renowacja-kostki-brukowej-Tikkurila-main
Na zewnątrz

OGRÓD CZ. 3: Kostka brukowa i elementy betonowe

24 maja 2017

Podjazd czy ścieżki ogrodowe wykonane z płyt betonowych lub kostki brukowej są w takim samym stopniu narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych i czasu, jak elementy drewniane czy metalowe. W trzeciej części cyklu prezentujemy sposób ich renowacji.

Renowacja kostki brukowej i elementów betonowych

Kostka brukowa czy beton na podjeździe z czasem szarzeją i blakną. Można jednak odświeżyć ich wygląd, stosując bejcę do kostek i płyt betonowych Tikkurila Patio, dostępną w 11 kolorach. Bejca wyrównuje i pogłębia kolor oraz podkreśla strukturę betonu czy kostki, jednocześnie w nią wnikając.

Przeznaczona jest do renowacji istniejącej nawierzchni; nie zaleca się do stosowania jej na nowej kostce brukowej, lakierowanych powierzchniach betonowych czy kamieniu. W przypadku, gdy planujemy odświeżyć barwioną fabrycznie kostkę, należy dobrać możliwie najbliższy oryginalnemu odcień – bejca jest transparentna i nie sprawdzi się w przypadku zmiany koloru. Ważny jest również fakt, że na ostateczny wygląd mają wpływ wiek i stan powierzchni, a także istnienie zanieczyszczeń, takich jak olej silnikowy czy wykrystalizowane sole.

renowacja-kostki-brukowej-Tikkurila

Renowacja kostki brukowej krok po kroku:

KROK 1 – przygotowanie powierzchni

Za pomocą myjki ciśnieniowej oczyść powierzchnię z kurzu, brudu, mchu czy porostów, a w razie potrzeby użyj środków czyszczących.

KROK 2 – malowanie

Przed malowaniem wykonaj próbę, aby sprawdzić, która metoda aplikacji jest najlepsza oraz ilu warstw bejcy potrzebujesz, aby osiągnąć interesujący Cię efekt końcowy.

Przed malowaniem, ale też w jego trakcie, dokładnie wymieszaj produkt. Nakładaj go równomiernie bez przerw i grubych warstw. Gdy stosujesz metodę natryskową, problematyczne, trudno dostępne powierzchnie wykończ ręcznie za pomocą pędzla lub wałka. Pozostaw powierzchnię do wyschnięcia na ok. 6 godzin.

Pamiętaj, aby dobrze oszacować ilość produktu potrzebnego do renowacji i zabezpiecz dostateczną ilość bejcy z jednej partii produkcyjnej, aby uniknąć ewentualnych rozbieżności kolorystycznych w ramach jednego odcienia.

KROK 3 – po malowaniu

Narzędzia po malowaniu umyj wodą – do ich czyszczenia nie potrzebujesz dodatkowych preparatów.

Obejrzyj nasz film instruktażowy:

 ***
Mamy nadzieję, że nasz cykl „ODŚWIEŻAMY OGRÓD PO ZIMIE” był dla Was pomocny w kwestii dbania o przestrzenie zewnętrzne naszych domów. Co już udało Wam się odnowić? Piszcie w komentarzach!

Pozostałe części cyklu:

Cz. 1: Tarasy i architektura ogrodowa – produkty transparentne i półtransparentne

Cz. 2: Architektura ogrodowa i elementy metalowe – produkty kryjące

Jeśli chcielibyście zadać pytanie naszemu ekspertowi, skorzystajcie z zakładki Napisz do Eksperta – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

 

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.