Paleta Clay – kojące, przyjemne kolory, które każde wnętrze uczynią przytulnym. Wywodzą się z natury i szczególnie teraz, jesienią, wybrzmiewają najpełniej, bo znaleźć je możemy dosłownie wokół siebie. Zapytaliśmy o nie architekta – Darię Trzepla-Strzeńską. Sprawdźcie, jak je wykorzystać w swoim otoczeniu!
Tikkurila Color Now 2017 – paleta Clay oczami architekta
Aranżacja wnętrz a paleta Clay
Tikkurila: W palecie Clay znalazły się ciemne i mocne barwy Mole i Denim, które mogą uchodzić za trudne do aranżacji we wnętrzach. Jak je stosować? W których pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?
Daria Trzepla-Strzeńska: Kolory L487 Mole i N429 Denim można zastosować na większych powierzchniach w pomieszczeniach dobrze doświetlonych o dużych przeszkleniach, skierowanych na południową lub południowo-wschodnią stronę.
Powyższe kolory z powodzeniem możemy zastosować dla podkreślenia detalu we wnętrzu, malując nimi np. podciągi lub słupy. Na małych powierzchniach te barwy nie przytłoczą domowników, a wnętrzu nadadzą charakteru. Z powodzeniem możemy nimi pomalować ostatnio bardzo modną tzw. nową odsłonę lamperii. Jeżeli linia odcinająca dwie różne barwy nie będzie idealnie horyzontalna to wnętrze pomalowane w ten sposób nabierze dynamiki i indywidualności.
Trendy a paleta Clay
T: Obserwujemy trend powrotu do natury, do którego odwołuje się paleta Clay – jak możemy włączyć elementy natury we wnętrzach (kolory, rośliny, stoliki z pni, tapety w deski etc.)?
D. T-S.: Coraz częściej możemy zaobserwować we wnętrzach elementy zaczerpnięte z natury np. zielone ściany z naturalnych roślin czy tapety we wzory imitujące drzewa. Powyższe elementy możemy z powodzeniem zestawić z barwami z palety Clay. Połączenie naturalnej zieleni roślin z kolorem J407 Siesta stworzy kontrast, który ożywi wnętrze i nada mu nowoczesny charakter.
T: Jak połączyć trend powrotu do natury i rustykalne elementy z nowoczesnym designem, aby wnętrze było spójne?
D. T-S.: Jednym ze sposobów na połączenie różnorodnych elementów wystroju wnętrz w spójny sposób jest użycie odpowiednich barw, które pomogą w stworzeniu nastroju, jaki chcielibyśmy osiągnąć w danym pomieszczeniu.
Kolor L487 Mole z palety Clay nawiązujący do natury doskonale komponuje się z rustykalnymi elementami wystroju wnętrz, wprowadzając równocześnie nowoczesny charakter do pomieszczenia.
Psychologia koloru a paleta Clay
T: Kto będzie się czuł dobrze we wnętrzach w stylu Clay?
D. T-S.: Osoby szukające odprężenia i harmonii z naturą doskonale odnajdą się we wnętrzach w stylu Clay. Barwy N411 Madras i J407 Siesta pozwolą wprowadzić do ładu stworzonego przez kolory L487 Mole i X487 Plaster szczyptę zaskoczenia odpowiednią dla osób poszukujących niebanalnych rozwiązań.
T: Do których wnętrz pasują odcienie Clay?
D. T-S.: Odcienie Clay doskonale pasują do sypialni oraz salonów urządzonych w stylu eko oraz rustykalnym. Dobrze się sprawdzą w budynkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie z naturalnym krajobrazem.
———————————————————-
Daria Trzepla-Strzeńska
Architekt prowadzący z Horizone Studio w Krakowie
Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej w 1997 r. W ramach programu Erasmus studiowała także na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze w Niemczech. Od 2001 r. posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń. W 2009 r. ukończyła w Dublinie kurs projektowania wnętrz i wystaw sklepowych w Dublin Design Institute. W 1998 r. była zatrudniona jako architekt w biurze Zeidler Roberts Partnership Architects w Berlinie. Od 1999 do 2003 pracowała dla firmy PORR Polska w Warszawie nad projektami obiektów biurowych i hotelowych, m.in. Hotel Inter Continental w Warszawie. W latach 2003-2007 pracowała w HKR Architects w Dublinie w Irlandii. Jako architekt prowadzący była zaangażowana w projekty dużej skali zespołów mieszkaniowych, biurowych oraz budynków komercyjnych, wśród nich przebudowa głównej siedziby dziennika The Irish Times w Dublinie. W okresie 2007-2008 była zatrudniona w biurze architektonicznym Mc Cauley Daye O’Connell Architects w Dublinie, gdzie odpowiadała za projekty zespołów biurowych oraz mieszkaniowo-usługowych. W 2009 r. dołączyła do Horizone Studio w Krakowie jako architekt prowadzący.
1 Komentarz
podstawyhiszpanskiego
6 października 2019 at 22:32Nie słyszałem wcześniej o psychologii koloru no chyba że jakieś drobne informacje 😉 Fajnie się czyta, dzięki za dawkę informacji.