Tikkurila_drewniana-donica-na-rośliny_2
Na zewnątrz

W ogrodzie Green Canoe: drewniana donica na rośliny

10 kwietnia 2023

W ogrodzie pierwsze skrzypce grają one – rośliny. Już od jesieni każdy ogrodnik zastanawia się, jak najpiękniej wyeksponować je w kolejnym sezonie. Niezmiennie topowym sposobem są drewniane donice na rośliny. Ale czym je zabezpieczyć, aby zapewnić im kompleksową i wieloletnią ochronę i jednocześnie podkreślić urok drewna? Oto nasz patent na drewniane donice na rośliny!

Drewniana architektura to najlepsze dopełnienie przestrzeni ogrodowych. Drewno pięknie komponuje się z roślinami, a właściwie zabezpieczone jest odporne na każde warunki atmosferyczne. Przy okazji odbudowy i impregnacji konstrukcji na winobluszcz (link) Joanna zabezpieczyła i złożyła drewnianą donicę na rośliny!

Donica na rośliny – czym ją zabezpieczyć?

Do impregnacji drewnianych donic na rośliny polecamy szybkoschnącą lakierobejcę Tikkurila Valtti Plus Complete, która zapewnia ochronę drewna nawet do 12 lat. Zabezpieczadrewno przed pękaniem i łuszczeniem, odpycha wodę oraz głęboko wnika w drewno i wiąże się z podłożem, tworząc wyjątkowo trwałe powłoki. Formuła na bazie trzech żywic zapewnia łatwą aplikację, satynowe wykończenie i piękny kolor, który nie blaknie nawet w pełnym słońcu. Do tego jest dostępna w bogatej kolorystyce: aż w 12 odcieniach gotowych i 55 z mieszalnika.

Impregnacja drewnianej donicy – instrukcja krok po kroku

Joanna wybrała gotowy kolor Ash Grey / Popielaty. Donica Joanny była z surowego drewna. W takim przypadku można od razu przystąpić do malowania wg poniższej instrukcji.

 • Dokładnie wymieszaj lakierobejcę i powtarzaj tę czynność także w trakcie malowania.
 • Nałóż 2 warstwy produktu, wcierając go wzdłuż włókien drewna pędzlem. Nabieraj każdorazowo niewielką ilość lakierobejcy i dokładnie rozprowadzaj ją, wcierając w powierzchnię. To ważne, aby unikać „zalewania” drewna, tylko nakładać lakierobejcę cienkimi warstwami. Dzięki temu produkt będzie wnikał w strukturę drewna w trakcie aplikacji, a wymalowanie będzie pięknie podkreślało rysunek drewna.
 • Na zakończenia drewnianych elementów nałóż grubszą warstwę lakierobejcy.
 • Zwróć uwagę, by warstwy nie nakładały się na siebie.
 • Czas schnięcia jednej warstwy to około 2 godziny, po tym czasie można nakładać lakierobejcę ponownie.

Jak dbać o drewnianą donicę zabezpieczoną lakierobejcą?

 • Świeżo malowane powierzchnie traktuj ostrożnie przez ok. 1 tydzień, aż produkt osiągnie właściwą twardość i trwałość.
 • Jeżeli zachodzi taka potrzeba, powierzchnie mogą być delikatnie czyszczone miękką szczotką lub szmatką po ok. dwóch dniach od malowania.
 • Brudne powierzchnie mogą być umyte, a następnie spłukane wodą i pozostawione do wyschnięcia.

Drewniana donica na rośliny po malowaniu

Donica jest nie tylko dobrze zabezpieczona i odporna na każde warunki – jest też ozdobą tarasu przepięknie dopełnia jego stylistykę. A jak Wam się podoba?

Tikkurila_drewniana-donica-na-rośliny_1

Brak Komentarzy

  Zostaw Odpowiedź

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.