Kuchnia

4 sposoby na metamorfozę kuchni

30 kwietnia 2016

Kuchnia – serce domu. To tu przyrządzamy posiłki dla naszych bliskich, tu toczą się codzienne rozmowy i tu przenoszą imprezy – słowem: spędzamy w niej sporo czasu. Lubimy, gdy jest funkcjonalna i piękna. Nieustannie staramy się ją uatrakcyjnić. Przygotowaliśmy dla Was 4 sposoby na metamorfozę kuchni, dzięki którym w prosty sposób odmienicie to ważne dla domu miejsce.

4 sposoby na metamorfozę kuchni

1) Malowanie ścian w kuchni

metamorfoza-kuchni-Tikkurila

Malowanie ścian w kuchni technicznie nie różni się od malowania ścian w pokojach. To, co jest ważne, to wybór produktu pod kątem jego funkcjonalności. Farba do kuchni musi charakteryzować się wysoką odpornością na zabrudzenia i ich czyszczenie. Polecamy Tikkurila Optiva Semi Matt 20 – lateksową farbę o dużej sile krycia i półmatowym wykończeniu, z której z łatwością pozbędziesz się plam i zabrudzeń z produktów spożywczych – nawet tych, które zawierają tłuszcz.

Paleta kolorystyczna farby Tikkurila Optiva Semi Matt 20 jest bardzo szeroka i obejmuje 13 tysięcy odcieni. Warto zajrzeć także do najnowszej kolekcji Tikkurila Color Now, w której zebraliśmy 42 najmodniejsze barwy w 7 palet kolorystycznych.

Instrukcję malowania ścian znajdziesz w naszym poradniku.

2) Malowanie płytek w kuchni

metamorfoza-kuchni-malowanie-glazury

Faktem jest, że nie zawsze mamy wpływ na kolor glazury, choćby wtedy, gdy nasze mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego. Bywa też tak, że kolor kafli po prostu przestał nam się podobać. Co wtedy zrobić? Można oczywiście przyjąć, że tak musi być 😉 Można także zdecydować się skuć glazurę i położyć nową. My natomiast proponujemy rozwiązanie „środka” – szybsze, mniej kosztowne i przede wszystkim – mniej brudzące. Przemaluj ją!

W tym celu zaopatrz się w farbę Tikkurila Optiva Semi Matt 20, o której pisaliśmy wyżej, w ulubionym kolorze. Pamiętaj jednak, że aby zapewnić jej właściwą przyczepność, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię oraz zastosować farbę gruntującą.

Po pierwsze, dokładnie zmyj glazurę, usuń zabrudzenia czy tłuste plamy. Do tego celu możesz użyć środka czyszczącego Tikkurila Maalipesu. Istotne jest także sprawdzenie, czy fugi wymagają uzupełnienia. W przypadku powierzchni, które podlegać będą częstemu zmywaniu (np. tłuszcz w kuchni), płytki można dodatkowo zmatowić przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie całą powierzchnię dokładnie odpylamy. Tak przygotowaną ścianę pomaluj jedną warstwą farby gruntującej Tikkurila Otex Adhesion Primer i poczekaj aż wyschnie. Jej aplikacja jest konieczna, ponieważ bez niej farba nawierzchniowa nie będzie miała wystarczającej przyczepności do trudnej powierzchni, jaką jest glazura. Potem możesz już nałożyć farbę nawierzchniową, czyli Tikkurila Optiva Semi Matt 20 i cieszyć się nowym wcieleniem kuchni 🙂

W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. kuchniach bez okien, dla zabezpieczenia ścian przed wilgocią można także użyć farb z linii Tikkurila Luja. Zawierają one środek grzybobójczy, co w wymagających pomieszczeniach może okazać się potrzebne. Farba Tikkurila Luja ma tak szeroką paletę kolorystyczną jak Tikkurila Optiva Semi Matt 20 i występuje w 3 stopniach połysku: matt, półmat, półpołysk.

Zobacz, jak przemalować kafelki w kuchni:

3) Malowanie mebli w kuchni

tikkurila-malowanie-mebli(zdj.: http://kokonlilli.blogspot.com/)

Malowanie kuchennych szafek – lub w wersji dla leniwych: samych frontów – to dowód na to, że nawet stosunkowo niewielkim nakładem pracy można osiągnąć spektakularne efekty. Zwłaszcza, że wykonanie tej metamorfozy nie zajmie więcej niż jeden weekend. Po prostu wybierz kolor i stopień połysku farby do drewna i metalu Tikkurila Everal i szalej 🙂

Po instrukcję malowania mebli zajrzyj do naszego wpisu.

4) Ściana tablicowa na notatki

tikkurila-farba-tablicowa(zdj.: http://mintyhouse.blogspot.com/)

Nic tak nie ożywia kuchni, jak zastosowanie nowoczesnych rozwiązań dekoracyjnych – i mamy tu na myśli niezastąpioną farbę tablicową. Dzięki Tikkurila Liitu możesz zmienić ścianę czy mebel w powierzchnię do pisania i zapisywać na niej listę zakupów lub czułe słówka dla domowników 😉 Do wyboru masz 13 tysięcy odcieni!

Wszystko o farbie tablicowej przeczytasz w naszym wpisie Kolorowe tablice.


Dobrym pomysłem na wykończenie kuchni są także dodatki w jednej tonacji kolorystycznej, np. naczynia, solniczki czy obrazki w odcieniach błękitu. Kuchnia będzie sprawiać wrażenie spójnej i uporządkowanej, a co najważniejsze – wszystko będzie do siebie pasować 😉

Powodzenia w kuchennych metamorfozach!

(zdjęcie główne: http://mintyhouse.blogspot.com/)

4 komentarze

 • Reply
  Kinga
  18 stycznia 2017 at 13:14

  Ja swoją kuchnie przemalowałam na biało 🙂 Oczywiście używając Waszych farb! Jest pięknie, zobaczcie sami http://komodapomyslow.blogspot.com/2017/01/kuchnia-przed-po.html

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   19 stycznia 2017 at 13:58

   Wygląda świetnie!

 • Reply
  Fototapety24
  22 lipca 2019 at 06:42

  Ciekawą opcją jest też zakup fototapety do kuchni.

  • Reply
   Tikkurila. Potęga Kolorów
   22 lipca 2019 at 12:29

   To prawda 🙂

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.