Domowe biuro – temat niezwykle aktualny, a dla wielu z nas zupełna nowość. Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie pracy zdalnej, szczególnie tej w stu procentach online. Dziś to nowa rzeczywistość. Nasze domy i mieszkania musiały przejść w krótkim czasie dość gwałtowną rewolucję, polegającą na szybkiej organizacji miejsca do pracy i nauki. Nie było to łatwe! Biura aranżowane naprędce, niewygodna praca z kanapy, kilka osób próbujących skupić się na niewielkiej przestrzeni, chaos i dezorganizacja całego domu dała się wszystkim we znaki. Na szczęście najtrudniejsze kroki już za nami. Teraz czas spojrzeć na swój home office nieco spokojniej i urządzić go tak, jak należy!
Domowe biuro – dlaczego każdy z nas powinien je mieć?
W ostatnich miesiącach home office stał się niezwykle ważną częścią prawie każdej domowej przestrzeni. Niektórzy powrócili do swoich miejsc pracy „na zewnątrz”. Część osób pracuje nadal w systemie hybrydowym (na przykład pracując z domu co drugi dzień), niektórzy zostali pracownikami zdalnymi na stałe.
Coraz popularniejsza stała się też praca online z wyboru. Wiele współczesnych stanowisk wymaga tylko dostępu do Internetu, więc praca możliwa jest z praktycznie każdego miejsca. Niezależnie jednak od stanowiska i rodzaju pracy, domowe biuro to miejsce, które zawsze warto wygospodarować. Dlaczego?
- Wydzielona przestrzeń biurowa sprzyja dobrej organizacji nie tylko pracy, ale też domowego życia – rachunków, wyjazdów czy zakupów.
- Nigdy nie wiemy, czy sytuacja sprzed kilku miesięcy nie powtórzy się albo czy pracodawca nie postanowi na stałe przeorganizować systemu pracy.
- Własna przestrzeń biurowa sprzyja kreatywności – zbieraniu inspiracji, rozwojowi osobistemu (bogata oferta szkoleń online), rozwijaniu hobby, prowadzeniu dziennika (jak popularny bullet journal) albo swoich mediów społecznościowych.
- Home office z zasady lepiej sprzyja skupieniu – szybciej wykonamy zadania siedząc przy biurku niż z miękkiej, wygodnej kanapy przed telewizorem.
To sposób, by nie mieszać spraw zawodowych z prywatną sferą naszego życia. Obowiązki służbowe lepiej wykonać przy biurku i tam je „zostawić”, niż pracować np. spod kołdry tuż przed zaśnięciem. Nawet jeśli biurko jest w sypialni, dbajmy o swój dobry sen.
Domowe biuro – jak je urządzić?
Aranżując domowe biuro, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, gdzie w naszym domu znajdziemy na nie miejsce? Najlepiej byłoby z dala od sypialni, w pobliżu naturalnego światła, a idealny home office to osobny, zamknięty gabinet. Dobrze jednak wiemy, że nie zawsze uda się tak zorganizować taką przestrzeń.
Na niewielkim metrażu biurko czasem musi być przy łóżku, niekiedy w dość ciemnym rogu mieszkania. Czasem home office to wydzielona część jadalni. Niezależnie od miejsca, każde domowe biuro można urządzić tak, by było komfortowe. Tu zasady są wspólne:
- Biurko o odpowiedniej wysokości to podstawa. Jeśli dysponujesz przestrzenią, wybierz duże biurko z szufladami, a jeśli mniejszą, bardziej kompaktowy model;
- Ważne jest wygodne krzesło, które zadba o nasz kręgosłup. Nawet jeśli Twoje domowe biuro to stół w kuchni, zamień jedno krzesło na ergonomiczny, biurowy fotel, najlepiej na taki o regulowanej wysokości, która pozwoli na dopasowanie do posiadanego już mebla;
- Przechowywanie jest ważne – długopisy, notesy – wszystko dobrze jest mieć pod ręką i w jednym miejscu. Już na etapie wyboru biurka możemy wybrać takie, którego podstawą jest nieduża komoda albo zakupić ją osobno. Polecamy modele na kółkach, które można dowolnie aranżować, szczególnie kiedy naszym home office jest jadalnia – sprzyjają porządkowi i lepszej organizacji. Porządek w biurze to porządek w głowie!
Domowe biuro – kolory, dekoracje
Dobór kolorów
Z jednej strony muszą sprzyjać koncentracji, wyciszeniu, spokojnej pracy. Z drugiej muszą też przecież energetyzować do działania, pobudzać kreatywność i pozytywnie stymulować. Najlepsze więc będą świeże, jasne odcienie, szczególnie jeśli home office nie jest przy oknie.
Świetnie sprawdzi się też kolor akcentujący, na przykład jako ściana, przy której usytuowane jest biurko. To rozwiązanie jest nie tylko modne, ale wizualnie jeszcze bardziej podkreśla naszą strefę do pracy. Niewątpliwą zaletą home office jest możliwość personalizowania. Inspiruje Cię mocny żółty? A może Twojemu skupieniu sprzyja głęboka zieleń? Na szczęście w swoim własnym biurze nie musisz się ograniczać.
Pamiętajmy, że nasze domowe biuro nie musi być „biurowe”. Szary z czarnym czy wiele odcieni brązów to klasyczne zestawienia urzędowe, których nie musimy przenosić do swojego domu. Warto się zastanowić, jakie kolory wpływają na nas dobrze, co będzie komponowało się z naszym ulubionym stylem, w jakim otoczeniu chcemy pracować.
Home office ma ten plus, że możemy stworzyć sobie przestrzeń wymarzoną, idealną, skrojoną pod nas, co rzadko jest możliwe w tradycyjnym biurze. Kolorowy fotel? Błękitna ściana i pomarańczowe biurko? Wybierzmy to, co wpływa na nas dobrze! Domowe biura jako osobne pomieszczenia dają jeszcze więcej możliwości. Nowoczesnym rozwiązaniem jest biurko na środku, przodem do wejścia – to ustawienie niczym w biurze redaktora naczelnego prestiżowego magazynu.
Wyposażenie i dekoracje
Warto stawiać na naturalne materiały, które są trwałe i przyjemne w użytkowaniu: drewno, korek, metal czy szkło sprawdzą się znakomicie. Jeśli masz też możliwość, wprowadź rośliny, które mają właściwości kojące i nawilżają powietrze. Możesz umieścić je na podłodze, na parapecie, dużym biurku albo w wiszącej makramie.
Domowe biuro – jak pracować efektywnie z domu?
Pięknie zaaranżowane i funkcjonalne domowe biuro sprzyja skupieniu, ale pamiętajmy, że ważna jest też higiena pracy. Wykonywanie obowiązków z domu to ogromna swoboda, ale ma specyficzny charakter. Owszem, z łóżka do pracy blisko, można dłużej pospać, ale z drugiej strony mamy brak wyznaczonych godzin i ciągłe „rozpraszacze”. Trudno jest zachować work-life balance, kiedy czeka pranie, a praca może być wykonywana równie dobrze po dwudziestej drugiej.
By pracować efektywnie z domu, warto wdrożyć kilka prostych nawyków:
- Zadbaj o ciszę i spokój – przydadzą się wyciszające słuchawki, a także wszelkie biurkowe parawany, dzięki którym nie będziemy patrzeć na przykład w stronę kuchni lub na pracującego obok partnera.
- Wyznacz stałe godziny pracy i trzymaj się ich.
- Pamiętaj o regularnych przerwach dla ciała i wzroku – od czasu do czasu wstań od biurka na minimum 5 minut, zrób prostą gimnastykę, rozciągnij się, popatrz kilka minut w dal za oknem, a nie w telefon.
- Włóż inne ubranie do pracy i po – to szybki komunikat, kiedy jest praca, a kiedy czas wolny.
- Poinformuj najbliższych o swoich zasadach pracy.
Mamy nadzieję, że ten wpis będzie przydatny w organizacji domowego biura. Chętnie dowiemy się, jak wygląda Twój home office. Może podzielisz się zdjęciem na naszym profilu na Facebooku?
Brak Komentarzy