Tikkurila

Jak wybrać kolor?

19 maja 2016

 

Zapewne większość z nas ma za sobą wybór kolorów farb do malowania wnętrz. Pamiętacie, ile długich godzin spędziliście z paletą barw w ręku, próbując odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania. Jak wybrać kolor? Które kolory wybrać? Jak zestawiać ze sobą kolory? Jaka barwa sprawdzi się dobrze w kuchni, a jaka w sypialni? Nic dziwnego. Wybór właściwych odcieni, pasujących do naszych wnętrz to nie lada wyzwanie! Ale z pomocą naszego krótkiego poradnika, poradzisz sobie z tym doskonale. Zapraszamy.

Kolor a wnętrza

Kolor wnętrz powinien się nie tylko dobrze prezentować, ale stworzyć najlepsze warunki dla odpoczynku, pracy czy zabawy. Wybór odpowiedniej kolorystyki zależy od naszych osobistych preferencji, specyfiki pomieszczenia i efektu, jaki chcemy otrzymać. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich czynników pozwoli na osiągnięcie najlepszych rezultatów tj. wymarzonego wnętrza.

Na poprawę wyglądu pomieszczenia wpłynie zarówno odcień jak i rodzaj użytej farby. Optyczne powiększenie salonu, bądź skrócenie korytarza, będzie możliwe, jeśli zastosujemy się do kilku prostych wnętrzarskich sztuczek. Oto one:

  • Małe wnętrza malujemy jasnymi farbami odbijającymi światło, dzięki czemu uzyskamy efekt większej przestrzeni. Nie musimy ograniczać się tylko do bieli. Świetnie sprawdzą się delikatne pastele lub jasne beże.
  • W dużych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na intensywne i ciemne barwy, które nie przytłoczą wnętrza i sprawią, że stanie się ono przytulniejsze.
  • Pamiętajmy również o tym, że ciepłe kolory czynią przestrzenie przytulniejszymi, ale jednocześnie zmniejszają optycznie metraż. W niewielkich pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne kolory z chłodnej palety barw.

Przy wyborze farb warto zwrócić uwagę na parametr odpowiedzialny za odbijanie światła – czyli stopień połysku. Co sprawdzi się lepiej – mat czy połysk, a może forma pośrednia? Tutaj również należy wziąć pod uwagę specyfikę malowanego pomieszczenia.

  • W dużych pomieszczeniach, szczególnie tych mocno doświetlonych, używajmy farb z matowym wykończeniem, które absorbują światło. Efekt ten zniweluje optycznie nierówności pomalowanych ścian i sufitu.

Malarskie triki

Wiemy już, że kolorami możemy optycznie zwiększać i pomniejszać pomieszczenie. Ale warto również pamiętać o kilku malarskich rozwiązaniach, które sprawią, że nasze wnętrze nabierze zupełnie nowych proporcji.

  • Jeśli chcemy optycznie podwyższyć sufit pomalujmy go jaśniejszym kolorem, na przykład białym lub kremowym. Uzyskamy dzięki temu iluzję oddalania się powierzchni. Jeśli myślimy natomiast o optycznym obniżeniu wnętrz zastosujmy trik odwrotny i pomalujmy sufit na ciemniejszy kolor. A jeśli nasze pomieszczenie wydaje się zbyt długie, wystarczy jedną jego ścianę pomalować na ciemniejszy kolor, najlepiej tę na wprost od wejścia.
  • Powszechna jest zasada działania pasów na sylwetkę przy doborze ubrania: pionowe – wydłużają, poziome – poszerzają. Ta sama zasada obowiązuje we wnętrzach! Niskie pomieszczenie możesz „podwyższyć” pionowymi prążkami. Natomiast poziome pasy sprawią, że pomieszczenie stanie się przestronniejsze i dłuższe.
    Zrzut ekranu 2016-05-10 o 12.08.12 Zrzut ekranu 2016-05-10 o 12.13.55 Zrzut ekranu 2016-05-10 o 12.15.21

Psychologia koloru

Kolory mogą optycznie powiększać i zmniejszać powierzchnię, mogą również zmieniać jej proporcje. Ale kolor ma jeszcze inną podstawową funkcję. Właściwe komponowanie zestawów barw pozwala na stworzenie wnętrz, odpowiednich dla danego charakteru. Chromoterapia, czyli leczenie kolorem, od lat wykorzystywana jest przez designerów i architektów wnętrz. Dobierając kolor, zastanówmy się, wśród których barw będziemy czuć się dobrze i komfortowo. Inspiracje możemy znaleźć w najnowszej kolekcji Tikkurila Color Now, złożonej z 7 kolorystycznych palet, odpowiadających światowym trendom aranżacyjnym.

Czerwienie. Motywują do działania, pobudzając akcję serca i wzmagając apetyt. Wnętrza, w których dominuje kolor czerwony sprawiają przytulne i ciepłe wrażenie. Jej odcienie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach, w których dużo się dzieje, np. w salonie, jak i w kobiecych romantycznych sypialniach.

kolaz1


Żółcienie.
Symbolizują zabawę, radość, słońce i intelekt. Podnoszą na duchu, wzmacniają układ nerwowy, pobudzają mózg do jasnego myślenia. Doskonale pasują do pomieszczeń, które mają nas stymulować do wzmożonej aktywności, np. pokoju dziennego czy kuchni.

kolaz2


Zielenie
. Świeżość, harmonia i natura. Oddziałują na układ nerwowy i zmniejszają napięcie. Zieleń ma szeroką gamę odcieni, którymi możemy eksperymentować w różnych pomieszczeniach, np. salonie lub w sypialni.

PicMonkey Collage


Błękity i fiolety.
Czystość, relaks, spokój. Działają łagodząco i uspokajająco. Ochładzają organizm, obniżają gorączkę, działają przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzą się w dziecięcych pokojach, sypialniach i salonach.

PicMonkey Collage


Brązy i beże.
Solidność, stabilność i bezpieczeństwo. Mają działanie uspokajające i relaksujące. Dzięki swojej neutralności, pozwalają na aranżację pomieszczenia w dowolnym stylu. Doskonale sprawdzą się w salonie i sypialni, dając gwarancję głębokiego relaksu.

PicMonkey Collage


Odcienie bieli.
Najbardziej uniwersalny kolor. Symbolizuje spokój, harmonię i czystość. Odświeża i koi. Dzięki swojej neutralności zapewnia mnogość aranżacyjnych możliwości. Sprawdzi się absolutnie w każdym pomieszczeniu.

PicMonkey Collage


Szarości.
Są kolorem równowagi, spokoju i wyciszenia. Ze względu na swą wysoką neutralność, sprawdzą się w większości pomieszczeń. Znakomite tło dla wyrazistych dodatków i stylowych mebli. Dobrze współgrają również ze stalą i aluminium, nadając wnętrzu nowoczesności.

PicMonkey Collage


Dodatki

Właściwie dobrany kolor ścian to oczywiście klucz do stworzenia idealnego wnętrza. Nie zapominajmy jednak o tym, że uzupełnieniem każdej dobrze zaaranżowanej przestrzeni są odpowiednio dopasowane akcesoria. Nadadzą one naszym pomieszczeniom wyrazu i indywidualnego charakteru. Choć sprawa wydawać się może prosta, to właśnie dodatki mogą przesądzić o końcowym efekcie. Dobierając elementy wykończenia warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Określmy styl i kolorystykę, który ma dominować w pomieszczeniu. Jeśli planujemy urządzić nowoczesne wnętrze, dobieramy dodatki, które swoim designem będą współgrały z całością. Wybierając kolor przewodni dodatków, np. kolor turkusowy kuchennych dekoracji, trzymamy się koncepcji i nie zaburzamy jej pomarańczowymi doniczkami.
  • Zaplanujmy dobrze miejsca, które będą służyły ekspozycji dodatków. Jeśli wnętrze jest niewielkie lub chcemy uzyskać minimalistyczny efekt, nie warto przepełniać pomieszczenia kolejnymi regałami czy komodami. W tym wypadku doskonale sprawdzą się otwarte półki i odsłonięte parapety. Galeria ramek z rodzinnymi zdjęciami z podróży będzie wyglądać na nich świetnie.
  • Ważnym elementem dopełniającym aranżacje są dekoracje ścienne w postaci obrazów, plakatów czy fotografii. Urozmaicą one wygląd naszego pomieszczenia i nadadzą mu osobisty charakter. Zwróćmy uwagę na odpowiednie ramy, które powinny pasować do stylu wnętrza. W celu ożywienia aranżacji na ścianach umieszczamy ramki w kontrastujących kolorach.
  • Tkaniny to stały element wnętrz, który odpowiednio dobrany i wyeksponowany, może stać świetną dekoracją podkreślającą charakter pomieszczenia. Na rynku istnieje bogaty wybór wzorów, faktur i materiałów, dzięki którym możemy nadawać niepowtarzalny klimat naszemu mieszkaniu. Weźmy to pod uwagę dobierając poduszki, narzuty, obrusy i zasłony. Niech tworzą spójny i wyrazisty look.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.