pomalowany domek ogrodowy
Na zewnątrz

W ogrodzie Green Canoe: domek ogrodowy, zwany domkiem ogrodnika

29 marca 2023

Domek ogrodowy to wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Niezależnie od tego, czy bawią się w nim dzieci, czy też służy jako schowek na wszystkie narzędzia ogrodowe, warto o niego zadbać – zabezpieczyć drewno, a przy okazji i udekorować kolorem, aby jak najdłużej cieszył oko. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć domek ogrodowy!

W ogrodzie Joanny domek jest częścią warzywnika (link). Niestety, w kaszubskich warunkach drewno wiele przeszło i nadszedł czas na jego renowację. Joanna wykorzystała tę okazję do uspójnienia aranżacji ogrodu i zmiany kolorystyki z ciemnobrązowej na jaśniejszą.

Tikkurila-Valtti-Opaque_domek-ogrodowy_ przed pomalowaniem
domek ogrodowy przed pomalowaniem

Domek ogrodowy w kolorze – jaką farbę wybrać?

W domu i ogrodzie Green Canoe bazą kolorystyczną jest biel i szarość, dlatego takie tonacje chciała też widzieć na domku ogrodowym w części warzywnej ogrodu. Postawiła na dwa odcienie:

– klasyczną biel, którą pomalowała detale domku: ramy okien czy front daszku

– szarość 5152 z kolekcji Tikkurila Deco Grey, która zagościła na ścianach domku

Do zabezpieczenia drewna Joanna sięgnęła po farbę Tikkurila Valtti Opaque, którą kilka lat wcześniej pomalowała domek na drzewie. Domek nadal prezentuje się pięknie, więc wybór produktu był dla niej oczywisty.

farba akrylowa Tikkurila Valtti Opaque

Farba Tikkurila Valtti Opaque – zalety

Farba akrylowa Tikkurila Valtti Opaque tworzy na drewnie jednolitą, kryjącą i odporną na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych czy pleśni powłokę. Wyróżnia się paroprzepuszczalnością i elastycznością – na powierzchni nie tworzą się pęcherze, a farba nie pęka przy zmianie temperatur. Najlepsze zostawiliśmy na koniec – paleta barw to ponad 700 kolorów, dzięki czemu w aranżacji ogrodów można spokojnie puścić wodze fantazji 😊.

Renowacja drewna farbą Tikkurila Valtti Opaque – instrukcja

Jak przygotować powierzchnię

 • Wyczyść podłoże z tłustych zabrudzeń, rdzy; usuń wszelkie zanieczyszczenia
 • Luźno związane z powierzchnią elementy usuń stalową szczotką. Powierzchnie zaatakowane przez pleśń zmyj preparatem Tikkurila BioWash zgodnie z instrukcją.
 • Odpowiednią szpachlówkę wypełnij pęknięcia, otwory po gwoździach i inne uszkodzenia powierzchni.
 • Jeśli powierzchnia była wcześniej malowana farbami połyskowymi lub szpachlonana, dokładnie ją zeszlifuj, wyrównaj i odpyl.
domek ogrodowy szlifowanie

Malowanie farbą Tikkurila Valtti Opaque

 • Dokładnie wymieszaj farbę przed malowaniem. Produktu nie trzeba rozcieńczać, ale w razie potrzeby można zrobić to wodą.
 • Przy malowaniu renowacyjnym nałóż jedną lub dwie warstwy, w zależności od różnicy koloru i stanu powierzchni. Jeśli malujesz impregnowane drewno w jasnych kolorach, zalecamy nałożenie dwóch lub trzech warstw w odstępie 2 godz.
 • Pamiętaj, aby przygotować odpowiednią ilość farby w jednej puszce, aby uniknąć różnicy koloru na jednolitej powierzchni.
 • Szczególnie grubą warstwę farby nałóż na zakończenia drewnianych elementów.

Jak dbać o powierzchnię pomalowaną Tikkurila Valtti Opaque?

 • Farba osiągnie ostateczną twardość i wytrzymałość w normalnych warunkach po ok. 4 tygodniach od pomalowania – do tego czasu obchodź się z nią ostrożnie.
 • Niedługo po pomalowaniu możesz delikatnie czyścić powierzchnię miękką szczotką, wilgotną ściereczką.
 • Po umyciu powierzchnię spłucz powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia.

Odświeżony domek ogrodowy

Domek ogrodowy, choć ma swoje lata, w nowej odsłonie prezentuje się znakomicie! Nowe kolory zdecydowanie mu służą, a i drewno zyskało najwyższej jakości ochronę na długie lata. Tej metamorfozie dajemy 100 punktów!

pomalowany domek ogrodowy

Zerknij do ogrodu Green Canoe! >>> KLIKNIJ TUTAJ.

Brak Komentarzy

  Zostaw Odpowiedź

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.