Tikkurila

„Twój mebel, nasza metamorfoza” – finał konkursu

4 maja 2016

Poprosiliśmy Was o przesłanie zdjęć mebli, które chcecie odmienić, i historii z nimi związanych. Odzew przeszedł nasze oczekiwania – otrzymaliśmy 150 zgłoszeń, więc wybór nie był prosty. Poznajcie zwycięskie prace i instrukcje wykonania ich metamorfozy!

1) Agnieszka – toaletka

tikkurila_malowanie_mebli

Toaletka pochodzi z przedwojennego pensjonatu. Jest wykonana z sosnowego drewna i gdy do nas trafiła, była już wstępnie przeszlifowana. Agnieszka dała nam wolną rękę – do wyboru mieliśmy dwa kolory – biel i szarość. Postawiliśmy na szarość. Poniżej instrukcja wykonania metamorfozy mebla sosnowego na przykładzie toaletki.

  1. Wyczyść go z kurzu i brudu, pozbądź się tłustych plam. Pozostaw do wyschnięcia.
  2. Wyszlifuj powierzchnię – w tym celu najlepiej sprawdzi się papier ścierny z uchwytem, który umożliwi wyrównanie docisku.
  3. Odpyl – użyj do tego szczotki, a w razie konieczności wilgotnej ściereczki i pozostaw do wyschnięcia.
  4. Wymieszaj i nałóż farbę – do tego typu mebla użyj małego wałka o szerokości 8-12 cm i krótkim włosiu. Meble drewniane maluj farbami z rodziny Tikkurila Everal, spośród których możesz wybrać 4 stopnie połysku – mat, półmat, półpołysk, wysoki połysk. Do malowania toaletki użyliśmy farby Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40] w odcieniu G428.
  5. Jeśli jest taka potrzeba, po wyschnięciu pierwszej warstwy farby mebel ponownie przeszlifuj. W przypadku surowego drewna zdarza się, że po malowaniu pierwszej warstwy farby luźne włókna drewna pęcznieją i odstają, dlatego ponowne szlifowanie wygładzi powierzchnię. Pamiętaj, aby na końcu dokładnie odpylić mebel.

Nałóż drugą warstwę farby, a jeśli będzie to konieczne – trzecią. Pomiędzy warstwami zachowaj 6-godzinny odstęp.

2) Dorota – maszyna do szycia

tikkurila_metamorfozy_mebli

Maszyna do szycia Victoria to zdobycz z targu staroci, zakupiona zresztą na prośbę imienniczki Wiktorii – córki Doroty. Jest elementem wyposażenia sypialni, w której dominuje biel i odcienie szarości. Przeczytajcie, jak wykonać metamorfozę mebla, który łączy elementy metalowe i drewniane, na przykładzie maszyny do szycia Victoria.

  1. Zdejmij mechanizm maszyny, odkręć dodatkowe elementy, o ile jest to możliwe.
  2. Wyczyść mebel – zarówno nogi, jak i blat.
  3. Zeszlifuj blat maszyny i dokładnie odpyl.
  4. Wybierz produkt nawierzchniowy. W tym przypadku pomalowaliśmy blat maszyny jedną warstwą lakieru Tikkurila Kiva Interior Lacquer w odcieniu 3442, używając małego wałka o szerokości 8-12 cm z krótkim włosiem. Pamiętaj, aby przed malowaniem dokładnie wymieszać lakier.
  5. Przeszlifuj nogi maszyny papierem ściernym i dokładnie odpyl.
  6. Wymieszaj i pomaluj metalowe nogi maszyny farbą do drewna i metalu w wybranym stopniu połysku. Trudno dostępne miejsca maluj pędzlem. W tym przypadku użyliśmy farby Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40] w odcieniu M498.
  7. Po 3 godzinach nałóż kolejną warstwę lakieru Tikkurila Kiva na blat, a po 6 godzinach – drugą warstwę farby Tikkurila Everal.

3) Marta – sekretarzyk

tikkurila_metamorfozy

Sekretarzyk, jak wiele mebli w mieszkaniu Marty, został zakupiony na targu staroci. Z czasem jednak jego ciemny, dębowy kolor zaczął przytłaczać wnętrze, trafił więc do nas z prośbą o przemalowanie go na biało. Poniżej, na przykładzie sekretarzyka, instruktaż metamorfozy mebla z płyty pilśniowej wykończonego okleiną.

  1. Dokładnie wyczyść mebel z kurzu, brudu czy tłustych plam.
  2. Wyjmij szuflady i odkręć uchwyty.
  3. Wyszlifuj powierzchnię, a następnie odpyl. Możesz użyć do tego wilgotnej ściereczki.
  4. Zamieszaj i nałóż jedną warstwę farby do drewna w wybranym stopniu połysku, używając małego wałka o szerokości 8-12 cm i krótkim włosiu. W tym przypadku pomalowaliśmy sekretarzyk białą farbą Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40], którą podbarwiliśmy odcieniem RAL 9003, aby ocieplić odcień bieli.
  5. W przypadku przemalowywania ciemnego mebla na biały kolor, konieczne może być nałożenie 3, a nawet 4 warstw. Pamiętaj, aby zachować między nimi 4-6 godzin przerwy.
  6. Po wyschnięciu szuflad i korpusu sekretarzyka, włóż je i przykręć do nich gałki.

3 różne meble i 3 różne metamorfozy. Żadna z nich nie jest skomplikowana – możesz wykonać ją we własnym domu, w nie więcej niż jeden weekend. Jeśli więc posiadasz mebel, który chcesz odmienić, nie wahaj się. W prosty i przyjemny sposób zyskasz niebanalną i jedyną w swoim rodzaju perełkę 🙂

Więcej o malowaniu mebli piszemy w tym wpisie.

Powodzenia!

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.