jak pomalować domek ogrodowy dla dzieci tikkurila ula pedantula
Na zewnątrz

Ula Pedantula: jak pomalować domek ogrodowy dla dzieci?

14 września 2021

Każdy szczęśliwy posiadacz ogrodu wie, że praca w nim nigdy się nie kończy. Ogród żyje swoim życiem: coś w nim sadzimy, coś przycinamy, rośliny rosną, kwitną, wydają owoce. Rytm zmian wyznaczają także zmieniające się potrzeby użytkowników ogrodu. Z myślą o młodszym synku, Ula stworzyła nową strefę dziecięcą, a w niej uroczy, drewniany domek do zabawy. We wpisie podpowiadamy, jak taki domek pomalować, aby stał się dodatkową ozdobą ogrodu.

W ogrodzie Uli w tym sezonie zaszły spore zmiany. Zmienił się m.in. taras, na którym pojawiły się skrzynki na kwiaty i odnowione leżaki ogrodowe. Zobaczcie, jak o tych i pozostałych zmianach opowiada sama Ula Pedantula:

Z myślą o młodszym synku – Robercie – Ula postanowiła odświeżyć strefę dziecięcą w ogrodzie. Dotychczas były w niej huśtawki, które postawili jeszcze poprzedni właściciele domu. Z czasem starszy syn Uli z nich wyrósł, a one same zardzewiały i stały się wątpliwą ozdobą ogrodu. Ula podjęła więc decyzję o ich zdemontowaniu, a w ich miejscu stanął domek ogrodowy, własnoręcznie przez Ulę pomalowany 🙂

Skąd wziąć domek ogrodowy

Oferta domków ogrodowych jest szeroka. Dostępne są w gotowych wersjach kolorystycznych lub do pomalowania. Choć w sklepie, który wybrała Ula, oferowano już pomalowane, Ula poprosiła o dostarczenie domku z surowego drewna sosnowego i świerkowego. Dzięki temu zyskała możliwość dostosowania jego wyglądu do swojego gustu.

Jak pomalować domek ogrodowy dla dzieci?

Decyzja o samodzielnym malowaniu domku była, zdaniem Uli, najlepsza na świecie! Choć jego pomalowanie wymagało sporo pracy i czasu, to było także źródłem przyjemności, a wręcz i medytacji. Dzięki odpowiednim produktom prace przy domku przebiegały sprawnie, a efekt zachwycił.

Wybór farby do drewna na zewnątrz

Aby cieszyć się kryjącym, kolorowym wykończeniem, do malowania domku Ula wybrała farbę akrylową Tikkurila Valtti Opaque.

Farba Tikkurila Valtti Opaque zabezpiecza drewno zewnętrzne przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i promieni UV. Została przetestowana w wymagającym, fińskim klimacie, gdzie świetnie się sprawdziła. Co ją wyróżnia?

  1. Tworzy elastyczną i wyjątkowo trwałą powłokę, która dostosowuje się do podłoża i pory roku – nie kurczy się i nie pęka, gdy jest zimno. Nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych.
  2. Reguluje poziom wilgotności, czyli jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu nie powstają na niej pęcherze i nie łuszczy się.
  3. Jest odporna na grzyby pleśniowe.
  4. Oferuje kryjące wykończenie, podkreślające urodę drewna – mimo nadanego koloru usłojenie drewna jest widoczne.
  5. Kolor jest trwały i nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych.
  6. Niska emisja zapachu – zarówno w trakcie prac, jak i po wyschnięciu powierzchni.


Jak malować farbą do drewna Tikkurila Valtti Opaque?

PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI

Drewno powinno być oczyszczone i suche, bez śladów zabrudzeń, a ubytki w drewnie uzupełnione odpowiednią szpachlówką. Zarówno w przypadku pierwszego malowania, jak i renowacji, warto wygładzić powierzchnię papierem ściernym, a następnie dokładnie odpylić.

MALOWANIE

Farbę przed malowaniem należy dokładnie wymieszać. Malujemy zawsze wzdłuż słojów drewna. W przypadku malowania surowego drewna pierwsza warstwa farby powinna być rozcieńczona w 10% wodą. Po jej wyschnięciu należy nałożyć jeszcze 2 warstwy nierozcieńczonej farby, wcierając ją w strukturę drewna. Przy malowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na poprzeczne zakończenia elementów drewnianych.

Chociaż już po 1 godz. farba jest sucha w dotyku, kolejne warstwy można aplikować po 2 godz. Pamiętajmy, że niskie temperatury oraz wysoka wilgotność wydłużają czas schnięcia.

Co o malowaniu domku farbą Tikkurila Valtti Opaque mówi sama Ula?

„Zobaczycie jaka to frajda! Malowanie robi się samo :)”

Domek ogrodowy dla dzieci Uli – kolory

Największym trudnością w całej metamorfozie domku był wybór kolorów 🙂 Paleta kolorystyczna farby Tikkurila Valtti Opaque – Tikkurila Facade 760 – obejmuje kilkaset odcieni. Zdecydowanie się na tylko dwa warianty kolorystyczne nie było proste! Ostatecznie wybór padł na:

Q428 – na podłogę domku i daszek (farba Tikkurila Valtti Opaque, choć nie jest przeznaczona do malowania podłogi, została w domku zastosowana ze względu na niską częstotliwość i sezonowość użytkowania)

– biel – na ściany, aby jak najbardziej przypominały ściany domu rodzinnego

Naturalną urodę drewna we framugach okien, balustradzie i dekoracjach Ula zdecydowała się podkreślić olejem Tikkurila Valtti Plus Wood Oil w odcieniu 5071 Tatti z palety Tikkurila Valtti Semi-Transparent Wood Finishes. W ten sposób Ula wykorzystała resztę oleju pozostałą po zabezpieczaniu mostka nad oczkiem wodnym. W domu Uli nic się nie zmarnuje!

Paleta kolorów domku Uli:

paleta kolorów domek dla dzieci Ula Pedantula
Q428 / biel / 5071 Tatti

Połączenie kolorów farby z podkreśleniem charakteru drewna olejem wyszło zdaniem Uli fenomenalnie. A Wy, co sądzicie? Jak Wam się podoba domek dla dzieci w ogrodzie Uli Pedantuli?

2 komentarze

  • Reply
    Karol
    14 marca 2024 at 23:54

    Przecież ta farba ma napisane że nie nadaje się do podłóg. Więc jak to jest?

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      19 marca 2024 at 09:25

      Karol, farba Tikkurila Valtti Opque została zastosowana w tym przypadku ze względu na niską częstotliwość i sezonowość użytkowania podłogi w domku dla dzieci. Prawdą jest, że nie należy jej stosować na podłogach regularnie i intensywnie użytkowanych, w takim przypadku należy zastosować dedykowany produkt z odpowiednią odpornością na ścieranie. Pozdrawiamy 😊

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.