Green-Canoe_wpis-blog_ogrod-w-stylu-angielskim4
Na zewnątrz

W ogrodzie Green Canoe: ogród warzywny w stylu angielskim

15 czerwca 2023

Zarówno w domu, jak i w ogrodzie Green Canoe królują różne odcienie bieli i szarości. Ta kolorystyka idealnie wpisuje się w styl angielski, który zamarzył się Joannie w części warzywnej ogrodu. A ponieważ raz na jakiś czas drewno ogrodowe wymaga renowacji, była ona doskonałym pretekstem także do zmiany kolorów. Zobaczcie, jak odświeżyć grządki, pergole i trejaże na przykładzie ogrodu Green Canoe.

Warzywnik zajmuje dużą część ogrodu Joanny i wymagał największego zaangażowania przy renowacji. Cele renowacji były dwa: uspójnić jego wygląd z aranżacją pozostałych części ogrodu oraz lepiej wygrodzić tę część i wizualnie ją domknąć. Sprawdźcie, czy się to udało!

Green-Canoe_wpis-blog_ogrod-w-stylu-angielskim2

Styl angielski – kolorystyka i farba

Pomocny w uzyskaniu efektu spójności jest kolor. Łączy on różne elementy drewniane w wizualną całość. W ogrodzie Joanny królują szarości i biele, od których ciemnobrązowa kolorystyka części warzywnej znacznie odbiegała. Renowacja drewna była doskonałą okazją, by ją zmienić. Joanna wybrała farbę Tikkurila Valtti Opaque, którą w przeszłości zabezpieczyła domek na drzewie. Po latach domek nadal zachwyca swoim wyglądem, dlatego Joanna nawet nie myślała o eksperymentowaniu z innymi preparatami do drewna.

Farba akrylowa Tikkurila Valtti Opaque tworzy kryjącą i trwałą powłokę. Jest paroprzepuszczalna i elastyczna, dzięki czemu nie powstają na niej pęcherze, ale i nie pęka przy zmianach temperatur. Chroni drewno przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych i promieni UV, a także pleśnią – co zwłaszcza w tym przypadku, w części warzywnej, jest ogromną zaletą. Do wyboru jest ponad 700 odcieni, co stwarza szerokie pole do kreatywnych, ogrodowych aranżacji.

Joanna postawiła na biel (wybrane meble i detale jak ramy okien czy front daszku domku) i szarość 5152 z kolekcji Tikkurila Deco Grey (większe powierzchnie: ściany domku, inspekty, płotek).

Renowacja drewna farbą Tikkurila Valtti Opaque krok po kroku

Przygotowanie powierzchni

 • Podłoże musi być oczyszczone i suche, bez śladów zabrudzenia tłuszczem, olejem, woskiem, rdzą, luźnymi elementami i innymi nieczystościami.
 • Elementy luźno związane z powierzchnią usunąć za pomocą stalowej szczotki. Powierzchnie zaatakowane przez pleśń należy zmyć Tikkurila BioWash zgodnie z instrukcją.
 • Wszelkie pęknięcia, otwory po gwoździach i inne uszkodzenia należy wyrównać odpowiednią do tego celu szpachlówką.
 • Powierzchnię uprzednio malowaną farbami połyskowymi lub szpachlowaną należy dokładnie zeszlifować i wyrównać.
Green-Canoe_wpis-blog_ogrod-w-stylu-angielskim3

Malowanie

 • Przed użyciem dokładnie wymieszać farbę. Produkt nie wymaga rozcieńczenia, ale w razie potrzeby można rozcieńczyć wodą.
 • W przypadku renowacji nakładać jedną lub dwie warstwy, w zależności od różnicy koloru i stanu powierzchni przeznaczonej do malowania. W przypadku malowania impregnowanego drewna w jasnych kolorach, zaleca się nałożenie dwóch lub trzech warstw w odstępie 2 godz.
 • Należy zarezerwować odpowiednią ilość zmieszanej farby w jednej puszce w celu uniknięcia różnic w kolorze na jednolitej powierzchni.
 • Nakładać szczególnie grubą warstwę farby na zakończeniach elementów drewnianych
Green-Canoe_wpis-blog_ogrod-w-stylu-angielskim1

Jak dbać o powierzchnię pomalowaną Tikkurila Valtti Opaque?

 • Pomalowane powierzchnie muszą być ostrożnie traktowane, ponieważ farba osiągnie ostateczną twardość i wytrzymałość w normalnych warunkach po ok. 4 tygodniach od pomalowania.
 • Wkrótce po pomalowaniu powierzchnia może być lekko czyszczona miękką szczotką, wilgotną ściereczką.
 • Po umyciu powierzchnię spłukać i pozostawić do wyschnięcia.

Ogród warzywny w stylu angielskim – w nowej odsłonie!

Bez wątpienia ogród Green Canoe zyskał na uroku. Spójna białoszara kolorystyka drewnianych elementów idealnie wpisuje się w oczekiwany styl angielski. Całość robi zachwycające wrażenie!

Bez wątpienia ogród Green Canoe zyskał na uroku. Spójna białoszara kolorystyka drewnianych elementów idealnie wpisuje się w oczekiwany styl angielski. Całość robi zachwycające wrażenie!
Green-Canoe_wpis-blog_ogrod-w-stylu-angielskim8
Green-Canoe_wpis-blog_ogrod-w-stylu-angielskim4
Green-Canoe_wpis-blog_ogrod-w-stylu-angielskim5

Zobacz ogród Green Canoe w pełnej krasie! >>> KLIKNIJ TUTAJ.

Brak Komentarzy

  Zostaw Odpowiedź

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.