W ogrodzie Green Canoe: drewniana konstrukcja pod winobluszcz1
Na zewnątrz

W ogrodzie Green Canoe: drewniana konstrukcja pod winobluszcz

11 maja 2023

W ogrodzie Green Canoe winobluszcz to roślina o wyjątkowym znaczeniu. W postaci szczepki z ogrodu babci jako pierwszy trafił do gruntu w ogrodzie Joanny, dając początek zielonej przestrzeni, jaką znamy dziś z profilu Green Canoe. Należy jednak pamiętać, że winobluszcz to roślina niezwykle inwazyjna, a i sąsiedztwo lasu nie wpływa zbyt korzystnie na kondycję drewnianego tunelu, który podtrzymuje roślinę. Jak więc zabezpieczyć drewnianą konstrukcję pod winobluszcz, aby cieszyła oko i służyła jak najdłużej? Oto nasza propozycja!

Wizytówką ogrodu Green Canoe jest tunel pod winobluszcz. Tworzy niezwykłą atmosferę – zwłaszcza jesienią, kiedy zdobią go czerwonawe liście. Drewniana konstrukcja musi być niezwykle wytrzymała. Nie jest to wyłącznie kwestia wagi rośliny, lecz niszczącego wpływu mocno rozrastających się pnącz na drewno. Wspomniane sąsiedztwo lasu, za sprawą wszelkiego rodzaju nalotów, także nie wpływa korzystnie. Na dodatek, zeszłoroczne wichury powaliły stelaż i trzeba było zbudować go od nowa.

Do zabezpieczenia drewnianej konstrukcji pod winobluszcz z surowego drewna Joanna wybrała zestaw dwóch produktów: impregnat gruntujący Tikkurila Valtti Wood Guard oraz lakierobejcę Tikkurila Valtti Plus Completew kolorze szarym 5152 z kolekcji Tikkurila Deco Grey.

Drewniana konstrukcja pod winoblusz – jak ją zabezpieczyć?
krok po kroku

KROK 1: Impregnat Tikkurila Valtti Wood Guard

Ten wodorozcieńczalny impregnat wnika w strukturę drewna i zmniejsza jego chłonność, zabezpiecza je przed grzybami i wilgocią, a także korzystnie wpływa na trwałość produktów nawierzchniowych.

Jak go stosować:

 • Powierzchnia do malowania musi być czysta i sucha.
 • Dokładnie wymieszaj produkt przed użyciem. Nakładaj na całej powierzchni, wzdłuż włókien drewna, zwracając szczególną uwagę na pęknięcia i zakończenia włókien.
 • Nałóż pędzlem 1-2 warstwy, w zależności od rodzaju drewna i właściwości malowanej powierzchni.
 • Warstwę nawierzchniową (tutaj lakierobejcę) nałóż możliwie szybko, zachowując czasy przemalowania, gdyż bezbarwny impregnat nie chroni drewna przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
W ogrodzie Green Canoe: drewniana konstrukcja pod winobluszcz4

KROK 2: lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete

Szybkoschnąca lakierobejca zapewnia trwałą ochronę i doskonale zabezpiecza powierzchnię – nawet do 12 lat. Chroni drewno przed pękaniem i łuszczeniem, odpycha wodę oraz tworzy ekstremalnie trwałe powłoki dzięki głębokiej impregnacji i zdolności wiązania się z podłożem. Unikalna formuła oparta na trzech żywicach gwarantuje łatwą aplikację, satynowe wykończenie i piękny kolor, który nie blaknie nawet w pełnym słońcu. Tikkurila Valtti Plus Complete to także rozwiązanie bezpieczne dla roślin, więc świetnie sprawdzi się w przypadku zabezpieczenia z zewnątrz wszelkiego rodzaju donic. Do tego jest dostępna w bogatej kolorystyce: aż w 12 odcieniach gotowych i 55 z mieszalnika.

Jak ją stosować?

 • Starannie wymieszaj lakierobejcę i powtarzaj tę czynność także w trakcie malowania.
 • Nałóż 2 warstwy produktu, zawsze wcierając go wzdłuż włókien drewna pędzlem, nabierając każdorazowo niewielką ilość lakierobejcy i dokładnie rozprowadzając ją i wcierając w powierzchnię. To bardzo ważne, aby nakładać lakierobejcę cienkimi warstwami. Dzięki temu produkt będzie wnikał w strukturę drewna w trakcie aplikacji, a wymalowanie będzie pięknie podkreślało rysunek drewna.
 • Nałóż grubszą warstwę lakierobejcy na zakończenia drewnianych elementów.
 • Zwróć uwagę, by warstwy nie nakładały się na siebie.
 • Czas schnięcia jednej warstwy to około 2 godziny, po tym czasie można nakładać lakierobejcę ponownie.
lakierobejca tikkurila valtti plus complete

Jak dbać o powierzchnię zabezpieczoną lakierobejcą?

 • Świeżo malowaną powierzchnię traktuj ostrożnie przez ok. tydzień, aż produkt osiągnie właściwą twardość i trwałość.
 • Jeżeli zachodzi taka potrzeba, możesz delikatnie wyczyścić powierzchnię miękką szczotką lub szmatką po ok. dwóch dniach od impregnacji.
 • Brudne powierzchnie możesz umyć, a następnie spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Konstrukcja na winobluszcz – efekt końcowy

Oto efekty! Konstrukcja pod winobluszcz została dobrze zabezpieczona, dzięki czemu jest odporna na każde warunki. Za sprawą produktów Tikkurila Valtti drewno jest doskonale zabezpieczone i będzie cieszyć oko przez długi czas. 😊

W ogrodzie Green Canoe: drewniana konstrukcja pod winobluszcz7

Chcesz zobaczyć jeszcze więcej pięknego ogrodu Green Canoe? >> KLIKNIJ TUTAJ.

Brak Komentarzy

  Zostaw Odpowiedź

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.