tikkurila-piatypokoj-metamorfoza-kredensu-20
Tikkurila

Pieniążek w szufladzie, czyli nietypowa metamorfoza kredensu

5 lipca 2019

Prawda jest taka, że używane meble przerabiamy chętniej i z większym rozmachem. I chociaż Kasia Sojka z bloga Piąty Pokój jest niepisaną twarzą tego wnętrzarskiego rozmachu, to jej pomysł na metamorfozę kredensu i tak zdołał nas zaskoczyć. Zobaczcie, jak przerobiła go na kwietnik!

Jak kredens stał się kwietnikiem

Kasia odkupiła kredens za grosze od znajomej, która chciała go wyrzucić. Byłaby to nieodżałowana strata, bo to klasyczny mebel, który pasuje niemal do każdego wnętrza. Jak narodził się pomysł przerobienia go na kwietnik – tego akurat nie wiemy 😉 Ale kiedy Kasia napisała „chcę na niego rzucić jakiś kolor i mocno zazielenić. Na górze, na blacie, nawet ze środka chciałabym, żeby coś wystawało i zwisało”, wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z przebłyskiem wnętrzarskiego geniuszu 😉

tikkurila_metamorfoza-kredensu-piaty-pokoj

Skąd wziąć kredens z drugiej ręki

Z pchlego targu, serwisu aukcyjnego, wyprzedaży garażowej lub od znajomych… Używane meble nie tylko wpisują się w ideę less waste, ale są też fajnym sposobem na domowe oszczędności. Sama Kasia jest mistrzynią w aranżowaniu przestrzeni z wykorzystaniem mebli z drugiej ręki. Swoją pasją zaraża także społeczność Instagrama – sprawdźcie sami, wpisując w wyszukiwarkę aplikacji #ukochaneupolowane 🙂

Metamorfoza kredensu – jak przygotować powierzchnię do malowania

Przygotowanie powierzchni to najważniejszy etap każdego malowania i choć jest czasochłonny, a bywa też męczący, warto się do niego przyłożyć. Kredens Kasi wykonany był z drewna zabezpieczonego lakierem, więc jeśli masz podobny mebel, przygotuj go tak:

 • Opróżnij kredens, odkręć gałki, wyczyść go i dokładnie odtłuść – możesz do tego użyć detergentu Tikkurila Maalipesu.
 • Przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym, aby ją zmatowić i poprawić jej przyczepność. Ponieważ warstwa lakieru, którym zabezpieczony był mebel, była w niezłej kondycji, całkowite usunięcie szlifierką starej powłoki nie było potrzebne.
tikkurila-piatypokoj-metamorfoza-kredensu-02
 • Uzupełnij ubytki szpachlą do drewna, a po jej wyschnięciu wygładź powierzchnię papierem ściernym i usuń powstały pył.
 • Zastosuj jedną warstwę podkładu do trudnych powierzchni, który poprawi przyczepność farby nawierzchniowej Tikkurila Otex Akva i pozostaw do wyschnięcia na 5 godzin.

Czas na przyjemności, czyli malowanie

Chyba nie przesadzimy mówiąc, że to właśnie na tym etapie dzieje się magia 🙂 Zmiana, którą wymyśliła Kasia, to mała rewolucja, w efekcie której klasyczny mebel stał się niebanalnym kwietnikiem. Do pomalowania wybrała wodorozcieńczalną matową emalię Tikkurila Everal Aqua Matt 10 w buraczkowym odcieniu M425 Beetroot, który z zielenią okazałych roślin tworzy duet idealny. Przy ciemnym kolorze warto nałożyć trzy warstwy, czas schnięcia każdej to min. 4 godziny.

Aby dodać kredensowi nutkę boho, Kasia zamontowała w drzwiczkach siatki rattanowe.

tikkurila-piatypokoj-metamorfoza-kredensu-19

Metamorfoza kredensu – efekt końcowy

Fani trendu urban jungle z pewnością zakochają się w tym kredensie od pierwszego wejrzenia. Oto efekt końcowy!

Przyznajcie się, kto szuka już takiego kredensu w internecie? 😉

___
Wpis jest częścią cyklu Potęga Inspiracji – więcej inspiracyjnych wpisów z tej serii przeczytasz >>> TUTAJ


2 komentarze

 • Reply
  Pani Sowa
  6 lipca 2019 at 13:10

  Sztos normalnie!!!

 • Reply
  ragus
  8 lipca 2019 at 20:04

  Super post. Oby tak dalej 🙂

Zostaw Odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.