dla różnych części kraju i świata. Wierzymy, że warto się z nimi zapoznać, a w razie wątpliwości szukać wskazówek w dostępnych źródłach
  8. Przemieszczanie się w sposób zrównoważony ➤ komunikacja publiczna, rower czy własne nogi to w wielu przypadkach korzystniejszy wybór niż podróże samochodem
  9. Naprawianie tego, co już masz ➤ kupuj nowe przedmioty wtedy, gdy te posiadane nie nadają się już do naprawy
  10. Zakupy z drugiej ręki ➤ wyprodukowanie nowych mebli czy ubrań pochłania zasoby naturalne w ogromnych stopniu. Jeśli możesz, kupuj z drugiej ręki
  11. Wybieranie produktów przyjaznych środowisku ➤ coraz więcej artykułów z różnych branż ma już swoje bardziej zrównoważone, ekologiczne odpowiedniki. W kategorii farb do ścian alternatywą dla klasycznych produktów jest rodzina produktów Tikkurila Nature o przyjaznej środowisku formule i opakowaniu. Przeczytaj także jak przeprowadzić remont w duchu eko. KLIKNIJ >>>

O co może zadbać dziecko?

Ekologiczne zadania dla najmłodszych muszą być dostosowane do ich wieku. Oto przykłady czynności, które wykonuje 9-letni syn Kasi.

  1. Zbieranie śmieci podczas wycieczek
  2. Gaszenie światła w domu
  3. Niemarnowanie wody (i rozliczanie z tego rodziców i brata ;))
  4. Sprawdzanie składów produktów spożywczych, żeby wytropić olej palmowy i „chronić tamte małpy, wiesz” 😉

Metamorfoza bawialni – skąd ten pomysł?

Poza zmieniającym się środowiskiem naturalnym, w życiu Kasi zmienia się coś jeszcze – młodszy syn idzie w tym roku do szkoły. Dla rodzica i dla dziecka to spore przeżycie! Kącik do nauki znajduje się w bawialni chłopców. Bawialnia to miejsce zabawy, przestrzeń na szaleństwo i pokój – w najlepszym tego słowa znaczeniu – niepoważny 🙂 Kasia postanowiła więc osłodzić dzieciakom tę symbolizującą dorastanie zmianę w iście swoim stylu. Nad białymi, nieco nudnymi, zdaniem Kasi, biurkami miało powstać pełne koloru wymalowanie geometryczne, przypominające markizę lodziarni albo krawędź namiotu cyrkowego (oczywiście bez zwierząt!). Jak nauka, to tylko w kreatywnym otoczeniu!

Kreatywne wyzwania, czyli wybór kolorów

O tym, że Kasia wybiera nieoczywiste barwy i ich połączenia, przekonaliśmy się niejednokrotnie. Nie inaczej było i w tym przypadku. Na początek, Kasia wybrała 9 przygaszonych odcieni z kolekcji Tikkurila Feel the Color i zamówiła maleńkie testery w tych właśnie kolorach.

Ostatecznie kolorystyczna wizja Kasi nieco się wyklarowała i na ścianę w formie próbnego wymalowania trafiło 5 wybranych barw. To właśnie one finalnie stworzyły geometryczne wymalowanie w bawialni. Kolejność kolorów w końcowym projekcie była nieco inna.

metamorfoza bawialni testowanie kolorów

Geometryczne wymalowanie – krok po kroku

Chcąc działać konsekwentnie w duchu eko, Kasia do pokoju synów wybrała przyjazną naturze farbę Tikkurila Optiva Nature 5 o matowym wykończeniu. Charakteryzuje ją odświeżona formuła ze składnikami odnawialnymi i roślinnymi. W większych pojemnościach farba dostępna jest w opakowaniach, do produkcji których częściowo wykorzystano plastik pochodzący z recyklingu.

tikkurila optiva nature 5

Stworzenie idealnych łuków, którymi zakończone są poszczególne części wymalowania, wymaga sprytu i precyzji. Kasia z pinezek i nitki dentystycznej zakończonej ołówkiem wykonała prowizoryczny cyrkiel, którym wyznaczyła łuki. Po kilku dniach precyzyjnego malowania detali pędzlem, a większych powierzchni wałkiem, na ścianie ukazała się markiza jak z lodziarni. Satysfakcja Kasi była rzeczą oczywistą, ale entuzjazm wyrazili także chłopcy, a nawet sceptyczny zwykle mąż. Misja zakończona!

Metamorfoza bawialni – efekt końcowy

Kącik szkolny w bawialni chłopców przeszedł metamorfozę. Dla ożywienia przestrzeni i stworzenia pozytywnych skojarzeń ze szkołą, Kasia dodała bawialni solidną dawkę koloru. Dzięki temu, nauka będzie się chłopcom kojarzyć z czymś przyjemniejszym niż odrabianie lekcji. Może markizą nad ulubioną lodziarnią albo z cyrkowym przedstawieniem? Jak podoba Wam się bawialnia po liftingu?

– – –
Wpis jest częścią cyklu „Nasz Dom – Planeta”, w którym podpowiadamy, jak stworzyć wyjątkowe wnętrza, a zarazem zadbać o nasz wspólny dom – planetę – i poczuć się częścią natury. Dotychczas w cyklu ukazały się wpisy: „Nasz dom – planeta: remont w duchu eko i less waste” oraz „Nasz dom – planeta: metamorfoza sypialni inspirowana pszczołami”. Dowiedz się więcej o farbach Tikkurila Nature – KLIKNIJ >>.

1 Komentarz

  • Reply
    Joanna Wojdyna
    28 sierpnia 2021 at 20:18

    Pani to umie w kolory jak nikt!

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.