Każdy szczęśliwy posiadacz ogrodu przyznaje, że to jego oczko w głowie. Nie inaczej jest w przypadku Joanny z Green Canoe. Ogród to jej pasja, a efekty jej codziennej pracy i doglądania przestrzeni możemy podziwiać na kanale Joanny na YouTube. Wszystko prezentuje się bardzo naturalnie i lekko, a przy tym niezwykle stylowo! W tym miejscu aż chce się przebywać. Joanna właśnie ukończyła trzy duże ogrodowe projekty związane z architekturą drewnianą. Jesteście ciekawi, jak wyglądała impregnacja drewna i jego dekoracja produktami Tikkurila Valtti? Zapraszamy!
Drewniana architektura ogrodowa to idealne uzupełnienie każdej przestrzeni na zewnątrz. Ten naturalny materiał idealnie komponuje się z roślinami, a odpowiednio zabezpieczony jest bardzo wytrzymały na warunki atmosferyczne. Od małych donic, przez krzesła, huśtawki i stoły, aż po domki dla dzieci i większe altany narzędziowe – drewno sprawdzi się w każdym wydaniu. Oto jak drewniane elementy prezentują się w ogrodzie Joanny.
Joanna już od wczesnej wiosny planowała wykonać w swoim ogrodzie trzy projekty: tunel na winobluszcz, ogródek warzywny, który składa się kilka elementów (domek ogrodnika, inspekt, trejaże) oraz renowację tarasu. Impregnacja i malowanie drewna na zewnątrz to te aspekty, które czasem nastręczają wątpliwości. Jakich produktów użyć? Czy malować można tylko na kolor drewna? Czy produkt będzie odporny na przymrozki? Wybrać olej czy lakierobejcę?
Green Canoe do swoich prac ogrodowych wybrała linię Tikkurila Valtti. Ta rodzina produktów to efekt wielu lat pracy specjalistów i testowania w trudnych warunkach północnej Europy. To receptury, które gwarantują wytrzymałość i chronią drewno na lata. Impregnaty, lakierobejce, oleje oraz farby Tikkurila Valtti to idealny wybór, jeśli pragniemy doskonałego efektu, który ma cieszyć naprawdę długo. Który z produktów zatem zastosować i w jakim przypadku? Spieszymy z odpowiedziami na przykładzie odświeżonego ogrodu Green Canoe 🙂
Projekt 1: Konstrukcja pod winobluszcz i donica na rośliny
Tunel pod winobluszcz to wizytówka ogrodu Green Canoe. Tworzy niesamowity klimat – szczególnie zachwyca w porze jesiennej, kiedy okrywa się rudymi kolorami. Drewniany stelaż musi być bardzo wytrzymały. Nie jest to kwestia ciężaru roślinności, lecz niszczenia drewna przez mocno rozrastające się pnącza, a także wszystkie naloty, które niosą się z pobliskiego lasu. Joanna wraz z mężem musieli zbudować stelaż od nowa – poprzedni został zniszczony przez wichury. Przy okazji odbudowy i impregnacji nowego tunelu, postawili także zabezpieczyć donicę na rośliny.
Do zabezpieczenia konstrukcji z surowego drewna Joanna wybrała zestaw produktów: impregnat gruntujący Tikkurila Valtti Wood Guard oraz lakierobejcę Tikkurila Valtti Plus Complete w dwóch kolorach: szarym 5152 z kolekcji Tikkurila Deco Grey (tunel) oraz Ash Grey / Popielaty z karty gotowych kolorów (donica).
Impregnat Tikkurila Valtti Wood Guard
Ten wodny impregnat, wnikając w strukturę drewna skutecznie zmniejsza jego chłonność, chroni je przed grzybami i wilgocią, a także zwiększa trwałość produktów nawierzchniowych.
Jak go stosować:
- Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być czysta i sucha.
- Produkt należy dokładnie wymieszać i następnie nakładać na całej powierzchni wzdłuż włókien drewna.
- Impregnat aplikujemy pędzlem (1-2 warstwy). Produkt nawierzchniowy należy nałożyć możliwie szybko, gdyż sam impregnat nie chroni drewna przed działaniem promieni słonecznych.
Lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete
Szybkoschnąca lakierobejca zapewnia trwałą ochronę i doskonale zabezpiecza powierzchnię – nawet do 12 lat. Chroni drewno przed pękaniem i łuszczeniem, odpycha wodę oraz tworzy ekstremalnie trwałe powłoki dzięki głębokiej impregnacji i zdolności wiązania się z podłożem. Unikalna formuła oparta na trzech żywicach gwarantuje łatwą aplikację, satynowe wykończenie i piękny kolor, który nie blaknie nawet w pełnym słońcu. Tikkurila Valtti Plus Complete to także rozwiązanie bezpieczne dla roślin, więc świetnie sprawdzi się w przypadku zabezpieczenia z zewnątrz wszelkiego rodzaju donic. Do tego jest dostępna w bogatej kolorystyce: aż w 12 odcieniach gotowych i 55 z mieszalnika.
Jak należy ją stosować? KLIKNIJ I SPRAWDŹ >>
Efekt końcowy
Oto efekty! Zarówno stelaż, jak i donica, są teraz dobrze zabezpieczone i odporne na każde warunki. Dzięki wysokiej jakości produktom elementy drewniane będą wyglądały pięknie przez długi czas, a to niezwykle ważny aspekt dla każdego właściciela ogrodu. 😊
Projekt 2: Warzywnik z prawdziwego zdarzenia
Warzywnik zajmuje sporą część ogrodu i wymagał największych nakładów czasu i pracy. Po pierwsze, musiał lepiej współgrać z aranżacją ogrodu – dotąd brakowało spójności. Po drugie, strefa ta miała być lepiej wygrodzona i optycznie bardziej „zamknięta”, ale jednocześnie harmonijna z resztą otoczenia. Brzmi jak prawdziwe wyzwanie, ale udało się!
W przypadku spójności bardzo ważny jest kolor. To on łączy elementy drewniane w całość, nawet jeśli są to zupełnie inne części przestrzeni. Joanna do całego ogrodu wybrała szarości i biele, i nie inaczej było tutaj, w części warzywnej. Do malowania wybrała ten sam produkt, którym wcześniej malowała domek na drzewie. Po latach domek nadal zachwyca swoim wyglądem, dlatego Joanna nawet nie myślała o eksperymentowaniu z innymi preparatami do drewna.
Ostatecznie wszystkie części przestrzeni warzywnika, czyli domek ogrodniczy, inspekty oraz trejaże zostały pomalowane farbą akrylową Tikkurila Valtti Opaque w odcieniu bieli (detale jak ramy okien czy front daszku domku) i szarości 5152 z kolekcji Tikkurila Deco Grey (większe powierzchnie: ściany domku, inspekty, płotek).
Farba akrylowa Tikkurila Valtti Opaque
To wysokiej jakości produkt, który zabezpiecza drewno przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych i promieni UV. Tworzy elastyczną i trwałą powłokę, która dostosowuje się do podłoża i pory roku, i nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Ponadto zapewnia odporność na pleśń, co w przypadku części warzywnej jest niezwykle ważne. Farba akrylowa Tikkurila Valtti Opaque szybko schnie, tworzy kryjącą, jednolitą powłokę, jednocześnie podkreślając rysunek drewna. Jest dostępna w bieli oraz w 760 odcieniach z mieszalnika (karta Tikkurila Facade 760), a więc dzięki niej można stworzyć całe mnóstwo aranżacji na zewnątrz i zadbać o piękną przestrzeń pod chmurką we własnym stylu.
Jak dokonać renowacji powierzchni przy użyciu farby Tikkurila Valtti Opaque:
- Podłoże musi być oczyszczone i suche, bez śladów zabrudzeń.
- Elementy luźno związane z powierzchnią usunąć za pomocą stalowej szczotki. Powierzchnie zaatakowane przez pleśń należy zmyć Tikkurila BioWash zgodnie z instrukcją.
- Pęknięcia, otwory po gwoździach i inne uszkodzenia należy wyrównać odpowiednią do tego celu szpachlówką.
- Powierzchnię uprzednio malowaną farbami połyskowymi lub szpachlowaną należy dokładnie zeszlifować i wyrównać.
- Przed użyciem należy dokładnie wymieszać farbę.
- Nakładać jedną lub dwie warstwy w przypadku renowacji, w zależności od różnicy koloru i stanu powierzchni przeznaczonej do malowania. W przypadku malowania impregnowanego drewna w jasnych kolorach, zaleca się nałożenie dwóch lub trzech warstw w odstępie 2 godz.
- Nakładać szczególnie grubą warstwę farby na zakończeniach elementów drewnianych.
Jak pomalować farbą Tikkurila Valtti Opaque surowe drewno? KLIKNIJ I SPRAWDŹ >>
A tak pięknie prezentuje się warzywnik Joanny!
Projekt 3: Renowacja tarasu!
Odświeżenie tarasu było dla Joanny nie lada wyzwaniem. Niezbędne było nie tylko coroczne olejowanie, ale tym razem została zaplanowana również zmiana koloru z białego na ciemniejszy. Blogerka postawiła na szarość, która pasuje do jasnych elementów architektury ogrodowej. Szare deski tarasowe będą również lepiej znosić łapy szczęśliwego, za to zwykle bardzo ubrudzonego Hrabiego 😉 Do metamorfozy Joanna wybrała olej do drewna Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil.
Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil
Chroni drewno przed wilgocią i zanieczyszczeniami, ogranicza pękanie i pięknie podkreśla rysunek drewna. Unikalna formuła bio Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil, w której znaczna część składników nieodnawialnych została zastąpiona naturalnymi składnikami roślinnymi, sprawia, że olej jest przyjazny dla zdrowia i środowiska, nie ma też uciążliwego zapachu. Może być stosowany do surowego, jak i wcześniej olejowanego drewna. Jest dostępny w 4 gotowych kolorach i 55 odcieniach z mieszalnika.
Zobacz, jak przeprowadzić renowację tarasu olejem Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil:
- Usuń starą powłokę oraz luźny materiał z powierzchni drewna za pomocą drucianej szczotki.
- Oczyść i umyj powłokę.
- W przypadku renowacji starych powierzchni malarskich należy wykonać wymalowanie próbne w wybranym kolorze na mniej widocznym fragmencie tarasu.
- Dokładnie wymieszaj olej przed użyciem oraz okresowo powtarzaj mieszanie podczas aplikacji.
- Olej należy rozprowadzać równomiernie za pomocą pędzla lub gąbki, tak by cały został wchłonięty przez drewno. Ewentualny nadmiar oleju należy niezwłocznie usunąć ściereczką.
- Zazwyczaj jedna warstwa oleju jest wystarczająca, jednak w przypadku porowatego typu drewna konieczne może okazać się nałożenie drugiej warstwy oleju.
- W celu uniknięcia przegrubienia (przeolejowania) wykonuj pociągnięcia pędzla na całej długości deski, pokrywając całą powierzchnię równomiernie.
Olej nakładaj do momentu, kiedy drewno wchłania produkt, a na powierzchni nic nie zostaje. Nie aplikujemy oleju w pełnym słońcu oraz gdy prognozowany jest deszcz. Nasączanie olejem powoduje przyciemnienie naturalnego koloru drewna.
Zobacz, jak olejować surowe drewno – KLIKNIJ >>
Teraz stary-nowy taras Joanny zyskał zupełnie nowe oblicze! Oprócz desek tarasowych odmalowane zostały także barierki oraz cała drewniana konstrukcja nad tarasem – do tych elementów Joanna ponownie użyła farby akrylowej Tikkurila Valtti Opaque w białym kolorze. Dzięki szybkoschnącym, łatwym w aplikacji produktom Tikkurila Valtti, Joanna i jej mąż uporali się z metamorfozą tarasu w zaledwie dwa dni!
Ogród Green Canoe w pełnej krasie
To było bardzo pracowite lato w domu twórczyni Green Canoe, ale efekty są tego warte! Całość zyskała świeży, nowy wygląd, jest nie tylko harmonijna, ale przede wszystkim dobrze zabezpieczona na kolejne lata przed zmiennymi, kaszubskimi warunkami atmosferycznymi. W nadchodzących sezonach można skupić się już tylko na odpoczynku!
Jak Wam się podobają efekty tych prac?
Brak Komentarzy