Środowisko naturalne coraz bardziej potrzebuje naszej troski. To, co możemy zrobić dla niego tu i teraz, to wybierać produkty o mniejszym negatywnym wpływie na planetę. Magda z kanału Wnętrza Zewnętrza wraz ze swoją widzką Kasią dodały mieszkaniu Kasi koloru z pomocą najnowszej generacji farb przyjaznych naturze – Tikkurila Nature. I był to dla nich naturalny wybór!
Troska o przyrodę coraz bardziej wchodzi nam w nawyk – oszczędzamy wodę, jeździmy rowerem, sortujemy odpadki. Także w obszarze wykańczania i urządzania wnętrz obserwujemy tendencje ekologiczne – stawiamy na less waste i jego twórczą odsłonę, czyli upcykling. Upiększamy rzeczy, które już mamy lub nadajemy im nowe funkcje. Mebli czy akcesoriów poszukujemy często na pchlich targach, coraz rzadziej w designerskich sklepach. Podobne podejście ma Magda z kanału Wnętrza Zewnętrza. W ramach naszej akcji „Naturalnie… Tikkurila Nature!” na przykładzie mieszkania jej widzki Kasi prezentuje, w jaki sposób możemy włączać aspekt eko do kreatywnego malowania ścian.
Mieszkanie Kasi i pomysł na zmiany
Mieszkanie Kasi już przed metamorfozą miało dużo uroku. Dominowały w nim przedmioty z duszą, oryginalne dodatki i rośliny. Bazą kolorystyczną była biel, a kolor pojawiał się w detalach.
Kasia od dłuższego czasu zastanawiała się nad metamorfozą sypialni i salonu, która doda wnętrzu dynamiki i charakteru. W kąciku jadalnianym zamarzył jej się mural, korespondujący z otoczeniem mieszkania – niedalekim jeziorem i odgłosami mew zamieszkujących akwen. Zdecydowała się na geometryczne wymalowanie w kształcie fali i zachodzącego słońca w kolorach nasyconego granatu i czerwieni. W sypialni miał dominować cukierkowy róż, nadający wnętrzu przytulność i szczyptę radosnej energii.
Geometria na ścianie – rozterki i wybór koloru
Jako ekspertka z zakresu urządzania wnętrz, Magda podpowiedziała, jak sprawdzić czy niestandardowe wymalowanie na ścianie to dla nas dobra opcja i jak dokonać wyboru idealnego odcienia.
Krok 1 – narysuj to!
Jeśli rozważacie namalowanie kształtu na ścianie, ale nie wiecie, jak finalnie będzie ono wyglądać, Magda poleca sięgnąć do dowolnej aplikacji graficznej lub – po prostu – do trybu tworzenia relacji na Instagramie i namalować go na zdjęciu przestrzeni. Prościej już być nie może 🙂
Krok 2 – aplikacja Tikkurila Colour Master
Dobór koloru może stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy do wyboru mamy ponad 13 tysięcy możliwości. Pierwszym krokiem zawsze jest poszukiwanie inspiracji KLIKNIJ >>>. Można skorzystać także z aplikacji Tikkurila Colour Master. Za pomocą kilku kliknięć przetestujecie odcienie zarówno na zdjęciu pomieszczenia, jak i patrząc na wnętrze przez obiektyw aparatu w trybie rzeczywistym.
Krok 3 – użyj testera koloru Tikkurila Optiva 5
Najlepszą formą przetestowania kolorów są testery. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet ta sama farba w różnych wnętrzach przy różnym oświetleniu może wyglądać nieco inaczej. Znaczenie ma także stopień połysku farby, a nawet to, czy powierzchnia ściany jest gładka czy chropowata. Testery Tikkurila Optiva 5 to niewielkie puszki, ale wystarczająco pojemne, by wymalować znaczny fragment ściany. Kasi natomiast do podjęcia decyzji wystarczyły niewielkie próbki kolorów 🙂
Krok 4 – podejmij decyzję!
Kasia wybierała kolory spośród palety błękitów, czerwieni (salon) i różów (sypialnia).
Czerwienie od lewej na dole: M323 Hearts, M326 Marmalade
Róże od lewej: H417 Mezeron, H336 Candyfloss, Y411 Milkshake
Ostatecznie właścicielka mieszkania zdecydowała się na:
SALON – granat M350 Ink (fala), czerwień M323 Hearts (zachodzące słońce)
SYPIALNIA – róż H336 Candyfloss:
Malowanie ścian z farbami Tikkurila Nature
Instrukcję przygotowania ścian do malowania oraz wytyczne do malowania znajdziecie tutaj: ABC malowania ścian KLIKNIJ >>>
Magda i Kasia postawiły na farby Tikkurila Nature. Dla każdej z nich był to naturalny wybór, korespondujący z ich przekonaniami i stylem życia. Z zainteresowaniem przyjęły fakt, że do malowania ścian można wybrać farbę, która jest jeszcze bardziej eko.
Formuła farb Tikkurila Nature została opracowana tak, by zminimalizować wpływ produktu na środowisko. Składniki nieodnawialne zostały zastąpione roślinnymi, będącymi odpadami z rynku rolniczego. Farby zachowały swoje właściwości tak dobrze znane z pozostałych farb do ścian Tikkurila Optiva – są odporne na szorowanie zabrudzeń, świetnie kryją, a kolor jest trwały i nie blaknie wraz z upływem czasu. Farby Tikkurila Nature dostępne są w bieli oraz kolorze – w wariancie matowym i satynowym.
Kasia zdecydowała się na matowe wykończenie i wybrała Tikkurila Optiva Nature Matt 5. Biel na ścianie nad muralem wymagała odświeżenia – i tam zastosowanie znalazła Tikkurila Nature White.
Intensywny kolor? Wybierz zabarwiony grunt
Do wymalowania fali Kasia wybrała intensywny granat M350 Ink. Przy nasyconych kolorach warto skorzystać z farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer i możliwości zabarwienia jej na odcień najbliższy farbie nawierzchniowej. Dzięki temu farba nawierzchniowa lepiej kryje, a do malowania zużywamy jej mniej.
Okrągłe wzory na ścianie – jak je stworzyć?
Oto patenty Magdy:
Sposób 1 – domowy cyrkiel
Za pomocą sznurka i przywiązanego do niego ołówka tworzymy cyrkiel, który pozwoli nam wytyczyć półkole lub koło na ścianie. Ważne: należy zwrócić uwagę, aby ołówek był pochylony względem ściany pod tym samym kątem przez cały czas rysowania kształtu.
Sposób 2 – szablon
Można posłużyć się gotowym przedmiotem w kształcie koła – w tej metamorfozie była to taca. Jeśli nie macie w domu nic w pożądanym rozmiarze, warto przygotować szablon na komputerze, wydrukować, wyciąć i nakleić go na karton, pamiętając, aby nie był zbyt gruby.
Sposób 3 – projektor
Praktycznym pomysłem będzie wykorzystanie projektora do wyświetlenia na ścianie oczekiwanego kształtu. Następnie kształt należy obrysować ołówkiem.
Aby stworzyć falę Magda odrysowała tacę oraz użyła domowego cyrkla. Proste linie wytyczono z pomocą poziomicy. Do wyklejenia kształtu na ścianie Magda użyła taśmy do wymalowań geometrycznych, która jest bardziej marszczona i elastyczna niż zwykła taśma malarska, dzięki czemu łatwiej dostosowuje się do narysowanych kształtów.
Ważne: jeśli na ścianie używasz taśmy malarskiej, zdejmij ją od razu po malowaniu, zanim farba wyschnie.
Metamorfoza w mieszkaniu Kasi – efekt końcowy
Zobaczcie, ile koloru do przestrzeni Kasi wniosły farby Tikkurila Nature!
Brak Komentarzy