tikkurila pokój nastolatki szeroki kadr
Pokój dziecka

Trudna sztuka kompromisu, czyli pokój nastolatki

11 października 2021

Każdy rodzic nastolatka wie, że aranżacja pokoju według jego oczekiwań to stąpanie po kruchym lodzie 😉 Gdy córka Karoliny z profilu Ale Tu Ładnie orzekła, że jej przestrzeń ma być różowa w każdym detalu, blogerka wiedziała, że właśnie stanęło przed nią mega wyzwanie. Jak pogodzić styl scandi boho, królujący w całym domu Karoliny, z pragnieniem landrynkowego pokoju, które wyraziła jej córka? Jak urządzić pokój nastolatki?

Mieszkanie Karoliny to mekka stylu skandynawskiego z nutką boho. Z każdego kąta wyglądają bujne rośliny, zwłaszcza jej ukochane filodendrony, a na ścianach królują neutralne barwy. Jeśli dekoracje, to z naturalnych materiałów. Jeśli kolory – to stonowane. Choćby Y487 Piazza, który trafił na wszystkie drzwi wewnętrzne lub M442 Fjord, którym pomalowany został kuchenny lakobel. Urządzenie pokoju córki w tak odmiennej kolorystyce było nie lada wyzwaniem!

Inspiracje wnętrzarskie, czyli sztuka kompromisu

Karolina rozpoczęła planowanie remontu od poszukiwania inspiracji kolorystycznych. Mniej więcej wiedziała, które elementy będą wymagać przemalowania i od razu wykluczała propozycje w różnych odcieniach różu. Intuicyjnie czuła, że kluczem do pogodzenia gustów mamy i córki będzie przełamanie różu innymi kolorami. Po długim, dłuuugim researchu do różu dołączył pomarańcz i odcień musztardowy. Po wybraniu konkretnych kolorów zebrała proponowane dodatki (w stylu scandi, a jakże!) i przygotowała coś na kształt moodboardu. Córka Karoliny życzliwie przyjęła koncepcję zmian i Karolina mogła zabrać się do pracy.

Odcienie, które pojawić się miały w całym wnętrzu na różnych elementach to:

G405 Bast / H301 /J315 /J415 / K417 / L398
Paleta Tikkurila Symphony

Przyjazne naturze malowanie ścian i sufitu

Białe ściany w pokoju córki wymagały odświeżenia. A ponieważ Karolina ma we krwi życie w bliskości z przyrodą i dbanie o dobro środowiska, z ekscytacją przyjęła możliwość użycia farby szczególnie przyjaznej naturze. Nie bez znaczenia był także kolor opakowania 😉 Na ściany trafiły farby z rodziny Tikkurila Nature o formule zawierającej roślinne składniki odnawialne: biała Tikkurila Nature White (ściany i sufit) oraz matowa Tikkurila Optiva Nature Matt 5 (kolorowe elementy).

Jednym z takim elementów jest koło w odcieniu, a jakże, różu (J415), które Karolina wymalowała nad łóżkiem córki.

koło na ścianie

Gwiazda realizacji, czyli kolorowy sufit

Internet pełen jest inspiracji z kolorowymi sufitami, jednak w większości są one pomalowane jednym odcieniem. Na topie są także wymalowania geometryczne. Karolina połączyła oba trendy w… wymalowanie geometryczne na suficie! Wykorzystując iście niezwykłą siłę mięśni ramion, stworzyła promienie wychodzące z lampy i rozszerzające się w kierunku ścian. Do ich wymalowania Karolina użyła kolorów: J415, J315, H301, G405 Bast.

Wyposażenie pokoju nastolatki – malowanie mebli

Większość stref została zaprojektowana i własnoręcznie wykonana przez Karolinę i jej męża. Rozwiązania szyte na miarę pozwoliły na stworzenie aranżacji, która będzie idealnie pasować do niewielkiej przestrzeni.

Łóżko

Ponieważ pokój jest raczej nieduży, od sprytu Karoliny zależało, ile miejsca do przechowywania uda się w nim wygospodarować. Zainspirowana ekspozycją w jednym ze sklepów meblowych, blogerka postanowiła osadzić konstrukcję łóżka na sporej drewnianej komodzie. Po odkręceniu blatu na górnej części komody umieszczono klasyczny stelaż do łóżka. Dla bezpieczeństwa z boku łóżka ustawiono ażurową ściankę z drewna, na której, jak się okazało, idealnie można rozwiesić dekoracyjne lampki :). Konstrukcja została wykończona fragmentami sklejki, pomalowanymi półmatową emalią Tikkurila Everal Aqua w odcieniu K417 z palety Tikkurila Symphony. Ponieważ łóżko znajduje się na wysokości ok. 1 m, dostać się do niego można jedynie po schodkach, pomalowanych na odcień korespondujący z całą konstrukcją (K417). Znajdujące się pod nim szuflady z pewnością pomieszczą sporo! Po dodaniu pledów i poduszek do dyspozycji córki oddano iście królewskie łóże.

Biurko

Biurko, zaraz po łóżku, jest najważniejszym meblem z pokoju nastolatka. Podobnie jak łóżko, zostało wykonane własnoręcznie. Za bazę posłużyła szafka pomalowana emalią Tikkurila Everal Aqua w odcieniu K417 (tak jak łóżko i schodki). Na jej szczycie osadzony został drewniany blat sosnowy. Narożne ściany przy biurku Karolina wykończyła korkiem, na którym z czasem z pewnością pojawią się ważne zapiski i pamiątki :).

Szafa

Doskonale znana z Instagrama obszerna szafa w kolorze szałwiowym także trafiła do pokoju córki. Podjęta spontanicznie decyzja o przemalowaniu jej na odcień musztardowy okazała się być idealnym przełamaniem i dopełnieniem kolorystyki wnętrza. Karolina przemalowała bohaterkę wielu instagramowych zdjęć na odcień L398 z palety Tikkurila Symphony. Twierdzi, że jest to najbardziej musztardowa ze wszystkich musztardowych tonacji!

Pokój nastolatki w pełnej krasie

Choć było to, metaforycznie, karkołomne wyzwanie, Karolinie udało się sprostać oczekiwaniom córki. Z sukcesem udało się połączyć w jednej przestrzeni ich dwie energie i gusty. Coś starego, coś nowego, kilka oblicz różu, wyjątkowe wymalowanie na suficie i królewskie łoże to kluczowe zalety nowego pokoju i dowód na wypracowany w pocie czoła kompromis. Co w tym pokoju nastolatki podoba Wam się najbardziej? A może stał się on inspiracją do zmian w Waszych domach? Czekamy na Wasze komentarze!

tikkurila pokój nastolatki szeroki kadr
pokój nastolatki szafa schodki roślina fragment biurka

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.