metamorfoza sypialni tikkurila nature
Sypialnia Tikkurila Nature

Nasz dom – planeta: inspirowana pszczołami metamorfoza sypialni z farbą Tikkurila Nature

19 sierpnia 2021

„Tikkurila Nasz dom – planeta” to cykl, w którym prezentujemy przyjazne naturze farby Tikkurila Nature w pięknych wnętrzach i eko-kontekstach. Mamy nadzieję, że każda z 3 metamorfoz pomoże wdrożyć w życie niewielkie zmiany, które w szerszej perspektywie pomogą zadbać o nasz wspólny dom – planetę. Za nami pomysły na remont w duchu eko, a przed nami metamorfoza sypialni Magdy z profilu Ranczo Od Nowa, inspirowaną tajemniczym życiem pszczół.

Magda mówi o sobie „pszczela reporterka” i to stwierdzenie doskonale określa jej działalność edukacyjną. Od momentu powstania niewielkiej, przydomowej pasieki Magda obserwuje i opisuje życie pszczół. Podpowiada także, jak zadbać o przestrzeń wokół domu tak, aby była bardziej przyjazna tym niewielkim owadom. Mając dobro natury na względzie, każdego dnia Magda poszukuje sposobów na bardziej zrównoważoną egzystencję. To dlatego do metamorfozy sypialni wybrała przyjazne środowisku farby Tikkurila Nature.

tikkurila nature magda ranczo od nowa

Pierwsza pomoc i przyjazna pszczołom przestrzeń

Nie trzeba być fanem miodu, żeby z troską podchodzić do pszczół. Zapylacze odpowiadają za 75% zbiorów jadalnych roślin na świecie, a więc każdy smakosz malin, ogórków czy pomidorów ma wobec nich swoisty dług do spłacenia. W związku z zanieczyszczeniem środowiska, rozwojem rolnictwa czy urbanizacją, populacja pszczół zmniejsza się z roku na rok. Na te czynniki nie mamy wielkiego wpływu, ale możemy poprawić komfort życia tych owadów na mniejszą, lokalną skalę. W ogrodach, na tarasach i balkonach dobrze jest siać i sadzić rośliny, które będą dla pszczół pokarmem, np. drzewa i krzewy owocowe, a także kwiaty i krzewinki– wrzos, słonecznik, lawendę, dalię i inne.

Pierwsza pomoc dla pszczoły

Co zrobić, gdy napotkamy wycieńczoną, często obładowaną pyłkiem pszczołę, której brak sił, by odlecieć? Rozwiązanie jest prostsze niż myślisz – wystarczy zaoferować jej na łyżce kroplę wody z dodatkiem cukru lub miodu. Tak nakarmiona pszczoła potrzebuje chwili, by odzyskać siły i odlecieć do dalszej pracy.

Metamorfoza sypialni – pomysł i kolorystyczne inspiracje

Magda od dłuższego czasu poszukiwała pomysłu na swoją sypialnię. Granatowa ściana i kontrastujące z nią łóżko kłuło ją w oczy. Wiedziała, że kluczem do tego wnętrza są odpowiednie kolory, które zmniejszą kontrast.

tikkurila-nature_metamorfoza-sypialni_przed

Inspiracja przyszła do niej w miejscu, w którym najchętniej spędza czas – w ogrodzie. To delikatne barwy kwiatów i wnętrza ula nadały ton zmianom – na ścianie w sypialni zagościł rozbielony róż X415, a komoda stojąca przy ścianie zyskała miodowy odcień J401. Oba kolory pochodzą z palety Tikkurila Symphony.

tikkurila-nature_metamorfoza-sypialni_3

Magda, troszcząc się o przyrodę, dba o to, aby metamorfozy w jej domu były zrównoważone i jak najmniej obciążały środowisko. Przede wszystkim sprawdziła, co już posiada i jak mogłaby to dostosować do swojej wizji, a następnie wybrała produkty, posiadające ekologiczne certyfikaty – ściany zostały pomalowane  farbą Tikkurila Nature.

tikkurila-optiva-nature-7

Sprawdź, jak remontować w stylu less waste. KLIKNIJ >>

Nowa aranżacja sypialni – malowanie ścian krok po kroku

Przed metamorfozą ściana w sypialni miała kolor granatowy. Aby ułatwić krycie farby nawierzchniowej w jaśniejszym kolorze, Magda zastosowała grunt Tikkurila Optiva Primer, podbarwiony na docelowy odcień.

tikkurila-nature_metamorfoza-sypialni_w-trakcie

Na tak przygotowaną ścianę nałożyła 2 warstwy farby Tikkurila Optiva Nature 7 o satynowym wykończeniu. To naturalny wybór dla wszystkich, którym dobro planety leży na sercu. Farby z rodziny Tikkurila Nature posiadają formułę, w której surowce nieodnawialne zastąpiono składnikami odnawialnymi. Dodano także te pochodzące z roślin, ale niewykorzystywane w produkcji żywności. Większe pojemności farby dostępne są w opakowaniach, wykonanych w dużej części z plastiku pochodzącego z recyklingu. Czy jakość farb także się zmieniła? Mamy dobrą wiadomość – choć w formule produktów zaszły zmiany, farby Tikkurila Nature w dalszym ciągu oferują doskonałe krycie, jednolite wykończenie i najwyższą klasę odporności na szorowanie na mokro.

tikkurila-optiva-nature-7_metamorfoza-sypialni_1

Uzupełnieniem aranżacji jest komoda, przemalowana matową emalią Tikkurila Everal Aqua.

Sypialnia w nowej odsłonie

Metamorfoza sypialni zakończona! Oto sypialnia w nowej odsłonie. Nasycona, energetyczna paleta została zastąpiona stonowanymi odcieniami, które sprzyjają wyciszeniu. Która wersja podoba Wam się bardziej? Przed czy po?

Więcej kadrów z tego wnętrza poniżej!

tikkurila-nature_metamorfoza-sypialni_9

Najlepsze inspiracje podpowiada sama natura – to ona komponuje najpiękniejsze palety. Czy można odmienić wnętrze, nie szkodząc jednocześnie środowisku? Wierzymy, że tak, a pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich produktów – choćby tej na ścianie w sypialni Magdy – farby Tikkurila Nature.

– – –
Wpis jest częścią cyklu „Nasz Dom – Planeta”, w którym podpowiadamy, jak stworzyć wyjątkowe wnętrza, a zarazem zadbać o nasz wspólny dom – planetę – i poczuć się częścią natury. W cyklu dotychczas ukazał się wpis „Nasz dom – planeta: remont w duchu eko i less waste”.

Dowiedz się więcej o farbach Tikkurila Nature – KLIKNIJ >>.

7 komentarzy

 • Reply
  Ala
  19 sierpnia 2021 at 09:39

  Magda!!! Ale sztos!!! Spała bym tu i czytała książki całe dnie i noce ❤️

 • Reply
  Danuta
  19 sierpnia 2021 at 10:48

  Brawo po zmianie koloru ścian jest naprawdę słodko

 • Reply
  Anna
  19 sierpnia 2021 at 10:57

  Wow! Niezła zmiana 😱
  To połączenie róż + miód jest genialne! 🐝

 • Reply
  SYlwia
  19 sierpnia 2021 at 11:30

  NOOO NIE !!!
  JEST JESZCZE ŁADNIEJ NIŻ BYŁO, TA ZMIANA TO STRZAŁ W 10 BRAWO

 • Reply
  Danuta
  19 sierpnia 2021 at 13:38

  super zmianą koloru osiągnęłaś bardzo słodki efekt

 • Reply
  Ania
  24 sierpnia 2021 at 06:52

  Chciałam zapytać – jaka farba z kolekcji Tikkurila to ta jaśniejsza farba na zdjęciach tej sypialni – ta niby biała? 🙂

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   25 sierpnia 2021 at 07:40

   Hej Ania, to po prostu biała farba 🙂

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.