Wnętrza

Ekspert Tikkurila odpowiada: o co najczęściej pytacie na Instagramie? cz.1

19 marca 2019

Malowanie ścian i mebli, wybór odpowiednich farb i kolorów. Pozornie proste zagadnienia, a jednak często budzą nasze wątpliwości, zwłaszcza gdy pracami wykończeniowymi zajmujemy się raczej okazjonalnie. Jakiś czas temu, na naszym Instagramowym profilu, zapytaliśmy Was o dylematy związane z malowaniem wnętrz. Oto pytania, które najczęściej zadawaliście i odpowiedzi naszego niezawodnego eksperta. Korzystajcie 🙂

Pytanie 1: Czy zawsze trzeba gruntować ścianę przed malowaniem?

Ekspert odpowiada:

Podstawą sukcesu wszystkich prac wykończeniowych związanych z malowaniem jest odpowiednio przygotowane podłoże. Kiedy obowiązkowo należy użyć farby gruntującej? Na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia z powierzchnią, która wcześniej nie była malowana? Grunt warto również nakładać, gdy chcemy pokryć powierzchnię pomalowaną intensywnym kolorem. Zaoszczędzimy czas i pieniądze związane z ilością potrzebnej farby nawierzchniowej. Jeśli jednak powierzchnia jest w dobrym stanie, wystarczy ścianę odpylić, odtłuścić i ewentualnie delikatnie zmatowić.

Do gruntowania zawsze należy używać produktów wskazanych przez producenta farby nawierzchniowej, ponieważ daje to gwarancję jakości wymalowania. Do farb z rodziny Tikkurila Optiva polecamy farbę gruntującą Tikkurila Optiva Primer.

Szukasz więcej informacji na temat malowania ścian? Przeczytaj nasze artykuły:

Pytanie 2: Czy jest taka farba w waszej ofercie, która pokryje farbę olejną?

Ekspert odpowiada:

Powierzchnie pomalowane farbą olejną traktujemy tak samo, jak podłoża wymalowane innymi produktami. Jeśli ściana pokryta farbą olejną jest w dobrym stanie (nie łuszczy się i nie odpada) wówczas należy powierzchnię zmatowić, następnie odpylić, odtłuścić i pomalować wybraną farbą nawierzchniową. Aby uzyskać jak najlepszy efekt rekomendujemy użycie farby gruntującej (Tikkurila Optiva Primer) przed nałożeniem farby nawierzchniowej.

Pytanie 3: Jaki kolor wybrać do sypialni?

Odpowiedź eksperta:

Sypialnia to miejsce, które rządzi się swoimi wnętrzarskimi zasadami. Zwykle wybieramy kolory spokojne i wyważone, sprzyjające relaksowi. Miłośnikom klasyki do gustu przypadną beże, szarości, czy błękity. Ale przecież możliwości jest dużo więcej. W nowoczesnych wnętrzach możemy pozwolić sobie na kolorystyczne szaleństwa, np. ścianę pomalowaną kolorem H320 Magnolia  czy też ożywczym odcieniem zieleni L373 Emerald. Wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika danego wnętrza, a także specyfiki pomieszczenia i jego stylu. Zanim wybierzesz kolor do swojej sypialni, zwróć uwagę w jakim świetle będziesz go najczęściej oglądał. Rodzaj światła (ciepłe, zimne lub dzienne) będzie miało wpływ na ostateczny efekt wymalowania. A jaki? Sprawdzić możesz to, w dowolnym z punktów Tikkurila Studio Kolorów.

Szukasz pomysłu na aranżacje sypialni? Zobacz nasz inspiracje:

Pytanie 4: Czym pomalować surową płytę mdf na meblach kuchennych? Musiałam zerwać okleinę, bo odchodziła.

Odpowiedź eksperta:

Zerwanie okleiny z płyty mdf może sprawić, że jej powierzchnia będzie nierówna, a jakiekolwiek rysy i niedoskonałości będą widoczne nawet po malowaniu. Dlatego w pierwszej kolejności ubytki w płycie należy wypełnić szpachlą do drewna, najlepiej w odcieniu zbliżonym do koloru wybranej farby nawierzchniowej. Następnie powierzchnię należy wyszlifować i odpylić. Tak przygotowaną płytę traktujemy jak standardowe podłoże budowlane, które należy zagruntować. Jeśli decydujemy się na użycie farby nawierzchniowej z rodziny Tikkurila Optiva, wówczas użyjmy grutu Tikkurila Optiva Primer. Jeżeli nasz wybór padł na wodorozcieńczalną emalię z linii Tikkurila Everal Aqua, to do zagruntowania użyjmy podkładu Tikkurila Everal Aqua Primer.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.